Gönderen Konu: Kanlı ishal bulaşıcımı?  (Okunma sayısı 1857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa YILDIRIM

• *
Kanlı ishal bulaşıcımı?
« : 17 Ağustos 2009, 23:35:04 »
Sayın dostlar köpeğim torresi kanlı ishalden kaybettim. Acaba bu  hastalık bulaşıcımı?
yeni bir yavru edindim ve çok endişeliyim.Lütfen bildiklerinizi paylaşın.

Köpeğim öldü ama ölmeden önce 2 gün boyunca ağzının salyalarını ve dışkısını kulübeye ve etrafına  bulaştırmıştı.
 Acaba bu hastalık yeni yavruma  bulaşırmı diye çok endişeleniyorum.

yavrunun aşıları tamam ama yinede korkuyorum ve yerim olmadığı için aynı yerde beslemek zorundayım.Lütfen bildiklerinizi paylaşın...

windows screenshot

Mustafa YILDIRIM
1980-Kayseri-Sivas

Çevrimdışı Misafir 48

• *
Ynt: Kanlı ishal bulaşıcımı?
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2009, 07:48:12 »
kanlı ishal yani parvoviral enterit adından da anlaşılacağı üzere viral bir hastalık olup buşaçıcı bir hastalıktır.... yavruyu koyduğunuz ortam bol miktarda güneş alıyor ve klübenizi terminatör gb bir dezenfektan ile ilaçladıysanız koyabilirsiniz tabi  ortamın 3-5 gün sürekli  ilaçlı kalmasında fayda var...
Misafir 48

Çevrimdışı Vet.Hekim Özgür YAMAN

• *
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2009, 17:39:45 »
syn mustafa bey
 kanlı ishal bulaşıcı bir hastalıktır ve daha çok 4-9 aylıkken yakalar. 1 yaşından büyük köpeklerinize bulaşma  olmaz. daha önce hastalık geçiren köpeğinizin alanını güzelce dezenfekte ediniz(dezen-zefiran vb.).Ve bu yeni köpeğinizi aşı yaptırırken muhakkak yanında bağışıklık sistemi artırıcılar kullandırın hekiminize. böylece riski en aza indirmiş olacaksınız. tşk.
Veteriner Hekim Özgür YAMAN
1981 FETHİYE

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2009, 19:36:43 »
kraldan önceki köpegimi hatır gönülle almıştım,sahibi aşılarını düzenli yaptırdıgını söylemişti,aldıgımda 6 aylıktı,bakımsız çelimsiz bir seterdi aşılı olmadıgına kanaat getirmiş fazlada önemsememiştim,6 ay sonra ateş parçası olmuştuki,sonra birgün baktımki agzı burnu köpük içinde,bir aydan fazla zaman çekti,serumlar vitaminler fayda etmedi,vet.lerimiz daha iyi bilirler bu hastalıgın virüsleri sıcaga karşı çok zayıfmışlar,ben köpegim öldükten sonra kulubesini çamaşırsuyu tuz ruhu gibi maddelerle iki gün boyunca dezenfekte ettim,hatda kulubenin içinde saatlerce uzatma kaployla elektirikli soba yaktım..ondan sonra yeni köpegimi o kulubeye koydum....ölen köpeginiz için geçmiş olsun...tşk
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2009, 19:37:46 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Mustafa YILDIRIM

• *
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2009, 14:48:39 »
Burak ,Özgür ve Birol beyler teşekkürler ediyorum.

windows screenshot

Mustafa YILDIRIM
1980-Kayseri-Sivas