Gönderen Konu: Avcıyı ve Avcılığı tanımlayalım...!  (Okunma sayısı 2632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper SEFEROĞLU

• Müdavim Üyemiz
Avcıyı ve Avcılığı tanımlayalım...!
« : 28 Ocak 2010, 14:41:59 »
Değerli sayfamız.com üyeleri yine bir av sezonunu geride bırakmak üzereyiz. Bu sezonda da her sezon olduğu gibi , avcılığa ilk adımı atan kardeşlerimiz oldu ve yine yaş haddinden veya sağlık problemlerinden ötürü av hayatını mazide bırakan üstadlarımız , kardeşlerimiz oldu .Şimdiden hepsi için hayırlı olsun diyelim .Birde avcılığı sorunsuz olarak, haytının bir köşesinde yaşatmaya devam eden , her sezon aynı heves ve hayranlıkla avını yapan, avlakları gezen dostlarımız var. Benim asıl cevap beklediğim kesimde bu kesimdir..Avcılığa yeni başlayanlar veya cesaret bekleyenler içinde son derece çözümleyici ve örnek teşkil edici olacağına inandığım birkaç sorum olacak sizlere. Evet sizin içinizde her sezon biraz daha deneyim kazanan avcılık anlayışınızın ,ulaşmasını istediğiniz son nokta neresidir?. Sizin avcı modeliniz nedir?, avcı nasıl olmalıdır?,avcılık nerde başlamalı nerede bitmelidir?. Gerek anket , gerek eleştirel( beyin fırtınası)gerekse eğitici ve öğretici  bir anlayışla anlatımlarımızı ve tanımlamalarımızı yaparsak,birşeyler öğrenmek isteyenler içinde çok sağlıklı olacaktır.  Teşekkür ediyorum...
Alper SEFEROĞLU
1981 TRABZON
''Arı bal yapar fakat nedenini açıklayamaz..''işte avcılıkta böyle birşey...

The following users thanked this post: Fatih YAZICI, Selim UYGUN

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Avcıyı ve Avcılığı tanımlayalım...!
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2010, 23:26:18 »
güzel tespit ve temennilerinize bende aynen katılıyorum, selam ve sağlıcakla.
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Atakan AKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2010, 00:13:11 »
avcı delikanlı mert sözünde duran hoşsohpet......avcılık bence nesli tükenen bir hayvan......
Atakan AKIN
1977-MANİSA-ALANYA

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2010, 20:55:36 »
avcı delikanlı mert sözünde duran hoşsohpet......avcılık bence nesli tükenen bir hayvan......

Atakan bey, bu sözün üzerine ne söylenebilirki, gerçekten harfiyyen katılıyorum, güzel yorum için teşekkürler.
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

Çevrimdışı Yusuf SENBEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2016, 16:10:33 »
Ersin ATALAY' ın avcılık uzerine yazısı...
AVCILIK
Geçtiğimiz haftasonu çok kıymet verdiğim kardeşlerimle birlikte dağa çıktık , av yaptık . Çoğu hayvansever arkadaşlar bu konuda hassaslar ....Neden hayvanları vuruyorsunuz sorusu ise ilk akla gelen ....
Arz edeyim efendim ;
Biz Türk 'üz silaha ve ava olan yatkınlığımız kanımızdan gelir .Tarihe bakınız, Atalarımızdan geriye kalan oyma ve yontmalara ise daha dikkatli bakınız ...Hal böyle olunca bizler ; Genimizin gereğini yapıyoruz ! Hata var ise Atalarımızdadır, eğer onlarda hata varsa. ..haşaa başka bir yerde problem var demektir ..
Neyse efendim , ben devam edeyim ;
Ava çıkan erkek ya da kadın fiziken güçlü olduğu gibi , tüm uzuvları ile koordinasyon içinde olmayı bilir, geliştirir ... Gözler seçici olur , kulaklar hassas ...Kuvvetli bacak kasları ve kuvvetli omuzlara sahip olur zamanla ...
Doğayı yakından tanır avcı , ona saygı duyar ... Ekip halinde kollektif iş çıkarmanın, koordinasyonun özünü kavrar ...Stres atar toprakla haşırneşir olarak ...
Sesleri ayırt eder , yönünü tayin eder ...Bulut hareketlerinden tutun da , mevsime gören değişen suyun tadından iklimin ve havanın durumunu anlar ....
Poligonda ateş etmek ile , ön sezileri kuvvetli canlı varlığa ateş etmek arasında da çok büyük farklar vardır ...Refleks ve zeka avda birleşir ...
Yurt savunmasında avcılığın pozitif etkileri vardır ...Nasıl mı ?
Yukarıda örneklerini verdiğim hususların yanı sıra, dağda kilometrelerce yol giden bir avcı; kışlasında atıl duran askerden daha fazla savaşa hazırdır .Harp kondisyon ister, doğayı kullanmayı bilmeyi gerektirir. Hayatı idame ise olmaz ise olmazdır .
Dağında tepesinde avcı olmayan bir devletin boş kalan arazilerini eşkıya basar ....Avcılık yalnızca hayvan vurma eylemi ya da hobi değildir anlayacağınız ....
Doğayı anlamak, yaratılış mükemmeliyetini çözmek , hayvan ile insan arasındaki ilişkiyi kavramak açısından da mühimdir ...
Avcılık Türk insanının ruhunu yansıtan ve onu her zaman harbe hazır kılan ve yaşanıldığı zaman kavranabilecek bir aktivitedir ...!
Pısırık , gevşek, yumuşak ve hımbıl insanların yapabileceği bir eylem ise hiç değildir avcılık
...
Türk genini layıki ile taşıyan tüm avcı dostlara selam olsun ....
Avcılık ayrıcalıktır .......
Ersin Atalay /24 Ekim 2016
1993 BURSA

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2016, 20:53:07 »
Avcilik ergenlik av ise yasli bir ihtiyar bu gun var yarin yok
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2016, 22:49:22 »
Usta avcı arkadaşlarımızın hassasiyetle bu konu hakkındaki fikirlerini paylaşmalarının oldukça faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle bilindik, herkes tarafından konuşulan, yuvarlak, ezberlenmiş ancak içi bir türlü doldurulamayan sözler yerine av ve avcılık üzerine disiplin kazandırıcı bilgiler paylaşılırsa bir çok yeni ve eski avcı arkadaşımızın faydalanacağını düşünüyorum.
Bu konuyu takibe alıyorum bakalım neler çıkacak, neler öğrenebileceğiz?
Rast gele.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa