Gönderen Konu: İSPANYOL ÇİFTE  (Okunma sayısı 29845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin AVCI

• *
İSPANYOL ÇİFTE
« : 10 Temmuz 2010, 17:07:10 »
Rahmetli dedemden bana "Armas Ego Eibar" marka ispanyol çifte kaldı. Bu çifte 12 kalibre, 70 cm namlu, çift tetik, 2750 gr ağırlığında hafif, enjektörlü (el kundağının naltındaki düğmeye ileri doğru basılırsa fişekleri geri doğru sertçe fırlatır) yarım oluklu bir çiftedir.namlu şok ölçüsüde değişik. Sol gözün şoku 17.4 ,sağ gözün şoku 18.7 Dedem bunu 1960-1965 yılları arası almanyadan getirtmiş. İnanın avlarda bazen çok değişik av tüfekleri kullanmama rağmen bu  ispanyol tüfeğin randımanını alamadım. Özellikle saçmayı toplu,sert ve uzun mesafeli gönderiyor.Vurduğum avların çoğunu cansız ele geçirdim. Sacması , kendisi ve  namludan cıkan  sesi eski avcıları bile çok şaşırtmış ve büyülemiştir. Bu tüfek ve yapan şirket hakkında  bilgisi olan ve kullanan avcı arkadaşlardan bilgi ve paylaşım alabilirsem kendilerine teşekkür ederim.

« Son Düzenleme: 01 Mart 2012, 00:08:33 Gönderen: Hüseyin AVCI »
Hüseyin AVCI
1974-Ankara

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: İSPANYOL ÇİFTE
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2010, 18:50:12 »
Selamlar Hüseyin bey. Bende 8 sene ispanyolların aya marka  çiftesi ile av yaptım. Saçması oldukça toplu bir silahtı. Düşük gramaj  ve ince saçma ile çok güzel randıman almıştım. Bence elinizdeki silah değerli vede temiz görünen bir silahtır. Dede yadigarının değeri zaten bir başka olacaktır. Saygılarımla.
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK
İkamet: Antalya

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
  • hayat kimseyi kıracak kadar uzun değildir
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2011, 01:53:10 »
satmayı düşünürsen mesaj at bana hayırlı avlar
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Adem SİNAP

• *
« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2012, 11:59:25 »
selamun aleyküm hüseyin arkadaşım bendede aynı tüfekten var yıllardır kullanıyorum ben sana şunu söyleyim elindeki tüfeyin kıymetini çok iyi bil  bulunmaz bir tüfek şimdiki tüfekler bana göre beş para etmez madem dede yadigarı kullandıkça dedeni anarsın çok taplu attığı için düşük gramajlı fişek kullan randıman alırsın inan ben öyle kullanıyorum çok memnunum tüfeyimden banada amcamın hediyesiydi
Adem SİNAP
1975 SİLİVRİ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2012, 15:51:04 »
İspanyolların ortanın üzerinde değerde tüfeği diyorlar ama fazla bilgim yok. Armas silah falan demek, Eibar bizim Üzümlü kasabası gibi tüfekçisi bol bir yer ve Ego ise marka denebilir. Arizaga Florentiono'nun ticari ismi imiş. Eğer tüfekte "J.Z" damgası varsa dediğim gibidir. Şokların ne olduğunu daha iyi bilebilmek için namlu çapını bilmemiz iyi olurdu.

Tüfeğin üzerindeki damgaların hepsini gösterecek fotoğraf gönderirseniz biraz daha bilgi bulabiliriz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 04 Ocak 2012, 15:54:23 »
 ispanyol tüfekleri ve markaları maddi olarak degerli sayılmazlar...gene türkiyede azda olsa para yapıyor,avrupa ve amerikada 100-150 usd delere satışı yapılıyor,gene yabancı forumlardan takip ettigim kadarıyla bizim tüfeklerle birlikte avrupada en düşük fiyatlarla satılan tüfekler bunlar.....

eder  olarak özelliksiz klasikleri temizligine göre 500-1000 tl extralarıda 1500 tl ye kadar alıcı bulabilir..... keklik tavşanda performansı güzeldir.... ince saçma 30 gram fişeklerle iş görür....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hüseyin AVCI

• *
« Yanıtla #6 : 29 Şubat 2012, 01:27:56 »
Volkan bey tüfeğin resimlerini gönderiyorum. Bana tüfek hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Dedemin 1960 lı yıllarda yüksek paralara bu tüfeği aldığını biliyorum. 1 ay önce ördek avı dönüşünde arkadaşlarla tüfeklerimizi deneyelim dedik. 70-80 adıma tenekeyi koyduk. Arkadaşımın biri 76 namlu  otamatik tüfekle rc 4 numara 34 gr. fişekle tenekeye atış yaptı ve 7 saçma saydık.Beretta s 56 71 namlu tüfekle rc 32 gr.4 numara fişekle tüfeğin dar gözüyle  tenekeye atış yapıldı ve 11 saçma saydık. Benim ispanyolla 32 gr rc 4 numara fişeği sıkınca teneke önce ayağa kalktı ve sonra  saçmaları sayınca 26 tane çıktı. Saçmaların tenekeye değdiği yerler daha derin ve güçlüydü. Daha sonra başka bir ispanyol tüfekle aynı adımdan benim tüfeği denedim. Arkadaşın ispanyol tüfeğide benimki gibi 12 kalibre ve 70 namluydu. aynı fişekleri attığımızda onun saçma sayısından nerdeyse benimki iki kat daha fazlaydı.Acaba bu tüfeğin şoku özel yapımmıdır? Beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler..   

« Son Düzenleme: 29 Şubat 2012, 01:29:54 Gönderen: Hüseyin AVCI »
Hüseyin AVCI
1974-Ankara

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
  • hayat kimseyi kıracak kadar uzun değildir
« Yanıtla #7 : 29 Şubat 2012, 02:27:00 »
bende 20 si var cısss diyorum başka birşey demiyorum
benimkide dededen kalma  zevki bambaşka
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 29 Şubat 2012, 23:18:33 »
İkinci fotoda JZ görünüyor. Önceki mesajımda yazdığım tüfekten bu. Namlu içi çapı 18,6 okunuyor. Bu çapta tüfekler şu ana kadarki bilgime göre fazla tepme hissettirmez diye youmlayabilirim. Hatta günümüzün bazı backbore diye bilinen namlularına yakın. Keçe tapalarla çok fazla verimli olmazlar diye tahmin ediyorum ama tahmin işte. Gerçek kullanınca anlaşılır.

Şok değeri olarak birinde 17,4, diğerinde 18,2 gibi okunuyor. 17,4 olan üç-çeyrek şok denebilir ve diğeri de skeet2 veya çeyrek gibi bir şey. Tam değerini de söyleyebilirim ama tüfeklerin gerçek şok değerinin performansına göre değerlendirilmesi gerektiğini okumuştum bir yerlerde. Bence de öyle. Kağıda atış yapıp görmek lazım. Bu şoklar benim ilk tüfeğimin şoklarına eşdeğer. Bana göre kullanışlıydı. Başka ne gibi bilgi lazım?
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2012, 23:21:44 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hüseyin AVCI

• *
« Yanıtla #9 : 29 Şubat 2012, 23:57:27 »
Diğerinin değeri 18,7 fotoğrafta tam gözükmemiş.. Aydınlattığınız için teşekkür ederim..Kolay gelsin..
Hüseyin AVCI
1974-Ankara

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 01 Mart 2012, 15:51:47 »
Eğer 18,7 ise özel şok olur. Namlu çapı 18,6, şok 18,7 olunca namludan geniş şok oluyor. Şu anda bildiğim kadarıyla bunu Browning yapıyordu. Browning silindir şoklar namlu çapından biraz geniştir. Bu da o onun gibiymiş demek. Bazı özel yaptırılan çiftelerde böyle biri çok açık, diğeri oldukça kapalı şoklar oluyordu. Zannediyorum hem yakın hem uzak avlarda etkili birer tane şok olsun diye olabilir. Yine de önce yazdığım gibi, namluda yazanların haricinde bir de kağıda atıştaki dağılıma bakmak lazım. Hatta o bile fişeğe göre değişir. Açıkcası bir tüfeğe ait şok değeri bana pek doğru gelmiyor. Öyle fişek hazırlanır ki, çeyrek şokla %80 veya tam şokla %10 dağılım alınabilir. Kısacası fişekle tüfek birlikte bir şeyler verir.

Sizin tüfek güzel. Kilitlerde boşluk falan varsa gecikmeden iyi bir ustaya boşluğu aldırtın. Daha senelerce kullanırsınnız. Ha bir de, tüfeğiniz biraz eski bir tüfek olduğu için çok fazla basınçlı fişeklerden uzak durun. Bunların proof testi veya servis testleri 1000 bar dan düşüktür. Bir araştırayım ama fazla zorlayacak fişek önermem.
1968

Çevrimdışı Hüseyin AVCI

• *
« Yanıtla #11 : 02 Mart 2012, 02:03:26 »
Volkan bey ilginiz için çok teşekkür ederim..Tüfeğin namlusunda şok ölçülerinin olduğu kısımdan 3-4 cm. ileride ikisindede aynı hizada 18.3 rakamı ve yaprak sembolü var resimleri gönderdim.Zannedersem oda şoklarla alakalı. 18.7 yazan namludada yani sağ ğözdede bir daralma var . Anlattığınız gibi namludan geniş değil gibi..Yabancı siteleride çok araştırdım ama bu tüfek hakkında ne bir bilgi nede resim  bulamadım..Zannedersem türkiyedede benzeri yok gibi geliyor. İspanyada şirkete ulaşmaya çalıştım vakat bulamadım..Bende çok tüfekler gördüm ve kullandın ama bu tüfekteki randımanı alamadım. Mesafe açısından ve vuruş gücü açısından  bence bir efsane gibi. Birçok avcıyı şaşırttığını bilirim. Bencede dünyada  belli miktarda yapılmış özel bir tüfek gibi geldi. Enjektör sistemide  o yıllara göre düşünüldügünde oldukca ileri belkide tek. Hiçbir çiftede böyle enjektör sistemi daha görmedim.. Benim düşüncem bu tüfek efsaneler arasına girebilir. Bencede araştırılması gerekir. Şok sistemi ve çeliği  türkiyede av tüfeği yapan firmalarcada bence incelenmeli ve uyarlanmalı diye düşünüyorum. Bir ara atış denemeleri yaparsam video görüntülerini gönderebilirim..Oldukca şaşırtıcı Tek kurşun atışlarında da mükemmel. Eski bir avcıya tüfeğimi gösterdiğimde bana özellikle sol gözün 12 ile 16 kalipre tüfek arasında birşey olduğunu söyledi...Çeşke tüfek  firmalarımız bu şok ölçülerinde sıfırdan içi kromsuz delme namlu  böyle bir  tüfek yaparak ülkemiz avcılarınada bu tadı tattırabilseler. Bende 2012 model bu tüfekten yeniden alsam..

« Son Düzenleme: 02 Mart 2012, 02:19:06 Gönderen: Hüseyin AVCI »
Hüseyin AVCI
1974-Ankara

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2012, 15:57:58 »
Tamam. Belki bilemediğim bir şeyler vardır. Fotoğraflardan ve yazılanların üzerinden konuşuyoruz ama yanlış olabilirler. O 18,3 daha yeni haberimiz oldu ve iki namluda da var diyorsunuz. O halde onlar gerçek namlu çapı olması ihtimali kuvvetlendi(şimdilik). !8,3 den yüksek sayılar da belki fişek yatağıyla ilgili olabilir. Yazarken tuhaf geliyor ama daha nedir ki? Müsait olunca bir araştırayım, ilginç bir şey herhalde.

Tüfeğinizin fazla bilinmemesi, anladığıma göre, belli bir kişi isteği ile fason üretilmesinden ve kısa sürmesinden olabilir. O tüfekler kötü değil, tanınırlığı az. Değerini siz en iyi biliyorsunuz. Bir şeyler öğrenince buraya eklerim.
1968

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 03 Mart 2012, 16:00:32 »
Bu sefer öğrendim :)

Her namludaki iki sayının büyüğünden küçüğünü çıkarıyoruz. Çıkan sayı, namlunun daralma miktarını yani şok değerini veriyor.

0,9mm  ile  1,1mm  arası  (*)  full
0,8mm  ile 1mm  arası    (**) imp. mod.
0,3mm  ile  0,7mm  arası  (***) modified
0,1mm  ile  0,2mm  arası  (****) Cylinder

Yine de alışık olmadığımız bir usül. O demek ki, hem namlu hem şok çapını oynamışlar. Zaten maksat "Daralma Miktarı" olduğuna göre, yine geçerli.

Aynı namludaki iki çapı birbirinden çıkarıp tablodan bulursunuz.

18,7 - 18,3 = 0,4    ***(Mod)
18,3 - 17,4 = 0,9   **(Imp. Mod.)

Marka : Armas Ego
Üretici: Arizaga Florentino

Not: Bunu kontrol etmek için bir plastik tapayı fişek yatağından içeriye harbiyle dikkatlice itin. Şoka kadar itmenize gerek yok. Arada bir yerlerden geçerken birinde daha zor itilmeli.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 16:13:18 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Kahraman ZORLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 16 Ağustos 2013, 09:57:00 »
Bende ayni isaretler olan 16 li tufek var ama jz degilde ex le basliyor seri no
sunu deyim emsali yok.nisangah cubugunda hareketli gez var.mercury waffen frankonia vuzburg yaziyor bu almanca kafami karistiriyor.
Ve 1942 tarihi var
işte peygamberin övdüğü türkler
ya Allah bismillah Allahu ekber