Gönderen Konu: NE KADAR ÖNLEME YAPILMALI ?  (Okunma sayısı 21356 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bedri SUAŞAN

• *
NE KADAR ÖNLEME YAPILMALI ?
« : 01 Nisan 2011, 15:15:53 »
öncelikle önleme payını etkileyen faktörlere baktığımızda; avcı-hedef arasındaki mesafe, fişeğin hızı, kuşun hızı, rüzgarın yönü ve şiddeti, yerçekimi, av-avcı arasındaki açı gibi birçok faktör avın vurulmasına etki ediyor. yaptığım hesaplara göre tahminimden daha fazla çıktı önleme payları. örneğin, fişek hızını 360 m/sn kabul edip, av-avcı arasındaki açıyı 90 derece olarak düşünüp(bu açıda hesaplama kolay oluyor) yaptığım hesaplara göre:

60 km hızla uçan bir kuşa (üveyik, güvercin vs.),30 metre uzaklıkta,130 - 140cm gibi önleme payı,

70 km hızla uçan bir kuşa (üveyik, güvercin vs.),30 metre uzaklıkta, 160 -170cm
gibi önleme payı , gibi değerler çıkıyor. bunula ilgili tablo da oluşturdum ve örneğin 90 km hızla giden bir ördeğe, 40 metre uzaklıkta, 270 cm önleme payı çıktı.

av konusunda tecrübeli, özellikle geçit atışlarında deneyimli arkadaşların, ustaların görüşleri nedir bu konuda?
Psikolog Bedri SUAŞAN
DİYARBAKIR

Çevrimdışı Selman YİĞİT

• YaLNıZ KuRT 57
  • *
  • YALNIZ KURT 57
Ynt: NE KADAR ÖNLEME YAPILMALI ?
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2011, 15:45:14 »
İstatistik olarak bu degerler çıksada av anında bunun ben hiç yararını görmedim.Bu benim gözlemim.

Kuşun hızına göre namluyla onu süzmede yatıyor bence iş.

Bu zman kadar hiç önleme yapmak için ugraşmadım.Belki kaçırdıgım kuşlar bu yüzden kaçtı.

Yinede ben av esnasında bu istatistiklerin tuttugunu sanmıyorum.

Bilgilendirme ve paylaşım için çok teşekkrüler...

Selman YİĞİT  / 1985
SİNOP/ERFELEK
0 544 553 04 41

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2011, 15:54:13 »
Bedri hava şartlarının normal olduğunu düşünürsek matematiksel olarak hesap doğru olabilir,
ama tecrübe olarak düşünüyorumda 90 km hızla geçen bir ördeğe 40 metre mesafeden, 2,70 mt önleme çok geliyor gözüme neredeyse 3 metre önleme yapmak lazım, nevarki tecrübe olarak yaptığım önlemelerde iyiyimdir, bu hesaplardaki önleme ölçüleri bana çok geldi, ve örnek olarak üzerimden geçen en uzak ve en hızlı uçara yapacağım önleme en fazla 2 metreyi geçmez onada sallarım yani, yorumlara bakalım avcılar ne diyecek
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2011, 15:58:09 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2011, 16:01:20 »
Keklik kanada binmiş uçkundayken benim kalbim durucak gibi oluyo valla hiç hesaplayamıyorum,gez,göz,arpacık ;)
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Harun ÖZCAN

• *
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2011, 17:15:35 »
Bence kuşlararın hızları biraz fazla hesaplanmış. Ayrıca 50 metre ilerideki bir kuşun 3 2 metre ilerisini ayrlamak çok zordur. Eski ördek avcıları bunun yerine boy hesabı kkullanırlar.  birboy önüne gibi..
Harun ÖZCAN
1980 SAKARYA

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2011, 17:24:19 »
yani evet harununda dediği gibi boy ölçüsü tabiri daha yerinde oluyor
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Harun ÖZCAN

• *
« Yanıtla #6 : 01 Nisan 2011, 17:34:05 »
Diğer bir ayarlamdaavın   da süpürme taktiği ile namluyun örneğin ördeğin arkasından önüne doğru süzerek yapılır.  Birmiktar ördekle namlu aynı hizada ilerletilir ve daha sonra ördek geçilerek yaklaşık 1 saniye kadar önüne atılır.
Harun ÖZCAN
1980 SAKARYA

The following users thanked this post: M.Cihad GÜL

Çevrimdışı Harun ÖZCAN

• *
« Yanıtla #7 : 01 Nisan 2011, 17:38:44 »
en iyi ölçü tecrübedir.
Harun ÖZCAN
1980 SAKARYA

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #8 : 01 Nisan 2011, 20:26:31 »
Ellerinize sağlık Bedri bey emek verip fizik formüllerinden de yararlanarak hesaplamışsınız fakat bunların av sırasında yani gerçek hayatta uygulanma ve başarılı bir sonuç elde etme oranı çok zayıf...

Bende sizin gibi bu konuda çok araştırma yaptım.Özellikle yivli silahların menzil atış düşüş gibi ölçüleriyle biraz kafa yordum fakat gerçek hayatta uygulamada başarısız oluyor..

Avda veya trap atıcılığında hemen karar verilen bir önleme yoktur..Herşey zihinde gerçekleşir...Yani bu işin özü '' REFLEKS VE DENEYİM ''
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2011, 20:33:37 Gönderen: Ş.Burak SEZER »
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Bedri SUAŞAN

• *
« Yanıtla #9 : 01 Nisan 2011, 23:11:18 »
yanıtlar için teşekkürler, bana da fazla geliyor bu değerler, ama sonuçta kişiye göre değişecek şeyler değil illa ki bir doğrusu vardır bu işin,
elbette tecrübe en iyi yoldur ama standardize bişeyler çıkarabilirsek, tecrübe gerçekleşene kadar kaçıracağımız avlar azalır :)

hesaplamada boy hesabı olayına katılıyorum, sonuçta boşlukta mesafe ölçmek zordur, ancak her kuşun boyu aynı olmadığı için daha standart değer vermek istedim. Yani aynı hız ve aynı mesafede üveyik ile ördeğe atarken örneğin üveyik için 5 boy deriz ama aynı önleme mesafesi ördek için 3 boydur misal.
Standart mesafeleri bulup, her kuşun boyuna göre kendimiz çevirebiliriz.
Psikolog Bedri SUAŞAN
DİYARBAKIR

Çevrimdışı Tarık OĞUZ

• *
« Yanıtla #10 : 01 Nisan 2011, 23:58:45 »
önce namlunun ucunda kuşu kaybet sonrada acık önüne acıkda altına sıkıver gitsin tabiki en iyi ölçü tecrübe.
Tarık OĞUZ
1961 İZMİR
                     İzmir  Hatay  Avcılar  Derneği

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• *
« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2011, 00:28:34 »
Peki bizden doğrusal olarka uzaklaşan kuşun neresine, üstüne mi altına mı?
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2011, 00:28:44 »
30 metre ne kadar yapıyor ona bakalım önce.5 katlı bir apartman 15 metre.ŞİMDİ DİKKAT...........2 APARTMAN BOYUNDAN GEÇEN ÜVEYİK,GÜVERCİN,KEKLİK ARPACIKTAN UFAK GÖZÜKÜR.zaten 30 metreden geçen çoğu ava sıkı çalımından uzak diye atılmaz veya gerekli önleme yapılamadığı için isabet ettirilemez.
lütfen şunu deneyin:40 adım ki yaklaşık 30 metre eder,bir adet 1 kiloluk konserve kutusu koyun(aslında hacmen daha büyüktür ama uçar durumdaki keklik veya güvercin türleri daha büyük gözükür) ve silahı omuzunuza alıp gözleyin...........GÖRECEKSİNİZ Kİ ARPACIK HEDEFİ TAMAMEN KAPATMAKTADIR.ve mesafe göze gerçeğinden uzun gelecektir.

çoğu avcının YILDIZDAN DÜŞÜRDÜĞÜM dediği avlar en fazla 30-35 metredir.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

Çevrimdışı Harun ÖZCAN

• *
« Yanıtla #13 : 02 Nisan 2011, 10:56:54 »
Mehmet beye katılıyorum mesafe konusunda hatalar yapıyoruz 100 metreden kuş vurduğunu syleyenler var .  Bence mesafe hatası yapıyorlar yukardaki hesaplamaya göre 4-5 metre önleme yapmak gerekir.  Birede saçma namludan 360 m/s hızla çıkıyor ama gitgide enerjisini kabediyor. Bu enerji kaybı 40 metrede ihmal edileblir belki ama 100 metrede kesinlikle enerji kaybı olacak ve saçmalar hem yavaşlayacak hemde sapacaktır.
Harun ÖZCAN
1980 SAKARYA

Çevrimdışı Aşur ÇOBAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 03 Nisan 2011, 14:23:42 »
bence ava atışlar verilen önlemeler bu matematiksel hesaplamalarla uymuyor..ben nezaman süzüp önleme attıysam hep mankey :D :D ..bence refleks le atmak her zaman daha sonuç veriyor..gerekli refleks te zaman ve tecrübe ile kazanılıyor...ördek te ise illaki önleme vereceksem ..ilk başta renklerini seçtiğim hayvana atış yaparım ve gag mesafesinden 1 boy önüne..tabi geneldeo heyecanla buda sökmüyor :D :D ...
Aşur ÇOBAN
1975 ANKARA 0532 426 92 34

ücretsiz resim barındırma

Çevrimdışı Bertuğ KÖMÜRCÜ

• *
« Yanıtla #15 : 04 Nisan 2011, 01:45:04 »
walla her zaman reflex le atacaksın ben şimdiye kadar isabet önleme gez göz arbacık yaptıysamda hep karavana hep reflex hep reflex kekliktede  ördekdede hiç fark etmez ama dikkat etiğim kekliği daha iyi vurduğum bu sene duble yapmadığım nadirdir
Bertuğ KÖMÜRCÜ
1988-Ankara

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• *
« Yanıtla #16 : 04 Nisan 2011, 03:33:36 »
havada giden kusa mesafe özellıkle metre olarak tahmın cok zor olur önden sıkarken gagasının ucuna dogru arkadan sıkarken ayaklarına dogru yandan sıkarkende  bir boy önune salla derlerdı bu sekılde ogrendık
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Tarık OĞUZ

• *
« Yanıtla #17 : 04 Nisan 2011, 14:48:35 »
direk gelen kuşun gaganın önüne gidenkuşun ayaklarının altına önlemesini vererek atılır gelen kuşta çoğumuz kuşu çok yaklaştırırız vede geç kalırız en iyi yerden 45 derece açı gibi atmaktır naçizane.
Tarık OĞUZ
1961 İZMİR
                     İzmir  Hatay  Avcılar  Derneği

Çevrimdışı Hasan ERKOÇ

• *
« Yanıtla #18 : 21 Şubat 2012, 13:53:15 »
öncelikle önleme payını etkileyen faktörlere baktığımızda; avcı-hedef arasındaki mesafe, fişeğin hızı, kuşun hızı, rüzgarın yönü ve şiddeti, yerçekimi, av-avcı arasındaki açı gibi birçok faktör avın vurulmasına etki ediyor. yaptığım hesaplara göre tahminimden daha fazla çıktı önleme payları. örneğin, fişek hızını 360 m/sn kabul edip, av-avcı arasındaki açıyı 90 derece olarak düşünüp(bu açıda hesaplama kolay oluyor) yaptığım hesaplara göre:

60 km hızla uçan bir kuşa (üveyik, güvercin vs.),30 metre uzaklıkta,130 - 140cm gibi önleme payı,

gibi önleme payı , gibi değerler çıkıyor. bunula ilgili tablo da oluşturdum ve örneğin 90 km hızla giden bir ördeğe, 40 metre uzaklıkta, 270 cm önleme payı çıktı.

av konusunda tecrübeli, özellikle geçit atışlarında deneyimli arkadaşların, ustaların görüşleri nedir bu konuda?
GEÇEN SENE SIRF BU ÖNLEME YÜZÜNDEN BİKAÇ  DEFA KAFAM KARIŞTI KEKLİK KJAÇIRDIM BUNLARI BOŞVERELİM KEKLİK PARLAYINCA NE ÖNEMİ KALIR 90 DERECEYLEDE 50 DERECEYLEDE VURDUM ÖNLEME MÖNLEME YAPMAM NEDEN ÖNCEDEN EĞİTİM GÖRSEK ÖYLE ALIŞSAK NEYSE BENCE ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAK ÇOK TEHLİKELİ ARABAYI PARKEDERKEN YADA ARABA SÜRERKEN LASTİKLERİ GÖRMÜYORUZ AMA İNSAN BEYNİ O KADAR MÜKEMMEL Kİ BUNU AYARLIYOR YILLARDIR NASIL VURUYORSANIZ ÖYLE ATIN DERİM BEN BU İŞLER AVA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN
Hasan ERKOÇ
1976 ANAMUR

Çevrimdışı Hasan ERKOÇ

• *
« Yanıtla #19 : 21 Şubat 2012, 14:35:46 »

GEÇEN SENE SIRF BU ÖNLEME YÜZÜNDEN BİKAÇ  DEFA KAFAM KARIŞTI KEKLİK KJAÇIRDIM BUNLARI BOŞVERELİM KEKLİK PARLAYINCA NE ÖNEMİ KALIR 90 DERECEYLEDE 50 DERECEYLEDE VURDUM ÖNLEME MÖNLEME YAPMAM NEDEN ÖNCEDEN EĞİTİM GÖRSEK ÖYLE ALIŞSAK NEYSE BENCE ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAK ÇOK TEHLİKELİ ARABAYI PARKEDERKEN YADA ARABA SÜRERKEN LASTİKLERİ GÖRMÜYORUZ AMA İNSAN BEYNİ O KADAR MÜKEMMEL Kİ BUNU AYARLIYOR YILLARDIR NASIL VURUYORSANIZ ÖYLE ATIN DERİM BEN BU İŞLER AVA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN
Hasan ERKOÇ
1976 ANAMUR

Çevrimdışı Çağıl ÇIRAKOĞLU

• *
  • 5338649991
« Yanıtla #20 : 21 Şubat 2012, 14:48:11 »
bence bu işin matamatiksel hesaplaması yada formülü yokdur  av kalktığında veya roket gibi keklik geçtiğinde bu formülleri hesaplamaları yapmaya zaman yokdur.....avın yakınlığı ve uzaklığı ve uçuş hızlı hep farklıdır ..... bu nedenle deneme yanılma yönüyle (biraz önüne biraz arkasına veya bol tüfek atmayla doğruyu bulabiliriz...saygılar
Çağıl ÇIRAKOĞLU
1979 boğaztepe / KIBRIS
o5338649991

Çevrimdışı Tanju ÜNEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #21 : 21 Şubat 2012, 14:59:37 »
Avın yakınlığı ve uzaklığı ve uçuş hızı farklıdır bu nedenle deneme yanılma yöntemiyle biraz önüne biraz arkasına veya bol tüfek atmayla doğruyu bulabilirsiniz .
Bursa 1973 BİRİLERİ ARKANIZDAN KONUŞUYORSA ONLARDAN ÖNDESİNİZ .

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 21 Şubat 2012, 15:33:50 »
önleme falan yapmam...çakarım düşer... :) :) :)
serkan çakar 1979 MERZİFON / AMASYA
05423436587

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #23 : 21 Şubat 2012, 15:37:36 »
Bu avcının silahı seri kullanışınada bağlıdır ve avcı kendinin göz kararına göre atar ve vurur. Yani önleme atışlarında  serilikte çok önemlidir.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• *
« Yanıtla #24 : 21 Şubat 2012, 15:39:10 »
Yakından parlayan ve 30-40 derece açıyla (10-15 metreye kadar) uzaklaşan keklik, çulluk yada bıldırcına önleme yapmaya gerek kalmadan atış yapılabilir. Önleme sadece yan geçen avlarda kullanılmaz. Sizden 20-30 metre yüksekte uzaklaşan bir avın da altına atmanız yada benim bir türlü beceremediğim size yüksek ve çapraz  gelen avada farklı önleme verilmesi gerekir. Her atışın önlemesi farklıdır.  Genel anlamda önleme uçar avındaki olmazsa olmaz gibi bişeydir. 60-90 derece arasında geçen kuşu önlemesiz vurmanız tesadüf olur. Vurulsa bile serpinti saçmayla kuyruk dibinden yer ve yaralı gitmesine sebep olur.  20  yılı geçkin avcılık hayatım var. İlk zamanlar babamın koltuk geçen avın burnunun önüne atacaksın sözünü uzun zaman kavrayamadım. Önlemenin nerede ne kadar verilmesi gerektiğini  düşünemiyordum bile. Zamanla tüfeği yanakladığınızda mesafeye ve hıza göre zaten önüne doğru kaldırmış oluyorsunuz. Tabi bunu düşünerek yapmıyorsunuz. Mesafeye ve hıza göre kolunuz sizi yönlendirir. Önleme tekniği antremanla biraz olsun kavranabilsede, zamanla gelişecek olan bir tecrübedir. Benim gibi yakından kalksa bile avını 20-30 metre arasında vurmaya çalışanlar için önleme kesin ve kesin şarttır.
Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK