Gönderen Konu: Köylü avı bölgesinde yasaklamış, kim takar ''MAK'ın kararını''  (Okunma sayısı 15761 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihan ŞEN

• Müdavim Üyemiz
  • Kınalı kekliğim uç uçabildiğin kadar!
    • Benim sitem
Böyle bir olay Alaşehirdemi oldu,oradamı yaşıyorsunuz ??????
Arkadaşlar malesef bunlar üzücü konular.Ama siz yinede gelip adam gibi konuşanlara hatta yüzünüze küfür bile edenlere şükredin.Bu tipler en azından delikanlıdır, adam savunduğu dava için haklı veya haksız olarak mücadele veriyor. Saygı duymak gerekli diye düşünüyorum. Çünkü asıl tehlikeli olan tipler meraya zehirli kemik, et vs.. bırakanlar, hatta ve hatta avcıya ateş edenlerdir. Bunlardan korkun işte.
 Benim şu an yaşadığım bölge mükemmel bir keklik arazisi olmasına rağmen, hala yanımda buralı bir tanıdık olmadığı sürece ava gitmiyorum. Üstelik 8 yıldırda burada yaşamaktayım.Bir kişiyi burada misafir etmeye korkuyorum.Çünkü daha önce bir arkadaşım 2 misafir ağırladı diye ertesi günü arabasına fren hidroliği dökmüşler.Varın gerisini siz düşünün.İlk kez  bu yıl bir avcı arkadaşa ateş edildiğini duydum, ne kadar yazık değilmi ? Oysa keklik Allah'ın bir kuşu değilmi, bir kuş için keyif bozmaya değermi.Yani uysanız bir türlü uymazsanız bir türlü..
  Sağlıcakla kalın, problemsiz avlar dilerim...

Cihan ŞEN
1976 istanbul-Alaşehirli Avcı

Çevrimdışı Serhat KORKMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  Yakında kafaya göre yeni yasaklar başlar.. Sürekli yasak, yasak, yasak. Allahım avcı camiasının yardımcısı olsun. 
Serhat KORKMAZ
1972 İstanbul

Çevrimdışı Uğur SAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN OLUR DEVRAN DÖNER
işin birde haklı boyutuna bakalım cumadan gelirler bir minübüs çadır kurar kalırlar önlerinde 8 10 köpek 10 avcı dagda keklikmi kalır cumartesi ve pazar aynı mera kuşu buldular nede olsa gün ışıyınca çık dağa kararana kadar devam yat sabah yine devam nasıl olsa uzaktan geldik mazot yaktık biz vurmayacağızda kim vuracak demi konunun diger boyutu bende canlı şahidim buna neden herhes keser gibi kendine yontarsa anlamam testere ne güzel bi sana bi bana                     

Bu sözlere tamamen katılıyorum....ama şöylede bir durum var ki köylüler söylesin jandarmaya milli parklara fazla av vuruluyorsa avcı köye zarar veriyorsa o anda arasın hakkını öyle değilmi ama...
Ugur SAYAN
1980 BOLU/ MUDURNU

Çevrimdışı Mustafa ÖZTÜRK 06

• AvlakForum Üye
  • *
  • çıtak (nicelik biyere kadar sonuna kadar nitelik)
ankarada kaç tane milli park kaçtane av koruma ekibi varki hangi birine baksın kızılcahamamda av korumaya bakan sadece 1 tane muhafaza memuru var limit çok yetersiz
                                                                                                            mustafa öztürk 1982 Ankara kızılcahamam 0RH+

Çevrimdışı Yücel YUMAK

• AvlakForum Üye
  • *
işin birde haklı boyutuna bakalım cumadan gelirler bir minübüs çadır kurar kalırlar önlerinde 8 10 köpek 10 avcı dagda keklikmi kalır cumartesi ve pazar aynı mera kuşu buldular nede olsa gün ışıyınca çık dağa kararana kadar devam yat sabah yine devam nasıl olsa uzaktan geldik mazot yaktık biz vurmayacağızda kim vuracak demi konunun diger boyutu bende canlı şahidim buna neden herhes keser gibi kendine yontarsa anlamam testere ne güzel bi sana bi bana                     

Evet bende arkadaşa katılıyorum.Toplanıyorlar bi minibüs insan her hafta bi avlağı kurutuyolar.Neymiş belğeymiş,pulmuş vs.Geçin bunları sürek avımı yapıyorsunuz keklik avımı.Köylü 12 ay oranın kahrını çeksin başka yere ava gidemesin korusun kollasın sen 10-15 kişi,15 köpek gel bir günde talan et,av herğün serbest olsun,limit olmasın de eeee sonra yahu av niye bitti diye dövün dur ???
Yücel YUMAK
1966 AMASYA

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

Çevrimdışı Uğur SAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN OLUR DEVRAN DÖNER
mustafa kardeşim bende mudurnuda oturuyorum.sana hak veriyorum haklısın ama haklıyken haksız duruma düşmek var..Ankarada kaç koruma var ondada haklısın ama ya kardeşim başkent kıyıları milli parkların genel müdürlüğünden 50km sonrasına adam yoksa vay sivasın,erzincanın haline ozaman haksızmıyım????
Ugur SAYAN
1980 BOLU/ MUDURNU

Çevrimdışı Hakan AKSU

• AvlakForum Üye
  • *
arkadaşlar nediyeyim,avlayanda haklı avlatmayanda.ama aslında çözüm yolu çok var.öncelikle av yaban hayatı sezon öncesi çevresindeki köy muhtarlarına birifing verecek yasak sahaları ve yasak olmayan sahaları anlatacak.ve yasak olmayan sahada avcıya müdahale etmenin suç olduğunu söyleyecek.ikincisi bakanlık bölgelerdeki av sahalarını ava açacak ki insanlar uzaklara gitmesin.bukadar toplanan vergi ve pul paralarından köy muhtarlarına para aktaracak bak ozaman köylü avcıya nasıl davranıyor.ortalama yıllık 160 ile 170 tl arasında avcı para ödüyor.düşünün türkiyede 4 veya 5 milyon ruhsatlı avcı var deniliyor.toplanan para mütiş.ama nereye gidiyor.bu ise bir gizem.arkadaşlar aslında çok büyük bir sivil toplum örgütüyüz ama nedense birlik ve beraberlik kuramıyoruz.aslında bir birleşebilsek düşünün resmi makamlara istediğimizi yaptırırız.aslında bizim köylümüz misafirperverdir,bilmiyorum belkide eskiden öyle idi bir köye ava gittik mi herkes hoşgeldin der avın yerini söylerdi,ne olduda insanlar kötüleşti buda bir bilinmez.ama yine söylüyorum kesinlikle köy muhtarlıklarına para aktarımı yapılacak ve bilinçlendirilecek.bakın azaman belkide köylerde avcılar için pansiyonlar bile yapılır,konaklamak için.bizler aslında bizim olanın değerini bilmiyoruz.bence bakanlığın bu konu hakkında acil bir plan yapması lazım.değilse bazı bölgelerde daha çok tatsız olaylar olur.ve hepimiz üzülürüz.tabi bu yazdıklarım hepimiz için geçerli .limitlere dikkat eden ruhsatını ve harcını yatıran düzgün avcılarımız için değilse zaten diğerlerine söyleyecek bir şey bulamıyorum.kalpleri katı ve sevgisiz insan onlar yani bohçacılar.tüm türkiyedeki avcı kardeşlerime kazasız belasız bir sezon geçirmeleri dilerim.RASTGELE.        AVLANMAK VURMAK DEĞİL,DOĞANIN İÇİNDE O ANI YAŞAMAKTIR.
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2011, 18:54:33 Gönderen: Hakan AKSU »
Hakan AKSU
1967  ISPARTA

Çevrimdışı Mustafa ÖZTÜRK 06

• AvlakForum Üye
  • *
  • çıtak (nicelik biyere kadar sonuna kadar nitelik)
tabiki haklısınız av koruma bence tamamen vicdanidir köylüsü şehirlisi fark etmez muhafaza memuru ne yapabilirki dagda arkamızdamı gezecek isterse 30 olsun evraklar tamam çıktın daga limiti doldurunca kaç avcı iniyo allah aşkına köylü adamın kaç av vurdugunu bilemezki çantasınamı baksın vicdan hemşerim vicdan adamın gözünü hırs bürümüş ise postayıda bitirir avıda bitirir dagıda kurutur allah öyle avcıyla avı karşılaştırmasın
                                                                                                            mustafa öztürk 1982 Ankara kızılcahamam 0RH+

Çevrimdışı Semih TÜFEKÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
Arkadaş bu kadar vize bilmem ne parası veren adam özellikle o köye gitsin av yapsın.Her türlü hakkı.Avlaklar kimsenin babasının malı değildir.(tapulu veya çevrili arazi değilse...)Oranın muhtarının bile...
Semih TÜFEKÇİ
1987 DENİZLİ

Çevrimdışı Bertuğ KÖMÜRCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
ankarada bu tür köyler de insan çok  bu sene gölbek köyünde 70. km gölbek gölüne bakıyorum 1  2 dk derken arkada bir araba indir kardeş dedi bu da avlanmak yasak bizi muhtarlı gönderdi (örevlendirdi) dedi neyse biz takmadk  gideceksiniz!!!!! yoksa olanlardan biz sorumlu değiliz bırak av biz av yapmıyoruz sadece arabada göle bakıyoruz sonra bir çektir çektik birbirimize girdik sonra jandarmaya haber verecegiz dedik adam giti ama biz şikayet etmedik çahillerle uğraşmak zor jandarma bütün köy muhtarlarını çekip bu knu hakında bilgi vermeli bence....
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2011, 23:51:14 Gönderen: Bertuğ KÖMÜRCÜ »
Bertuğ KÖMÜRCÜ
1988-Ankara

Çevrimdışı Semih TÜFEKÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
2011-2012 AV DÖNEMİ
MERKEZ AV KOMİSYONU KARARI

Karar Tarihi :14.06.2011

Karar No: 10

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3. maddesi doğrultusunda, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Lütfi AKCA başkanlığında imzaları bulunan üyelerle Merkez Av Komisyonu (MAK) teşkil edilmiştir.

MAK, illerden gelen il av komisyonlarının kararları ve raporlar ile komisyona sunulan diğer belgeleri incelemiş, 4915 sayılı Kanunun 3/4, 4/1, 5/1, 6/2 ve 6/3. maddelerinin komisyona verdiği yetkiler ve komisyon üyelerinin önerileri doğrultusunda, 2011-2012 av dönemi için bütün yurdu kapsayan aşağıdaki hususları karara bağlamıştır.

BEŞİNCİ BÖLÜM

MAK Kararı Kapsamında Belirlenen Diğer Kısıtlamalar ve Düzenlemeler

MADDE 18- 4915 sayılı Kanunun 3. maddesinin 4. fıkrası kapsamında, av ve yaban hayatının korunması ve geliştirilmesine, avcılığın düzenlenmesine ilişkin genel yasaklar, kısıtlamalar ve düzenlemeler şunlardır:

a) Ormana girişlerin kısıtlanması: Avlanma izni devlet ormanlarında; üretim, yangın ve silvikültürel (orman bakımı ve yetiştirme) faaliyetleri gibi nedenlerle ormanlara giriş çıkışın Hükümet, Bakanlık, Valilik veya OGM tarafından yasaklandığı sürelerde yasaklanan yerlerde geçerli değildir.

b) Yetkisiz av yasağı konulamaz; av izni verilemez: Mülki amirler, köy muhtarları, köy ihtiyar heyetleri, yerel avcılık kuruluşları ve diğer kuruluşlar kendi bölgelerindeki avlakları, yurdun değişik yörelerinden gelen avcılara yasaklayamazlar, avlanmanın yasaklandığı sahalarda avlanmaya izin veremezler.

Karara Aykırı Fiillerin Cezalandırılması

MADDE 19- Bu karardaki yasaklara, kısıtlamalara ve düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında 4915 sayılı Kanun, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, 2872 sayılı Kanun ve diğer mevzuatlara göre yasal işlem yapılır.
[/b]

----------------------------------------------------------------------

Olay bu kadar basit muhtar değil belediye başkanı bile olsa kimse kafasına göre avı yasaklayamaz yada izin veremez
.
Yasaklayan cezasına katlanır...
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2011, 05:06:50 Gönderen: Semih TÜFEKÇİ »
Semih TÜFEKÇİ
1987 DENİZLİ

Çevrimdışı Mehmet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
hep böle der dururuz ama adamlar karşımıza geçince uğraşmayalım av bölünmesin tadımız kaçmasın diye çünkü haftaya yada daha sonra yine gelicez arabamıza zarar vermesinler diye susarız napalım değilmi son zamanlarda afyonda bu şekilde bizim arkadaşların araba farı kırıldı arabamız çizildi lastiğimiz kesildi sonunda biz o dağlara gitmeye mecbur kalıyoz çünkü dağlar bizi çağırıyor ve hepsine göğüs geliyoruz
Mehmet YILMAZ1979 Denizli ikamet Afyon

Çevrimdışı Hayati ÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
biizm koyde son iki sezon oncesi bayagi bir keklik vardi zaten koylude cogalsinlar diye vurmuyorlardi. Sehirli avci bir geldi 2 senede koyde keklik alaylarina arada bulasin yok artik bu yaz iznimde anca 2 keklik gorebildim sadece 2 tane.. cok yazik icim dagladi.
Hayati ÜNER
1970 Pamucakkoyu - Kuyucak - Pamukoren AYDIN       Ikamet: Eindhoven HOLLANDA

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
biizm koyde son iki sezon oncesi bayagi bir keklik vardi zaten koylude cogalsinlar diye vurmuyorlardi. Sehirli avci bir geldi 2 senede koyde keklik alaylarina arada bulasin yok artik bu yaz iznimde anca 2 keklik gorebildim sadece 2 tane.. cok yazik icim dagladi.

Evet kendinizce haklısınızda ben avcıyım ama benim köyüm yok ne yapmam lazım?Şehir merkezde doğmuşum...
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
meydana gel yiğidim burda bol miktarda uçgun kınalı keklik var gel burda avlandırayım :)

Bilmiyorum Abide bu sene dağlarda çok işimiz var çok......Hakkımızda hayırlısı ALLAHTAN razamanda gitmiyoruz.
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
bildiyim tek sey parasiz vergisiz avin kiralini yapan koyluler ve ciftciler ava yasak bolgelerde en cokta yagmurlu camurlu havarda traktorlerine atlayip avin belini kiriyorlar biliyorlarki o camurda hicbir yetkilinin gelemiyeceyini birde ispionculari var kahve onunde otuyorlar yabanci bir avci gectiyinde killigina jandarmayi cagiriyorlar gelde derdini anlat anlatabilirsen malesef bu boyle koyluler casuslar gibi birbirlerini kolluyorlar saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Serhat KORKMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
        Degişen hiç bir şey yok hala aynı durum devam ediyor. Köyün yanından geçsen katil muamelesi görüyorsun. Küfürün, hakaretin bini bir para oluyor anında.
Serhat KORKMAZ
1972 İstanbul

Çevrimdışı Ünal SAYGILI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
selam arkadaşlar bu şikayet etiginiz köylü size çagırdıgı zaman sürek yapılacak domuz vurulacak %90 nımız koşa koşa gidiyoruz keklik bıldırcın oldumu seni beni meraya dahi sokmuyorlar ben kendi memleketimde ankaranın evren ilçesinde  avlanıyordum jandarma geldi 2 kelik vurmuştum başlarında bir uzman bana belgeleri sordu çıkardım verdim baktı inceledi sonra muhtarı aradı bu avcının bütün evrakları tam dedi anladım muhtarı aradıgını uzmandan telefonu aldım agzima geleni söyledim deli kanlıysan gel buraya hazır jandarmada burda telefonu kapattı benim iznim bitene kadar görünmedi sonra ögrendimki benim araba 48 plaka yabancı zannetmişler böyle bir şey varmı ya kim olursa olsun gitsin yanına sorsun belgelerini varsa rastgele desin yoksa arasın jandarmayı  ARKADAŞLAR HİÇ BİR KÖYLÜNÜN SÜREK DAVETİNE İCABET ETMİYORUM SAGILAR
1974-Marmaris
muğla
angaralı