Gönderen Konu: STOEGER MODEL 2000 TÜFEĞİMİN NAMLUSU DÜZELDİKTEN SONRAKİ 2. ATIŞ TESTLERİ  (Okunma sayısı 23887 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sevgili avlak ailesi sevgili avcı abilerim ve kardeşlerim; Tüfeğimi sol atma probleminden dolayı garanti kapsamından faydalanmak suretiyle fabrikaya gönderdim, ümit usta dediki tüfeğin namlusunda yamukluk varmış problemi giderdik dedi ve gönderdiler.Tüfeğimi 15 metrede 7,5 no sterling marka trap fişeği A4 KAĞIDINA ATIŞ YAPARAK  denedim.Ayrıca 27,5 metrede 32 gram 6 nuamara power piston tapa  MECA-RC CACCİA-REMİNGTON SHURSHOT VE MİRAGE fişeklerle test ettim.Bütün atışlar kum torbasının üstü hafif oyulmak suretiyle tüfek sabit ve yatarak yapılmıştır.Daha sonra atış mesafesini 34 metreye çektim ve tüfeğin namlusunu çam torusuna dayamak suretiyle meca ve mirage ile 2 atış yaptım. 27,5 metrelerde yapılan atışlarda bana göre sol atma varken 34 metredeki atışlarda düzelme gördüm.A4 kağıdına yapılan atışların 3 tanesi 1 şok ile 4 tanesi 3 şok ile yapılmıştır.Normal hedef kağıtlarına yapılan atışlar çoğunluk 3 şok 2 tanede 2 şok ile yapılmıştır.Resimleri hemen ivedi  yüklemeye çalışacağım.Siz değerli  arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Eevet arkadaşlar resimler bu kadar.Deeğerli yorumlarınızı bekliyorum?
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Gördüğüm kadarıyla saçmalarda sağ,sol,alt ve üst vurmuş yani bu testler namlunun artık saçmada bariz şekilde sol vurmadığını gösteriyor.
Bu dağılımı sol vuran bir tüfek yapmaz ancak tüfeğin nereyi vurduğunu kesin olarak anlamak için tek kurşun atışı çok önemlidir.
Bildiğiniz gibi saçma dağıldığı için tüfeğin hatasını kapatıyor.
Yerinizde olsam aynı atışları 5 metreden 50 metreye kadar tek kurşunla yeniden test ederim.
Tek kurşunu atış mesafeniz kaç metreydi acaba ?.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Gözünüz aydın. Tüfeğiniz gelmiş, denemişsiniz Ersan Bey. Şu yakın mesafe (15 m) atışları bu iş için bence en iyisi ama tam şokla yapmalıydınız Ersan Bey. Böyle dağılım merkezini "ölçmek" daha zor. Fakat şu kağıtlara göre, kanaatimce ölçmeye şimdilik gerek kalmadan bir şeyler görünüyor. Bunları atarken rüzgar mı vardı acaba? Kiminde sol, kiminde merkez gibi, kiminde başka tarafa merkezliler. Acaba şok tüplerinde veya gerektiği gibi yerine oturmasıyla ilgili bir hata mı var diyeceğim ama şimdilik bunu sonraya bıraksak da olur. Öncelikli olarak full şokla veya elinizdeki en sıkı şok neyse(yerli, ithal) onunla, 15 m den tam şokla, rüzgarsız bir yerde birkaç daha denemeniz lazım bence. Hatta en iyisi şu Kicks gibi ithallerden sizde vardı galiba. En iyisi onu takın. İsabetini gördükten sonra aynı işi bir de kendi full ve mod şoklarıyla deneyin. Ben böyle yapardım.

resim yülke
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2014, 22:38:48 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
Gördüğüm kadarıyla saçmalarda sağ,sol,alt ve üst vurmuş yani bu testler namlunun artık saçmada bariz şekilde sol vurmadığını gösteriyor.
Bu dağılımı sol vuran bir tüfek yapmaz ancak tüfeğin nereyi vurduğunu kesin olarak anlamak için tek kurşun atışı çok önemlidir.
Bildiğiniz gibi saçma dağıldığı için tüfeğin hatasını kapatıyor.
Yerinizde olsam aynı atışları 5 metreden 50 metreye kadar tek kurşunla yeniden test ederim.
Tek kurşunu atış mesafeniz kaç metreydi acaba ?.
Kadir Bey her tek kurşun her tüfekle aynı yeri vurmuyor. Saçma yakın mesafeden sıkı şokla atıldığında hatayı kapatamaz; aksi doğrudur.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Volkan bey rüzgar yoktu 3 tane full şokla yapılmış atış var.özel şokum malesef  yok
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
2. A4 KAĞITLI RESİMDEKİ atışlar ful şokla yapılmış atıştır.
  • Stoeger 2000
1973

• Onursal Üyemiz

O zaman şu resimdekileri kastettiniz. Özür dilerim, o kağıtlardaki yazıları okuyamadığım için es geçmiştim.

Rüzgar değilse merkezin yerinin değişmesi nasıl olabilir, düşünüyorum. Tüfek ve fişek bu mesafeden bu kadar vuruş farkı yapıyorsa bir dış sebep olmalı. Rüzgar, atıcı, ... başka ne olabilir??
1968

• Onursal Üyemiz
Eğer yaklaşık aynı yerlerde merkezlenmiş olsalardı, artının merkezinden uzaklığını ölçüp ortalamasını alacaktık. Evvelki mesajıma sonradan bir resim ekledim. Sizin resimlerden birinde vuruş merkezlerini işaretledim. Full şokla yapılan belirgin şekilde daha toplu olacağı için merkezi daha kesin görebilirdik. Yine de Full şok kağıtlarında görünüyorlar ama aslında daha sıkı dağılım beklerdim.

resim upload
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2014, 22:57:20 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Mirage 32 gr 6 no ile dağılımlar daha homojen görünüyor..Güzel günlerde kullanın inşaallah tüfeğinizi..
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Hasan BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
27.5 metrede sol çok net.Bence 34 metrede de var abi..Bir de A4 kağıdına yakın atış yaparken, kağıdı dörde katlayıp tam ortasına raptiyeyle,bantla vs kırmızı ,turuncu  renkli küçük kağıt tutturursanız hedef daha net olur.
1982 Konya

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İyi günler Ersan bey,bugünkü telefon görüşmemizden sonra aslında aklıma gelen 5-6 sebep vardı,
1-Namlu ve bant montajı
2-arpacık montajı
3-kasa namlu montajı
4-namlu şok uyumu
5-boy kundağı sağa eğikliği
6-atıcı faktörü
7-atmosferik olaylar 
8-kullanılan fişek vs vs.

Görselleri incelediğimde (rüzgar yok ve aynı atıcı demişsiniz) bir kaç görselde bariz sol atma görülüyor lakin bunu genelleyemiyoruz çünkü alt ve sağ vuran atışlar mevcut ki yukarıda yazdığım sorunlardan biri tüfekte olsa aşağı yukarı bütün atışlarda aynı sonucu vermesi gerekir diye düşünüyorum(şok hariç çünkü sıkılık ve gevşeklik dağılımı her defasında değiştirir).Tek kurşun atışlarında genellikle bir standart olmaz ama atış kağıdına yapılanlar iyi gibi görünüyor.

Tespitlerim:Özellikle 15 metre atışları beni şaşırttı daha toplu bir dağılım bekliyordum ve dikkatimi çeken olay kağıtların hiç birinde tapa izine rastlamamış olmamdı kendi denemelerimden biliyorum ki 20 metrede bile kağıdı delen tapaları görmüştüm. Buradan çıkardığım sonuç sanırım sizin tüfekte namlu şok uyumsuzluğu var.
Başka şoklarla da deneme yapmanızı tavsiye ederim.

Açıkçası benim kıt bilgimle çıkarabildiğim sonuçlar bunlar eminim ki üstadlar daha iyi yorumlayacaklardır.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
Ersan bey, tüfeginiz hayırlı olsun. Ancak bence sorun çözülmemiş. Şoklar da yada şok vida yataklarında eğiklik olabilir. Benim fikrim şok tüplerinde bir yamukluk var. Gözle bunu anlamak zor aynı marka tüfekten bulursanız onun şokları iyi ise bir deneyin derim.
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Atışları 2 kişi yaptık bende yaptım askeri personelden bir arkadaşım daha yaptı, en fazla onun atışları var, çoğu zaman ben doldurdum o attı.
  • Stoeger 2000
1973

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ersan bey e-teminde stoeger hindi şok aldım,size de tavsiye ederim.
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR