Gönderen Konu: TAHTALI GEÇİT AVI  (Okunma sayısı 22663 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
Ynt: TAHTALI GEÇİT AVI
« Yanıtla #50 : 10 Kasım 2016, 20:51:50 »
   Tahtalıya atış mesafesi çoğunlukla 30-60metre arasıdır. 50metrede vurabilirsiniz 30metrede de... Atıcının yeteneğine kalmış. Kendi sıkılarımla 60metrelere kadar atabiliyordum rahat rahat. Fişeğe ve kendine güvenen atar ve zamanla düşürmeye de başlar. 150m gibi mesafelerden tahtalı vuran gördüm. Ağzım açık bakakaldım. Çok yakın arkadaşım, "ne atıyorsun?" sorusuna "7/0" cevabı gelince alay ediyor diye biraz kalayladım. Sonra gerçekten öğrendim BP 7/0 atıyormuş. Gün sıkıcı ise uzak mesafelere güvenli bölgelerde atılabilir. Kendim de denedim işe yarıyor kalabalık sürülerde.. Aynı arkadaş Benelli ile 02-3 no arası karışık atarken ben 6 numara ile ondan daha uzak mesafelerden tahtalı aldım kaç kez..
     5-6 numara deyipte geçmemek gerek, tüfeğin iyi grupmanı vardır.... Eskiler gibi söyliyeyim; Kılavuz gelmiştir hayvana düşer  ;D İşin sakası bir yana 40 metreden fazla mesafeye atmayanlara şaşırıyorum. Millet 90 yard mesafeden Trap plağı vuruyor... Bu insanlar yetenekli de siz değil misiniz? Kullandığımız şey tüfek arkadaşlar, su borusu değil...  Sulak bölgelere denk gelirseniz 50-60 metrelerde tüfeğiniz neler yapıyor deneyin bence..

150 mt ye atan arkadaşla bulışalım cüneyt bey teneke dikelim tam 150 mt ye 7/0 ile tenekeye kaç saçma aldırcak ciddi söylüyorum bütün forumda şahit olsun buna  :D
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Selim UYGUN

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #51 : 10 Kasım 2016, 21:01:56 »
150 mt den 7/0 ile ben Tenekeye saçma aldırırım diyen arkadaşlarında iddaasına karşılık veririm tüfeğine fişeğine güvenen varsa yazsın lütfen  >:D
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 10 Kasım 2016, 21:06:17 »
7/0 tahtalıya denk gelse etini kemiğinden ayırır zaten
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #53 : 10 Kasım 2016, 21:13:22 »
      Samet şöyle yapalım, sen kavaklıya gelirken hafta sonu haber ver bizde gelelim hem tanışmış oluruz... O mesafelerden atalım 7/0 sürülere, düşen olacak mı beraber görelim.
      Evet 150 metrede tenekeyi bırak varile bile denk gelmesi şans işi... Ama kesin gelmez diye de kimse bir iddiada bulunamaz. Fakat 150metreden tenekeyi bulan 7/0 deler geçer haberin olsun.
      Bende zamanında seninle hemfikirdim, bu tarz olayları görene kadar.... Herif 7/0 deyince ..çımla güldüm. Sonrasında geçen bir sürüden 1 tane düşürünce ağzımdan çıkan "AAA aaaaaa" lafından sonra herif bana güldü.. Başka bir örnek vereyim TEKİRDAĞ/Or.. köyünde sahile yakın bir yerde yolu bölen domuz sürüne haykacılar 9/0 atarken ben Federalleri bastım. Aralarında bir tanesi ayrıldı. Ertesi gün ölüsünü bulduk 50 metre gidip düşmüş. Kurşun içinde kalmış.... Deriyi delmiş yani. Geçtiği yeri adımladık 267 adım çıktı.. Benim boyum 1.83..... Millet 100 metrede domuza atmıyor bile..
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2016, 21:15:13 Gönderen: Cüneyt ESMER »
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #54 : 10 Kasım 2016, 21:20:46 »
      Samet şöyle yapalım, sen kavaklıya gelirken hafta sonu haber ver bizde gelelim hem tanışmış oluruz... O mesafelerden atalım 7/0 sürülere, düşen olacak mı beraber görelim.
      Evet 150 metrede tenekeyi bırak varile bile denk gelmesi şans işi... Ama kesin gelmez diye de kimse bir iddiada bulunamaz. Fakat 150metreden tenekeyi bulan 7/0 deler geçer haberin olsun.
      Bende zamanında seninle hemfikirdim, bu tarz olayları görene kadar.... Herif 7/0 deyince ..çımla güldüm. Sonrasında geçen bir sürüden 1 tane düşürünce ağzımdan çıkan "AAA aaaaaa" lafından sonra herif bana güldü.. Başka bir örnek vereyim TEKİRDAĞ/Or.. köyünde sahile yakın bir yerde yolu bölen domuz sürüne haykacılar 9/0 atarken ben Federalleri bastım. Aralarında bir tanesi ayrıldı. Ertesi gün ölüsünü bulduk 50 metre gidip düşmüş. Kurşun içinde kalmış.... Deriyi delmiş yani. Geçtiği yeri adımladık 267 adım çıktı.. Benim boyum 1.83..... Millet 100 metrede domuza atmıyor bile..

Ben herzaman beklerim illaki bu yüzden gelmeyin ava geliceksenizde aralık gibi gelin götüreyim Tahtalıya o mesele değil  >:D Ya düşmezse ? =)

150 mt den imkansızında imkansızı bizim köydede bir abimiz var sağolsun bende hep 7/0 atıyorum diyodu 1 tane düşürüyodum diyodu aradan sonra onunla ava gidenler çok hayal kırıklığı yaşamışlar =))) Adamın adıda çıktı artık 150 mt mesafe yivsiz av tüfeği ile atılabilecek bir mesafe değil kesinlikle yivli mesafesi söylediğimiz..
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER, Mustafa AYDIN 54, Selim UYGUN

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #55 : 10 Kasım 2016, 21:25:54 »
Samet tabiki atılır bir mesafe değil.. "Sıkıcı geçen bir günse" dedim ilk yazımda dikkat ettiysen. Tutup her kuşa 7/0 da atamayız zaten. Düşmezse de sağlık olsun, napalım "denk gelmedi" deriz sıyrılız işin içinden.  ;D Sizin köydeki abi olayında da; zaten bu işler hep böyle olur  ;D ;D "40 gün taban 1gün yaban" dememişler boşu boşuna. Bizde sohbet eder tıpış tıpış döneriz evimize.  :)
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #56 : 10 Kasım 2016, 21:27:38 »
Samet tabiki atılır bir mesafe değil.. "Sıkıcı geçen bir günse" dedim ilk yazımda dikkat ettiysen. Tutup her kuşa 7/0 da atamayız zaten. Düşmezse de sağlık olsun, napalım "denk gelmedi" deriz sıyrılız işin içinden.  ;D Sizin köydeki abi olayında da; zaten bu işler hep böyle olur  ;D ;D "40 gün taban 1gün yaban" dememişler boşu boşuna. Bizde sohbet eder tıpış tıpış döneriz evimize.  :)

Tamam şu buz ve kırağ işi olsun gidelim Havalar çamaşır havası hiç ava gidesim yok bu havalarda size bir balkan havası aldırayım madem  >:D
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #57 : 10 Kasım 2016, 21:32:38 »
Tamam şu buz ve kırağ işi olsun gidelim Havalar çamaşır havası hiç ava gidesim yok bu havalarda size bir balkan havası aldırayım madem  >:D

AAAA bayılırım balkan havasına... Kısmet olursa inşallah. Bebek bir doğsun kazasız belasız da, bende kurt gibiyim, gün sayar oldum artık...
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #58 : 10 Kasım 2016, 21:37:52 »
AAAA bayılırım balkan havasına... Kısmet olursa inşallah. Bebek bir doğsun kazasız belasız da, bende kurt gibiyim, gün sayar oldum artık...

Allah kazasız belasız sağlıklı kucağınıza almak nasip etsin inşallah av kolay önce aile sonra iş sonra av  ;)
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Cüneyt ESMER, Mustafa AYDIN 54

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #59 : 10 Kasım 2016, 21:52:36 »
Dostluk olsun, arkadaşlık, kardeşlik olsun. Yeni dostluklar kurulsun. Mesafe mevzuları hep tartışılır  ^-^

Bu kadar uzak mesafelerden atış keyfi için, ben de yivli öneririm, çok daha keyifli.   ;)
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #60 : 11 Kasım 2016, 09:10:05 »
Yener Bey avınız daim olsun... Vurulmaz diyen arkadaşlara soru yöneltmek istiyorum? BROWNING, BERETTA, BENELLİ gibi tüfekler şimdiye kadar kaç tahtalı vurdunuz? İkinci sorum bi tüfeklerle 6 numara 32gr fişekle tahtalı veya ördeğe 55-60 metre mesafeye hiç cesaret edip attınızmı? Daha öncede bazı arkadaşlarla ben polemiğe girmiştim... 60 metreye kadar benim atış menzilimdir... Millet konuşa dursun biz avımıza bakalım Yener Bey, bol avlar...
Bazı kardeşlerimiz olayın dozunu biraz kaçırıyor.
60 mt bir tüfek mesafesinin menzilidir.Bunu tartışmıyoruz.
60 mt ve üzerinde büyük sürü avlarından  av hayvanıda düşürülür.Onuda tartışmıyoruz.

60 mt mesafeden tek  bir tahtalıyı yada ördeği kaç kisi vurabilir.
Vurma yüzdesi yüzde 1  2 gibiyse  bu tesadüf değilmidir.

6 numara  32 gr kurşun saçmalı bir fişekle  55  60 mt den ördek ve tahtalı vurduğunu zanneden arkadaşlar ya hesap yapmayı bilmiyorlar yada onların mt si biraz daha kısa.

6 numara saçmanın 50 mt ve üzerinde  enerjisine hic girmiyorum.Gerekte yok zaten.
Ben dünya fişek üreticilerinden ürettikleri fişek numaralarına göre etkili mesafeleri  yazmalarını öneriyorum.

En son olarak ALİ DELİOĞULLARI kardeşim bu yazacaklarım senin için:

Yukarıda bazı markaları yazmışsın.

Bu markalarda  55 60 mt ye kullandığınız 6  no  fişeğin markası nedir ?
 Bu soruya cevap verirseniz devamını daha sonra yazacağım.....

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2016, 10:03:44 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 11 Kasım 2016, 11:08:35 »
Aşağıdaki işlemler kıt bilgiyle yapılmıştır,düzeltmelere açıktır.

Kafamda deli sorular ve gerçekten çok az bilgi mevcut.
lisede gördüğüm fizik dersini hatırlamaya çalışıyorum eksiklikler olabilir.
mesela:60 metrede saçmamızın hızı 300 m/s olsun(ki ben olacağı konusunda şüpheliyim)
1 gram 6 no saçma=7 adet diyelim
Tahtalıya bunlardan 3,5 tanesi isabet etmiş olsun :)
kinetik enerji formülünden:
m=0,0005kg
v=300m/s

k=1/2 mv2
k=0,0005x300x300/2
k=22,5 joule etti
sağlıklı bir insana bir tabanca mermisinim penetre olabilmesi için 79 joule gerekliydi bildiklerim beni yanıltmıyorsa eğer.
tahtalıyıda kıyafet giymiş bir insan sayarsak :)

Ha burdan nereye varabilirim çok fazla yol katedemem çünkü saçma atan tüfekler ve mühimmatları dipsiz kuyu olduğu için,

Kuşu boynundan vurmayı başarabilirseniz muhtemelen ölecektir(eğer kursağı meşe palamudu dolu değilse :))
geri kalan kısmı sonu olmayan bir boşluk.

Eğer amacımız nişan aldığımızı vurmaksa(ben öyle keyif alıyorum) alaya tüfeğinizi doğrulttunuz ve 100 metreden bitane düşürdünüz peki  bu kuşu kim vurdu tüfek mi,fişek mi,siz mi ? bu ayrımı nasıl yapacağız.( üç B den biri vurmuştur sanırım)
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2016, 12:12:32 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #62 : 11 Kasım 2016, 12:16:12 »

tahtalıyıda kıyafet giymiş bir insan sayarsak :)

Tevfik hocam bu kanıya nereden vardınız?
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #63 : 11 Kasım 2016, 12:55:58 »
Kıymetli Dostlar,
Bu tür konular ölçüm yapılmaksızın daha çok subjektif tahminlerle tartışıldığından dolayı  kesin bir hükme bağlamak neredeyse imkansız oluyor.
Kastedilen şey sürü atışı ise ''İnanılmaz mesafelerden av vurulduğuna ve vurduğuma şahidim''..Ve fakat başarı yüzdesi ancak %'de birlerle ölçülebilir.
Eğer kastedilen şey 45-50 metre mesafede 6 No Klasik kurşun saçma ve 32 gram bir fişekle istikrarlı olarak av vurulabildiği ise başta atıcı olmak kaydıyla tüfek,fişek ve şok kombinasyonlarına önümü ilikleyerek saygı duyarım..Eğer tek hayvana atışta vuruş oranı %10 'un üzerinde ise bu bile başarıdır yalnız burada düşen 1 hayvana karşı en az 1 hayvanında saçma isabetiyle yaralanması ihtimali vardır ki bununda ETİK olarak sıkıntıları mevcuttur.
Modern Yivsiz Av tüfeği balistiği 40 yards 36.6 metre kavramını binlerce test yaparak önümüze koymuştur hatta Almanlar başta bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde İstikrarlı olarak av vurulan EFEKTİF LİMİT OLARAK  35 metre  baz olarak alınır.Bu mesafede bile Patchiness alanlarından dolayı kurtulan avlar olabilir.
Modern şok ve mühimmat teknolojisi geliştikçe Tungsten içerikli fişekler ve Özel Hindi şokları ile yivsiz av tüfeğinin ETKİLİ MENZİLİ 60 yards yaklaşık 55 metre gibi bir mesafeye taşınabilmektedir.Remington Wingmaster HD, Hevi shot, Hevi 13,Federal Heavy Weight, Winchester Extented Range gibi fişekler Tungsten ve Tungsten,Demir,Nikel,Bronz vb. alaşımlar ile üretilmişlerdir.
Yine son yılların en büyük popülaritesini Winchester Long Beard XR fişekleri yapmıştır.Bu özel hindi fişekleri ve bu fişeğe uygun üretilen özel Hindi şokları ile 70 yards mesafeye kadar atılabilmektedir..(3-3.5'' inch 4 no ile).
Tevfik bey,
6 No klasik kurşun saçmanın hızı 60 metrede 300 m/s olabilseydi bugün bu konu tartışılmazdı..İçinde hiç antimon bulunmayan sertleştirici kullanılarak özgül ağırlığı düşürülmemiş ''Eski tip Kurşun saçmanın 60 metredeki hızı 620 fps'i Yeni tip kurşun saçmanın hızı 550 fps'i geçememektedir.
Aşağıda Ed Lowry'nin Balistik Başucu kitabı kabul edilen kitabından alınma bir tabloyuda veriyorum.
George Digweed gibi 27 kez FITASC dalında Dünya Şampiyonu Olmuş, 81 Namlulu Full/Full şoklu Perazzi ile Diamond Shot İçeren Gamebore fişekler kullanarak çok uzaklardan AV VURABİLEN bir Prototip benimde idolümdür..
Not;Ezan Okunuyor Hayırlı Cumalar dilerim.

İngilterede yayımlanmış bir makalede tahmini 50-55 yards aralığında geçen Sülünler için yapılan sürek avında 4-5 no 32-36 gram arasında 2500 den fazla  fişek atılarak 300 civarında Sülün avlandığını okumuştum.Makale yazarı Usta atıcı ise 244 fişekte 12 sülün vurabildiğini yazmıştı.
Yani kastım şu ; 80 yards mesafede de av vurulabilir ancak ATIŞ/VURUŞ oranı çok düşüktür.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2016, 14:23:40 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI