Gönderen Konu: 36 calibre fişek dolumunda ölçüler ?  (Okunma sayısı 23373 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: 36 calibre fişek dolumunda ölçüler ?
« Yanıtla #25 : 28 Mart 2013, 23:47:20 »
Volkan Bey tariflerinizden de doldurup hafta sonu deneyeceğim inşallah.
Bakalım sonuç ne olacak.

1984 ORDU

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 31 Mart 2013, 21:01:47 »
Tekrar Merhaba Arkadaşlar

Sizlerden de aldığım bilgilerle kendimce, bilimsel olmayan 2. fişek denemelerimi yaptım. Hava sıcaklığı 15-20 derece  arasındaydı. Sonuç öncekinden çok iyiydi. Denemelerimi hep kullanılmış kovan kullanarak her ölçüden 3 er adet denedim.   

1- MKE Tip1  0,56 gr barut flooch 615 kapsül, keçe tapa ve 16 gr,14 gr ve 12gr saçma hem ses, hemde etki ve dağılım açısından çok güzeldi.  Hızlı ve düşük basınçlı bir fişek elde ettim. Fişekler önceki gibi hiç şişmemişti ve tekrar kullanılabilinecek durumdaydı. Aynı ölçüler için 14 gr ve 12 gr saçmada yine aynı neticeyi verdi ama saçma sayısı az olduğu için dağılımda sayı azdı.  Ben 16 gr lık dolumu tercih ederim. Çünkü saçma sayısı fazla.

( bu dolumda ilk kez denediğim şey,tapayı elimin içiyle masa üstünde yuvarlayarak ezdim ve kovanın içine çok yumuşak şekilde girmesini sağladım. Ve ağız kıvırma payını 2,5 mm bırakarak hafifçe bu işlemi yaptım ve Sonuç mükemmeldi. 

2- D20 veya 206V ( barutun hangisi olduğunu bir türlü anlayamadım. Turaçın sitesine göre D20 ) 0,49 barut, 615 flooch kapsül , 14gr, 12 gr ve 16 gr  saçma, ve yukarıda anlattığım şekilde tapa ve kıvırma işlemi.

Bu dolumda 16 gr lık fişeklerin sesi az çıktı ve fişekler biraz güçsüz gibi geldi. 14 gr ve 12 gr lık fişekler daha etkili patladı ve hızı gücü yerindeydi. Aslında 16 grlığın basınçı fazla olmalıydı nedenini anlamadım.

1 ve 2. bölümde yaptığım denemelerin hepsi orta kuvvette flooch 615 kapsül ve cheddite cx 2000 kapsül kullandım.  Performansı aynı olmasına rağmen fişeğin cheddite cx2000 kullandığım fişeklerin bazılarının yarısından sonrasını eritmişti ve kovan daha kullanılamaz durumdaydı. Bence bunun nedeni kesinlikle cx2000 , Nobel 688 ve flooch 616 gibi alev boyu fazla olan kapsüldendi bu nedenle bu kapsülleri  sizinde dediğiniz gibi  16 ve 12 calibre haricinde kullanmamamız gerekir. . 

Benim Torun marka  72,5 namlu uzunluğu ve 3’’ fişek yatağı yazan ama gerçekte 89 mm olan tüfeğime uygun bulduğum dolumlar yukarıda kırmızı yazıyla belirttiğim ölçüler gayet güzel bence. İnternetten sipariş verip dipliği yani tablası uzun sıfır boş kovan aldığımda sadece barut miktarlarında mke tip1  0,56 gr dan 61gırama , D20 ise 0,49 grdan 54 grama  0,05 artış yapılabilinir. Tabiî ki  Kapsül, tapa, kıvırma payı aynı kalmak koşuluyla. 

16 calibre için yaptığım son denemelerde ise;

D20 1,45 gr , pover tapa, cx2000 kapsül, 28 gr saçma kışlık çulluk, keklik 5 ile10 derecede
Mke tip1 1,49 gr pover tapa cx2000 kapsül 28 gr saçma  kışlık çulluk, keklik5 ile10 derecede
A1 1,55 gr, pover tapa cx2000 kapsül 29 gr saçma tam kışlık ördek dolusu -5 ile 5 derecede
D20 1,40 gr , pover tapa, cx2000 kapsül, 28 gr saçma yazlık genel
Mke tip1 1,44 gr pover tapa cx2000 kapsül 28 gr saçma  yazlık genel

Bu beş ölçü kesinlikle harikaydı ve benim için değişmez ölçüler oldu. 

Allah’a emanet olun, sağlıcakla kalın.   
1984 ORDU

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #27 : 31 Mart 2013, 22:28:29 »
Elinize sağlık. Madem patlaması falan güzelmiş, ben de bunları not ediyorum :) Yine de bu çapın külahlı tapaları ilerde bulunursa ölçüyü daha düşürmek gerekeceğini unutmayalım.

Önceki atışlarınızda bence önemli bir badire atlattınız. Kovanı kopartan basınç çok yüksek olmalı. Basınçla gümleyecek bir namlu önce içindeki kovanı tahrip eder. Geçmiş olsun. Namlu baya sağlammış.

Alıntı
İnternetten sipariş verip dipliği yani tablası uzun sıfır boş kovan aldığımda sadece barut miktarlarında mke tip1  0,56 gr dan 61gırama , D20 ise 0,49 grdan 54 grama  0,05 artış yapılabilinir. Tabiî ki  Kapsül, tapa, kıvırma payı aynı kalmak koşuluyla.
Bu kısmı anlamadım. 0,56 g baruta 61 g saçma(0,56x61) konabilir mi diyorsunuz?

Bir de dağılımları hangi şokla sağladınız? Mesafe ne kadardı?

Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 31 Mart 2013, 22:53:11 »
Merhaba Volkan Bey,

Pardon hatalı yazım 0,61 gr olacak bir sıfırı unutmak bu barut olayında anormal bir ortaya çıkarıyor.

Tüfeğin üzerinde şoku yazmıyor. 72,5 cm namlu uzunluğunda ve kendinden şoklu galiba. hiç bir şekilde uzatma veya mobil şok takma yeri yok. Mesafe 25 metre ve hedef A4 kağıdıydı bıldırcın büyüklüğünde kayıt ortasını karaladım ve her seferinde bu kağıdın karalı merkezine 9 ve 10 numara saçmadan 5,6 saçma isabet etti bu bence güzel bir dağılım.

Aslında yaptığım en önemli şey barutu düşürüp, tapayı ilimle yuvarlayarak kovanın içine hiç sürtünmeden rahatça girmesi ve 2,5 mm kıvırma payı yapmam. Bu şekilde basıncı düşürdüm.

Pover tapa konusunda haklısınız galiba barutu biraz daha düşürmek mantıklı gaz kacağı olmayacağı için basınçta fazla olacaktır.

Sürekli ava bu çap ile gitmeyeceğimden, Elimdeki tapalar bana bihayli yeter galiba.

Selamlar.

1984 ORDU

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #29 : 01 Nisan 2013, 14:55:05 »
Teşekkür ederim, eksik sıfırı anladım. 25 m de bıldırcın büyüklüğünde yere 5-6 saçma bence de yeter. Saçmayı daha da inceltseniz daha fazla da isabet ederdi ama güzel. Muhtemelen tüfeğin şoku * yada ** olabilir ama namlunun dibinde yazıyor olmalı. Zevkle kullanın inşallah. Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan TEKİN

• *
« Yanıtla #30 : 06 Ekim 2013, 17:46:13 »
Iyi günler
Bende 36'lık için kalıp yaptırıp tek kurşun dolduruyorum. Atılmış kovanları ölçütlendirmeyi başardım.
Şu an tek sorunum cheddite cx 50 veya 100 kapsül bulmak.
Diğer kapsüllerin çapı daha geniş. Elimde 500 adet Nobel kapsül var ama memnun değilim.
Hakan TEKİN
1974 istanbul

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 06 Ekim 2013, 23:21:28 »
Fişek denemelerimi yaptım ve galiba tehlike atlattım.   :-[

Hava sıcaklığı 5 derece civarındaydı.
Tüfeğim 36 calibre çapında, 89 mm uzun. ve namlu 72,5 cm idi.
Saçma dağılımları iyi olmasına rağmen, basınç çok fazlaydı ve bazı atış sonrasında tüfeği bile zor açtım. Hemen hemen bütün fişeklerin dipliği fişek yatağında şişmiş, iğnenin bulunduğu kısma yapışmış gibi dümdüz ve bazı fişeklerin de yarısından sonraki plastikleri kopmuştu.

Dolum yaptığım malzemeler şöyle idi:

Atılmış ama fişek yatağına rahat giren yaf 65 mm uzunluğunda tek kurşun ve 12 gr saçmanın boş fişek kovanları
Mke Tip1 barut  0,70 gr + 1,25 cm uzun. terlik tabanı gibi tapa + 16 gr saçma
MKe Tip silindir barut 0,70 gr + 1,25 cm uzun. terlik tabanı gibi tapa + 16 gr saçma
D20 yeşil yuvarlak barut 0,65 gr +1,25 cm uzun. terlik tabanı gibi tapa + 16 gr saçma
Barut ve saçmayı kesinlikle kuyumcu terazisinde tarttırdım ve buna göre dolumları hazırladım.
Tapa çok gevşek değildi ve kovan iç yüzeyine sürterek barut üstüne oturtuldu ve fişeği düz kıvırma ile kapattım.
Her dolumdan 3 er tane yaptım ve denedim. 

Bunların sonucunda barutu mke tipi 0,70 gr dan 0,56 gr a
d 20 barutunu da 0,65 gr dan 49 gırama düşürmeli miyim ?

2,5 cm uzunluğunda terlik topuğundan yapılmışa benzeyeyen tapayı ikiye kesip 1,25 cm olarak kullanmıştım. Acaba basınç fazla olduda böyle mi oldu, 3 e bölüp de daha kısa 8,3 mm yapsam mı?

Yoksa 16 gr saçma gerçekten 36 calibre fişek için çok mu da basınç bu nedenle çok fazla? Çünkü internette de hep 12 grlık dolumlar satılıyor.

Not: 12 gr lık saçma ve tek kurşun hazır dolularında hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Yorumlarınızı bekliyorum. Sağlıcakla kalın.
selamlar daha tecrübeli abilerim cevap vermiş ama bence tapayı kısalttığınızdan kaynaklandı tapayı kısaltıp kıvırmayı arttırdığınızda basınç artar abi d-20 (yeşil yuvarlak)ben kullanıyorum 12 cal.de cok memnunum.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak