Gönderen Konu: atıcılıkta fişek seçimi ve önemi  (Okunma sayısı 4947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• *
atıcılıkta fişek seçimi ve önemi
« : 20 Eylül 2010, 19:31:06 »
atıcı arkadaşlarımızın çoğunun bildiği bir konudur bu ama en azından bilgisi olmayanlara bilgimiz dahilinde
aktarmaya bilgilendirmeye çalışalım.
fişek seçimi aynen silah seçimi gibi çok önemli bir konudur.atış fişekleri markaları ve özellikleriyle birbirinden ayrılır kimi fişek daha hızlı kimisi daha az teper kiminin gurupmanı toplu biri daha çabuk açar kimiside daha sert olup daha süratlidir.
burada dikkat edilmesi gereken konu atıcı kendi atış sistemine uygun fişeği seçmeli yani bunu atıcı kendi karakterine uygun fişeği kendi tespit edip kendi seçmelidir.ben seçimimi çoktan yaptım reklam olmasından tepki almaktan çekinerek yazıyorum beni sakın yanlış anlamayın her insan şeçimini kendi yapar.
şu marka kötü bu marka iyi demek istemiyorum siz daha iyisini bilirsiniz.

sponsorum olması itibarıyle 3 yıldır ben bu resimdeki fişekleri kullanıp derece alıyorum .
çokda memnunum belki memnun olmayanlar vardır o konuda yorum yapmıyorum.
fakat türkiyedeki en gelişmiş teknoloji bu firmada var yılda 120 milyon adet üretip amerika dahil 19 dünya ülkesine ihracat yapıyorlar.
türkiyede ise potansiyel ihtiyacın yüzde 70 ini YAF karşılıyor bunu araştırmalarımız sonucunda tespit ettik.
yani 100 atıcının  70 i yaf kullanıp memnuniyetini dile getiriyor.firma sahiplerimizde bu durumdan çok memnun sürekli zaten iyi olan kaliteyi daha da iyi hale nasıl getiririz diye arştırıp geliştirmeye ve fiatlarını olabildiğince aşağı çekmeye çalışıoyorlar.fabrikada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

ben erken tetik çekerek atış yaptığım için gurupman çabuk dağılmasından yanayım fakat biraz daha geç atan atıcı arkadaşlarımız kendi silahlarıyla grupman testi yaparak daha toplu giden fi,şeği tercih edebilirler bu daha doğru olur.
her hangi bir fişek markasınıda tercih edebilirler seçim kişilere aittir.
YAF bu yüzden 2 çeşit fişek üretti   F1 trap ve süper trap  mutlaka testlerinize bu fişekleri dahil edin ilerleyen dönemlerde ilave bir çeşit daha yapılacak atıcılarımıza altarnatif olması sebebiyle düşünülüyor .
aynı olay skeet fişeklerindede uygulanıyor.
2008 de levent zorlu ismindeki skeet atıcısı arkadaşımız konyada türkiye müsabakasında YAF süper skeet fişeği ile türkiye rekoru kırdı......

25+25+25+21+25= 121 finalde yine 25 atarak toplamda 146 atarak şampiyon oldu bu çok  büyük bir sayı .
 bu skor federasyon tarafındanda onaylandı kendisine çok teşekkür ederim eline sağlık.
genç bir arkadaşımız yorumunda sormuş hangi fişeği önerirsiniz diye ona özelden mesajımı attım  her atıcı kendine uygun fişeği kendi belirler erken atıyorsa çabuk açan geç atıyorsa grupmanı toplu olanı seçmelidir.
tabiiki fiatıda çok önemli yerli üretici firmalarımız olmasa avrupa fişek fiatları bu gün paketi 20 tl olurdu rekabetten dolayı rakamlar yerinde sayıyor.desteklemek gerekir elinizden geldiğince yerliyi tercih edin türkiyede teknoloji avrupa ile aynı malzemesi ise avrupadan geliyor. sadece saçma aslan avcı fakat italyayada aslan avcıdan gidiyor sektöründe çok büyük bu firma.
önemli olan araştırarak bilinçli bir şekilde dolum yapılmalı ve her zaman aynı hız ve basınçta yapılmalı fişek kesinlikle değişiklilik göstermemeli.
yorumlarınızı bekliyorum sağlıcakla kalın avınız kanlı atış plakalarınız vurduğunuzda toz olsun.
bir dip not eklemek istiyorum avrupa fişekler için kötüdür demiyorum mutlaka çok önemli dereceler alınmış fişeklerdir .....tercihi kişilere bırakıyorum rasgele.
Erdal ÇİFTÇİ
1969 izmir 0 532 382 32 17

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
Ynt: atıcılıkta fişek seçimi ve önemi
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2010, 19:51:23 »
Teşekkürler Erdal hocam
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Ziya ELÇİN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2010, 20:27:50 »
Kıymetli Erdal kardeşim,  Balıkesir'de,  Türkiye'nin silah sanayiinde en büyük üç ithalat ve ihracatcısı bulunmasına rağmen atış sporuna hiçbir destek ve yatırım yapılmadığı gibi ne hikmetse  mevcut atış poligonu dahi Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından çürümeye terkedilmiş durumdadır.(Fotoğrafları elimizde mevcut) Umarım para kazanmanın yanında, atış sporunun da bu ülke için ne kadar önemli olduğunu hepimiz en kısa zamanda idrak ederiz.
Ziya ELÇİN
1960 Sivas/Balıkesir www.asyaav.com.tr

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 21 Eylül 2010, 14:37:12 »
SN ERDAL BEY...... f1,in grupmanı daha erkenmi açılıyor.. tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• *
« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2010, 19:11:16 »
ben teşekkür ederim tuncay abi.

sevgili ziya abim ne güzel bir konuya değinmişsin kesinlikle haklısın balıkesirde yarışmak hiç nasip olmadı çünkü pek çağırmıyorlar yada çalışmıyor.balıkesirde bulunan rasgele av sayın mehmet yavaşça poligon için bazı projeler üzerinde çalışıyor umarım faaliyete geçer gerçektende av sektörünün devleri orada olmasına rağmen sponsor olarak destek veren yavaşçalar a.ş ile rasgele av sadece bu iki firma destek veriyor kendilerine sponsor olan atıcılar adına çok teşekkür ediyorum işlerinde başarılar dilerim .

hakan akman kardeşim F1 trap fişeğinin grupmanı www.yavaşçalar a.ş .com adresinde bulabilirsiniz sürati daha hızlı tek saçma deymesi yeterli geliyor grupman testini benim silahımla şahsen yapıp siteye koyduk.hız ve( bar)yani tepme gücünü firma yetkilileri ile birlikte karar alarak üretildi ben tüm yarışmalarımda bu fişeği kullanıyorum çok memnunum sizlerinde denemesini tafsiye ediyorum.yinede son tercih sizde ne uygun görürseniz onu tercih edebilirsiniz. ilginize ve yorumlarınıza çok teşekkür ederim saygılar.
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• *
« Yanıtla #5 : 29 Eylül 2010, 09:21:19 »
kardeşim alparslan bu yorumunun üzerine ben diyecek bişey bulamıyorum ne kadar güzel özetlemişsin sağol varol .ben naçizane bildiklerimi aktarırken sana yapılan gibi banada yapılmadı eeee hep öylemi gidecek dedim yazdım .yine yazarım fesat olan insan hiç bir yere ilerleyemez bi yerde kalır sayın ismail yavaşça nın dediği bir söz geldi aklıma sen gönlünü ferah tut iyi niyetini bozma allah gönlüne göre verir diyor her sözünde olduğu gibi bu konudada doğruyu söyledi niyet ne ise büyük allahım ona göre verir .
saygılarımı sunuyorum
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Bülent SOLMAZ

• *
« Yanıtla #6 : 18 Ekim 2010, 16:19:20 »
Yerli malı, yurdun malı herkes onu kullanmalı........... Ülkesini seven yerli malı kullanmalı.Saygılarımla.
Bülent SOLMAZ
1969 ELAZIĞ

The following users thanked this post: Yasin AKTAŞ