Gönderen Konu: Browning Auto-5 Fişek Ayarı(Normal, Sert fişekler, Magnum)  (Okunma sayısı 7950 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Browning Auto 5(A5) tüfeklerde dipçik kırılması ve fazla tepme şikayetlerinin bir kısmı tüfeğin sıkı ayarının yanlış yapılması veya yapılmaması nedeniyledir. Tüfeğin kendisi en sağlam ve hızlı çalışan otomatiklerden olduğunu bilirsiniz. Yukarıda yazdığım şikayetlerin yanında ciddi bir problem çıkarmaz. Sadece çok fazla atış yapılmış tüfeklerde icra yayının ve ayar halkalarının yenilenmesi gerekebilir.

Bu tüfeklerin Japonya'da üretilmiş olanlarında Speed Loading özelliği de mevcuttur. Yeni Browning tüfeklerde olduğu için yeni teknoloji zannedilebilir ama sadece "ara verilmiş" bir uygulamadır demek daha doğru.

Bu tüfeği kullananların belki işine yarayacağı ümidiyle böyle bir konu açmak istedim. Sitemiz üyesi Onur Silek
Bey bu konuda vesile oldu ve tüfeğinin fişek ayarı yapılmış, montajlanmış fotoğraflarını bana vermeyi kabul etti. Kendisine teşekkür ederim. Çünkü internette epey aramama rağmen böyle fotoğraflar bulamamıştım.

Karınca kararınca bilgimi paylaşıyorum. Eğer hatalı olduğunu düşündüğünüz yer varsa veya ilave etmek istediğiniz olursa ona da eyvallah.

1) Auto 5 Light, Sweet Sixteen model, 70 mm(2 3/4 inch) yatak modeller için,

İki tane ayar halkası olmalı. Biri ince diğeri kalın ve sarımsı.

Bu modellerde tüfeklerin ayarı yapılmış fotoğrafı şu anda elimde yok. Yine de aşağıda;

i)  Magnum(3") model için "normal fişek" ayarı için koyduğum resimdekinin aynısıdır.

ii) Eğer Magnum ve "normal fişek" ayarındaki yaya değen ince pulu çıkarıp ters çevirerek yayın arkasına koyarsanız "bu modellerin" normal fişek ayarını elde edersiniz.

A) Ağır dolu(70 mm fişek) ayarı:

1. Geri tepme yayının üzerine ince pul (sürtünme halkası) konacak. Pulun bir yüzü düz, diğer yüzü eğiktir. Düz yüzü yaya taraf olacak.

2. Son olarak kalınca ve sarımsı renkteki bronz sürtünme parçası konacak. Bu modellerde bu parçanın da bir yüzü tıpkı öbür halka gibi eğiktir. Daha düz olan yüzü yaya taraf olacak.

B) Hafif dolu(70 mm fişek) ayarı:

1. Geri tepme yayı çıkarılıp ince pul (sürtünme halkası) takılacak. Halkanın düz olan yüzü, takacağımız yaya dönük olacak.

2. Yay takılacak

3. Kalın sarımsı halka takılacak. Düz yüzü yaya taraf olacak

** Kolay hatırlama yönünden; her iki pulun düz tarafı daima yaya taraf olmalı.

2) Auto 5 Magnum model, 76 mm(3 inch) yatak modeller için,

Beş tane ayar halkası vardır. 2 tanesi sarımsı ve kalın, 3 tanesi daha ince ve bir yüzü içeri eğimli.

A) Magnum ayarı(76 mm fişekler):

1. Yayın üzerine birinci pul konacak. Pulun düz yüzü yaya taraf olmalı.

2. Sonraki parça sarımsı halka.

3. İkinci ince halka, eğik yüzü yaya taraf takılmalı.

4. Üçüncü ince halka, düz yüzü yaya taraf takılmalı.

5. İkinci sarımsı halka takılmalı.

B) Normal fişek(70 mm fişekler):

Bu fişekler en sert, en hızlı türden olmazsa çalışmayabilir. Çünkü tüfek esasen magnum fişekler için üretilmiş.

Magnum ayarında anlatılan en üstteki üç halka tüfekten çıkarılacak.

« Son Düzenleme: 26 Aralık 2011, 15:07:33 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Onur SİLEK

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Browning Auto-5 Fişek Ayarı(Normal, Sert fişekler, Magnum)
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2012, 02:42:45 »
Volkan Bey, öncelikle avcılıkla ilgili bilgi-tecrübe-paylaşımlar için teşekkür ederim.

Başlarda hiçbir bilgim ve deneyimim olmayan Browning AUTO5 tüfeğimi, sizin sayenizde daha verimli ve minumum tepmeyle kullanıyorum.

Baştan beri sabır ve hassasiyetle yaklaşımınız, umarım sitede ki herkes için bir örnek teşkil eder.

Saygılarımı sunarım
1981/keşan
istanbul-sefaköy

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir.
Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir"
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2012, 23:54:54 »
Onur Bey kardeşim, iyi düşüncelerin için teşekkür ederim. Burada çok değerli birçok arkadaş var. Bu sefer ben size yardım ettim. Yarın başkası başka birine... Forum böyle olmalı zaten.

Szin tüfeğin ayarıyla ilgili bazı ayrıntıları biliyorum ama hepsini değil. Yukarıda yazdıklarım, sizin geçtiğiniz yolların bir bölümüne rehberlik ediyor. Sizden ricam, vaktiniz olduğunda bu yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra daha başka neler yaptığınızı kısaca yazmanız. Bu Magnum A5 tüfekler hafif dolularla pek çalışmaz. Hatta bilezik ayarı düzgün yapılsa da naz edebilir. Yine de bilen için çareler vardır. Ben yukarıda her şeyi yazmadım. Yukarıda yazdıklarıma sizin ilave öneriniz varsa eklerseniz, başkalarına da yardımı olur belki. Selamlar
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012, 23:56:14 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Onur SİLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2012, 23:21:45 »
Umarım yardımcı olabilirim.
Öncelikle şunu belirtmek isterim, burada ki yazacağım bilgilerin büyük bir çoğunluğu Volkan Bey in bana aktardığı bilgilerdir. Buna sadece auto5 ile yaşadığım deneyimler eklenebilir.
auto5 i, deneme atışlarında,  ağırlıklı olarak domuz avında ve az da olsa tavşan avında kullandım. Domuz, geçit ve bek avları için idael bir tüfektir. Ağırlığının 4100gr olması taşıma ve gezgin avlarında pek tercih edilmeyeceği yönünde olabilir. Bek avlarını yapacağım ve diğer gezgin avlarını nadir olarak yapacağımı düşündüğüm için benim için çok uygun bir tüfektir. 3” fişek yatağıyla, geçit avlarında öncelikle kaz, mağnum fişekler için biçilmiş kaftan. Domuz avlarında mağnum tek kurşunlar, ne kadar fark yaratır tartışılır ama o fişekleri tüfekte olabilecek en az tepmeyle kullanmak büyük güven ve keyif veriyor, hele normal doluların yanında top patlamasını andıran sesinden bahsetmiyorum bile=)
bu auto5 yarı otomatik tüfeği kullanana kadar, sadece kırma tüfekler kullanmış birisi olarak, en iyi otomatikler arasında olabileceğini düşünüyorum. Başta ki görüntüsünün çirkin oluşu özellikle kambur tabir edilen ve diğer tüfeklerde olmayan mekanizma bitiminin kundakla çok ilginç birleşimi, bende uyandırdığı iticilik zamanla kalbolduğu gibi onu sevmemde en büyük etken olmuştur. Ayrıca bu sayede rahat bir nişan güzergahına sahip olmuştur, nacizane fikrimdir. Auto5 e alışan biri diğer tüfeklere geçişte biraz zorluk çekebilir diye düşünüyorum.
1981/keşan
istanbul-sefaköy

Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir"

Çevrimdışı Onur SİLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2012, 23:29:38 »
ilk ve tek yaşadığım problem, tüfeğin mekanizmayı tekrar kurmamasıydı!

magnum ayarında,
federal ve remington tek kurşun, 34gr rottwell saçma, 3”remington şevrotin ve tek kurşun atıldığında mekanizmayı kurmadı. Sadece bir kere kurdu,  3” remington fişekte, o da şansa oldu kanımca.
normal ayarda,
kalitesiz marka tek kurşunlarda, 33gr ve altında mekanizmayı kurmadı.
Federal-remignton tek kurşunlar da ve 34gr rottwell-remington saçmalarda sorunsuz çalışıyor.

fazla kullanılmamış bi tüfek olduğu kanısına vardık. çok kullanılan bir tüfekte, hem yaylar hem sürtünme halkaları biraz aşınmış-yorulmuş olacağı için o çalışmayanlarla da çalışırdı. Havanın soğuk olmasının da etkisinin olduğunu düşünüyorum. İlkbahar ve yaz sıcaklarında da deneme yapmak için mevsimi bekliyorum o zaman daha net söyleyebilirim.
magnum ayarında daha fazla kullanıldığında, bu sorunun zamanla düzeleceğini düşünüyorum. Bu tüfekler özellikle magnum fişekler için üretilmişler ve normal fişeklerin sert olanları ile çalışacağını fabrika söylüyor.

fişeğine göre olması gereken ayarında yağlayarak denediğim de, sorunumun kalmadığını gördüm, ama yağlamayı abartmamak gerekli. özellikle kaliteli ve bulunabilirse "break-free CLP", "balistol" yada deneyerek en yararlı sentetik tabanlı yağ kullanılabilir.
Ava gitmeden önce ki gece mekanizmayı kurulu bırakmakta diğer bir yöntem olabilir.
Şahsi fikrim bu tüfeklerin ortalama 20-30 yaşlarında olacağından, böyle bir sorunla pek karşılaşılacağını düşünmüyorum.
saygılarım
1981/keşan
istanbul-sefaköy

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2012, 11:30:11 »
Anlaşılan kullanacağınız fişekleri ve ne şekilde kullanacağınızı öğrenmişsiniz. Bundan sonrası kolay size.

Şunu da şuradan yazayım, baktınız fişek magnum ama devir yaptırmıyor, normal ayarında deneyin. Bunun yanında şarjör borusunu hafif yağlayıp magnum ayarında deneyin. Hangi şekilde daha konforlu oluyorsa öyle gidin. Aynısı normal ama hızlı fişekler için de geçerli. Baktınız normal fişekte çalışmıyor, yağlayın deneyin. Gene olmazsa da çaresi var ama biraz daha zor. Eğer magnum olmayan A-5 için ana yay temin edebilirseniz normal fişeklerin hepsiyle çalışması lazım ama magnuma geçince yayı kendi yayı olmalı. Ülkemizde o yay ne kadar bulunur bilmem ama civar ülkelere gelip giden biri gönderebilir herhalde ;)
« Son Düzenleme: 30 Mart 2012, 11:31:25 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Onur SİLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2012, 05:50:46 »
standarta bağladım;

kurşun da, federal ve remington havanın sertliğine göre normal veya mağnum olanını.
şevrotini pek tercih etmesem de mecbur kaldığımda, remington 15 li,
tavşan avında remington long range ve rottwell kullanıyorum.
1981/keşan
istanbul-sefaköy

Çevrimdışı Onur SİLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2012, 06:02:44 »
Volkan Bey
şöyle bir listeye denk geldim bi avcılık sitesinde de, keyiflendim yalan yok.
buna göre dünyanın en iyi 2. yarı otomatiği A5 diyor.
gönüllerin şampiyonu bence:)

ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ EN İYİ TÜFEKLER

1-Purdey A 1979 Extra Finish ÇİFTE
2-REMINGTON WINGMASTER
3-İSTİNASIZ TÜM BROWNING S.POZE GRUBU
4-FAMARS S.POZE GRUBU
5-REMINGTON 1100 y.oto
6-Browning A5 y.oto

Dünyanın en saygın ve büyük av mecmuası Field & Stream en iyiyi arayışı ile ortaya çıkmış sonuçlardır...
1981/keşan
istanbul-sefaköy

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2012, 14:03:37 »
Listede hiç Beretta yok :) Hangi kıstasla seçtikleini bilmek gerek. Yine de belli başlı markaların kaliteleri zaten belli. A5 ise daha ilk otomobil üretilmeden tasarlanmış ve yüzyılı geçkin beğenilmiş bir tasarım ve kalite. Kullanımı daha pratik ve daha hafif, kambursuz vesaire tüfekler de var, değişiklik olsun diye arayış da bitmiyor. Buna rağmen bana kalırsa yivsiz yarı otomatik av tüfeklerinde bir A5 ve bir Benelli tüfek tasarım ve kalite olarak çok özel yere sahip. Bilinirliği ve satın alınabilirliği de caba. Eğer param olsa ben de bir yenilik düşündüm ammaa... :)

Elinizdeki tüfeği gerektiği gibi kullanırsanız evladiyeliktir. Ona bir de standart A5 yayı bulsanız daha yavaş fişeklerle de kullanırsınız ama ne de olsa ağır. Belki gerek bile yok.
1968