Gönderen Konu: Silah Bakımı - Test: Bakım Ürünleri - Birinci Bölüm: Korozyon&Pasa Karşı Koruma  (Okunma sayısı 116591 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur ORAL

• *
1992 LONDRA&İZMİR

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ürün doğru Onur, sadece temizlik değil tüm ihtiyaçları görebilen bir ürün yukarıda da söylediğim gibi. 4 oz'luk küçük şişen linkte bulduğun.

Ancak bu şekilde internetten getirtemezsin maalesef .

Ama tabii sen Londra'da alabilirsin bunu :D Alıp bavulla getirebilirsin. O zaman Gallon'luk olanını al bence, küçük şişe alma :D

Ibrahim abi dogrumudur? temizlik icin

http://www.amazon.co.uk/BreakFree-CLP-4-Break-free%C2%AE-Clp%C2%AE/dp/B0002IKDQ6
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2015, 04:45:40 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Onur ORAL

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Onur ORAL

• *
Evet boylesi daha mantıklı olur galiba..çok saol İbrahim abi artık bunuda damla damla kullanırım nerdeyse yerli yarı-oto fiyatı :D :D
1992 LONDRA&İZMİR

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ama uzun yıllar gidecek bir şey,  hatta bitiremezsin , temizlik için bol bol kullansan bile :D

Evet boylesi daha mantıklı olur galiba..çok saol İbrahim abi artık bunuda damla damla kullanırım nerdeyse yerli yarı-oto fiyatı :D :D
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Onur ORAL

Çevrimdışı Onur ORAL

• *
Ama uzun yıllar gidecek bir şey,  hatta bitiremezsin , temizlik için bol bol kullansan bile :D

yardimlarin icin saol abi :)
1992 LONDRA&İZMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ben de teşekkür ederim Volkan Bey, siz de sağolun.

BreakFree CLP , konusunda çok haklısınız. Bu ürün, her ne kadar korozyona karşı korumada elimdeki en iyi ürün olmasa da, (görüldüğü gibi üçüncü sırada kaldı),  temizlik konusunda da, tek amacı temizleme olan ve çok başarılı bulduğum bir iki ürünün de bir tık gerisinde olsa da, "tüm işler için tek ürün" klasmanında elimdeki açık ara en iyi ürün. Korozyona karşı korumada oldukça tatminkar .  Korozyonda birinci sıradaki Brunox ürününün temizleme özelliği yok denecek kadar az. Zaten Brunox ürününün ambalajı üzerindeki iddiaları arasında da temizleme yok.

Ama BreakFree CLP, sıvanmış plastik ve barut artıklarını çözmede de çok başarılı , şaşırtıcı derecede. Hatta o kadarki, "içinde namlu boyasına vs zarar verebilecek solvent mi var acaba?" sorusu gelmişti aklıma ilk kullanmaya başladığım dönemlerde. Ancak bir yıl boyunca hiç dokunmadan namlu üzerinde kalmışlığı da var, bir yıl sonunda aynı homojenlikte, tamamen sıvı kıvamda ve aynı berraklıkta duruyordu. Namluda en ufak bir zarar yok ve pırıl pırıldı. Ben av gününden sonra aynı gece mutlaka tüfeğimi temizlemeye çalışırım. Çok yorgunsam en azından namlu içini BreakFree CLP ile iyice ıslatır öyle uyurum :) Böyle yaptığımda temizlik çok daha kolay oluyor, ertesi gün namlu içindeki tüm barut artıkları, sıvanmış tapa kalıntıları yumuşacık olmuş oluyor, sanki tel fırçayla harbi çekmesem dahi, sadece yumuşak bezle bile çıkabilecek kadar yumuşamış ve çözülmüş oluyor.

Dediğiniz gibi, temizleme, çok düşük sıcaklıklarda kıvamını koruyabilme gibi özellikleri de tüm ürünlerle birlikte değerlendirmek lazım. Bakalım, keyifli ama çok vakit alan işler. :) Vakit bulur da toparlayabilirsem paylaşacağım inşallah.

Önceki mesajı gönderene kadar 3-4 kez yazıp silmiştim. Kafamı toplayamadım, asgarisini yazdıydım. Nerdeyse aklımdan geçirdiğim her şeyi aynıyla yazmışsınız. Telepati midir nedir :D Ben de ambalajında yazan ve icraatları konusunda yazıp sildiydim. Breakfree hakkında 3'lü kombine olarak çok iyi ama tetk tek değilmiş vs vs nerdeyse her şey; hayret ettim. Yazdıklarıma tekrar baktım, acaba onları da yazmışmıydım ki bunları ortak düşünmüşüz dedim. Vay canına be! Ne ki, B.F CLP'nin 1 sene akışkanlığını koruyacağı aklıma gelmezdi. Çok güzelmiş. Bir ara ülkemizde satılmış bunlardan. Alan bir arkadaşım söylemişti. Gene getirseler alınası bir şey.

Elbette tek tek koruma, temizleme, yağlama vs için özel ürün kullanmak daha doğru olanı. Ne için gerekiyorsa ona uyanı alıp, uygun şekilde tatbik etmek en iyisi.

Şu yerli makine yağının diğer özelliklerini yani kıyasını biraz merak ediyorum aslında ama korkarım iyi nüfuz etmez, bir de kurur gibi geliyor.

Şimdi bunların arasında acıkınca akmeğe katık edilebilen türden olan hangisi olmakta :)

Ah! bir de şunu hatırladım; çok soğuk havalarda donmadan güzel yağlama yapabilen bir üründen söz ediliyor: Bio Arctic. Bulabilen varsa çok soğuk havalarda epey istifade eder sanıyorum.
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2015, 21:32:19 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Telepati midir ? :D

Aklın yolu birdir. Daha mı muhtemel ne ? :D

Deniyorum inceliyorum bir yandan da, derleyip sunulabilecek seviyeye getirmeden net bir şey söylemeyeyim ama yerli makina yağının nüfuzu ve kayganlaştırıcılığı konusunda "çalışma odamdaki notlarımı mı gördünüz?" diyesim geldi şimdi de :D :D Öyle , söylediğiniz gibi görünüyor şu anda... Bir de , korozyon testinde de, 5inci gün sonunda değerlendirme yaptım. Tahta levha hala balkonda duruyor. Dün akşam dikkatimi çekti ve bu akşam itibariyle (sanırım 7inci günün sonu oldu) bu ürün , bir kaç basamak geriledi aslında... Diğer sıralamalar aynı olduğu için çok da önemli görmedim ama öngörünüzün üzerine yazayım dedim.

Bir de şu olayı paylaşayım:  :D

Nalburda bu ürünü (makina yağını) gördüğümde, fiyatını sordum, nalbur abi fiyatını söylemek yerine şu karşılığı verdi : "O yağ sana gelmez abim, boş ver onu" dedi :D Çırağa bir göz hareketiyle diğer bir raftan şimşek hızıyla wd-40'ı getirtti, "Al abi sen bunu kullan" dedi..

WD-40'a burun kıvırarak: "Abicim sağol, ben bunun (makina yağının)  fiyatını merak ediyorum" dedim.

"Abim sana gelmez diyorum, bana inan sen boşver onu" diye ısrar etti, benim iyiliğimi düşünüyor belli :D

"Nerede kullanacaksın? Sen bana onu söyle" dedi... Ben bir an düşündüm, yapacağım şeyi nasıl anlatırım diye. Sonra konuya girmekten vaz geçtim:

"Abi fiyatı yok mu bunun? Satmıyorsan satmıyorum de" dedim, tabii gülümseyerek... Ekledim : "wd-40 var bende"

"wd-40 varsa ne yapacaksın abim bunu? " diye karşılık verdi. Satmamak için direniyor :D

"Abi fiyatını söyle ver sen , lazım" dedim, ben kazandım sonunda, verdi ürünü... :D :D

Bu arada, "Acıkınca ekmeğe katık edilebilen türden olan" dediniz de şunu mu kastettiniz bilmiyorum ama bildiğimi paylaşayım :D Şöyle ki, benim indeksime göre 33 ile etiketlediğim ürün, Alman Ballistol Universalöl, savaş döneminde geliştirilmiş bir ürünmüş. Bu ürün geliştirilirken, Alman askerlerinin tüfeklerini ve tabancalarının hem temizliğini hem de yağlama ve koruma amaçlı bakımlarını yapmaları amacıyla geliştirilmiş. Bununla birlikte, araçlarında, aletlerinde kullanabilmeleri gerekiyormuş.

Ancak geliştirilirken tepeden gelen emir şu şekildeymiş: "Bu yağ, aynı zamanda askerler yaralandığı zaman açık yaralarına da sürülebilsin ve askerlerin yaralarını da iyileştirsin" (emrin mahiyet ve üslubuna bakıldığında akıllara Hitler gelmesi doğal tabii ki :D )  Yani, "C - L - P harflerinin yanına bir harf daha ekleyin" demiş kısaca :D Gerçekten de, bu yağ açık yara ve tene sürülebiliyor, ben hiç açık yara deneyi yapmadım. :D Ama bu yönüyle meşhur olmuş bir yağ. Hatta Almanya'daki bu konuyla ilgili konuştuğum Alman abi, "Bu yağı içebilirsiniz zehirlenmezsiniz" bile dedi :D :D O bunu söylerken kendimi tutamadım gülümsedim, ben gülünce Alman abi de güldü. :D "Gülüyorsunuz ama gerçek" dedi... İçtim mi ? Hayır tabii ki, içme deneyini de yapmadım :D

Önceki mesajı gönderene kadar 3-4 kez yazıp silmiştim. Kafamı toplayamadım, asgarisini yazdıydım. Nerdeyse aklımdan geçirdiğim her şeyi aynıyla yazmışsınız. Telepati midir nedir :D Ben de ambalajında yazan ve icraatları konusunda yazıp sildiydim. Breakfree hakkında 3'lü kombine olarak çok iyi ama tetk tek değilmiş vs vs nerdeyse her şey; hayret ettim. Yazdıklarıma tekrar baktım, acaba onları da yazmışmıydım ki bunları ortak düşünmüşüz dedim. Vay canına be! Ne ki, B.F CLP'nin 1 sene akışkanlığını koruyacağı aklıma gelmezdi. Çok güzelmiş. Bir ara ülkemizde satılmış bunlardan. Alan bir arkadaşım söylemişti. Gene getirseler alınası bir şey.

Elbette tek tek koruma, temizleme, yağlama vs için özel ürün kullanmak daha doğru olanı. Ne için gerekiyorsa ona uyanı alıp, uygun şekilde tatbik etmek en iyisi.

Şu yerli makine yağının diğer özelliklerini yani kıyasını biraz merak ediyorum aslında ama korkarım iyi nüfuz etmez, bir de kurur gibi geliyor.

Şimdi bunların arasında acıkınca akmeğe katık edilebilen türden olan hangisi olmakta :)

Ah! bir de şunu hatırladım; çok soğuk havalarda donmadan güzel yağlama yapabilen bir üründen söz ediliyor: Bio Arctic. Bulabilen varsa çok soğuk havalarda epey istifade eder sanıyorum.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Nalburda satılan makine yağı 3 tl. gibi bir fiyatı vardı zannedersem hatırladığım kadarıyla  :)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Evet, fiyatı o civarda bir şeydi. Yanında başka şeyler de aldığım için tam hatırlamıyorum ama daha pahalı değildi. :)

Nalburda satılan makine yağı 3 tl. gibi bir fiyatı vardı zannedersem hatırladığım kadarıyla  :)
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• *
  • KEKLİK AVCISI
Selamlar İbrahim bey,

Bu çok yararlı ve değerleri bilgileri bizlerle paylaştınız için size çok teşekkür ederim.

Musadenizle bir soru sormak istiyorum.

Wosvagen audi gibi alman araçlarının kaporta işleriyle uğraşan bir kaportacı arkadaşım aşşağıdaki alman genel temizlik yağını

av tüfeğimde kullanabileceğimi söyledi.Aklıma siz geldiniz,  :) ve siz bu konuyu açmışken bi sormak istedim.Acaba tavsiye edermisiniz?

Saygılar...

http://shop.wurth.com.tr/genel-temizleme-sprey-500ml

Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ben teşekkür ederim. Sağolun.

Bu söylenen ürüne çok yakın bir ürün bu testte de var. 01 numarayla inkesklediğim Würth HHS Clean.

Bu tip ürünler çok kuvvetli temizleyiciler. Bunları namlu içi temizliğinde kullanabilirsiniz. Ama çok dikkat edin, sprey tipi ambalaj olduğundan, püskürtürken etrafa çok kolay sıçrayabiliyor. Namlu boyasına ve kundağa kesinlikle değdirmeyin. Namlu boyasına damladığını sıçradığını hemen farkedebilirsiniz, dokunduğu yerde beyaza yakın renkte bir leke yapıyor anında, hemen bir yağ ile silmezseniz, damladığı yerde kalırsa zarar kalıcı olabilir.

Selamlar İbrahim bey,

Bu çok yararlı ve değerleri bilgileri bizlerle paylaştınız için size çok teşekkür ederim.

Musadenizle bir soru sormak istiyorum.

Wosvagen audi gibi alman araçlarının kaporta işleriyle uğraşan bir kaportacı arkadaşım aşşağıdaki alman genel temizlik yağını

av tüfeğimde kullanabileceğimi söyledi.Aklıma siz geldiniz,  :) ve siz bu konuyu açmışken bi sormak istedim.Acaba tavsiye edermisiniz?

Saygılar...

http://shop.wurth.com.tr/genel-temizleme-sprey-500ml

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Uğur KOÇ 72

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• *
  • KEKLİK AVCISI
Ben teşekkür ederim. Sağolun.

Bu söylenen ürüne çok yakın bir ürün bu testte de var. 01 numarayla inkesklediğim Würth HHS Clean.

Bu tip ürünler çok kuvvetli temizleyiciler. Bunları namlu içi temizliğinde kullanabilirsiniz. Ama çok dikkat edin, sprey tipi ambalaj olduğundan, püskürtürken etrafa çok kolay sıçrayabiliyor. Namlu boyasına ve kundağa kesinlikle değdirmeyin. Namlu boyasına damladığını sıçradığını hemen farkedebilirsiniz, dokunduğu yerde beyaza yakın renkte bir leke yapıyor anında, hemen bir yağ ile silmezseniz, damladığı yerde kalırsa zarar kalıcı olabilir.

İbrahim bey bu söylediklerinizi öğrenmem çok iyi oldu.Daha önce bu yağları hiç kullanmadım,bundan sonra kullanırken dediklerinizi

dikkate alacağım.Tekrardan teşekkür ederim,sağlıcakla kalın...
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Telepati midir ? :D

Aklın yolu birdir. Daha mı muhtemel ne ? :D

Deniyorum inceliyorum bir yandan da, derleyip sunulabilecek seviyeye getirmeden net bir şey söylemeyeyim ama yerli makina yağının nüfuzu ve kayganlaştırıcılığı konusunda "çalışma odamdaki notlarımı mı gördünüz?" diyesim geldi şimdi de :D :D Öyle , söylediğiniz gibi görünüyor şu anda... Bir de , korozyon testinde de, 5inci gün sonunda değerlendirme yaptım. Tahta levha hala balkonda duruyor. Dün akşam dikkatimi çekti ve bu akşam itibariyle (sanırım 7inci günün sonu oldu) bu ürün , bir kaç basamak geriledi aslında... Diğer sıralamalar aynı olduğu için çok da önemli görmedim ama öngörünüzün üzerine yazayım dedim.

Bir de şu olayı paylaşayım:  :D

Nalburda bu ürünü (makina yağını) gördüğümde, fiyatını sordum, nalbur abi fiyatını söylemek yerine şu karşılığı verdi : "O yağ sana gelmez abim, boş ver onu" dedi :D Çırağa bir göz hareketiyle diğer bir raftan şimşek hızıyla wd-40'ı getirtti, "Al abi sen bunu kullan" dedi..

WD-40'a burun kıvırarak: "Abicim sağol, ben bunun (makina yağının)  fiyatını merak ediyorum" dedim.

"Abim sana gelmez diyorum, bana inan sen boşver onu" diye ısrar etti, benim iyiliğimi düşünüyor belli :D

"Nerede kullanacaksın? Sen bana onu söyle" dedi... Ben bir an düşündüm, yapacağım şeyi nasıl anlatırım diye. Sonra konuya girmekten vaz geçtim:

"Abi fiyatı yok mu bunun? Satmıyorsan satmıyorum de" dedim, tabii gülümseyerek... Ekledim : "wd-40 var bende"

"wd-40 varsa ne yapacaksın abim bunu? " diye karşılık verdi. Satmamak için direniyor :D

"Abi fiyatını söyle ver sen , lazım" dedim, ben kazandım sonunda, verdi ürünü... :D :D

Bu arada, "Acıkınca ekmeğe katık edilebilen türden olan" dediniz de şunu mu kastettiniz bilmiyorum ama bildiğimi paylaşayım :D Şöyle ki, benim indeksime göre 33 ile etiketlediğim ürün, Alman Ballistol Universalöl, savaş döneminde geliştirilmiş bir ürünmüş. Bu ürün geliştirilirken, Alman askerlerinin tüfeklerini ve tabancalarının hem temizliğini hem de yağlama ve koruma amaçlı bakımlarını yapmaları amacıyla geliştirilmiş. Bununla birlikte, araçlarında, aletlerinde kullanabilmeleri gerekiyormuş.

Ancak geliştirilirken tepeden gelen emir şu şekildeymiş: "Bu yağ, aynı zamanda askerler yaralandığı zaman açık yaralarına da sürülebilsin ve askerlerin yaralarını da iyileştirsin" (emrin mahiyet ve üslubuna bakıldığında akıllara Hitler gelmesi doğal tabii ki :D )  Yani, "C - L - P harflerinin yanına bir harf daha ekleyin" demiş kısaca :D Gerçekten de, bu yağ açık yara ve tene sürülebiliyor, ben hiç açık yara deneyi yapmadım. :D Ama bu yönüyle meşhur olmuş bir yağ. Hatta Almanya'daki bu konuyla ilgili konuştuğum Alman abi, "Bu yağı içebilirsiniz zehirlenmezsiniz" bile dedi :D :D O bunu söylerken kendimi tutamadım gülümsedim, ben gülünce Alman abi de güldü. :D "Gülüyorsunuz ama gerçek" dedi... İçtim mi ? Hayır tabii ki, içme deneyini de yapmadım :D

Tabi daha doğrusu aklı yolu bir. Ne var ki seçtiğim konular aynıydı. Aynı şeylerden bahsetmek istemişiz :) Hatta ben de sizin testin kalanını masada görmüşüm gibi bile olmuş :D Durum yazdığınız gibiyse hakikaten kalitenin bir bedeli olmalı sonucu çıkıyor. Bir de silaha silah yağı kullanmak gerekirmiş. Tabi iklim, ortam zorlamazken farkını anlamak zor.

Ballistol yara da mı iyileştirsin istemişler??? Vay be! O zaman şu adamın kullandığından daha da iyiymiş ;D

! No longer available

Birkaç ay önce bir videoda adam tost ekmeğinin üzerine sıkıp yerken görmüştüm ama onun linkini bulamadım. Neyse ki kırık bol :)

not: İzleyeceğiniz videodaki ekler pasta gibi şeyin üzerindeki yeşil şey krema değildir. Videonun devamında ne olduğunu göreceksiniz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Bu video çok iyiymiş ya :D

Kırık gerçekten bol :D Froglube ABD'de çok popüler bir silah bakım ürünleri markası. Ama kremalı pastanın üzerinde ilk kez gördüm :D :D

Tüfek bakım malzemeleriyle ilgili konuda yeni açılımlar... :D :D Yaralara sürülür, içilir, şifa verir, yenir falan :D

Tabi Amerikalıların durumu farklı , her şeyi bol buldukları için :D :D Nereye süreceklerini şaşırabiliyorlar, haklılar bir açıdan... :D

Tabi daha doğrusu aklı yolu bir. Ne var ki seçtiğim konular aynıydı. Aynı şeylerden bahsetmek istemişiz :) Hatta ben de sizin testin kalanını masada görmüşüm gibi bile olmuş :D Durum yazdığınız gibiyse hakikaten kalitenin bir bedeli olmalı sonucu çıkıyor. Bir de silaha silah yağı kullanmak gerekirmiş. Tabi iklim, ortam zorlamazken farkını anlamak zor.

Ballistol yara da mı iyileştirsin istemişler??? Vay be! O zaman şu adamın kullandığından daha da iyiymiş ;D

! No longer available

Birkaç ay önce bir videoda adam tost ekmeğinin üzerine sıkıp yerken görmüştüm ama onun linkini bulamadım. Neyse ki kırık bol :)

not: İzleyeceğiniz videodaki ekler pasta gibi şeyin üzerindeki yeşil şey krema değildir. Videonun devamında ne olduğunu göreceksiniz.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Recep ERTUNÇ

• *
elinize emeğinize sağlık ibrahim bey çok faydalı bir paylaşım olmuş
  • Franchi affinty
  • Üzümlü saka
  • Pointer
Recep ERTUNÇ
1984 KONYA

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Sağolun, çok teşekkürler Recep Bey.

elinize emeğinize sağlık ibrahim bey çok faydalı bir paylaşım olmuş
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Serhan DAYDAL

• *
  • HER ŞEY ARPACIĞIN UCUNDA !!!
müthiş elinize emeğinize bilginize sağlık ,ama  ilk 3 te ALMANLAR var sanki,Yanlış mı gördüm,syg
  • P.Zanardini 12 ga o/u mod uranio
  • Brno zh 101 12 ga o/u
  • Stoeger m 3000 max 5 auto 12 ga
  • Stoeger m 3020 max 5 auto 20 ga
  • Huğlu koop 20 ga o/u
Serhan DAYDAL
1974 Balçova İZMİR

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Teşekkürler Serhan Bey, sağolun.

Sıralamayla ilgili de şunu söyleyebilirim, istesek de istemesek de, köşeli möşeli olsalar da tepeye yerleşiyorlar, yapacak bir şey yok :D

müthiş elinize emeğinize bilginize sağlık ,ama  ilk 3 te ALMANLAR var sanki,Yanlış mı gördüm,syg
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2015, 18:38:40 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Serhan DAYDAL

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
UYGULAMA (  ~120 gün sonra korozyon durumu):

Metal parçaların, doymuş tuzlu su çözeltisi sıkıldıktan yaklaşık ~120 gün  ~2900 saat sonraki görüntüsü:

Görüldüğü üzere, yeterince uzun zaman geçtikten sonra, metalin okside olması kaçınılmaz sondur. Kullandığınız yağ ne olursa olsun, ne kadar kaliteli olursa olsun, tüfeklerinizi periyodik olarak kontrol etmeyi ve yeniden yağlama bakımını yapmayı unutmayın. Tabii ki, tüfekleriniz, bu testteki gibi şiddetli bir korozyon tetikleyicisine (doymuş tuzlu su çözeltisi uygulanması gibi) maruz kalmayacaktır , dolayısıyla paslanmaya başlaması için daha uzun süre geçmesi gerekebilir ancak kontrol edip bakımını yapmazsanız tüfeğinizin mutlaka (markası ve kalitesi ne olursa olsun) korozyona yenik düşeceği zaman gelecektir.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
4 ay ya da 120 gün veya 2900 saat. Ben tüfeğimle bu kadar süre irtibatı kesemem, şöyle en çok 10 günde bir alırım karşıma, karşılıklı orta şeker kahve içeriz.

Bizler bu konuyu unutmuşken hatırlattığınız ve uyardığınız için teşekkürler.

Bu arada 66301. test. Dile kolay, kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2016, 14:16:03 Gönderen: Mustafa REİS »
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Bu kadar sık ilgilendiğinize göre, hak edecek bir şey olmalı... Markası nedir tüfeğinizin ?

8)

4 ay ya da 120 gün veya 2900 saat. Ben tüfeğimle bu kadar süre irtibatı kesemem, şöyle en çok 10 günde bir alırım karşıma, karşılıklı orta şeker kahve içeriz.

Bizler bu konuyu unutmuşken hatırlattığınız ve uyardığınız için teşekkürler.

Bu arada 66301. test. Dile kolay, kolay gelsin.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Bu kadar sık ilgilenmek zorunluluğu hissedildiğine göre kesin bir Alman'dır..İtalyancılarda OKB görülme oranı çok düşük sonuçta..:)..:)..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Bu kadar sık ilgilendiğinize göre, hak edecek bir şey olmalı... Markası nedir tüfeğinizin ?

8)
Tüfek denince aklınıza gelecek ilk marka

MERKEL...
  • Robust 222 S×S 16 ga

• Avlak Yönetici
Bu kadar sık ilgilenmek zorunluluğu hissedildiğine göre kesin bir Alman'dır..İtalyancılarda OKB görülme oranı çok düşük sonuçta..:)..:)..:)
Zorunluluk, asla. Aşk, tutku, bağımlılık derseniz tamam. OKB tarifte yetersiz. İtalyancılar gibi av sezonu boyunca katlanmak zorunda olunan bir silah değil.
  • Robust 222 S×S 16 ga