Gönderen Konu: MECA SPEED 28 GR  (Okunma sayısı 11470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
MECA SPEED 28 GR
« : 29 Aralık 2014, 11:37:18 »
      Herkese selamlar öncelikle kazasız belasız avlar, atışlar dilerim. Meca marka fişeklerden karışık 5-6 kutu aldım. Yalnız 28 gr olanların içinden birisi turuncu diğeri ise kırmızı kovan çıktı, merak edip birer adet kestim. Turuncu olandan kırmazı renkli köşeli barut; kırmızı olandan yeşil renkli yuvarlak kesit yeşil barut çıktı. Aynı zamanda kullanılan kapsüller de farklı (turuncu kovanda siyah uçlu; kırmızı kovanda kırmızı halka). Bu iki tip barutun ve kapsülün birbirine üstünlüğü var mı? aynı iki kutudan birinden turuncu birinden kırmızı fişek çıkması kullanılan barutun ve kapsülün farklı olması meca fişeklerin üretim standardını yakalayamamasından mı kaynaklanıyor yoksa bu normal bir durum mu?

gif upload

gif upload

1984 Ankara

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: MECA SPEED 28 GR
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2014, 11:48:10 »
kırmızı olan kaç gr bu turuncu olan 28 gr mecadan bende attım geçenlerde geri tepmesi çok az boş kovan 1 metre bile fırlamadı otoda ayrıca kutu içinde karışık fişek olmaz paketleme hatası vardır meca çok kaliteli bir firmadır yerlinin en iyisi
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2014, 11:49:20 Gönderen: Caner COŞAN »
1985
BURSA

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2014, 11:59:43 »
       Caner bey, yukarıda bahsettim; farklı iki kutuda ikisi de 28 gr. Şimdi ben avda kullanmadığım için av performansı konusunda fikir beyan edemem ama daha önce aldığım sterling 28 gr şeffaf fişeklerin kovan kapaması vs daha kaliteli geldi bana
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2014, 12:02:49 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2014, 12:01:48 »
kırmızı olan kaç gr bu turuncu olan 28 gr mecadan bende attım geçenlerde geri tepmesi çok az boş kovan 1 metre bile fırlamadı otoda ayrıca kutu içinde karışık fişek olmaz paketleme hatası vardır meca çok kaliteli bir firmadır yerlinin en iyisi

Geri tepme konusunda haklı olabilirsiniz. RC 32 daha fazla tepiyor meca 32 ye göre

1984 Ankara

Çevrimdışı Yusuf KAYABABA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2014, 15:02:12 »
 .
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2017, 23:30:48 Gönderen: Yusuf KAYABABA »
1993-Hatay/Antakya

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2014, 16:18:02 »
Malesef haklısınız Ömer Bey,

Yerli sanayi sürekli barut, kapsül ve kovan değiştiriyor. Bu örnekte de olduğu gibi meca önceleri maxam barut,kapsül kullanırken bu örnekte ise Cheddite kapsül ve barut kullanmışa benziyor  ( belkide  basınç ve hız aynı ama ) . Ayrıca bu markanın 1-2 yıl önceki fişeklerinde ağız kıvırmaları daha düzgündü.

Kabul görmüş yabancı bir fişekte bile birbirimizin tüfeği farklı sonuçlar verirken Meca fişeğinin bu örneği puan kaybetmekten başka birşey değil. Sonuç olarak bencede bir standardı yakalayamadı.  Ben yerli olarak biraz sert olsada sadece Zuber kullanıyorum. nedeni ise kovanı şeffaf olduğu için ne kullandığını görüyorum. ve de %95 A1 barut kullanıyor.

Allah'a emanet olun.
Rastgele.
1984 ORDU

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2014, 16:40:25 »
Resmini koydugunuz kutu hizli serisi.diger dediginiz 28 gr ise normal seridir

Yusuf bey, ikisi de aynı kutu.

resim yükleme servisi

1984 Ankara

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2014, 16:43:33 »
farklı lot üretimdir...firma basınç ve hızı farklı malzeme ile elde etmiş olabilir.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2014, 16:47:04 »
Malesef haklısınız Ömer Bey,

Yerli sanayi sürekli barut, kapsül ve kovan değiştiriyor. Bu örnekte de olduğu gibi meca önceleri maxam barut,kapsül kullanırken bu örnekte ise Cheddite kapsül ve barut kullanmışa benziyor  ( belkide  basınç ve hız aynı ama ) . Ayrıca bu markanın 1-2 yıl önceki fişeklerinde ağız kıvırmaları daha düzgündü.

Kabul görmüş yabancı bir fişekte bile birbirimizin tüfeği farklı sonuçlar verirken Meca fişeğinin bu örneği puan kaybetmekten başka birşey değil. Sonuç olarak bencede bir standardı yakalayamadı.  Ben yerli olarak biraz sert olsada sadece Zuber kullanıyorum. nedeni ise kovanı şeffaf olduğu için ne kullandığını görüyorum. ve de %95 A1 barut kullanıyor.

Allah'a emanet olun.
Rastgele.

İlhan bey, ben daha önce sterling kullandım başka da fişek görmedim açıkçası o nedenle sadece ikisi hakinda yorum yapabilirim. Sterling de şeffaftı ve ağız kapaması kesinlikle daha düzgündü, Ankara'da sterlingi temin edebileceğim çok yer var mecayı ise int. sipariş ettim. Attığım fişek sayısı normale döndüğünde İthalden başka fişek almam sanırım. Hayırlı Akşamlar

1984 Ankara

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2014, 17:01:11 »
Kavun içi Renkli fişeği yaz kış kullanıyorum. Tüfeğin Ata arms 66 namlu yarı oto.Terör estiriyor resmen. Bir koli almıştım hala bitiremedim
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2014, 17:23:21 »
farklı lot üretimdir...firma basınç ve hızı farklı malzeme ile elde etmiş olabilir.
     Aynı üründe farklı malzeme kullanılması bana mantıklı gelmiyor Ben bu durumun normal olup olmadığını anlamaya çalışıyorum sizin dediğiniz gibi farklı barut farklı kapsül kullanılması doğalsa sıkıntı yok.

1984 Ankara

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2014, 19:57:18 »
arkadaşlar kimseyi savunmadan fikrimi söylüyorum...bunca yıldır bu sıkıntıyı rc mirage gibi avrupa fişeklerde bile gördüm....kovan değişebilir bunda sıkıntı yok ama barut kapsül tapa değişmiş aynı kutu seri farklı fişekler var...üretici dolum yaparken fişeği grupman basınç ve hız testine tabi tutar.bir mal üretir stok biter bulamaz yada maliyet yükselirse eşdeğer fişeği yapabilmek için farklı malzeme bulup kullanır..yapılan fişek dediğim gibi hız ve tepme olarak belki aynı olabilir.ancak av üzerinde farlı etki yaratabilir...bunlar oluyor maalesef...yabancı firmalar bunu seyrek yapıyor zor farkediyoruz...yerli fişekte parti üretim aralığı yada stok değişim hızı kısa olduğu için böyle farklılıklar olabilir...ben bu yüzden bir fişeği beğenirsem bir miktar stokluyorum..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2014, 22:24:22 »
arkadaşlar kimseyi savunmadan fikrimi söylüyorum...bunca yıldır bu sıkıntıyı rc mirage gibi avrupa fişeklerde bile gördüm....kovan değişebilir bunda sıkıntı yok ama barut kapsül tapa değişmiş aynı kutu seri farklı fişekler var...üretici dolum yaparken fişeği grupman basınç ve hız testine tabi tutar.bir mal üretir stok biter bulamaz yada maliyet yükselirse eşdeğer fişeği yapabilmek için farklı malzeme bulup kullanır..yapılan fişek dediğim gibi hız ve tepme olarak belki aynı olabilir.ancak av üzerinde farlı etki yaratabilir...bunlar oluyor maalesef...yabancı firmalar bunu seyrek yapıyor zor farkediyoruz...yerli fişekte parti üretim aralığı yada stok değişim hızı kısa olduğu için böyle farklılıklar olabilir...ben bu yüzden bir fişeği beğenirsem bir miktar stokluyorum..
Bunu ben de bu sene farkettim. Clever mirage 34 gr fişeği kullanıyorum uzun yıllardır. hep kutusunda ağzında sülün olan köpek fotoğrafı vardı. bu sene, kimi kutuda geyik rsmi kiminde ise sadece geyik boynuzları var. kutu üstünde de caza avcılık yazıyor ve altında arapça yazı var. fişekte saçma kalitesi ve barut cinsi eskilerle birebir aynı. ancak tapa farklı. avda ve hedefte denedim herhangi bir olumsuz durum yok. gayet güzel av yapıyor..  belki farklı ihracat ülkelerine gönderilenlerden olabilir yani anormal bir durum değil..
Bence de en mantıklısı, fişeğin iyi serisini buldun mu imkan dahilinde stoklayacaksın...
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2014, 22:27:17 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 29 Aralık 2014, 22:33:18 »

Polat bey, açıklamalarınız için teşekkür ederim, 28 gr turuncu kapsül olanlardan bulduğumda stoklayacağım. 32 ve 34 gr dolularını  da attım fena değiller. Ben de tüfeğime uygun fişekleri bulurum inş. tüfek Ak 212 tavsiyeniz varsa memnun olurum.

1984 Ankara

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 30 Aralık 2014, 01:44:58 »
Bunu ben de bu sene farkettim. Clever mirage 34 gr fişeği kullanıyorum uzun yıllardır. hep kutusunda ağzında sülün olan köpek fotoğrafı vardı. bu sene, kimi kutuda geyik rsmi kiminde ise sadece geyik boynuzları var. kutu üstünde de caza avcılık yazıyor ve altında arapça yazı var. fişekte saçma kalitesi ve barut cinsi eskilerle birebir aynı. ancak tapa farklı. avda ve hedefte denedim herhangi bir olumsuz durum yok. gayet güzel av yapıyor..  belki farklı ihracat ülkelerine gönderilenlerden olabilir yani anormal bir durum değil..
Bence de en mantıklısı, fişeğin iyi serisini buldun mu imkan dahilinde stoklayacaksın...

Aynen katılıyorum.Bildiğimiz sevdiğimiz fişeği bulduğumuz an İmkan dahilinde  fazlaca almak en mantıklısı özellikle yerli fişek tercih ediyorsak.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 01:57:03 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 30 Aralık 2014, 17:28:17 »
bu speed 28 gramdan bir kutu daha var bende henüz av üstünde deneme şansım olmadı sadece poligonda attım şunu söylüyebilirim bu turuncu kovanlı 28 gr meca kesinlikle kış avlarına uygun değil kinetik enerjisi çok az az gibi geldi bana yaz aylarındaki bıldırcın avlarında çok iyi olur diye düşünüyorum bu fişeği
1985
BURSA

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 30 Aralık 2014, 19:03:38 »
bu speed 28 gramdan bir kutu daha var bende henüz av üstünde deneme şansım olmadı sadece poligonda attım şunu söylüyebilirim bu turuncu kovanlı 28 gr meca kesinlikle kış avlarına uygun değil kinetik enerjisi çok az az gibi geldi bana yaz aylarındaki bıldırcın avlarında çok iyi olur diye düşünüyorum bu fişeği

Caner bey, 30 gr bior tapa olanı kullanılamaz mı 28 gramın yeterli olmadığı yerde veya sterlingin 28'i denenebilir mi?

1984 Ankara

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 30 Aralık 2014, 20:02:59 »
Tartı aletiniz olsa tartıp sonucu paylaşmanızı isterdim. Nasıl bir fişek yaptıklarına dair biraz fikrimiz olurdu belkide. Şimdi öylesine atıp tutmak istemiyorum.

Önce de yazmıştım bunu; bizim fişekçilerin lot numaralarını kutulara basması herkesin menfaatine. Yazmıyordu zannediyorum (hatırlayamadım). Yazsalar şikayetli fişeklerin teşhisi, takibi ya da ne gerekliyse yapılması için bulunması adına faydalı olurdu. İnşallah yaparlar.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 30 Aralık 2014, 21:07:36 »
Tartı aletiniz olsa tartıp sonucu paylaşmanızı isterdim. Nasıl bir fişek yaptıklarına dair biraz fikrimiz olurdu belkide. Şimdi öylesine atıp tutmak istemiyorum.

Önce de yazmıştım bunu; bizim fişekçilerin lot numaralarını kutulara basması herkesin menfaatine. Yazmıyordu zannediyorum (hatırlayamadım). Yazsalar şikayetli fişeklerin teşhisi, takibi ya da ne gerekliyse yapılması için bulunması adına faydalı olurdu. İnşallah yaparlar.

Volkan bey, aynen dediğiniz gibi olması gerekiyor. Ben çok kurcalamak istemedim aslında ama resimde  dikkat ederseniz saçmalarda da boyut ve renk farkı var.Yanlış hatırlamıyorsam turuncu olan kovandaki saçmalar daha iri, mat ve daha düzgün. 

1984 Ankara

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 31 Aralık 2014, 20:40:32 »
     Caner bey, 30 gr bior tapa olanı kullanılamaz mı 28 gramın yeterli olmadığı yerde veya sterlingin 28'i denenebilir mi?
evet 30 gr bior tapa kullanılabilir ben geçen sene pozemde 30gr meca kullandım çokta güzel sonuçlar aldım 28 gr bu kış şartlarında yeterli olmayabilir otoda
1985
BURSA

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 05 Ocak 2015, 21:56:21 »
evet 30 gr bior tapa kullanılabilir ben geçen sene pozemde 30gr meca kullandım çokta güzel sonuçlar aldım 28 gr bu kış şartlarında yeterli olmayabilir otoda
30 gr meca bior gerçekten çok beğendiğim fişektir  dün gene çok iyi performans vardi 5 derecede vursan 92 a ile
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 06 Ocak 2015, 03:51:23 »
özgür bey bende dün bu resimdeki 28 gramı kulladım karatavuk ve çırnıkta yani karın üstünde banamısın demedi
1985
BURSA

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• *
« Yanıtla #22 : 15 Ağustos 2016, 10:25:27 »
28 gr 8 no kavuniçi olanı açılışta kullandık.Harika bir fişek ben remington 1187 arkadaş lanber poze ile kullandı çok çok memnun kaldık
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 16 Ağustos 2016, 21:16:02 »
28 gr 8 no kavuniçi olanı açılışta kullandık.Harika bir fişek ben remington 1187 arkadaş lanber poze ile kullandı çok çok memnun kaldık
emrah by bu fişeği bıldırcınmı  üveyik demi kullandınız
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Emrah CELASİN

• *
  • Avcılık Bir Yaşam Tarzıdır...
« Yanıtla #24 : 18 Ağustos 2016, 21:21:43 »
28 gr 8 no pover tapa yi acilista uveyikte kullandim bende turuncu renk tufek franchi first class on numara fisek bi ara yanimda bitti cepte bikac zuber ile jet vardi uveyikler tinlamadi bile.bildircinada 30 gr 10 no bior attim sabah ondada canli giden olmadi hatta deneme amacli uveyiklere attim guzel fisekler cikti seffaf kovan buda...bence yaf 28 8 no power ve bu fisek iyi bu haftasonu iyiydi...
  • Franchi First Class
  • Çifsan Çifte
  • Torun Süper light SP
  • SETTER
Veteriner Hekim Emrah CELASİN
A Rh + 1982 BURSA-Bolu/Göynük

Bilecik İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi.