Gönderen Konu: Beretta silver pigeon fişek denemeleri,ilginç sonuçlar...  (Okunma sayısı 4692 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Genelde avda arazide bulduğum teneke bidon vs malzemeye atış yaptığımdan yazmaya değer bulmazdım ama bugün ilginç sonuçlar çıktı yazmaya karar verdim ve bu başlığa ileriki denemelerimi de ilave edeceğim.

Tüfek 67 namlu beretta sp5, ağırlığı 3,260 gr,namlu 18,4 çaplı,mobil şoklu.Hava sıcaklığı 14 derece cıvarı, çişildeyen kapalı hava...

Daha evvelce 32 gr 8 no bp ile full şok performansını beğenmiştim ama yazmamıştım,zaten genelde ince saçmada başarılı bulunur bu tüfekler,birazda o sebepten.

Bugünse gene arazide bulduğum yaklaşık 25x18 cm ebatlarında plastik su bidonu(genelde kolonya konulanlardan)na önce 36 gram 3 no winchester süper speed kırmızı kovanlı(üzerinde double base-ball powder ibaresi var ve küre şeklinde barutu resimde) fişekle 3 nolu şokla 50 adımdan(yaklaşık 37,5 metre hesabıma göre)bir atış yaptım.Genelde birbirine 2 cm aralıklı üçgen gruplar şeklinde bir dağılım ve tüm alanda 24 adet saçma saydım ki yaklaşık yeşilbaş ördek ebadında bir hedef için oldukça memnun ediciydi ve saçmalar her iki tarafı da delmişti.Tepme ve ses gayet normaldi,tüfeğin ağırlığı ve çifte oluşuna göre özellikle tepme ve şahlanmanın az olmasından çok memnun oldum.Tapayı buldum amortisörlü power piston tapa..

Hedefi ters çevirip aynı mesafeden yanımda bulunan federal game-shok 1220 fps 36 gram 6 no saçmalı fişeği denemeye karar verdim.Yine üst göz ve 3 nolu şok. Ve şok edici sonuç!!
Ben hedef kalbura dönmüştür diye beklerken sadece 9 adet saçma deliği saydım ve tepme ve şahlanma winchestere göre yüzde 10-20 daha fazla geldi.Bir yanlışlık olmalı diye bir atış daha yaptım,bu defa aynı dokuz delik ordaydı(hiç isabet yok yani!!) sanırım aceleden iyi nişan almadım diye bir üçüncü atış yaptım dokuz delik yirmiye çıkmış.Demek yaklaşık bir o kadar daha saçma gelmiş(onbir saçma bu durumda).Tapayı(ları) bulduğumda o da entersan geldi.Ayrı bi yerde bior denilen tapalar apayrı yerlerde kırmızı renkli sadece bir kadeh şeklinde amortisorsüz piston tapalar.

Ben bu kötü sonucu(hem tepme hem grupman) tapa şekline bağladım.Bu tapa belki namlu iç çapı daha geniş amerikan tüfeklerinde belki daha iyi sonuç verir(federal=amerikan)ama 18,4 iç çapla uyumlu değil bu kesin.
Fakat enteresan bir şekilde eberde yine aynı fişeğin 4 nosu fakat karlı ve eksilerde bir havada yine aynı iç çaplı evvelki tüfeğim sauer-beretta 71 namlu 3 no şokla 30 metre civarından yeşil bozunu çaput gibi indirmişti ve 3,330 gr tüfekle tepme de çok daha azdı.Diyeceğim soğuk havalarda iş değişebilir.

Son olarak (klasiklerden) yerde bulduğum atılmış bir kovanı havaya fırlatıp vurma denemelerim oldu.Bunda mirage 32 gr 8 no kullandım ilk atışım ıska.fakat ikincide zaten tetiği keserken tam arpacığın önündeydi fişek abartısız yirmi metre ileri fırladı saçmayı yiyince.Aldığımda sadece plastiği kalmış fişekte rahat 15 belki de yirmi saçma deliği vardı.Bu tabi tesadüf biraz, 10-15 metre mesafeden  isabet aldı zira.Tepme de hiç yok diyebilirim.

Sonuç olarak bahsettiğim tüfekle winchester süper speed lerin çok uyumlu olduğunu,Federal game-shokların ise hiç değilse ılık/sıcak havada çok uyumsuz olduğunu söyleyebilirim.
İnşallah vardır piyasada hala bu winchesterlerden(italyan dolumu bunlar).

Kayda değer sonuçlar çıktıkça görüşmek dileğiyle herkese rasgele...
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2013, 20:03:03 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Beretta silver pigeon fişek denemeleri,ilginç sonuçlar...
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2013, 22:16:08 »
3 numara fişek için mesafe ve hedef küçük.buna rağmen tutan saçma çok iyi bence.bu fişeklerden piyasada epey var.ancak 6 numara federal fişekler tam bir fiyasko olmuş.36gr 6no federal fişekle ve rc jk6 35gr 6 no fişeği net olarak mt ile ölçmüş olduğum 36.5mt mesafede 18.4 mm iç çaplı baikal  tüfeğimle test etmiştim.yaklaşık 25 derece sıcaklıkta.ve aynen sizin dediğiniz hiç memnun kalmamıştım.belki sıcak havanın  ağır fişekler üzerindeki etkisi belkide bence bu ikincisi full şok için ince saçma ve bu kadar ağır fişeğin bu çap için uygun olmadığı.aynı fişeği şayet yarım şokla atsaydınız durum çok çok güzel olurdu sanırım.benim görüşüm şöyle.32 gr kadar her fişek full şokla atılabilir.saçma numarası gözetmek sizin.6  7  8 numara saçmalar 34 gr a kadar full 36 gr ve üzeri en az  mod şokla atılmalı.full  şok ve dediğiniz mesafe için en iyi grupman 32 gr 7 no dur..bu kanıya defalarca deneyerek test ederek varmışımdır.aslında fişek tavsiyesini form da sık sık yapıyoruz.ancak bu pek doğru  bir şey değil.şimdi sadece federal desek herkes çok kaliteli der ama eğer yanlış şok ve fişek seçerseniz  dünyanın en iyi fişeği bile tam bir fiyasko olabiliyor.zahmet edip uğraşmış paylaşmışsınız.elinize sağlık.teşekkür eder gözlemlerinizin  devamını bekleriz.selamlarımla  rasgele...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2013, 22:35:44 »
3 numara fişek için mesafe ve hedef küçük.buna rağmen tutan saçma çok iyi bence.bu fişeklerden piyasada epey var.ancak 6 numara federal fişekler tam bir fiyasko olmuş.36gr 6no federal fişekle ve rc jk6 35gr 6 no fişeği net olarak mt ile ölçmüş olduğum 36.5mt mesafede 18.4 mm iç çaplı baikal  tüfeğimle test etmiştim.yaklaşık 25 derece sıcaklıkta.ve aynen sizin dediğiniz hiç memnun kalmamıştım.belki sıcak havanın  ağır fişekler üzerindeki etkisi belkide bence bu ikincisi full şok için ince saçma ve bu kadar ağır fişeğin bu çap için uygun olmadığı.aynı fişeği şayet yarım şokla atsaydınız durum çok çok güzel olurdu sanırım.benim görüşüm şöyle.32 gr kadar her fişek full şokla atılabilir.saçma numarası gözetmek sizin.6  7  8 numara saçmalar 34 gr a kadar full 36 gr ve üzeri en az  mod şokla atılmalı.full  şok ve dediğiniz mesafe için en iyi grupman 32 gr 7 no dur..bu kanıya defalarca deneyerek test ederek varmışımdır.aslında fişek tavsiyesini form da sık sık yapıyoruz.ancak bu pek doğru  bir şey değil.şimdi sadece federal desek herkes çok kaliteli der ama eğer yanlış şok ve fişek seçerseniz  dünyanın en iyi fişeği bile tam bir fiyasko olabiliyor.zahmet edip uğraşmış paylaşmışsınız.elinize sağlık.teşekkür eder gözlemlerinizin  devamını bekleriz.selamlarımla  rasgele...
Suat bey dikkatinizden kaçmış olabilir ama yukarıda yazmış olduğum tüm atışlar 3 nolu( modified şok,yarım şokta deniyor)şokla yapılmıştır.Bir de bu fişeklerin ikisi de ağır fişek sayılır ikisi de 36 gram sonuçta,ben sonucu federalin amortisörsüz tapa yapısına bağladım.Selamlar.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2013, 22:38:27 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2013, 23:02:55 »
evet gözümden  kaçmış.nasipse pazartesi günü bir kaç denemede  ben yapacam.  görsel olarakta paylaşacağım.sizin  mod şok un performansı beni çok şaşırtı.aynı şok ve aynı gramajdaki fişeği bende test edicem.nasipse paylaşırım.bakalım aynı iç çaplar aynı sonucumu  yoksa farklı sonucumu çıkaracak göreceğiz.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ömer ÇİRKİNYILAN

• *
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2013, 23:04:46 »
kamil beyin bahsettiği federalden geçen yıl 3 kutu almıştım arkadaşıma verdim hiç memnun olmadı. bende denedim beğenmedim istediğim performansı bulamadım. geçenyıl domuz avında 5 metreden domuza şevroten (federal)attım domuz hiç aldırmadı gitti :D aynı tüfekle remingtonun şevroteni ile azılıyı 40 metreden (söz yerindeyse) olduğu yere serdim :).remingtonlarda çok güzel ben avda 3 marka kullanıyorum domuz ve ördekte remington keklikt ve tavşanda winchester bıldırçın ve karatavukta rc
Ömer ÇİRKİNYILAN
1983-Hatay 
resim upload servisleri

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2013, 16:26:14 »
federal fişekleri o kadar da tutulmaz..Amerikada sıralamada 1.winchester 2.remington 3.Federal olarak gelir.Bunu bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.Winchester fişeklerini kullanıp şikayet eden % 10 oranında ise federal de ise Bu % 40 50 oranına çıkar.Bende hiç bir zaman randıman alamadım.Bu yüzden tercih etmem.remington fiyat olarak pahalı .Aslında Amerikan orjinli tüm fişekler maliyet ve ithalat mevzuatı nedeni ile çok pahalılar.Winchester ve Remington italyada üretim yaptırıyorlar.Remington amerika ile alakasız Beschieri pellagri ye fason üretim yaptıyıor ve fişeklerin b&p den farkı yok.Winchester ise barut olarak orjinalliğe yakın ancak tapa olarak yine b&p tercih ediyor.bana göre daha iyi..Ancak italyan winchesterlerin amerikan winchesterlerden farkı kovan yapısının düz olması..amerikanlar konik ve sadece winchester remington federal tapaları ile dolum oluyor.Amerikan fişeklerinin ağır doluları 36-40 gram  hariç diğer hafif doluları nedense ki ben iklime bağlıyorum genelde randıman vermiyor.İtalya da üretilen winchesterler ise genelde memnuniyet verici.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama