Gönderen Konu: Arkadaşlar 16 kalibre 28 gram fişekle 12 kalibre 28 gram fişek aynımı  (Okunma sayısı 19622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arkadaşlar 16 kalibre 28 gram fişekle, 12 kalibre 28 gram fişeğiin barut ve saçma ağırlıkları aynımıdır?
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
saçma ağırlığı aynıdır ancak barut miktarı aynı değildir.ancak aynı olan fişeklerde vardır..16 gramda 28 gram fişek ağır bir fişektir..12 de daha yumuşak fişektir.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
gramaj olarak aynıdır ama işlev olarak kesinlikle az da olsa fark eder. Kalibre daraldıkça delicilik artar ama tahribat azalır. Yani domuz avında düşün 16 kalibre daha fazla deler ama 12 kalibre kadar parçalama ve tahribat yapamaz.

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
12 kalibre 28 gram fişeklerin içini 16 kalibre boş kovana boşaltıverip fişek yapacaktım ondan soruyorum
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
içindeki mühimmatı soruyorum yani, aynı gramda mühimmatlarsa 16 kalibre fişek yapacaktım
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
gramaj olarak aynıdır ama işlev olarak kesinlikle az da olsa fark eder. Kalibre daraldıkça delicilik artar ama tahribat azalır. Yani domuz avında düşün 16 kalibre daha fazla deler ama 12 kalibre kadar parçalama ve tahribat yapamaz.
aynen
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
12 kalibre 28 gram fişeklerin içini 16 kalibre boş kovana boşaltıverip fişek yapacaktım ondan soruyorum
kurşun için soruyorsunuz zannettim oyüzden yukarıda açıklama yaptım :)  normal saçmalar için yapacaksanız olur tabiki ama polat beyin dediği gibi barut farkından dolayı tam olarak 28 gram performansı alamayabilirsiniz..

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
Ersan bey,  ben daha önceleri Yaf marka fişekde denemiştim. 12 cal 28 gr fişekte barut 0,05 civarlarında fazla,  16 cal tüfeğiniz sağlam ise soğuk havalar için güzel bir 16 cal kış fişeği yapabilirsiniz.  Diğer marka fişekler için birşey söyleyemem.
1984 ORDU

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Ersan bey,  ben daha önceleri Yaf marka fişekde denemiştim. 12 cal 28 gr fişekte barut 0,05 civarlarında fazla,  16 cal tüfeğiniz sağlam ise soğuk havalar için güzel bir 16 cal kış fişeği yapabilirsiniz.  Diğer marka fişekler için birşey söyleyemem.
16 lık fişeği bozup 12 lik kovan yapsa dediğim gibi olur ama 12 liği bozup 16 lık yaparsa 0,05 barut fazlalığı sıkıntı olmaz. rahatlıkla atabilir.

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arkadaşlar tüfeğim eski ama 16 kalibre 30 gram bornaghi attım, birşey olmadı.
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
Ersan Bey o zaman kışın rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yazında kullanılabilinir ama sert olur. Ben yafı denedim gayette güzel olmuştu.
Malum 16 cal fişeğin her marka ve çeşidi yok. bu şekilde değişik saçma nolarında etkili fişek doldurabilirsiniz.   
1984 ORDU

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Ersan Bey o zaman kışın rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yazında kullanılabilinir ama sert olur. Ben yafı denedim gayette güzel olmuştu.
Malum 16 cal fişeğin her marka ve çeşidi yok. bu şekilde değişik saçma nolarında etkili fişek doldurabilirsiniz.
İlhan beye aynen katılıyorum. gayet te verimli olur. istediğiniz ava göre ölçülü ve dengeli olmak şartıyla çeşitli kombinasyonlarda fişekler çıkarabilirsiniz ortaya. zaten meraklı olan için zevkli bir iş fişeklerle uğraşmak modifiye etmek farklı şeyler denemek. kendimden biliyorum ;)

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
kışın tavşanda ördekte ve gidebilirsemde keklikte kullanacağım, 16 kalibre yıldız kıvırma makinası buldum, plastik tapayıda keçeye çevirdimmi çok güzel olur galiba
  • Stoeger 2000
1973

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
kışın tavşanda ördekte ve gidebilirsemde keklikte kullanacağım, 16 kalibre yıldız kıvırma makinası buldum, plastik tapayıda keçeye çevirdimmi çok güzel olur galiba
bi ara fişeklerim az kalmıştı elimde 10-12 tane power tapa 32 gr 7 no fişekler vardı. çulluk avında kullanmak için fişekleri açıp tapa kanatlarını falçatayla alıp tekrar malzemeyi koyup düz kıvırma şeklinde doldurup avda kullanmıştım. çok da süper olmuştu o gün 4 te 4 yapmıştım. plastik tapanın kanatlarını düz kesip keçe tapa niyetine de kullanabilirsiniz. yerine göre keçeden daha da verimli oluyor..

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Emrah kardeşim senin yaptığının  aynısını yaptım, 16 kalibre plastik tapalı  fişekleri falçata ile düzgün kestim, sonra plastik tapanın kanatlarını kestim ve düz kıvırma yaptım, ancak avda denemedim, buradaki arkadaşlar fişeğe barut eklemez isen performansı düşük olur dediler, bende avda  denemedim, sonunda araya araya 16 kalibre yıldız kıvırma makinası buldum, inşallah güzel fişekler yaparım,Aklımada böyle soru geldi, problem olmazsa her marka fişeğin 12 kalibre 28 veya 29 gramını bozup 16 kalibreye çevirmeye düşünüyorum.
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ahmet ERTOĞRUL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Emrah kardeşim senin yaptığının  aynısını yaptım, 16 kalibre plastik tapalı  fişekleri falçata ile düzgün kestim, sonra plastik tapanın kanatlarını kestim ve düz kıvırma yaptım, ancak avda denemedim, buradaki arkadaşlar fişeğe barut eklemez isen performansı düşük olur dediler, bende avda  denemedim, sonunda araya araya 16 kalibre yıldız kıvırma makinası buldum, inşallah güzel fişekler yaparım,Aklımada böyle soru geldi, problem olmazsa her marka fişeğin 12 kalibre 28 veya 29 gramını bozup 16 kalibreye çevirmeye düşünüyorum.

malzeme ayni oldugu icin sorun olmamasi lazim , eger power tapa yerine kece kullansaydiniz dediginiz gibi belirli miktarda barut eklemek gerekebilirdi
1991 MAGOSA KIBRIS

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
avcılığa yeni başladıysanız 16 kalibreyi size tavsiye etmem tek kırma olarak belki olur ama çifte poze ve yarı otomatikte 16 kalibre fişek şaçmayı daha geç dağıtıp uzun menzile sürer bu yüzden avın üzerindeki isabet oranınınz çok az olur 16 ga kalibreyi daha çok tücrübeli avcılar tercih eder
1985
BURSA

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
Ersan Bey bende 16 cal pozeme sürekli kendim dolduruyorum. Eğer elinizde dolum malzemesi var ise çeşitli barutlar için ölçü konusunda yardımcı olabilirim. 
1984 ORDU

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arkadaşlar tüfeğim eski ama 16 kalibre 30 gram bornaghi attım, birşey olmadı.
ersan bey bornaghi den randıman alabildinizmi? ben bu sene nasipse Bornaghinin 4 - 7 - 10 numaralarını ördek keklik ve tavşan sezonunda kullanmayı düşünüyorum.
deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim
1 ay önce bornaghi 9 numarayı trapta denedim bir trap plakasına ikinci bir fişek atmadım, tek atışta toz duman hepside
ancak avda deneme şansım henüz olmadı. malum henüz keklik tavşan sezonu açılmadı
birde 16 kalibreciler dye bir bölüm açsak ne iyi olur sayfa sayfa dolaşıp bilgi toplamak zor oluyo  ;D herkeze rastgele
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Aynen öyle kış için ideal olur denemenizi tavsiye ederim.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Şükrü TEKELİ bey; ben geçen yıl güvercinde vurdum , tavşanın birine vadiden üstten attım yerinde kaldı bazı saçmalar deri altında bazı saçmalar içeri girmiş ama üstten sırtına attım. bir tane karga vurmuştum hiç kan çıkarmamış sanki kuş 3-5 gün önce ölmüş gibiydi.Benim hoşuma gitti ama sizin tüfeğe yararmı yaramazmı bilmiyorum.16 Kalibre tüfekler çok toplu atıyor ben keçe tapa fişek yapacağım yakın mesafelerde vuramıyorum
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
evet yakın mesafe benim içinde sorun oldu. bende fişek denemeleri yapıyorum. 1.30 gr barut 30 gr saçma power tapa yuvarlak kıvırma fişek yaptım. bayramda denicem
biraz ters mantık düşündüm düşük gram barut yüksek gram saçma mantığı kurdum.
eğer sonuç iyi olmazsa barutu 1,20 ye düşürüp denicem  :D tabi barutta bitti bulabilirsem
ama keçe tapa da sonuçlar çok güzel olur diye düşünüyorum
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
Ben eskiden 28 ve 36 çap kullandım hiçte 12 çaptan daha delici değiller aksine daha zayıflar delicilikte
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Yakın mesafede açması için saçmaların bir bölümünü koyup üzerine bir karton, sonra saçmanın kalanını koyup deneyebilirsiniz, isterseniz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yakın mesafede açması için saçmaların bir bölümünü koyup üzerine bir karton, sonra saçmanın kalanını koyup deneyebilirsiniz, isterseniz.
bunu mutlaka denicem
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli