Gönderen Konu: Irlanda Setterim var 2,5 yaşında yeni aldım. Kafesteki kekliğe ferma verirmi ?  (Okunma sayısı 7433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Merhaba değerli av dostlarım .
İrlanda setteri aldık 2,5 yaşında arama apor çok iyi tüfek atılan yeri çok iyi arıyor açılma yok .
Fakat fermasını kafesteki keklikte denedik vermedi acaba neden vermedi bu 1. Sorum 2. Sorum ise
Bu 2,5 yaşındaki köpekte ferma yoksa eğitilirmi ? Eğitilirse nasıl olur ? Ben kuş fırlatma makinasıyla olur diyosrum sizce ne yapmalıyım ?

Teşekkürlüer.

Resimleride bunlar .
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2016, 12:33:48 Gönderen: Kadir PALA 34 »
  • İtalyan Breda Tek kırma
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Taner MEMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
!!!Herşeyden önce gerçek ava götür avlan dene köpek hakkında ondan sonra fikir edin!!!!

Yapay ortamlarda köpekler çok farklı tepkiler verebiliyor ne kadar elde konulan bıldırcın bulan köpek gördüm avda bıldırcını tanımıyor.
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Ava götürüyoruz köpek sürekli arıyor bişey kaçırmadı kaçırdığını görmedik ama fermada göremedik bu durumdaki bir köpek ferma verirmi işin aslı genç bir avcı olduğum için merak ediyorum meraktan çatlıcam nerdeyse :) özellikle amcama diyorum amca ava götürdüğünde ferma verirse vurmayı bırak ilk önce wideo çek bana at diyorum bu peki abi bu köpek ferma vermiyo diyelim eğitimi olurmu ?
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Ne yani bu forum da bu konu hakkında gelişmiş bi bilgi verecek yokmu ?
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Biraz sabırlı ol aksama kadar mutlaka bişeyler söyleyen olur  :).
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Aslen KÜTAHYALIYIM bu arada :)) saolun ya köpeğe fazla para vermemiş olsam tamam diyicemde benim en çok merak ettğim ferma yoksa ferma eğitimi olurmu :( 2.5 yaşında
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
2,5 yaşında arama aportu olan köpek nasıl ferma vermiyor çok enteresan değilmi ?

Kafesteki kekliğe ferma vermeyebilir Doğal olarak denemenizi öneririm bu yolları.. Setterler Havadan koku alır gösel olarak değil
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2016, 13:10:14 Gönderen: Samet BİRİCİK »
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
 :-[ işte bende bundan dolayı foruma yazdım ava rast gelemedik gelemedik derken ben şuan memlekette değilim amcam da dağa fazla yani kekliğin bulunduğu yerlere çıkamıyor .
İşte yani neden kafesteki kekliğe ferma vermez ki duruyor gibi sonra kafese atlıyor .

ESASINDA FERMA YOKSA ÖĞRENİRMİ
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
:-[ işte bende bundan dolayı foruma yazdım ava rast gelemedik gelemedik derken ben şuan memlekette değilim amcam da dağa fazla yani kekliğin bulunduğu yerlere çıkamıyor .
İşte yani neden kafesteki kekliğe ferma vermez ki duruyor gibi sonra kafese atlıyor .

ESASINDA FERMA YOKSA ÖĞRENİRMİ

Kardeşim Ferma öğretililmekten ziyade biraz genetik bütün av köpeklerinin kanında özelliğinde olan bişeydir bu köpekte illaki ferma verecektir çünkü aport eğitimi olan bir köpek kuş görmüştür ferma vermiştir kanımca..
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Kadir merhaba; en basiti oltaya kuş kanatı bağla, birisi köpeği getirsin, köpek gelince kanadı az az kımıldat, farkedince durumu belli olacaktır. Ferması olan köpek muhakkak fermaya duracaktır. En önemlisi köpeği baktığın bahçede bu yapma. Yeri iyi bildiği için fermadan daha çok ne koyarsan koy gidip almaya niyetlenecektir.
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Kadir PALA 34

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Amcama denettim kendim orda değildim kardeşim görüntülü arama ile seyrettim köpeğin kafesteki kekliğe davranışını benim hiç av bilmeyen kara kafa muz burun pointerim vardı ama hiç av bilmiyordu kafes içindeki bıldırcına ferma veriyordu bu köpek bence kendi düşüncem büyük köpek büyük av yapmasını bildiği içinmi ferma vermedi ona ?
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Cüneyt abi Merhaba
Haklısın bu konuda ama köpek bize geldi 2. Gün evin bahçesinde denettirdim ama bizim ewin bahçesi dediysem bahça mera bildiğimiz sağı solu komple açık . benim de şaşırdığım köpeğin herşeyi tam ama kafesteki kekliğe ferma göremeyince şahsen moralim bozuldu
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Kadir merhaba; en basiti oltaya kuş kanatı bağla, birisi köpeği getirsin, köpek gelince kanadı az az kımıldat, farkedince durumu belli olacaktır. Ferması olan köpek muhakkak fermaya duracaktır. En önemlisi köpeği baktığın bahçede bu yapma. Yeri iyi bildiği için fermadan daha çok ne koyarsan koy gidip almaya niyetlenecektir.
. Abi işte köpeğin her durumu iyi araması aportu açılmaması en fazla 60 m açılıyor tüfek atılan yeri arıyor ama kafesteki kekliğe ferma vermedi ya
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
HADİ ALLAH KORUSUN FERMA VERMEDİ Kİ VERMEK ZORUNDA ÖYLE BİR ŞANSI YOK NASIL ❗VERDİRİLİR ❗
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Taner MEMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kafese kekliğe takılma ava çıkar avı bulsun ne yapacağını görürsün köpeklerde ferma iç güdüseldir sen bunu ögretemezsin ancak ferma veren köpege fermada beklemeyi ögretebilirsin.

herşeyden önce sen ne eğitim verirsen ver köpek avcılığı avda öğrenir herşeyin ilacı bol av göstereceksin en basitinden sen bütün av kitaplarını hatim etsen av tecrübesi edinmeden hiç bir anlamı olmaz köpekler içinde bu geçerlidir.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2016, 13:47:42 Gönderen: Taner MEMET »
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Kafese kekliğe takılma ava çıkar avı bulsun ne yapacağını görürsün köpeklerde ferma iç güdüseldir sen bunu ögretemezsin ancak ferma veren köpege fermada beklemeyi ögretebilirsin.

herşeyden önce sen ne eğitim verirsen ver köpek avcılığı avda öğrenir herşeyin ilacı bol av göstereceksin en basitinden sen bütün av kitaplarını hatim etsen av tecrübesi edinmeden hiç bir anlamı olmaz köpekler içinde bu geçerlidir.
anladım abi ama işte sabırsızım biraz demek ferma öğretilmez süre uzatılır diyosn bi amcamız bi yerde demişki fermasız kaldırdığı ava tüfek atma sabırlı ol hadi bıldırcın olsa tamam keklik taa dağın tepesine çık fermasız kaldrısn sende tüfek atma bunu hangi avcı sabır eder ?
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Muhammet DÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • "Eğitimin gerçek amacı uyandırmaktır."
Kadir simdi soyle bir durum var kutahyada keklik yok bende kutahyaliyim keklik gormedim en yakin yerler eskisehir ankara.
Ikincisi kopegi ucretli aldigini soylemissin keske alirken deneme imkanin olsaydi.
Ucuncusu kopegin nasil bir ava alistirilmis bunu sordunmu hangi cins kopeklerle ava cikmis.kopaylarla ciktiysa farkli fermali kopeklerle ciktiysa farkli yetismis olabilir.
4 kopeginin soyunu sopunu arastirdin mi annesini babasini dirumlari nedir diye

Kopek hakkinda ileriye donuk olarak bir cevap istiyor isen ilk olarak bu sorularin cevaplarini bulmak gerek.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2016, 14:13:12 Gönderen: Muhammet DÖNMEZ »
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Kadir simdi soyle bir durum var kutahyada keklik yok bende kutahyaliyim keklik gormedim en yakin yerler eskisehir ankara.
Ikincisi kopegi ucretli aldigini soylemissin keske alirken deneme imkanin olsaydi.
Ucuncusu kopegin nasil bir ava alistirilmis bunu sordunmu hangi cins kopeklerle ava cikmis.kopaylarla ciktiysa farkli fermali kopeklerle ciktiysa farkli yetismis olabilir.
4 kopeginin soyunu sopunu arastirdin mi annesini babasini dirumlari nedir diye

Kopek hakkinda ileriye donuk olarak bir cevap istiyor isen ilk olarak bu sorularin cevaplarini bulmak gerek.
Hemen söyliyim abi anne babası fail avcıymış aldığımız adam sıkıntısız dene dedi ama kış geldi ve bıldırcınlar gitti şöyleki sarı renkte olan pointerlere ne deniyor bilmiyorum genelde onunla gitmiş ava ya köpeği Kütahya gedizde çoğu kişi biliyor ama ben ferma göremedim özelşikle kafestekine ferma yoksa şayet eğitilme imkanı yokmu hiç ?
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

• Müdavim Üyemiz
Sari kafa olan pointerlarada pointer deniyor.senin yapacagin sey cok basit aldiginiz adami ariyacaksiniz biz ava gittik ama kopegin kapasitesini goremedik bizim gittigimiz yerde av cikmadi bende ustune kafesde keklik gosterdim oda icimi rahatlatmadi.Yani icin rahat degil ondan dolayi bu hafta ava birlikde gidelim ve kopegin kapasitesini gormemde yardimci ol diceksin.fermasini gorursen alir kopegi gelirsin av cikmazsa bir hafta sonra gene gidersin gene av cikmaz kopegin fermasini goremessen kopegi ver parani al.
Kopegini gosterecek adam seni avin olmadigi misafir dahina goturuyorsa vardir bi is.yok av olan bolgeye goturur kopegi gosterirse kopeginden suphesi yoktur.en basit ve ugrassis yontemi bu arkadasim.geri kalan butun isler senin canini sıkar.ki zaten kopegine su anda baskasi goturuyor sen nasil ehitimi vs ile ugrasacaksin.
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

• Müdavim Üyemiz
Egitim konusuna gelince bu is ilk olarak kopeginin kapasitesine ve eger sen egitim vereceksen senin egitim sekline gore degisir.basarilida olabilirsin husranlada sonuclanabilir.bu arada bir firlatma makinasi fiyati 200 tl bunun yaninada kullanmak icin alacaginiz en ucuz bildircin yada yoz guvercin  5 tl den 10 tane kullansani 50 tl gel git yol felan derken 400 u bulursunuz.
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Anladım abi adam köpeğine çok garanti verdi ya kafestekine ferma verseydi iyidi :/ bu işi benim köpeğin yanında olmam lazım kuş fırlatma makinasını ben yaparım abi yoz güvercinde arkadaşdan alırım o işler sorun değil yeterki fermasını göriyim adama dedim abi bu köpeğin fermasında keklik tawşan vurdunuzmu dedim tawşan kaçırdı dedi keklik vurduk dedi ama geçen haftalarda aradığımda köpek ondaydı görüntülü aradım avda açtı keklik kaçırdık dedi e be kardeşim bu köpek ferma vermezse tabi kaçar BU KÖPEK FERMA VERECEK YA FIRLATMAYA YADA TUTULCAK BİRİSİ EĞİTİM VERECEK .    ‼ Ya peki usta köpeğin yanında gitse herşeyiyle tam köpeğin yanjnda ferma öğrenirmi ‼‼‼ ???
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

• Müdavim Üyemiz
Kadir soyle bir gercek var.kopeginin yasi 2.5 egitimin yasi olmaz dogru kisi sokak kopegini dahi zevk alinacak bi kopek haline getirebilir.baska kopegin yaninda ferma verirmi demissin eger kopeginin patronesi varsa (bu ic gudusel yapan yavru kopeklerde var egitimi sonucu ogrenen kopeklerde var) kokuya ferma vermeyi ogrenir.ha yoksa ne yapmam gerekdigi konusunda ilk once senin bilgilenmen gerek.ayrica kopegin basindada duramadigi belirtmissin isin zor yani.

Bu setteri alirken cok para verdim demissin. Verdigin ucreti bilmiyorum ama bi ucret odediysen ki odemissin bunlari eski sahibinin halletmis olmasi gerekli.ama kopek sana hediye olarak geldiyse ve ben deneyecegim dersen bilgim dahilinde yardimci olmaya calisirim ama kopegin piskolojisini senin arandaki bagi ve kopegin durumunu bilmeden bizim soylediklerimiz ne derece basari saglar bilinmez.
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
Kadir soyle bir gercek var.kopeginin yasi 2.5 egitimin yasi olmaz dogru kisi sokak kopegini dahi zevk alinacak bi kopek haline getirebilir.baska kopegin yaninda ferma verirmi demissin eger kopeginin patronesi varsa (bu ic gudusel yapan yavru kopeklerde var egitimi sonucu ogrenen kopeklerde var) kokuya ferma vermeyi ogrenir.ha yoksa ne yapmam gerekdigi konusunda ilk once senin bilgilenmen gerek.ayrica kopegin basindada duramadigi belirtmissin isin zor yani.

Bu setteri alirken cok para verdim demissin. Verdigin ucreti bilmiyorum ama bi ucret odediysen ki odemissin bunlari eski sahibinin halletmis olmasi gerekli.ama kopek sana hediye olarak geldiyse ve ben deneyecegim dersen bilgim dahilinde yardimci olmaya calisirim ama kopegin piskolojisini senin arandaki bagi ve kopegin durumunu bilmeden bizim soylediklerimiz ne derece basari saglar bilinmez.

Dediklerinde çok haklısın abi gidince bakıcam köpeğe eğerki okuduğum bi kaç bilgi köpeği arazide ferma vermezse aldığım adama geri dönücek bu böyle olucak ama köpeğin tipini gördükçe içim kan ağlıyo verir ya işaallah bakalım deneyip görücez abi benim okul arası aralık 29 da giriyor gider girmez başlıcam köpeğin üstünde ilgilenmeye ava bile gitmicem önce arazide bıldırcınla askı kayışıyla deniyicem. Olmazsa adama gidicek ya fermasını görüyim sürekli ava gidicem zaten  .
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul

Çevrimdışı Vedat HAMURCU

• Müdavim Üyemiz
güzel kardeşim kafesteki keklige ferma vermemesini niye bu kadar kafana takın anlayamadım 2.5 yaşında irlanda steri culluk mevsimini içndeyiz ve allaa şükür cullukta var ferma olayı içgüdüseldir ögretilmez köpegin fiziksel olarak güzel köpek bol bol ava cıkar culluga götür muhakkak erma verecektir bide şunu blirteyim irlanda sterleri poınterler kadar saburlı köpekler degildir aldıgın yerdede köpegin av durumunu araştır
Vedat HAMURCU
1960-Balıkesir/Edremit

Çevrimdışı Kadir PALA 34

• *
güzel kardeşim kafesteki keklige ferma vermemesini niye bu kadar kafana takın anlayamadım 2.5 yaşında irlanda steri culluk mevsimini içndeyiz ve allaa şükür cullukta var ferma olayı içgüdüseldir ögretilmez köpegin fiziksel olarak güzel köpek bol bol ava cıkar culluga götür muhakkak erma verecektir bide şunu blirteyim irlanda sterleri poınterler kadar saburlı köpekler degildir aldıgın yerdede köpegin av durumunu araştır

O0  Abi ben şimdi İstanbuldayım öğrenciyim köpek geleli 1 ay olucak amcam Allah rızası için alıp dağa çıkarmıyor neyse demem şu ki köpek aldığım abinin sözlerine güvenerek kafamda belli taslağa otutturdum sadece amcam kekliğe denettirdim oda ferma vermedi benim içime orda kuşku düştü .
Kütahya Gedizde neresinde çulluk var bilmem köpeğin av durumu çok iyi bıldırcın avı yapıyormuş Gediz Avcılar Kulüp Başkanı Kadir abi köpeği biliyormuş ama ben telefon açıp sormadım . Sabır konusu dediğin gibi olabilir abi o önemli değil biraz çabayla az da olsa beki uzata biliriz . Şunuda söylemek istiyorum amcamın 1 kez gezdirmeye çıkardığı zaman amcam köpek ne aradığını biliyo kara tavuk - saksağana vs dönüp bakmıyo dedi .
  • İrlanda Setter
1997 - İstanbul