Gönderen Konu: Yeni aldığım Stoeger'de çalışma sorunu ve çözümü  (Okunma sayısı 26323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
Ynt: Yeni aldığım Stoeger'de çalışma sorunu ve çözümü
« Yanıtla #25 : 12 Eylül 2013, 22:33:47 »
Tüfeğimiz bu arkadaşlar Stoeger MD2000 Camo Max4

Sorunumuz namlu ağzındaki  ilk fişeği attıktan sonra fişek haznesinden gelen ilk fişeğin yada diğer fişeklerin mekanizma ve namlu ağzının sağ tarafında sıkışıp kalması namluya girmemesi.namluda namlu kepi kısa bu modellerde.namlu ağzının sağ tarafı jilet gibi keskin.fişek namluya oturmayınca mekanizmanın kuvvetiyle bu keskin yüzeye çarpıyor.ve zeytin gibi dilimleniyor fişeğin ağzı(sag tarafı yani fişek ağzının). gidermeside oldukça basit.fabrika nasıl düşünemediyse artık.

Buda yapacağımız işlem..tüfeği bu şekilde düz bir zemine koyup kaşığı kurma kolunun olduğu tarafa doğru yamultuyorum şu pozisyondayken sağ tarafı yukarıda sol tarafıda aşağıda olucak kaşığın..ama çok abartmadan yapalım eğme işini.kaşığın sağ tarafı çok hafif üstte olucak.aşırı değil.çok yamulttuğunuz zaman kaşığın bir kenarı mutlaka kasaya sürtecek ve düzgün çalışmayacaktır.bu şeklide iyi.ben yaptım oldu.şıkır şıkır çalışıyor.yinede fabrikayı arayın görüşün bu işlemi yapmadan önce..ben kendiminkinde denedim oldu sizleri yanlış yönlendirmek istemem..bir sorun olursa mesuliyet kabul etmem.ben gözümü kararttım kırılırsa kırılır zaten atmışım parayı çöpe dedim denemeden önce  :D aynı sorunu yaşayan arkadaşlara faydası olur umarım.tornavidayı dediğim gibi kaşığın ön tarafına yakın tutun.resimdeki gibi.

« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 22:43:13 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 12 Eylül 2013, 22:47:18 »
Abi bence fabrikanin bu yaptigi yanlis bisi nasil.dersen oldu ki bu islemi uygularken tufege bi zarar geldi  o zman isin icinden kullanici hatasi deyip siyrilabilirler  ve garanti kapsamina sokmayabilirler, sana bunu soylerken acaba bunu degerlendirdu mi diyelim ki kirildi yada baska bisi tufegi garanti icinde mi degerlendircekler yoksa kullanici hatasi mi diyecekler.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 12 Eylül 2013, 22:53:49 »
Abi bence fabrikanin bu yaptigi yanlis bisi nasil.dersen oldu ki bu islemi uygularken tufege bi zarar geldi  o zman isin icinden kullanici hatasi deyip siyrilabilirler  ve garanti kapsamina sokmayabilirler, sana bunu soylerken acaba bunu degerlendirdu mi diyelim ki kirildi yada baska bisi tufegi garanti icinde mi degerlendircekler yoksa kullanici hatasi mi diyecekler.

çok olsa tetik tertibatını tutan plastik kırılır. :D oda sağlam zaten hiçbişey olmaz..farzedelim kırıldı.sanmam sıyrılacaklarını olmazsa bana gönder ben yaparım demişti aradığım arkadaş.sorumluluk kabul etmezse garanti kapsamında tutmazsa parasıyla yapsın tetik tertibatını komple yenilese ne olur kaç lira tutabilir..zaten kırılsaydı atardım çöpe uğraştığına değmez yenileseler gene aynı olur diye düşünürdüm içime sinmezdi..ama yaptım olduğunuda gördüm..ha bu saatten sonra tekrar bu işlemi yapıcak değilim ama yakın çevremde biri yaşarsa aynı sorunu aynı tüfekle.yakın arkadaşlarımdan birisi ve kırılırsa yenisini isteriz tekrar aynı modernizeyi yaparız yeni tetik tertibatının üstünde..çünkü oluyor yapınca  :D
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 22:55:31 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #28 : 13 Eylül 2013, 17:56:04 »
Resimler güzel olmuş Şahin Bey, elinize sağlık. Sizin sorun ve çözümünü ayırdım. Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : 13 Eylül 2013, 19:01:28 »
Ve Aleykümselam.teşekkürler efendim sizlerde sağolun.30 gr,28 gr bir kaç değişik markadan 6paket fişek aldım bugün..yarın avda en çok kıstırdığı 2 markayı deniyeceğim..tekrar gelişmelerden haberdar ederim konuyu takip eden arkadaşları..
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 19:03:37 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 13 Eylül 2013, 19:50:51 »
Benden bir tavsiye tufegi olabildigince cok az yagli kullanin ozellikle yayin uzerinde calisti
gi sarjor tupu kupkuru olmali.
Ben tufegimin heryerini sprey yag ile yagliyorum 10 dk. Bekledikten sonra kuru bir bezle kupkuru yapiyorum
Sonra sakir sakir calisiyo.
Bir defasinda asinma az olsun diye sarjor tupunun yuzeyine ince gres surmustum surmez olaydim.
Yay arkadaki bushinden atladi ve sarjor tupu ile destek sacinin arasina sıkıstı.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 19:55:28 Gönderen: Gürkan ONAT »

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : 13 Eylül 2013, 19:59:05 »
Benden bir tavsiye tufegi olabildigince cok az yagli kullanin ozellikle yayin uzerinde calisti
gi sarjor tupu kupkuru olmali.
Ben tufegimin heryerini sprey yag ile yagliyorum 10 dk. Bekledikten sonra kuru bir bezle kupkuru yapiyorum
Sonra sakir sakir calisiyo.
Bir defasinda asinma az olsun diye sarjor tupunun yuzeyine ince gres surmustum surmez olaydim.
Yay arkadaki bushinden atladi ve sarjor tupu ile destek sacinin arasina sıkıstı.

öyle bişi bende yaptım geçenlerde..ama gres değil 2T motor yağı kullanmıştım hemen uçup gitmesin iyi yağlansın diye.:D mekanizma yayı,şarjör borusunun dışı mekanizma hepsini bu kalın yağla yağladım gittim ava.en sevdiği 32 gr fişeklerde bile tutukluk yaptı.komple saf benzinle yıkadım eve gelince ne varsa.dediğin gibi kalın yağ ve gres türü şeyler faydadan çok zarar veriyor.çok az sprey yağ sıkılırsa sorun olmuyor.hiç yağsız oluncada yay titreşim yapıyor kurma kolunu bırakınca yada tüfeği omuzlarken oda beni gıcık ediyor.

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 13 Eylül 2013, 20:11:15 »
Hocam benden bir tavsiye daha ,sarjor tupunu sokup tornacida su zimparasiyla tornada yagli zimpara ile aynalastirdim.
Kurma kolununu cektiginde yayin sarjor tupune surtunmesinden dolayi cikan vijirtili ses yok oldu.
Benelli gibi oldu tufegin mekanizma sesi.

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : 13 Eylül 2013, 20:21:48 »
Hocam benden bir tavsiye daha ,sarjor tupunu sokup tornacida su zimparasiyla tornada yagli zimpara ile aynalastirdim.
Kurma kolununu cektiginde yayin sarjor tupune surtunmesinden dolayi cikan vijirtili ses yok oldu.
Benelli gibi oldu tufegin mekanizma sesi.

o aklıma gelmedi değil Gökhan ..ama şarjör tüpünün boyası zaman zamanla sıyrılır gider.yayın altındaki yüzükde baya bi sıkı.arasına topluiğne bile girmiyor..mekanizmayı yayı ve çatalı söktüğünde şarjör borusunun üstünde hafif yag olsa bile o yüzük rahat hareket etmiyor yukarı kaldırıp bıraktığın zaman takılıyor.gerçi çalışırken fişeğin basıncıyla takılma yapmaz da.senin dediğin gibi yaparsak o yüzükle şarjör borusu arasındaki boşluk çoğalıcak.bir zararı  olmasın performansta vuruş gücünde falan.

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 13 Eylül 2013, 20:34:40 »
O yuzugun ne ise yaradigini halen anlamis değilim.
fakat ben tornada yaptım çokta mükemmel oldu, aynalastirma  işlemi, torna yüksek hızlı devirde dönerken yağlı su zimparasini tutuyorsun borunun üzerine ve avucunla boydan boya gezdiriyorsun çok talas kaldırmiyosun yüzey aynalasinca işlemi bitiriyorsun.
öncesinde ve sonrasında ölçü almadım fakat yaptığın işlem yarim mm den daha azdir diye dusunuyorum

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 13 Eylül 2013, 21:18:13 »
fakat ben tornada yaptım çokta mükemmel oldu, aynalastirma  işlemi, torna yüksek hızlı devirde dönerken yağlı su zimparasini tutuyorsun borunun üzerine ve avucunla boydan boya gezdiriyorsun çok talas kaldırmiyosun yüzey aynalasinca işlemi bitiriyorsun.
öncesinde ve sonrasında ölçü almadım fakat yaptığın işlem yarim mm den daha azdir diye dusunuyorum

anladım..ben az önce en çok kıstırdığı mirage 30.5 gr fişeklerden denedim geldim oğlumla birlikte gittik dağa.bi kutu attım geldim havaya yarını bekliyemedim..tık sorun yok aynı benelli:D..artık avda acaba ne zaman kıstırıcak şimdimi sorun çıkarıcak diye bir endişe aklımda soru işareti olmıyacak.sadece ava odaklanıcam..gerçekten süper oldu tüfek.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #36 : 13 Eylül 2013, 21:27:02 »
Karşılaştırmak için değil ama şu kaşığın eğriliği Beretta Urika tüfeklerde de sıkça oluyormuş. Hatta bu modellerde nisbeten sık rastlanan sorunlardan biri sanki. Kendim kullanmadıysam da takip ettiğim yerlerde çokca okumuştum. Çok fazla sayıda ürettikleri için eni konu kontrol edemiyorlar galiba. Yine de diğer otomatiklerle fiyatlarını bunlarla kıyaslayınca onlardan daha paranın karşılığını veriyor bence. Müşteri sorunlarının çözümünde biraz daha canlı, biraz daha iddialı olsalar, biraz da son kontrolleri özenli yapsalar alıcısı ciddi şekilde artardı.

Yayın boruya sürtünürken ses çıkarmaması için Ata, Sarsılmaz'da olduğu gibi boru yüzeyine kaplama yapsalar çözüm olur bence. İsteyen bunu araştırsın. Ata başka markaya yapar mı veya yapacak başkası var mı sorulabilir. Eğer Ata'nın kaplamalı borusu bu tüfeğe uyumluysa gene hallolur. Bende Sarsılmaz otomatikte böyle kaplama var ve sürtünme sesi olmuyor. Gerçi olsaydı bile beni rahatsız etmezdi ya.. Sadece fikir..
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 13 Eylül 2013, 21:37:19 »
Karşılaştırmak için değil ama şu kaşığın eğriliği Beretta Urika tüfeklerde de sıkça oluyormuş. Hatta bu modellerde nisbeten sık rastlanan sorunlardan biri sanki. Kendim kullanmadıysam da takip ettiğim yerlerde çokca okumuştum. Çok fazla sayıda ürettikleri için eni konu kontrol edemiyorlar galiba. Yine de diğer otomatiklerle fiyatlarını bunlarla kıyaslayınca onlardan daha paranın karşılığını veriyor bence. Müşteri sorunlarının çözümünde biraz daha canlı, biraz daha iddialı olsalar, biraz da son kontrolleri özenli yapsalar alıcısı ciddi şekilde artardı.

Yayın boruya sürtünürken ses çıkarmaması için Ata, Sarsılmaz'da olduğu gibi boru yüzeyine kaplama yapsalar çözüm olur bence. İsteyen bunu araştırsın. Ata başka markaya yapar mı veya yapacak başkası var mı sorulabilir. Eğer Ata'nın kaplamalı borusu bu tüfeğe uyumluysa gene hallolur. Bende Sarsılmaz otomatikte böyle kaplama var ve sürtünme sesi olmuyor. Gerçi olsaydı bile beni rahatsız etmezdi ya.. Sadece fikir..

aynı tüfek aynı seri olsa bile birinde olan sorun diğerinde olmayabiliyor.tek problem son kontrolleri iyi yapılmıyor evet.beretta olsa muhatab olucak yardım isteyecek hiç kimse yok.farzedelim kaşığı tamir edicem derken birde tetik tertibatı zarar görse gitti tüfek at çöpe.parça teminide zor hatta imkansız.(ama yinede bir beretta yada benelliye hayır demezdim doğrusu imkanım olsaydı)..yerli silahlarda sorun deil.bir telefonda gönderirler.bende sürtünme sesi yapmıyorda yayın altındaki yüzük tüfeği elmize alırken yada yüzümüzden indirince hafif tıkırtı yapıyor lık lık diye ses geliyor..onuda altına sprey yağ sıkınca geçer çokda sorun değil.çalışması düzeldiya.bayada seri oldu tüfek sx3 gibi. denemek için yapılabilicek en hızlı atışı yaptım seri bi şekilde sıfır hatayla çalışıyor..namlusu kaliteli olmasa bu kadar kafaya takıp uğraşmazdım.uğraştığıma değdi. mağşallahı var benelli kalitesinde namlu yapmışlar.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 21:40:43 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 13 Eylül 2013, 23:30:57 »
Muhtemelen fişek kaldırıcı kaşığı tetik tertibatına sağlayan merkez piminin geçtiği karşılıklı delikleri tam karşılıklı değil. Bu nedenle de eğer kasa tarafına eğim varsa sorun çıkmıyor, ancak boş kovan atma penceresine doğru sapma varsa bahsedilen tutukluk meydana geliyor. Fabrikadan ustanın bu şekilde tavsiyede bulunması çok trajikomik bir olay aslında. Demek ki sık sık bu tür şikayetlerle karşılaşıyorlar. Normalde yapılması gereken o parçanın hatasız olanıyla değiştirilmesi.

Bu arada aynı sorun fişek kaldırıcı kaşığın yetersiz yükselmesi durumunda da olabiliyor.

Kaşığın altta tetik tertibatı gövdesine yaslanan bölümünün biraz traşlanarak yükseltilmesiyle düzeltilebiliyor. İki ayrı stoeger tecrübesi yaşadım geçmişte. 2004 modeli bahsedilen tutukluğu ve özellikle kaşık üzerine fişek bırakılarak kapatma düğmesine basıldığında tırnak yuvası kenarı vasıtasıyla fişek yontma işini gayet güzel yapıyordu. Çok sinir bozucu olduğunu belirtmeliyim. Aynı sorunu Ruslar da keşfetmiş neredeyse 1 cm kesilmiş fişeğin resmini basmışlardı sitede. 

Yetersiz kaşık yüksekliğinin artırılması işlemini iki ayrı Huğlu otomatiğe yaptım.  Birisi 401B diğeri 601GB modeliydi ve her ikisi de ne zaman olacağını kestiremediğiniz şekilde namluya sürmesi gereken dolu fişeği bırakın stoegerdeki gibi tırnak haznesine vurmayı direk tahliye penceresi ön kenarına çakarak yapıyordu.  Tek iyi tarafı stoegere göre fişek kesilmiyordu.:)

İlk incelemeyi 401 üzerinde yapmıştım ve kaşığın yükselmesine tetik tertibatı alt tarafında kaşığın dayandığı yerde hatırı sayılır büyüklükte bir döküm çapağının engel olduğunu olduğunu gördüm.
Tetik tertibatını dağıttım ve bu çapağı eğe ile düzelttim. Tekrar topladım. Tüfek özellikle yüzeyi pürüzsüz veya kısa (67 mm gibi) fişeklerde her üç atışta bir tutukluk yapıyordu. Deneme için tutukluk yaptığı fişeklerle atış yaptık. iki kutu fişek gitti banamısın demedi. Aklıma yukarıda yazdığım ve uzun süre önce sattığım Stoeger geldi ve çok hayıflandım. 401'in tamiratından bu yana 4 sene geçti hala tutukluğu yok. Daha sonra benzer şekilde 601'de de tutukluk sorununu çözdüm. O da yoluna devam ediyor.

Sonuç olarak besleme hatalarında kaşığın hem yatay hem de dikey pozisyonuna dikkat edilmeli. Dikey pozisyondan kuşku duyuluyorsa kaşığın yükseldiği en son sınırda üzerindeki fişeği sıkı sıkı tuttuğuna emin olunmalı. Yükselmesi az olan kaşıklarda 'fişek yolcudur Abbas' pozisyonunda olabiliyor. Yatay hatalarda belirtilen şekilde çözüm olabilir ancak en doğrusu hatasız kaşık temin edilmeli.

Stoegerin en gıcık kaptığım hatalarından olan kaşık üzerine fişek bırakıldığında tırnak yuvası keskin kenarına çıkması hadisesi hiç bir şekilde olmamalı. Aslında imkan varsa bu tüfekler alınırken bu şekilde doldurma testi yapılmalı. Hemen kendini belli eder. Fişeği kenara çakmasa bile sürter ve zedeler. O tüfeği anında eleyin.

Şahin bey sorununuzu halletmişsiniz geçmiş olsun. Ancak yukarıdaki testi yapın ve emin olun..İçiniz rahat olsun. Bu testi geçiyorsa sorun gerçekten bitmiş demektir....Ama aman dikkat...emniyeti hiç ihmal etmeyin...
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 23:37:58 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 13 Eylül 2013, 23:42:03 »

Muhtemelen fişek kaldırıcı kaşığı tetik tertibatına sağlayan merkez piminin geçtiği karşılıklı deliği tam simetrik değil. Tam karşılıklı olmaması nedeniyle de eğer kasa tarafına eğim varsa sorun çıkmıyor ancak boş kovan atma penceresine doğru sapma varsa bahsedilen tutukluk meydana geliyor.

Fabrikadan ustanın bu şekilde tavsiyede bulunması çok trajikomik bir olay aslında. Demek ki sık sık bu tür şikayetlerle karşılaşıyorlar. Normalde yapılması gereken o parçanın hatasız olanıyla değiştirilmesi.

Bu arada aynı sorun fişek kaldırıcı kaşığın yetersiz yükselmesi durumunda da olabiliyor. Kaşığın altta tetik tertibatı gövdesine yaslanan bölümünün biraz traşlanarak yükseltilmesiyle düzeltilebiliyor. İki ayrı stoeger tecrübesi yaşadım geçmişti. 2004 modeli bahsedilen tutukluğu ve özellikle kaşık üzerine fişek bırakılarak kapatma düğmesine basıldığında tırnak yuvası kenarı vasıtasıyla fişek yontma işini gayet güzel yapıyordu. Çok sinir bozucu olduğunu belirtmeliyim. Aynı sorun Ruslar da keşfetmiş neredeyse 1 cm kesilmiş fişeğin resmini basmışlardı sitede. 

Kaşığın yükselmesinin artırılması işlemini iki ayrı huğlu otomatiğe yaptım.  Birisi 401B diğeri 601 modeliydi ve her ikisi de ne zaman olacağını kestiremediğiniz şekilde namluya sürmesi gereken dolu fişeği bırakın stoegerdeki gibi tırnak haznesine vurmayı direk tahliye penceresi ön kenarına çakıyordu. Tek iyi tarafı stoegere göre fişek kesilmiyordu.:)

İlk incelemeyi 401 üzerinde yapmıştım ve kaşığın yükselmesine tetik tertibatı alt tarafında kaşığın dayandığı yerde hatırı sayılır büyüklükte bir döküm çapağı olduğunu gördüm. Tetik tertibatını dağıttım ve bu çapağı eğe ile düzelttim. Tekrar topladım. Tüfek özellikle yüzeyi pürüzsüz veya kısa (67 mm gibi) fişeklerde her üç atışta bir tutukluk yapıyordu. Deneme için tutukluk yaptığı fişeklerle atış yaptık. iki kutu fişek gitti banamısın demedi. Aklıma yukarıda yazdığım ve uzun süre önce sattığım stoeger geldi ve çok hayıflandım. 401'in tamiratındran bu yana 4 sene geçti hala tutukluğu yok. Daha sonra benzer şekilde 601'de de tutukluk sorununu çözdüm. O da yoluna devam ediyor.

Sonuç olarak besleme hatalarında kaşığın hem yatay hem de dikey pozisyonuna dikkat edilmeli. Dikey pozisyondan kuşku duyuluyorsa kaşığın yükseldiği en son sınırda üzerindeki fişeği sıkı sıkı tuttuğuna emin olunmalı. Yükselmesi az olan kaşıklarda fişek yolcudur abbas pozisyonunda olabiliyor. Yatay hatalarda belirtilen şekilde çözüm olabilir ancak en doğrusu hatasız kaşık temin edilmeli.

Stoegerin en gıcık kaptığım hatalarından olan kaşık üzerine fişek bırakıldığında tırnak yuvası keskin kenarına çıkması hedisesi hiç bir şekilde olmamalı.

Şahin bey sorununuzu halletmişsiniz ama bunu arada bir deneyin. Bu tutukluk veya takılma tüfeğin çalışırken de sorun çıkaracağına en önemli işarettir.

Merdan Bey o konuda haklısınız kaşığın üzerine fişek bırakıp mekanizmayı kapadığımda hemen fişeğin sağ kenarını kesiyor fişek haznesine zor giriyordu fişek sanki 2 kademede giriyormuş gibi yavaş alıyordu fişeği.kaşığın biraz arkasında bıraktığım zaman fişeği daha çok yapıyordu..ama hepsi kayboldu dedim ya sıfır hata şu anda..kaşığın önüne arkasına nasıl bırakırsanız bırakın fişeği mekanizmayı bırakınca şak diye alıyor hazneye..milimi milimine ayarlamışım demekki   :D o testi sık sık yapıyorum ben..izlediğim videolarda benelli tüfekler şak diye alıyor kaşığın üstüne konan fişeği.benimki neden böyle diye deli olur dururdum..sorunun kaşıkda olduğunu ve bu kaşığa ayar çekme işini aldı alalı düşünüyordum ama plastik aksam kırılır diye korkuyordum .dün yaptım oldu kırılmadıda..fabrikalar neden böyle yaparlar anlamıyorum..bu sorundan dolayı 2 kere aynı tüfeğin stoeger fabrikasına gittiğini sorunun hala devam edip tüfeğin satıldığını duydum kullanan bir arkadaştan..bizmi çok ustayız yoksa ordaki tamir bakım servisindeki ustalarmı bu işi bilmiyor anlıyamadım..ama dediğiniz gibi tüfeğin fişek kıstırmasından ziyade birde fişeği dilimlemesi çok sinir ederdi beni şükür kurtuldum..emniyeti asla ihmal etmiyoruz tabi ki.en dikkat ettiğim o zaten..bu arada teşekkürler bu değerli yorum için.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 23:48:16 Gönderen: Şahin BİTEN »

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : 13 Eylül 2013, 23:51:49 »
bide devamlı fişek aldığım bayide bu muhabbeti açtım zamanında tüfek böyle böyle fişek skıştırıyor diye..oraya devamlı takılan bi arkadaş var hiç çıkmaz ordan.bana dedi ki - ooo öyle şıkır şıkır çalışsa benelli olur zaten o tüfek dedi.amma sinir olmuştum  :( bizim ki 1100 - 1200 liralık tüfek bide yerli diye ağır aksakmı çalışması gerekiyor..o zaman ne diye tüfek imal ediyor yerli fabrikalar..kapasın bıraksınlar bu işi.herkes avrupa tüfek alsın..
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 23:53:01 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 13 Eylül 2013, 23:53:52 »

Şahin bey sorununuzun çözülmüş olmasına cidden sevindim. Bahse konu hatalı kaşık bana da yaklaşık 150 fişeğe mal olmuştu. Pencereye yakın duruşu dikkatimi çekmişti ancak bende plastik korkuluk kırılır diye cesaret edememiştim.

Ancak fabrikadan bunca yıl sonra hala aynı hatalı ürünün çıkması insanı düşündürüyor. Basit bir iki müdahaleyle sorun çözülebiliyorsa bunu üretici niye yapmaz? Veya niye hatasız malzemeyi kullanmaz. Neticede bu tüfekler atış yapılıp öyle piyasaya sürülüyor. Bu tutukluktan habersiz olmaları düşünülebilir mi... Sorun şu ki bir malı üretmek yetmiyor. Onu üretenin her parçanın ne işe yaradığını ve meydana gelen tutukluklardaki payını iyi bilmesi gerekiyor.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : 14 Eylül 2013, 00:00:08 »
Şahin bey sorununuzun çözülmüş olmasına cidden sevindim. Bahse konu hatalı kaşık bana da yaklaşık 150 fişeğe mal olmuştu. Pencereye yakın duruşu dikkatimi çekmişti ancak bende plastik korkuluk kırılır diye cesaret edememiştim.

Ancak fabrikadan bunca yıl sonra hala aynı hatalı ürünün çıkması insanı düşündürüyor. Basit bir iki müdahaleyle sorun çözülebiliyorsa bunu üretici niye yapmaz? Veya niye hatasız malzemeyi kullanmaz. Neticede bu tüfekler atış yapılıp öyle piyasaya sürülüyor. Bu tutukluktan habersiz olmaları düşünülebilir mi... Sorun şu ki bir malı üretmek yetmiyor. Onu üretenin her parçanın ne işe yaradığını ve meydana gelen tutukluklardaki payını iyi bilmesi gerekiyor.

abicim bunlar bana kalırsa fişek yatağına koyuyorlar bi tane 28gr fişek,arkasından şarjöre bi tane 32gr bitane 34 tamam.atıyorlar 3 fişek oldu iğne güzel vuruyor mekanizma iyi çalışıyor sür piyasaya gitsin..mekanizmayı bile alıştırmıyorlar..bir sürü vuruntu izi yapıyor mekanizma..burda elimizde alışıyor  :D oysa orda alıştırıp her şey bitince vuruntu izlerini düzeltip en son kasanın içini boyamaları lazım. ama nerdeee?

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 14 Eylül 2013, 00:03:07 »

Şıkır şıkır çalışsa Benelli olurdu demek...Neyse gerisini getirmeyeyim...Bakın gerek 2004 yılında aldığım gerek yıllar sonra tekrar edindiğim ve başka bir zorunluluk nedeniyle sattığım stoegerin her ikisi de 24 gram fişeklerde sorunsuz çalışıyordu. Çok basit bir müdahaleyle sizdeki de besleme problemi vermeden çalışmaya başlamış. Küçük bir detay yüzünden yaşanan sıkıntılı anlar ve fabrikadaki ustanın nedenini bilmesi...

Öte yandan kimse Beneliyi de gözünde büyütmesin. Bayide gözümün önünde üzeri desenli modeline pazarlık yaptılar ve o dönem 5 bin tl civarında bir paraya anlaştılar. Rica ettim omuzladım silahı. Kasa ile namlu aynı doğrultuda değildi. Şok oldum. Silahın en üst versiyonlarından birisi. Vinci vardı merak ya onuda vitrinden aldım. Onunda bantı eğriydi. İkinci şok...

Şaşkınlığımı atlatmak için SKB Poze vardı ikinci el. Japon ölçmüş biçmiş düzgün yapmıştır dedim; alt namludaki şok yuvasında tam merkezi değildi. Browning vardı hafif modeli. gövde alaşım. Omuzladım oh be namlusu bantı düzgündü. indirip üsten baktım. Namlu üzerinden kasaya yaslandığı yerde bantla kasadaki kısa u şeklindeki devamı arasında 1 mm sapma vardı. Daha fazla dayanamadım dükkandan attım kendimi dışarıya. Yani ne alırsanız alın iyice incelemek zorundayız. İsim marka yetmiyor.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : 14 Eylül 2013, 00:09:41 »

Daha fazla dayanamadım dükkandan attım kendimi dışarıya. Yani ne alırsanız alın iyice incelemek zorundayız. İsim marka yetmiyor.

hahaaa abi alemsin  :D..çok haklısın bu konuda..ben silahı Muğla merkezdeki bi av bayii abimize getirttim..komando avdan sipariş ettik tüfeği..dükkanda görüp iyice inceleme fırsatım olmadı..hayat tecrübelerden ibaret bu benim ilk otomatiğimdi.bir daha alırsam ilk bakacağım kaşığın düzgün çalışıp çalışmadığı..diğer ayrıntılarıda tek tek incelerim bundan böyle..

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 14 Eylül 2013, 00:10:34 »
Şahin bey katılıyorum.

Bakın stoegerde yazılmış sinir bozucu ya sürtünme sesi. Niye. Arkadaşlar maliyeti azaltmak için fişek borusunun tornadan çıktığı gibi üzerini boyamışlar üzeri hep kalem izi. Çok rahat tırnak törpülersiniz. Yahu üzerini pürüzsüz hale getirip bir de kromlasana. Çelik orası. Hem ses seda azalır hem de kaliteli bir görüne sahip olur tüfek.

Yayın arkasındaki yüzük denilen bölümü ne halta yarar bilen yok. aynı şey baikalın otomatiğinde de var ama görevi belli. Baikalın pistonunu görenler hatırlayacaktır. Bir kısmı yayı alttan örtecek konumdadır. Bu altta kalan uzantı kasa önündeki takoza çarparak ana mekanizmanın kasa iç arka kısmına vurmasına engel olur. Yapsana sende benzerini de stoegerin ağır mekanizması kasa içini haşat etmesin. Dikkat edilirse atış anında mekanizmanın tak taaaaaaaaak diye vuruşları da duyulabilir.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 00:14:37 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : 14 Eylül 2013, 00:20:00 »
Şahin bey katılıyorum.

Bakın stoegerde yazılmış sinir bozucu ya sürtünme sesi. Niye. Arkadaşlar maliyeti azaltmak için fişek borusunun tornadan çıktığı gibi üzerini boyamışlar üzeri hep kalem izi. Çok rahat tırnak törpülersiniz. Yahu üzerini pürüzsüz hale getirip bir de kromlasana. Çelik orası. Hem ses seda azalır hem de kaliteli bir görüne sahip olur tüfek.

Yayın arkasındaki yüzük denilen bölümü ne halta yarar bilen yok. aynı şey baikalın otomatiğinde de var ama görevi belli. Baikalın pistonunu görenler hatırlayacaktır. Bir kısmı yayı alttan örtecek konumdadır. Bu altta kalan uzantı kasa önündeki takoza çarparak ana mekanizmanın kasa iç arka kısmına vurmasına engel olur. Yapsana sende benzerini de stoegerin ağır mekanizması kasa içini haşat etmesin. Dikkat edilirse atış anında mekanizmanın tak taaaaaaaaak diye vuruşları da duyulabilir.

o takıltıyı duymadımda kasasın iç arka kısmındada baya vuruntu izi yapmış mekanizma.son haddine dayanmıştır umarım..inşallah dahada devam edipte kasadan dışarı fırlamaz dipciğin oralardan filan  :D yalnız hoşuma giden bi tek tarafı 28gr fişeklerle çok güzel atışlar oluyor..çın çın ötüyor mekanizma.beretta gibi.şınk şınk şınk o sesi duyuyosun bazen güzel bi ses.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : 14 Eylül 2013, 00:26:54 »

pardon Gürkan Bey size Gökhan diye hitab etmişim yanlışlıkla.Gökhanla karıştırdım özür.şarjör borusunu nasıl söküyoruz anlatırsanız sevinirim şarjör yayını sökmeyi başardım sekman penseyle ama boruyu nasıl sökücez bilmiyorum paftalımı şarjör borusu.dibinde 2 vida var o vidaları sökünce çıkıyormu yoksa.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 05:04:30 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 14 Eylül 2013, 12:06:06 »
Hocam o iki vidayi sokun u seklindeki saci cikarin, tufegi bacak arasina sikistirin boruyu iki elle sikica kavrayin kuru bir bezde kullanabilirsin ve gevsetme yonune zorlayin bildigimiz civata saplama gibi.
Eger guc yetmiyorsa isi tabancasi ile govdeye klavuzlandigi bolgeyi isitin ,belki sac kurutmada is gorebilecektir
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 12:11:32 Gönderen: Gürkan ONAT »

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 14 Eylül 2013, 12:17:56 »
http://avlakforum.com/forum/stoeger-vursan-av-tufekleri/model2000-kasa-icinde-vuruntu-sorunu/msg1146426/#msg1146426

Hocam su linkteki konuyu ben actim dikkatli bakarsaniz son iki resimde
Yaptigim aynalastirma islemini goreceksiniz

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA