Gönderen Konu: 5 aylık Yavru köpek için fermada kitlenme ve aport egitimi hakkında yardım  (Okunma sayısı 9330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa KAYNAK

• *
ferması olan  Yavru köpek için  APORT egitimi hakkında ilk olarak sırası ile yapmam gereken uygulamalar hakkında yardım ve yorumlarınızı benim ile paylaşırmısınız.
 birde meraya bıldırcına çıktıgımda yavrunun araması çok iyi ama kuş olmadıgı için gezinip  boş olarak geliyordum bir arkadaşımın tavsiyesi ile kuşcudan canlı bıldırcın aldım ve merada degişik yerlerde saklayarak köpegimin kokuyu bulmasını ve fermasını görmek için bıldırcınları bıraktım yavru tüm bıldırcınları buldu ve bekledigimden çok daha iyi ve sabırlı ferma verdi.ama daha sonra kuşları kaldırmadı kuş yürüdü oda peşine devam etti
 benim ögrenmek istedigim bu egitim ve fermada kitlenme durumu yavru köpek içim normalmi yoksa fermadaki köpegin kuşu kaldırması için ne gibi bir çalışma yapmalımıyım  
  şimdiden teşekkür ederim..
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2010, 22:12:51 Gönderen: Mustafa KAYNAK »
m.ali kaynak
1976-İstanbul

Çevrimdışı Kadir ALP

• *
         Mustafa Bey. Av köpeğinin fermada fazla beklemeden kuşu uçurması ferma proplemi olarak adlandırılmaktadır. Senin köpeğin fermada uzun süre beklediğini, kuş yürüdüğünde ise kuşu kaldırmadan takip ettiğini belirtiyorsun. Bence köpeğin İdeal bir fermacı köpeğin yapması gerekenleri yapıyormuş. Pek çok kişi köpeğinin bu hareketleri yapması için bir ton para döküp profesyonel eğiticilere eğitim verdiriyor.
         Sen galiba köpek kuşu bulsun beklemeden kaldırsın bende uzaktan seyredimmi diyorsun. Anlamadım.

Kadir ALP
1970-Adana

• *
yok be abı oyle demıyorum :) kopek fermada bekleren ben yanına geldıgımde kusu kalırması gerekıyor dıye bılıyorum bıraz arastırınca benım kopek 5 aylık olmasına ragmen dogru olanı yaptıgını ogrenım aport egıtımı hakkında nasıl egıtım verebılırım bu konu hakkında yardımcı olurmusun
tesekkurler...
ozur..kılavyem arızalı oldugu ıcın turkceyı dogu kullanamadım saygılar..
m.ali kaynak
1976-İstanbul

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
özel aport egitimine gerek yok...agzına ne alırsa severek okşayarak agzındakini bırak diyerek al ve anında ödüllendir,bisküvi,ver,ince dilim sucuk ödülü en garantilisidir...agzına ne alırsa alsın kızmak bagırıp çagırmak yok...ayakkabı bile olsa severek okşarak aferim diyerek agzından aldıgınızda mükemmel aportlu bir köpeginiz olur....
ama kemik yada güzel bir yemek yerken elinizi yemegine yavaşyavaş uzatın,hırlarsa bilinki aportda sorun çıkaracaktır,hırladıgında boyun derisinden tutup sarsarak kafasını yere bastırın,sonra tekrar deneyin,yiyecegi agzından aldıgınızda sesi çıkmayana kadar işleme devam....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Kadir ALP

• *
M. Birol Beyin bahsettiği yöntem sorununuzu çözecektir.
Bu eğitim le ilgili benim uygulama şeklim:
Köpeğinize bir nesneyi atın getirdiğinde ödülünü verin. Bebe biskivülerini ödül olarak verebilirsiniz.
İlk başlarda attığınız nesneyi getirmeyip oraya buraya kaçırmaya çalışırsa bunun için 5-6 metre ip bağlayın. Nesneyi ağzına aldığında iple yanınıza çekin bırak komutuyla nesneyi ağzını açarak alın ve aynı anda ödülünü verin. Bir iki gün sonunda ipe gerek kalmayacaktır. Bu birinci aşamadır. Bu aşamayı düzgün olarak yaptığında ikinci aşamaya geçin. İkinci aşamada attığınız nesneye (bir takta parçası olbilir.)av kuşunun tüyünü iple dolayarak buna aport yaptırın. Üçüncü aşamada vurup buzdolabına koydugunuz donmuş haldeki bıldırcın gibi av kuşlarına aport yaptırın. Dördüncü aşamada vurduğunuz ava aport yaptırın. Beşinci aşamada bu zamana kadar kullandığınız malzemeleri karışık olarak aport yaptırın. Bir aşamdan diğerine geçişin süresi köpeğinizin bulunduğu aşamayı ne kadar iyi yaptığıyla ilgilidir. Yeni aşamayı yapmak istemezse bir önceki aşamaya tekrar dönün ve bir süre sonra tekrar yeni aşamaya geçin. Bu eğitimleride günde on uygulamadan fazla da yapmayın. Yaptığı yanlışlarda kesinlikle kızmayın. En iyi yaptığında eğitimi bırakın. Tecrübeyle test edilmiştir. Kolay gelsin.

Kadir ALP
1970-Adana

• *
abi cok ıyı ve anlasır anlatmıssınız uygulamaya hemen baslıyorum

cok tesekkur edıyorum saygılar....
m.ali kaynak
1976-İstanbul

Çevrimdışı Mustafa ÇİL 43

• Çobanoğlu 43
  • *
  • pointerin başkenti EMET
    • Av Keyfiniz Burası
  sevgili dostum
fermalı av köpeklerinde asıl olan şudur,,köpeğiniz fermalar mümkün olduğu kadar kuşu kendiniz kaldırır ve atış yaparsınız,,sadece çulluk ve orman avlarında komutunuzu dinlemesini isdersiniz
 o da zamanla olacaktır,,kuş sekecektir,,köpeğiniz takip edecektir.beppır la köpeğinizin yön tayini size uygun atış şansı verecektir,,çünki kanat kırma olmadığı sürece her kuş fermanın sonunda mutlaka kalkacaktır..