Gönderen Konu: ATA ÇELİK KASA 71 MP BORE namlu+ 61 ÇULLUK namlu COMBO  (Okunma sayısı 10337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
 Biz hiç denk gelmedik ama denetimlerde otomatiklerde 1+1 yani 2 fişekden fazlasının sıkıntı çıkardığını duyduk.danışılan mercilerde tüfekde 2 fişek olacak fazla olmayacak diyor.bu durumda poze ve çiftelerle avlanmak özellikle keklik ve tavşanı beraber yaparken selektörle fişek seçimi yaparak uzak yakın ve avın cinsine göre daha verimli olacağı kanaatine vardım.tabi ustalar ne diyecek duymak bilgilenmek istiyorum ki konuyu açtım.sezonu ata neo12 mpbore ile geçirdim. çok güzel avlar yaptım çok tüfek denedim aldım sattım arıza yapıp 2-3 avımı rezil etsede ata neo 12 yi bırakamadım bırakmamda.tek sıkıntım uzun mesafeli atışlarda(30 mt ye kadar sorun yok) avlar saçma almasına bir avuç tüy dökmesine rağmen düşmüşsede  gözümün görebildiği uzaklıkda düşmedi,canlı av çok aldım ve bunu birçok yerde de okudum.Geçen çarşamba hava -5 rotweil power tapa 32gr 6 no ile 40 mt üstümden geçen tahtalıya 2 fişek attım.tahtalı hiç istifini bozmadan 200mt kadar uçtu ve birden bozularak düşmeye başladı düştüğü yeri görmedim tahminle buldum cansızdı ama düşmeninde etkisi olabilir.fişek konusundada seçici ata neo tüfek konusunda olduğu gibi fişekde de çok marka tip denedim yavaş yavaş oturmaya başlarken sezon bitti sayılır.mp bore ile gurupman atışları yaptım çok iyiydi ama fırsat bulup penetrasyon testi yapamadım..
sonuç...otomatikdeki mekanizmanın çalışmak için harcadığı enerjiyi süperpoze ile ortadan kaldırıp mp bore ile daha iyi penetrasyonlar elde edermiyiz.Baretta nın son çıkan Süper pozeleri geniş namlu ve uzun choke lu..2 fişek ve avdaki senaryo değişimleride eklenince  bütün avlarda  tek tüfek çift namlu SP düşünmeye başladım.elimde ata çelik kasa tüfeğim vardı 71 mp bore namlu fabrikaya sordum 540 tl fiyat istediler .diğer namluda elimde kalacaktı 1100 e elimdeki tüfeği sattım.Ata çelik kasa 71 mp bore +61 çulluk namlu combo kombinasyonunu düşünmeye başladım.mp bore SP yeni çıktı ama sitemizde alan kullanan var ise izlenimleri ve ustaların fikirleri yön verecektir.şimdiden teşekkürler..
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: ATA ÇELİK KASA 71 MP BORE namlu+ 61 ÇULLUK namlu COMBO
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2012, 12:27:05 »
MP bore hiç elime almadım ve tam olarak hangi çapı ifade ediyor hala bilmiyorum. Ata sadece namluyu genişletmemiş, namlu-yatak geçişi(birleştirme konisi) de daha uzun tutmuş. Çelik saçma kullanmaya da uygun demişler. Hepsi biraraya gelince iyi bir şey gibi görünüyor. Yine de gerçekte nasıl olduğu kullanınca ortaya çıkar. Geniş namlu olsun, uzatılmış koni olsun verimli olan da, olmayan da, fark edilemeyen de var. Yine de Ata güzel tüfekler yapıyor, iyidir zannımca. Yeni tüfekleri biraz düşük fiyatlı tutsalar da daha çok kullanılsa, şayet iyilerse zaten kullananlar en iyi reklamı yapardı ama, "ama" sı var.

Geniş namlu dediklerimiz aslında fazla bir genişlik de değil. Mesela 18,4 ile 18,5 arasında 0,1 mm fark var. Daha önce de bunu yazmıştım; bir cetveli elinize alın ve 1 mm yi görün. Sonra hayalinizde 1 mm yi 10 eşit bölmeye ayırın ve ne kadar bir farkmış, kafanızda canlandırın.

Bu konuda epey yazı okudum, bir çok düşünceler, yorumlar var. Hepsini buraya yazıp kafaları karıştırmak istemiyorum. Bu işin esası alıp görmek ve uygun fişeği, fişekleri, şokları bulmak. Yani her zaman gerektiğinden farklı değil.

Geniş namlularda namlu çıkış hızı düşük olabilir ama olmadığı durum da olabilir. Bana kalırsa varsın biraz düşsün derim. Nedenine gelince Avrupa'nın kullandığı fişeklerin hızları çok yükseldi. Uzak mesafe atışları için -şayet iyi dağılım da eşlik ederse- uygun olur ama, yine ama var. Bence yüksek hız, özellikle hafif tüfeklerde ve bir de çifte gibi tepme hissini en fazla yansıtanlarda verimsiz olur. Tabi kişiye göre değişir.

Yine de delicilik konusunda deneme yapmak isteyen olursa, zahmetli de olsa çaresi var. İki metoddan bahsedeceğim; kıyas ve balistik jel. Kıyas, önce deliciliği makul kabul edilen bir tüfek, fişek, şok birlikteliği ile kıyaslanacak tüfeğinki olacak. Kısa anlatacağım, bir yağ tenekesine her ikisiyle ateş edilecek ve her ikisinin delme güçleri eşitlenene kadar hedefe yaklaşılacak veya uzaklaşılacak. Diğerini de kısa açıklayacağım, sığır jelatini ile ev şartlarında balistik jel hazırlanacak ve hedefe konulup ateş edilecek. İçine işlemesi beklenen mesafeler elde edilmeye çalışılacak ve hedef uzaklıkları da tespit edilecek. Bu yöntemi denemedim ama üşenmzsem niyetim var. Gayet mantıklı çünkü. Her drurumda da gerçek av senaryolarında birebir örtüşmeyecekleri durumlar da var elbet ama ne yaparsın, yine de yapabileceğimizin en iyisini deneyeceğiz. Kırda kırsalda evim olsa üşenmem de... :)

Bunların dışında da Allah rızası için, kronograf(hız ölçer radar) olan birinin bu işi yapması ve kıyaslaması. Olanlar var ama rıza ederler etmezler bilemem.

Tüfek için fazla bir şey yazmadım. Diğer tüfekleri gibi olmalılar. Farklı olan namlu çapı ve bunun ava etkisi olduğu için, o kısıma değindim.

Son not olarak; pozenin her zaman, herhangi bir otomatikten veya pompalıdan daha hızlı saçma çıkaracağına dair kat'i bir kaide ben bilmiyorum. Elinizdeki MP bor Neo gibi kabul etmeniz daha aklıma yatıyor.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2012, 20:47:56 »
Volkan Bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.yorumunuzdan benim için en önemli kısım 
Son not olarak; pozenin her zaman, herhangi bir otomatikten veya pompalıdan daha hızlı saçma çıkaracağına dair kat'i bir kaide ben bilmiyorum. Elinizdeki MP bor Neo gibi kabul etmeniz daha aklıma yatıyor.
pompalının hızı ile spoze hızı konusunda hemfikiriz ama otomatikle s.poze hızının aynı olmayacağı inancında olduğum için s.poze düşünmeye başlamıştım.yorumunuzdan sonra acaba diye sorunca cevap testden geçiyor.arkadaşımda ata poze var bende de mp neo 12 test yapmalıyız.sığır jeli ile jel yapmayı öğreneceğiz veya aynı plakadan kesilmiş mdf parçalarına aynı mesafeden atış yapacağız. saçmaların mdfye giriş derinliklerini ölçerek karşılaştırma yapabiliriz. farklı metrelerde aynı fişek aynı choke ile 25 -30-40-50 mt lerde atışlar sonrası mdf ye giriş derinlikleri ölçülerek karşılaştırma yapılmalı acaba diyorsak yapmalıyız :)

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2012, 12:23:26 »
Otomatik tüfekler bazen poze veya pompalı kadar, bazen daha yavaş, bazen daha hızlı saçma çıkarabiliyor. Şimdi kaynaklarını bilemiyorum ama görmüştüm.

Otomatiklerde mekanizmayı kurma enerjisi fişeğin enerjisinden karşılandığı için, çıkış enerjisi azaldığı düşünülüyor ama bu pek doğru değil. İzlediğim ağır çekimlerde önce saçma namluyu terk ediyor, sonra mekanizma geriye harekete BAŞLIYOR. Forumumuzda bir arkadaşın eklediği videoda da bu görünüyor. Az sonra yerini bulup linkini eklerim.

Sığır jeli canlı etine daha benzer sertlikte malum. Şu video evde hazırlanışı, el oğlu yapmış :)

zannederim bu videonun sonunda havalı tüfekle atış yapılıyordu. Hazırlanan kalıp ufak ama kafi. Sabun kadar olsa da, isabet eden tek saçma bile ölçmeye yeter. Şu anda sayılar aklımda değil ama şayet saçma yaklaşık 2 cm(iriliği de parametre tabi) içeri işliyorsa, o fişek(saçma) teorik olarak keklik gibi kuşlar için yeterli enerjide kabul edilebilir.

Deneme konusunda haklısınız. MP bor poze ile başka birinin sevk hızları aynı oluyor mu, olmuyor mu görmek en iyisi. Kanaatim, hangi namlu olursa olsun, biraz hız kaybı varsa bile günümüz fişekleri ile avı öldürmekte zafiyet olmaz diyorum. Mesela keklik avı ve 35 m mesafe; uygun fişek ile her tüfekle öldürücü yara almalı; hız düşüşüne rağmen. Yav bir kronografı olan arkadaş da dese ki gelin deneyelim :) Veyahut Ata bunu kendisi test etse ve yayınlasa ne var!

------------------

EK: Yukarıda "az sonra yerini bulup eklerim" dediğim, mekanizma açılması sırası ile ilgili link   http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,133490.msg927853.html#msg927853 bu videoda süre 1:40 civarında saçmaların çıkışı ve sürgü geri hareketi sırasına dikkat edin.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2012, 13:02:51 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2012, 13:43:14 »
İbrahim AYSU Bey'in kulakları çınlasın :)
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2012, 22:19:34 »
İbrahim AYSU Bey'in kulakları çınlasın :)
Kronografı mı var? :)
1968

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2012, 22:28:49 »
"Kromsuz namlular, saçmanın avı yakması avı fitilleme v.s tartışma"
 http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,133490.msg927853.html#msg927853
başlığı altında tüfek satışilanı ile başlayıp Sn.İbrahim AYSU Bey'in makalesi ile son nokta konmuş.O nokta bende de başlangıç oldu.İbrahim Bey teşekkürler...Ali Bey bu yazıyı foruma taşıyıp son noktayı görmemizi sağladığınız için ayrıca teşekkürler..

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2012, 22:41:13 »
Volkan bey, ondan emin değilim ama benzer testleri  yapabilecek tanıdığim tek kişi...
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2012, 22:44:34 Gönderen: Ali AKTÜRK »
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2012, 22:43:48 »
Vardır vardır :) İnşallah vardır da geniş namluydu bilmemneydi bir ölçer de aleti konuşturur :)
1968

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 05 Şubat 2012, 22:46:22 »
Asıl ben teşekkür ederim Hasan Bey...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 05 Şubat 2012, 22:50:18 »
Pozeleri hakkında bir eleştirim, aklınızda bulunsun diye söylüyorum, alt gözde fişek kasaya sürtündüğü için kasada iz bırakıyor.Arkadaşınki pas yapmaya ve sürtünen kısımda dökülmeler başladı.Benimkinde de iz var.Sanırım pozelerinde bu kusur yaygın.Sezondan sonra fabrikaya göndermeyi düşünüyorum...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2012, 10:21:06 »
Volkan Bey kronograf yok ama sağolun jel işi ile bahara fişek atacak bir bahane bulduk sayenizde :) teşekkürler..hammaddeyide bulduk..
http://magaza.hammaddeler.com/Jelatin-220-Bloom-1-Kg,PR-7730.html
Ali bey pozenin alt göz sorunuda not ettim..şu an ezberim bozuldu zaten varsa yapılmış testler ve tecrübeler onları değerlendirip,kendi testlerimizi yapıp sonra karar vermek daha doğrusu.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2012, 11:45:12 »
Bir şey değil. Bu vesileyle de jelatinin yerini öğrendim :) Ben de bir iki deneme yapacağım.
1968

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 08 Mart 2012, 10:51:35 »
Sonuçları merakla takip ediyoruz.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 08 Mart 2012, 13:01:26 »
DEĞERLİ arkadaşlar bir silahın namlusunda herşeyden ama herşeyden önce aranması gereken en önemli özellik şoklar ile güzel bir uyum ve daha iyi bir grupman yapmasıdır penetrasyon gücü daha sonra gelir.... unutmayınızki << KONTROLSÜZ GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR>>şahsen benim tüfeğim 30-45mt mesafelerde x marka bir tüfekten daha az delici olsun ama daha iyi grupman yapsın tercihim budur... SELAMLAR...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 22 Nisan 2012, 21:48:47 »
DEĞERLİ arkadaşlar bir silahın namlusunda herşeyden ama herşeyden önce aranması gereken en önemli özellik şoklar ile güzel bir uyum ve daha iyi bir grupman yapmasıdır penetrasyon gücü daha sonra gelir.... unutmayınızki << KONTROLSÜZ GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR>>şahsen benim tüfeğim 30-45mt mesafelerde x marka bir tüfekten daha az delici olsun ama daha iyi grupman yapsın tercihim budur... SELAMLAR...
   Hakan bey çok önemli bir noktaya değinmişsiniz ve şunu musadenizle ekleyeyim  TÜFEKLERDEN İSTEN ŞEY ASIL OLARAK SAÇMALARIN  ENERJİSİNİ ETKİLİ MENZİL İÇERİZİNDE HAYVANA BIRAKABİLMESİDİR. bu durumda çok tesirli diye düşündüğümüz tüfeklerde de yakın mesafede dezavantaj, olsabile uzun atışlarda avantaj sağlıyor gibi görünür avcılara.   fakat idda ediyorum vurulmuş olan av hayvanlarını %75 i 20-25 arasında vuruluyor geriye kalan %25 lik kısmada tış yapmayı verin 10 kuştan 7,5 :) elinizde  söylemek istediğim 25 mt mesafede düzgün grupman ve enerjisini ava bırakabilen tüfekler benim neznimde geçer not alır .. 
  BEN UZAKTAN KUŞ VURMAK İSTİYORUM DİYEN ARKADAŞLAR YÜKSELEN ŞERİTLİ 76 NAMLU  FULL FİXED ŞOKLU BİR TÜFEK EDİNİP UZAK ATIŞLAR YAPABİLİRSİNİZ TAVSİYEM MAXİMUM 6 NO KALINLIKTA SAÇMA fakat bizden kalan %25 kuşu vurmaya çabalar durursunuz DEMEDİ DEMEYİN :) AYRICA merada kalan yaralı ve  telef olan  hayvanlarda çabası tecrübelerimle sabittir. SAYGILAR RASTGELE
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 27 Nisan 2012, 07:39:23 »
   Hakan bey çok önemli bir noktaya değinmişsiniz ve şunu musadenizle ekleyeyim  TÜFEKLERDEN İSTEN ŞEY ASIL OLARAK SAÇMALARIN  ENERJİSİNİ ETKİLİ MENZİL İÇERİZİNDE HAYVANA BIRAKABİLMESİDİR. bu durumda çok tesirli diye düşündüğümüz tüfeklerde de yakın mesafede dezavantaj, olsabile uzun atışlarda avantaj sağlıyor gibi görünür avcılara.   fakat idda ediyorum vurulmuş olan av hayvanlarını %75 i 20-25 arasında vuruluyor geriye kalan %25 lik kısmada tış yapmayı verin 10 kuştan 7,5 :) elinizde  söylemek istediğim 25 mt mesafede düzgün grupman ve enerjisini ava bırakabilen tüfekler benim neznimde geçer not alır .. 
  BEN UZAKTAN KUŞ VURMAK İSTİYORUM DİYEN ARKADAŞLAR YÜKSELEN ŞERİTLİ 76 NAMLU  FULL FİXED ŞOKLU BİR TÜFEK EDİNİP UZAK ATIŞLAR YAPABİLİRSİNİZ TAVSİYEM MAXİMUM 6 NO KALINLIKTA SAÇMA fakat bizden kalan %25 kuşu vurmaya çabalar durursunuz DEMEDİ DEMEYİN :) AYRICA merada kalan yaralı ve  telef olan  hayvanlarda çabası tecrübelerimle sabittir. SAYGILAR RASTGELE
  +1000000000000
Yanlız bu 25 mt sonrası kuş vurayım diyenler genellikle benim gibi acemiler :) ne yapsınlar avcı kolunun en kötü yerinde diğerlerinden kurtulana gerile gerile ateş etmek için %25 kuşu alma  ihtimali bile iyi bir ihtimal :) Yaralı giden ve çelgin bulamadığımız kuşlar beni çok üzüyor ilk 25 mt de bile bu oluyor. fişek seçimleri çok önemli çok sert fişek çok iş yapmıyor.