Gönderen Konu: Tahtalı güvercini nasıl ayırt edebiliriz?  (Okunma sayısı 10323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tahtalı güvercini nasıl ayırt edebiliriz?
« : 05 Ocak 2015, 20:54:29 »
     Herkese selamlar, çoğunuza komik gelebilir ama ben tahtalı güvercin ile şehir merkezlerinde veya yerleşim yerlerinde bulunan bildiğimiz güvercin arasındaki farkı bilmiyorum. Nasıl ayırt edebilirim Ankara'da hangi mevsim tahtalı bulunur?
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2015, 20:57:14 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tahtalı güvercini nasıl ayırt edebiliriz?
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2015, 21:12:35 »
tahtalı güvercin keklik ve behre(küçük ördek) den de büyük olur.ve zor saçma işler ve hatta ölümcül yerine sacma  almazsa sacma ile hafif sendeleyerek den ucar gider.yasamaz ölür ama nerede ne zaman . ve yerlesim dısında olurlar.genelde göç hayvanıdır.atılacalk fişek 32  34 gr  5-4 no bp, rc s4. jk6   vs.

bastan 2 si tahtalı  diğer küçük olanlar 3 ü behre ördek

ücretsiz resim barındırma
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2015, 21:21:04 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN, Hamza CİVİL

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2015, 21:17:45 »
     Veli bey, teşekkür ederim henüz herhangi bir avlakta bulunup av yapmak nasip olmadı ama bir iki haftadır hafta sonları memlekette tüfekle atış antrenmanı yapıyorum, orada dikkatimi çekti tahtalıya çok benziyor güvercinler acaba aynı kuş mu bunlar diye tereddüde düştüm.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2015, 21:20:43 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2015, 21:21:48 »
Şehirdeki güvercinler göre çok büyük olur bide kanatlarını ortasında beyaz bölüm olur
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 05 Ocak 2015, 21:31:19 »
      Farkettim Çağrı bey, bayağı büyükmüş bildiğimiz güvercine göre

1984 Ankara

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #5 : 05 Ocak 2015, 21:37:32 »
boynundaki beyazlık uçarken görünür. ustalarımın dediği gibi büyüktür ve çok saçma taşır.
kaliteli fişek ile avlanmak hem bu güzel kuşun canını hemde sizin canınızı daha az yakar.

ağaçlarda konmuş gördüğünüzde uzaktan hem güvercini hem alakargayı andırabilir.
yine boynundaki beyaz bölümden ayırt edebilirsiniz.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 05 Ocak 2015, 22:21:10 »
boynundaki beyazlık uçarken görünür. ustalarımın dediği gibi büyüktür ve çok saçma taşır.
kaliteli fişek ile avlanmak hem bu güzel kuşun canını hemde sizin canınızı daha az yakar.

ağaçlarda konmuş gördüğünüzde uzaktan hem güvercini hem alakargayı andırabilir.
yine boynundaki beyaz bölümden ayırt edebilirsiniz.

Teşekkür ederim Tunç bey, sanırım daha önce hiç denk gelmedim bu kuşa benim gördüklerim tahtalı değilmiş

1984 Ankara

Çevrimdışı Mustafa AKSOY

• *
  • Yaradılanı severiz YARADAN'dan ötürü
« Yanıtla #7 : 06 Ocak 2015, 02:23:13 »

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2015, 02:31:33 Gönderen: Mustafa ÇANAKKALELİ »
  • BERETTA S 57 SP
  • SKB 3000 JAPAN
  • SARSILMAZ SP
Mustafa Aksoy ÇANAKKALELİ
BURSA-ÇAN

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #8 : 06 Ocak 2015, 08:19:34 »
hiç görmediysen gördüğün zaman şaşıracaksın.
normalde orman dağ kuşudur. rakımı yüksek yerlerde bulunur.
ancak sabah ve akşam saatlerinde yemlenebileceği her yerde
görebilirsin. mesafe tanıyacak bir kuş değildir.  gövdesinin
büyük olduğuna bakma sert uçar.
çok güçlüdür. bizim buralarda ovada, yer yer yüksek ağaçlık olan
ovada şansın daha fazla olur, yada dağda avlanır. ovada mısır sever.
dağda da peliti sever. ama beslenme yelpazasi geniştir.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2015, 08:23:20 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2015, 20:17:34 »
çok uzaktan kalkan güvercine benzeyen kuş görürsen tahtalı odur çok zekidir sezgilidir yanaştırmaz pelit ağaçlarının altında beklemen lazım tabii geçit yerlerini konaklama yerlerini bilip
     Ahmet bey av nedir bilmem esasen, geçen köye gittim bahçede birsürü bu kuşa benzeyen kuş vardı. Kuzenimle spor olsun diye gezdik biraz birkaç tane kuş gördüm av hayvanı olup olmadığını bilemediğim için atmadım. Sanırım üveyik sürüsü gördüm tanıyana kadar uçup gittiler.

1984 Ankara

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 20 Ocak 2015, 20:21:47 »
hiç görmediysen gördüğün zaman şaşıracaksın.
normalde orman dağ kuşudur. rakımı yüksek yerlerde bulunur.
ancak sabah ve akşam saatlerinde yemlenebileceği her yerde
görebilirsin. mesafe tanıyacak bir kuş değildir.  gövdesinin
büyük olduğuna bakma sert uçar.
çok güçlüdür. bizim buralarda ovada, yer yer yüksek ağaçlık olan
ovada şansın daha fazla olur, yada dağda avlanır. ovada mısır sever.
dağda da peliti sever. ama beslenme yelpazasi geniştir.

Tunç bey, Ankara'dayım ben bizim arazi ağaç konusunda pek cömert değildir ardıç ağacından başka ağaç yok desem yeridir. Görsem de vuracağımı sanmam bu kuş gözümü korkuttu :)

1984 Ankara

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 20 Ocak 2015, 21:06:21 »
Boyun ve kanatlarında beyazlar atış mesafelerinde net gözükür ,göğüs kısmı kahve kızıldır menzil dışında bile sırıtır.kuyruk normal güvercine göre çok uzundur birçok kuşa görre uzun olan kuyruk ve geniş kaant aralığı  mùkemmel manevra kabiliyetini sağlar.sırt ve kuyruk kısmı ile beyaz yerlerinin dışında kanat tüyleri göze batan griliktedir.gaga sarı ve güçlü burun kısmı etlidir.Şahin pençesi görünümünde güçlü kalın ayaklara sahiptir ve butlardaki tüyler epey aşşahıya kadardır.gözlerin etrafı halka şeklinde etli olup kırmızı ve sarı tonlarını göz içinde görebilirsiniz.Ayrıca aynı görünümü taşıyan ancak yarısı büyüklüğünde olan çeşidinede gökçe güvercin denir.
Sert bir ete sahiptir ele geçtiğinde işin ustalarından puşirme tarifi almanızı tavsiye ederim bence düdüklü tencere kullanmak en mantıklısı olur.
Uygun fişek seçilmeli uzak mesafelerde atış yapılmamalı iyi kamuflaj sakin ve az hareketli bir bek ve alçak geçtiği yerleri tespit çok önemli.Ayrıca kıpırdamayip gizlenmesini bilen iyi apirt yapan köpek büyük avantaj vurulup kanat kısıp 800mt lere düşen çok kuş gördüm şükür hepsi torbaya girdi..
Rastgeleyin.
Çok beğendim, elinize sağlık. Ben çok uzaktan emin olamıyorum ama biraz yakınsa kanadındaki beyazları seçmeye ve ikinci olarak kuyruğunun uzunluğuna dikkat ediyorum. Bir de bu kuş uçarken alttan bakınca beyazlık falan da görünmüyordu galiba. Baştan başa kül rengi gibi görünüyor. Bu sizin yazdıklarınız iyi oldu.

Doğrusu her tür kuşun uçarken nasıl bir şey olduğunu bilmemiz gerek. Bilmeden yenmeyen, avlanmayan ne hayvanlar vuruluyordur. Dilerim ki arkadaşların yardımıyla kuşların uçarken tanınması konusunda bir fotoğraf albümü yaparız. Bilhassa su kuşları konusunda.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2015, 21:07:35 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 20 Ocak 2015, 21:25:17 »
     Konuya ilgi alaka gösteren tüm arkadaşlara abilerimize teşekkrür ederim. Bunlar benim için net bilgi niteliğinde. Volkan bey, sizin söylediğiniz gibi bir çalışma olursa ne iyi olur.

1984 Ankara

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2015, 22:17:31 »
Bu husus çoktandır aklımda ama fotoğraf bulmak mesele, Ömer Bey. Foto da ne ki; günümüzde video bile zor değil ama birinin (birilerinin) azmedip bunları çekmesi gerek. Kamerayla avlanan arkadaşlar biraz zoomlayarak çekseler video veya videodan kare seçerek fotoğraf şeklinde arşivleyebiliriz. Hatta bu işi yapacak arkadaşın ismine özel bir köşesi bile olabilir. Bunu henüz danışmadan yazdım ama olabilir diye düşünüyorum. Türkiye' de ilk olurdu.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #14 : 22 Ocak 2015, 20:10:28 »
Şahsen eskiden ne olduğundan emin olmadan epeyce kuş vurmuştum. Hataydı. Sapandan tek kırmaya geçince böyle oldu. Şimdi çok farklı ama misal şu kuşun aşağıdan bakıldığında boynunun rengiyle seçebileceğini daha yeni öğrendim. Mamafih çok rastladığım bir şey de sayılmaz ama kimbilir benim gibi kimler var ve bilmeden neleri indiriyorlar :(

Aklıma geldi; bir av gününde bilmeden iki yırtıcı kuş vurmuştum. Hala üzülürüm. Bazen çullukları onlara benzetip emin olmadığım için saldığım oluyor. Bir daha hata yapacağıma böylesi daha iyi. İçim rahat ve kaçan kuşlar hep çook büyük ve unutulmaz oluyor :) Saygılar...
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2015, 20:12:24 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 22 Ocak 2015, 21:21:27 »
Şahsen eskiden ne olduğundan emin olmadan epeyce kuş vurmuştum. Hataydı. Sapandan tek kırmaya geçince böyle oldu. Şimdi çok farklı ama misal şu kuşun aşağıdan bakıldığında boynunun rengiyle seçebileceğini daha yeni öğrendim. Mamafih çok rastladığım bir şey de sayılmaz ama kimbilir benim gibi kimler var ve bilmeden neleri indiriyorlar :(

Aklıma geldi; bir av gününde bilmeden iki yırtıcı kuş vurmuştum. Hala üzülürüm. Bazen çullukları onlara benzetip emin olmadığım için saldığım oluyor. Bir daha hata yapacağıma böylesi daha iyi. İçim rahat ve kaçan kuşlar hep çook büyük ve unutulmaz oluyor :) Saygılar...

Keşke her avcı sizin gibi olsa.

1984 Ankara