Gönderen Konu: ZUBER AV FİŞEĞİ  (Okunma sayısı 44016 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ZUBER AV FİŞEĞİ
« Yanıtla #25 : 18 Eylül 2013, 16:56:27 »
Bunu yanlışlıkla mı yazdınız acaba?
. . . jet marka 34 gram fişeği otomatikle atınca kapsülleri yerinden oynuyor . boş  fişeği  alıp baktığımda yarıya kadar çıkmış olduğunu gördüm kapsülün . eniştemin otomatiği tutukluk yapıyormuş , illa temizle dedi bana .  tüfeği sökünce ne göriim , boş kapsül çıktı kasanın içinden yamru yumru . .
 . . . . . . . . . . . . . . . bence yerli fişekler arasında pek fark yok . genellikle aynı barut cinsleri , aynı tapa çeşitleri , aynı saçmalarla dolduruluyorlar . zuber çok iyi veya içlerinde en iyisi veya iyilerinden demek , bence diğerlerine haksızlıuk olur .  . hepsi biribrinin kopyası .  . yazın atınca tüfeğin namlusunun içi ayna kışın atınca kurum bağlamış baca . kışın yanmıyor bir çok barut türü . .
. . . . . . . . . .   ava gidersin 150 -200 km . üç beş el tüfek atacan önüne çıkan ava ,  onuda ıskalarsan kaçırırsan canın sıkılır . .3 - 5 kuruş için  işi piyangoya dökmeye  değmez . .  . kışın heleki , çok vasat bir fişek . onun içindirki jk 6 türü fişeklere 10 tl fazla veririm , içim rahat olur hiç yoktan . .. . . . denenmiş yaşanmış tecrübedir bunlar . . . 
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Y.Bozkurt ÇINAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 18 Eylül 2013, 18:05:33 »
Volkan bey merhabalar;  metal diplik (metal kovan) demek istemiştim. Sehven kapsül yazımışım.

1969 AFYON

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 18 Eylül 2013, 19:20:47 »
Türkiye'de üretilen fişeklerde kullanılan malzeme barut olsun kapsül olsun avrupa menşeili. Zuber içlerinde kendi tapa dizaynı ile diğerlerinden ayrılıyor.

Fişek üretiminde önemli olan sadece Avrupa malzeme kullanmak değil. Belli bir standardı da tutturabilmek. Bu da üretimde azami hassasiyet istiyor.

Yerli fişeklerin en önemli sıkıntısı bu hassasiyetin gösterilmiyor olması.

Geçtiğimiz haftalarda Maverick pompalı tüfeği olan bir arkadaşımla atışa gittik. Evde eski yeni ne kadar kutu fazlası fişek varsa yanıma aldım.

Atışa başladık. Pompalılar basıncı yüksek fişeklere hassas silahlardır.

Yaptığımız atışlarda;

RC30, RC32, RC Sipe, RC2 34 gram, Mirage 32-34 gram, Viri32 gram, B&P 32-33 gram, YAF 32 gram, Bornaghi S4 special 32 gram, Bornaghi 30 gram bior, MKE 32-34 ve 36 gram, Winchester tek kurşun, Winchester 9'lu şevrotin dolularını Maverick birisi 71 cm yarım şok ve diğeri de 47 cm slug namlularıyla en küçük bir sıkışma yapmadan attı. Bu fişekler atış anında bizi de zorlamadı. Belki 150 kadar fişek attık. Hiç sıkışma olmadı.

Gelelim Zuber ve Sterling'e...

Daha önce tüfeği ilk aldığımızda bir dergiye üye olduğu için gönderilen promosyon Sterling fişeklerini silahta denemiştik. Denediğimiz fişekler 28- 32 ve 34 gramlıktı. İlk olarak 34 gramı namluya sürdük. O kadar sert tepmeyi beklemediğim için dipçiği kavradığım elim elmacık kemiğime hatırı sayılır bir darbe indirdi. Ama asıl sürpriz silahın kilitlenmesiydi. Pompa kolunu iki elimle zorlayarak boş kovanı zor bela yataktan çıkardım. Kovanın arkasında ejektör boşluğuna doğru  şişme izi vardı. Aynı fişeği bir daha koyduk sonuç aynı oldu.

32 gram fişeği sürdük namluya. O da aynı şekilde sıkıştırdı. Bir daha sürdük yok bir tane daha yine aynı. Sterlingin o fişekleriyle arka arkaya atış yapmak nasip olmadı. Son olarak 28 gram fişeği sürdük. Belki inanmayacaksınız ama hafif olduğu için sorun çıkarmaz diye düşündüğümüz bu fişek de silahı kilitledi.

Evde bu fişekleri söküp barutlarını indirerek bir kaç tane deneme dolusu yapmıştım. Ayrıca Sterling'in bir yıl kadar önce aldığım 32 gram dolusunu da yanıma almıştım. Yukarıda saydığım fişeklerin atışını yaparken eski dolum 32 gramda sorun olmadığını gördüm. Sterglingiden bozma barut dozajını azalttığım fişekler de  pompalıda sorun çıkarmadı.

Gelelim Zuber'e.

Bu fişeğin 32 gram saçmalı, tek kurşun ve şevrotinini de denedik aynı gün. 32 gram aynen sterling gibi tepti ve sıkıştırdı. Tek kurşun ve şevrotinde de sıkışma vardı ama silahı kilitlemedi.

Daha sonra evde zuberi kesip incelediğimde barutunun 1,65 gram civarında olduğunu gördüm.

Dahası tapası kovan içinde normale göre çok daha sıkı duruyordu. Bunun fazla barutla birlikte basıncı artırdığını düşünüyorum. Tek kurşunda ve şevrotinde 28 grama özel üretilen Nobelin AS barutunu kullanmışlar. Özelikle şevrotinin 32 gramın üzerinde olduğunu düşünürsek 28 gram saçma için 1,45 civarlarında olan AS barutu dozajının 1,58'lerde dolaşıyor olmasına açıkçası hayret ettim.

Sterlingdeki sorunun da gramaja uygun olmayan barutun normal ölçülerde kullanılmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Zira daha önce aldığım ve Ataneo'da d kullandığım ve boş kovanı tekrar namluya haddeleme bile gerektirmeyecek kadar rahat girip çıkan fişeğin bir yıl sonra üretilen aynı modelinin pompalıyı kilitlemesinin başka izahı yoktu. Eski ve yeni fişeği kestiğimde sorun çıkarmayan fişeğin muhtemelen D20, yeni fişeğin ise 206V olduğunu tahmin ettieğim bir barutla dolu olduğunu gördüm. Barut gramajı her ikisinde de 1,50 idi ancak yenisinin ürettiği basınç pompalıyı devre dışı bırakabiliyordu. (Ölçümler yüzde 1 hassasiyetli teraziyle yapılmıştır)

Hatırıma gelmişken, sterlingin 34 gram ve ilk yıllarında çıkardığı siyah renkli kovana dolum yapılan fişeğini de attık. O da sıkıştırmadı.

« Son Düzenleme: 18 Eylül 2013, 19:52:26 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 18 Eylül 2013, 23:17:41 »
Türkiye'de üretilen fişeklerde kullanılan malzeme barut olsun kapsül olsun avrupa menşeili. Zuber içlerinde kendi tapa dizaynı ile diğerlerinden ayrılıyor.

Fişek üretiminde önemli olan sadece Avrupa malzeme kullanmak değil. Belli bir standardı da tutturabilmek. Bu da üretimde azami hassasiyet istiyor.

Yerli fişeklerin en önemli sıkıntısı bu hassasiyetin gösterilmiyor olması.

Geçtiğimiz haftalarda Maverick pompalı tüfeği olan bir arkadaşımla atışa gittik. Evde eski yeni ne kadar kutu fazlası fişek varsa yanıma aldım.

Atışa başladık. Pompalılar basıncı yüksek fişeklere hassas silahlardır.

Yaptığımız atışlarda;

RC30, RC32, RC Sipe, RC2 34 gram, Mirage 32-34 gram, Viri32 gram, B&P 32-33 gram, YAF 32 gram, Bornaghi S4 special 32 gram, Bornaghi 30 gram bior, MKE 32-34 ve 36 gram, Winchester tek kurşun, Winchester 9'lu şevrotin dolularını Maverick birisi 71 cm yarım şok ve diğeri de 47 cm slug namlularıyla en küçük bir sıkışma yapmadan attı. Bu fişekler atış anında bizi de zorlamadı. Belki 150 kadar fişek attık. Hiç sıkışma olmadı.

Gelelim Zuber ve Sterling'e...

Daha önce tüfeği ilk aldığımızda bir dergiye üye olduğu için gönderilen promosyon Sterling fişeklerini silahta denemiştik. Denediğimiz fişekler 28- 32 ve 34 gramlıktı. İlk olarak 34 gramı namluya sürdük. O kadar sert tepmeyi beklemediğim için dipçiği kavradığım elim elmacık kemiğime hatırı sayılır bir darbe indirdi. Ama asıl sürpriz silahın kilitlenmesiydi. Pompa kolunu iki elimle zorlayarak boş kovanı zor bela yataktan çıkardım. Kovanın arkasında ejektör boşluğuna doğru  şişme izi vardı. Aynı fişeği bir daha koyduk sonuç aynı oldu.

32 gram fişeği sürdük namluya. O da aynı şekilde sıkıştırdı. Bir daha sürdük yok bir tane daha yine aynı. Sterlingin o fişekleriyle arka arkaya atış yapmak nasip olmadı. Son olarak 28 gram fişeği sürdük. Belki inanmayacaksınız ama hafif olduğu için sorun çıkarmaz diye düşündüğümüz bu fişek de silahı kilitledi.

Evde bu fişekleri söküp barutlarını indirerek bir kaç tane deneme dolusu yapmıştım. Ayrıca Sterling'in bir yıl kadar önce aldığım 32 gram dolusunu da yanıma almıştım. Yukarıda saydığım fişeklerin atışını yaparken eski dolum 32 gramda sorun olmadığını gördüm. Sterglingiden bozma barut dozajını azalttığım fişekler de  pompalıda sorun çıkarmadı.

Gelelim Zuber'e.

Bu fişeğin 32 gram saçmalı, tek kurşun ve şevrotinini de denedik aynı gün. 32 gram aynen sterling gibi tepti ve sıkıştırdı. Tek kurşun ve şevrotinde de sıkışma vardı ama silahı kilitlemedi.

Daha sonra evde zuberi kesip incelediğimde barutunun 1,65 gram civarında olduğunu gördüm.

Dahası tapası kovan içinde normale göre çok daha sıkı duruyordu. Bunun fazla barutla birlikte basıncı artırdığını düşünüyorum. Tek kurşunda ve şevrotinde 28 grama özel üretilen Nobelin AS barutunu kullanmışlar. Özelikle şevrotinin 32 gramın üzerinde olduğunu düşünürsek 28 gram saçma için 1,45 civarlarında olan AS barutu dozajının 1,58'lerde dolaşıyor olmasına açıkçası hayret ettim.

Sterlingdeki sorunun da gramaja uygun olmayan barutun normal ölçülerde kullanılmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Zira daha önce aldığım ve Ataneo'da d kullandığım ve boş kovanı tekrar namluya haddeleme bile gerektirmeyecek kadar rahat girip çıkan fişeğin bir yıl sonra üretilen aynı modelinin pompalıyı kilitlemesinin başka izahı yoktu. Eski ve yeni fişeği kestiğimde sorun çıkarmayan fişeğin muhtemelen D20, yeni fişeğin ise 206V olduğunu tahmin ettieğim bir barutla dolu olduğunu gördüm. Barut gramajı her ikisinde de 1,50 idi ancak yenisinin ürettiği basınç pompalıyı devre dışı bırakabiliyordu. (Ölçümler yüzde 1 hassasiyetli teraziyle yapılmıştır)

Hatırıma gelmişken, sterlingin 34 gram ve ilk yıllarında çıkardığı siyah renkli kovana dolum yapılan fişeğini de attık. O da sıkıştırmadı.

hayret ettim tek kursun ve şevrotinde ne cesaret AS barutu kullanmışlar dediğiniz gibi 28 gr yaz fişekleri için oda saçma için.hızlı yanışlı bi barut.d-20 barutu ben kullanıyorum memnunum.zuberi dediğiniz gibi tapası sıkıysa fazla kıvırıldığında basınç artısı olduğundan olabilir.saygılar.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 25 Eylül 2013, 20:39:11 »
Elim değmişken bir Zuber ameliyatı yapayım dedim. Diğer tek kurşunları da aynı ameliyattan geçireceğim.

Daha öncede yazdığım gibi kullanılan barut Nobelin AS barutu. Kapsül ise yine nobelin 688 modeli.

Öncelikle Nobelin sitesinde AS barutu 28 gram saçmada en yüksek basıncı 1,35 gram ile 688 tipi kapsülle 680 bar olarak veriyor. Oysa aynı barut 1,38 gramda ve cx2000 kapsülle 620 bar, 1,40 barut hakkında Nobelin 686 kapsülüyle ise 610 bar basınç veriyor. Hızları ise 395 m/sn.

Barut hakkında ise kestiğim 10 ayrı fişekte üç ayrı sonuçla karşılaştım.

Bunlar sırasıyla 1,38, 1,40 ve 1,43

Çekirdek ağırlığı ise tapasız 28 gram. Yani saçmayla eşdeğer. Bu hesaba göre yatak basıncı 1,38 gramda bile parametre değerden yüksek çıkıyor olmalı. 1,43'ü yorumlamaya bile gerek yok.

Madem hızlı yanışlı bir barut tercih edilmiş, diğer kapsüllerde daha düşük basınçlarda aynı ilk hızlar elde edilirken ve bu tüfeğin ve avcının selameti açısından daha sağlıklıyken niye bu kapsül kullanılmış anlamak mümkün değil. En azından tepme az olurdu.

Bir diğer konu kullanılan kurşun.

Ataneo tüfeğimin kurşun namlusuna çekirdeği ağız kısmından zorladığımda ancak üçte biri giriyor. Kurşun büyük intimalle Özkara'nın kurşunu.  Aynı firmaya ait olduğunu bildiğim kelle tabir edilen kurşunu sökmüştüm bir ara. Ucundaki bilyayı da çıkarmıştım. Bu kurşunun üzerindeki yiv ve set sayısı daha az. Çekirdek yarısından fazla namluya giriş yapıyor. Fotoğraflarda da bu açıkça görülüyor. 'Acaba hangisi daha az sıvaşıyordur' diye sorsak cevap ne olurdu sizce...

Son olarak Zuberin boş kovanları da var piyasada. Yalnız kapsülleri farklı gözüküyor. Fotoğraftada görüldüğü gibi kapsülün delik kısmı beyaz bir kağıtla örtülmüş. 688'de bu bölüm yeşil renkte. Orta ateşleyen bir hıza sahip 686'da ise kırmızı. Bu kapsül yapısı itibariyle nobel kapsülü. Ama beyaz örtüsü olan ben şimdiye kadar görmemiştim. Maxam'ın kapsülü kesinlikle değil bu arada. Aynı kapsülü Sterlingin boş kovanlarında da görüyorum. Yalnız sterling orjinal dolularında da bu kapsülü kullanıyor son dönemde.

Önümüzdeki hafta bu kurşundan bir paket daha alıp yarısını 686 yarısını da cx2000 kapsülüyle tekrar dolduracağım. Orjinal barut haklarıyla tabi ki. Aradaki farkı kısmet olursa yazarım.

Fişekle ilgili fotoğraflar aşağıda...

hızlı resim yükle
Özkara olduğunu düşündüğüm kurşun ve AS barutu...

resim upload
Çekirdek görüldüğü gibi slug namluya ancak uç kısmından girebiliyor.

resim yüke

Bir diğer çekirdek ise namluya çok daha fazla giriyor.

resim upload servisleri

resim yüke

Piyasadaki boş kovanlarla orjinal fişekteki kapsüller birbirinden farklı.

jpg upload

yükle resim

Üç ayrı barut gramajı ölçtüm.

ücretsiz resim barındırma

resim yükle

çoklu resim upload

« Son Düzenleme: 25 Eylül 2013, 21:39:29 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #30 : 25 Eylül 2013, 22:09:29 »
Güzel. Emeğiniz, paylaşmanız için teşekkürler Merdan Bey. Bu açık yeşil koruyuculu kapsüllerden birini ben de bir fişekte gördüm ama şimdilik ben de teşhis edemedim. Belki yeşilin tonunu tutturamamışlardır dedim ama kimbilir. Bunu soruşturacağım.

Kapsüllerin en kuvvetli olanından, barutun yine "en" değilse bile görece kuvvetli olandan seçilmesi bence de yanlış. Olmaz değil ama ellerinde tonla seçenek varken bu mu yapılır?! Tek kurşunlar saçma gibi değil. Bunları gramının değil, ekseri bir üstü yavaş baruttan seçildiğini veya daha yavaş, daha kademeli baruttan doldurulduğunu ve önerildiğini biliyorum. Yani 32 g barutu olmayıldı. Kapsülü vesairesini testlerle öleçerek seçmeliydiler. Ellerinde manometrik test namluları vardır bunların. Onları kullanma imkanım olsa çok güzel fişekler dolduracağımdan nerdeyse eminim :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 25 Eylül 2013, 22:23:20 »
Selamlar merdan abi.hala inanamıyorum AS barutuyla tek kursun 28 gr kursunla 28 gr saçma bir olmaz basınçta bir olmaz diye düşünüyorum.bence verimsizde olur para verip hedefe bile atılmaz.yerlilerin çoğu özkaranın kurşununu kullanıyo sanırsam 28 gr global cok güzel bi kursun benim favorim ve çift tesirli olan.sonradanki kelle biraz daha fazla giriyor bence o kelle kursun sizin slug namluda cok verimli olur.kursunu fazla sıkıştırmadığından istikrarlı gönderir diye düşündüm.tek kursunda ben d-20 den memnunum ama tecna barut olsa tek kursunlar daha verimli.saygılar güzel paylaşım olmuş
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 26 Eylül 2013, 09:50:31 »
Merdan bey ilginiz ve araştırmalarınız için teşekkürler,var bi dengesizlik işte :)

Çevrimdışı Hayati ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 26 Eylül 2013, 11:38:33 »
Zuber'in 10 no 30 gr bior tapa fişeğini huğlu 103 de tüfeğimde kullandım yakın kalkan kuşları paçavraya çeviriyor,kuşu çok fazla salman gerekiyor.Ben tüfeğimin üst namlusunda kullanıyorum ilk atışta kaçırırsam uzak mesafede etkili bir fişek. Bıldırcın yakın kalkıyorsa süperpozelerde bana göre 28 gr üzeri kullanılmamalı.
Hayati ÖZKAN
EDİRNE
1980

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #34 : 26 Eylül 2013, 22:25:40 »
Yukarıdaki açık yeşil izoleli kapsül de 688 imiş. En kuvvetli türlerden..

resim yükleme servisi
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 28 Eylül 2013, 01:01:46 »

Volkan Bey teşekkürler. İyi oldu bulduğunuz. İnternet te olmasa halimiz yaman olacak.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 28 Eylül 2013, 12:11:47 »
Zuberle alakalı bir durum değil, fişek ve tüfek uyumu sadece. Çok sert patlayan fişeklerin %90' avı kan içinde bırakır zaten. Az önce avdan geldim ve dediğiniz olayı birkez daha yaşayarak geldim omuzumdaki darbe daha geçmedi sıcağı sıcağına yazim :) Fabarm ellegi silahımla atış yaptım daha ilk defa Fabarmla 30gr remington denedim çok sert patladı sonuş hüsran. :( ama 30 gr b&p koydummmu sesi soluğu çıkmıyor av dünden ölmüş gibi sanki silah 24 gr gibi tepiyor. Bir örnek daha verim Ata Marocchi tüfeğim vardı 28gr Winhester keçe tapa kullanıyordum yok böğle bi patlama pof diyor resmen pamuk gibi yav:) ama başka bi fişekle iş yapmıyordu bende hemen sattım zaten Marocchiyi kalan fişekleri yeni aldığım pozeyle denim dedim eyvah eyvah suratıma tokat yemiş gibi oldum tüfek elimde paralandı sandım inanılır gibi değil 28 gr keçe tapalar oldu 36gr yani durum hep böğledir. Zuber adına bişey söğlemek gerekirse birçok tüfeğe uyumlu gelen güzel bir yerli fişeğimiz gramajı doğru ayarlamak kaydıyla tabi. Saygılar....
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Onur ORALLAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 30 Eylül 2013, 16:51:21 »
selamlar,

Merdan Kaçar beyin barut gramajlarını ölçmüş ve gerçekten de çok iyi olmuş. Yalnız bir noktaya dikkat çekmek isterim. Merdan beyin kullanmış olduğu çin malı max. 300 gr +- 0,01 gr hassasiyetli teraziden bende kullanıyorum. Ve diyebilirim ki o terazinin gerçek hassasiyeti 0,03 gr civarındadır. Bu konuda da iddialıyım çünkü fabrikada ki gerçek 0,0001 gr hassiyetli terazi ile karşılaştırma fırsatım oldu. Ayrıca barut nem çekme eğiliminde olan bir malzeme. Mesela ben Bolu'da ikamet ediyorum ve barut tartarken, uzun süreli ( örneğin 1 saat) açıkta bırakırsam; ölçmüş olduğum barutun ağırlığının yavaş yavaş yükseldiğini görebiliyorum. Örneğin tek kurşun yapmak için 1,65 gr sterling barut tarttım diyelim. Barutu bu şekilde 1 - 1.5 saat açıkta beklettiğimde ağırlığı 1,72 - 1,73 oluveriyor. Bu yüzden   barut gramajı tartarken  nem ve terazi hassasiyet konularına da dikkat etmek gerekiyor.

Bu arada bende kendi tek kurşun formulümü vereyim. 1,65 gr nobel A1 vectran barut ( yani Sterling barutu) . Chedite T2 boş kovan. Özkara ankara fabrikasından getirtmiş olduğum çift etkili tek kurşun. İsabet olarak beğenerek kullanıyorum. Bu şekilde sarılan bir fişek ortalama bir zuber veya sterling marka fişek kadar veya daha iyi. Tepme ile alakalı olarakta 1.85 boyum var 100 kiloyum, tüfeğimde yaklaşık 3.8 kg 76 cm namlu trap tüfeği. Bundan dolayı beni az tepiyor. Ama aynı mühümmat Düzce grup 66 cm namlu otomatik tüfek 1.65 boy 70 kg arkadaşta çok fazla tepme yapıyor ve arkadaşım benim sardığım tek kurşunları atmak istemiyor. Kendi tüfeğimi verince daha rahat atabildiğini söylüyor. Barut miktarı azaltılınca bu seferde kurşun ilk hızı düşüyor ve tabii ki de kurşun düşme yapıyor.

Şimdi benim aklıma şöyle bir şey geliyor acaba Zuber firması şöyle birşey düşünmüş olabilir mi? Genelde tek kurşunlar kısa namlulu tüfekler ile atılmaktadır. Bu yüzden yanma işlemini daha çabuk tamamlayıpta kısa namlu boyunca tam yanmama sorunu yaşamamak için böyle birşey yapmış olabilirler mi?

Herkese bol avlar diliyorum
1981 BOLU

Çevrimdışı Tarkan ÖZHENDEKCİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 30 Eylül 2013, 21:46:06 »
Onur Bey,
Bahsettiğiniz tek kurşunu (ucunda saçma olan) ben de çok beğenerek kullanıyorum. İsabeti de çok iyi. 32gr geliyor yanlış hatırlamıyorsam. Hızlı yanma dediniz de aklıma Tecna barut geldi. Genelde 40gr üzerindeki (kuş saçması) dolularda Tecna kullanılıyor ve bu ağır doluların namluları da uzun oluyor. Yani söylediğiniz mantıklı geldi bana. Bıldırcın avında kısa namlu bir silah ile hafif dolu atarken AS barut kullanılması gibi..

Tek kurşun 28 gr olduktan sonra AS kullanılabilir bence. Hoş, kurşunun arkasındaki gaz basıncı saçmadaki gibi olmaz. Aslında hava karanlıkken atış yapmak lazım. Hem tepmesini hem de namludan çıkan alevi görebilirsiniz. Bir de patlarken çıkardığı ses var tabi. Mesela carlayarak mı patlayacak yoksa tok bir patlama sesi mi olacak. Ayrıca namlunun içinde yanmamış partiküller kalacak mı.. Ben de çok merak ettim şimdi..
  • Yıldız Elegant A3T
  • Akdaş AG 212S
  • Hatsan Escort
  • Öncü Tek Kırma
  • Kızılcık Dalından Sapan
1977 - BOLU - İstanbul

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 10 Ekim 2013, 03:39:32 »
Değerli dostlar AS barutu kullanılmaz diye bir kural yok zaten. Ancak bunun namluyla alakası olmamalı. Çünkü Federal'den tutun Winchester'a, Reminton'a kadar firmaların kurşunlarına koyduğu barutların miktarı bu barutların yavaş yanışlı olduğunun da ispatı.

Zuber'de benim eleştirdiğim niye daha az yatak basıncı ile aynı hıza ulaşabilecekken aksine yüksek basınç tercih edilmiş. Dayak yemenin alemi nedir yani...?

Bakın iki hafta önce bir kutu zuber kurşun alıp evde güzelce barutlarını yine zuber kovanlara ama bu defa 688 yerine elimde bulunan 686 kapsül basarak barutlarına hiç dokunmadan derin sıvama dolum yaptım. Aynı tüfekle yani Maverick 88 ile atış yaptık. Fişeklerden 5'ini tüfeğin sahibi arkadaşıma attırdım. Hayretler içinde kaldı. Geçen sefer katır gibi tepip elmacık kemiklerimizi dağıtan fişek gitmiş bambaşka bir fişek gelmişti.

Kendim de atış yaptım yaşamanız lazım o anı. Neden diye sorduk birbirimize arkadaşla... neden böylesi varken diğeri tercih edilmiş. Pompalamada hiç sıkıntı olmadı. Sıkışma zorlama hiç birisi...

Bu arada Vectan A1 ile Ateşçinin global palla kurşunlarını yıldız kapama yaparak ben de kullandım bir ara. MP-153 ile atmıştım biraz sert geldi. Volkan bey sağolsun bir italyan forumunda bu miktar barutla 450 civarı yanlış hatırlamıyorsam ilk hızlar elde ediliyordu. Aynı doluları bu sefer 686 veya elimdeki kısıtlı sayıda fiocchi 615 ile deneyeceğim. Sanırım daha yumuşak tepme olacak.  Olmazsa barutu 1,55'e çekeceğim. Varsın 400 m ile çıksın namludan. 50 metrede her halukarda domuza takla attırır.

400 m/sn az bir hız değil. 8 gramlık 9mm tabanca mermisi 350 m/sn ile neleri deliyor. Domuz kurşunu neredeyse 4 katı ağırlığa sahip.

Bu arada bir rus sitesinde dikkatimi çekti linkini kopyalamayı unuttum. Adamlar GM3 barutundan 1,40-45 ölçüyle bir dolum, MB32 barutuyla 1,75-80 civarlarında başka bir dolum yapmışlar. GM3'ün atış hassasiyeti bariz şekilde üstündü diğer baruttan.

Onur bey, terazinin tartma hassasiyetine gelince olabilir doğrudur. 40 TL'ye zaten çok şey beklemiyorum. Ben doğrumu tartıyor diye JSB'nin 5.5 mm'lik kurşunlarını arada tartıyorum. Genellikle kurşun kutusunun üzerindeki gramajı veriyor. Tartının üzerine koyduğunuz barut tartı ölçüsünü tamamladığında üzerindeki gram işareti bir defa yanıp söner. O an ölçüyü alıp bırakacaksınız. Yoksa bekledikçe ağır yazmaya başlar.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2013, 03:48:33 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Onur ORALLAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 10 Ekim 2013, 16:22:50 »
Selamlar,

Merdan bey gerçekten böyle bir çalışma yaparak çok güzel yapmışsınız. Üretici firmada onca imkan varken, atış konforunu artırabilecekken, farklı bir üretim yapmış. Başka bir forumda benzer konu hakkında şöyle yazmıştım:

"Bence herkes yerli üretimi desteklemeli ve kullanmaya çalışmalı. Yalnız herkesin bildiği Türkiye şartlarından dolayı Türk firmalarının üretimlerinde standart yakalama sorunu var. Sorun basitçe söyle en kaliteli malzeme kullanılarak en kalite fişek üretilir diye bir şey yok. Niye yok? Çünkü barut üreten firmalar belli Türkiye'de üretimi kısıtlı, tek kurşun üreten firma sanırım tek, geriye birde kapsül ve boş fişek kalıyor. A marka fişek üreten bir firma üretiminde 32 gr için üretilen Nobel sport'un diyelim ki A1 vectran barutunu kullandı. Rakamları uyduracağım; namludan 620 bar basınçla 390 m/s hızla çıktı. Herkes tüfeğini 50 mt'de bu hıza göre sıfırladı. 3 ay kadar sonra firmanın satın alma-cısı sipariş geçti ama stokda bulundurma maliyeti düşük olsun diye tam ucu ucuna sipariş verdi ve doğal olarak sipariş geç oldu. Şimdi üretimci bu durumda ne yapar. Üretim kesilmesin diye gene 32 gr için uygun olabilecek D20 barutunu hemen üretime alır. Peki sonra ne olur? Aynı tüfekle 660 bar basınçla 410 m/s hızla namludan çıkış hızı olur mu? Artık tüfeklerine sıfırlama yapanların sıfırlaması bozulur. Örneğimi daha fazla uzatmayacağım aynı örnekler tek kurşun ve tapası için, fünyeler için ve diğer malzemeler içinde verilebilir.

Peki çözüm nedir?  Aynı parti veya aynı koliden çokça ve topluca alım yapılabilir, çokça almadan önce fişek kesilip bakılır. Barutu ve diğer malzemeleri incelenir ve deneme atışları yapılır..."

Benim de tahminim buna benzer bir durum yaşandığı şeklinde. Aslında bu deneme sonucunu Züber firmasına mail atıp, görüş ve öneride bulunmak lazım.
1981 BOLU

Çevrimdışı Onur ORALLAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 10 Ekim 2013, 16:32:33 »
Unutmadan bir şey daha diyeceğim. Bir zamanlar elime mke tip 2 kutusunda ama ona benzemeyen bir barut geldi. O zaman yanma hızının ne olduğunu bilmiyordum. Normal gramajında doldurunca 3.8 kglık tüfeğime rağmen Merdan beyin söylediği gibi dayak yemiş gibi oluyordum. Ayrıca atışlarım hep sağ tarafa kayıyordu. Barutu azaltınca bu seferde atışlarım düzeliyordu ama hep alt vuruyordum veya üstüne doğru nişan almam gerekiyordu. Zaten bu durumdan sonra öğrendim her barutun farklı olduğunu. Bugünde kapsülün önemini öğrenmiş oldum. Şahsen fişek doldururken pekte fünyesine dikkat etmem. Demek ki bundan sonra kapsüllü boş fişek alırken, fünyesine de dikkat edilmesi gerekecek. Benim kapsül ile bildiğim bir ayrıntı, içinde barut yokken ateşlendiğinde tapası ile beraber saçmayı veya kurşunu namludan çıkarması gerektiği idi.
1981 BOLU