Gönderen Konu: Size bir filmde- Dizide rol teklif edilse , ne yapardınız ?  (Okunma sayısı 731 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Ziyaretçi
  Bol zamanlarımda , hobi olarak amatör yapımcılar için basit ve düşük bütçeli senaryolar yazıyorum arkadaşlar.

Yazmakla , yazıda tasvir edilen durumu çekebilmek  bambaşka iki kavram olduğu gibi , yazılan olayı anlatmakla bunu oyuncuya yaptırabilmekte oldukça farklı olaylardır.

Bu işlere profesyonel , amatör veya zevk için de olsa ilgilenen herkesin bildiği gibi , Yazarın  her zaman  iki korkulu rüyası vardır.

İlki yazılan senaryonun , yapımcı veya yönetmen tarafından kuşa çevrilmesi sonucu , hikayenin bambaşka bir boyut alması.

Bunu örnekleyeyim : Senaryonuzdaki ana karakter araba kazası sonucu hastanelik olmuş ve ameliyat geçirmiş olsun. tedavisi sırasında da kendisine bakan hemşiye aşık olsun.Burdan yola çıkarak bir aşk hikayesi işlemeyi düşünürken.

Şimdi senaryo gereği arabaya kaza yaptırtacaksınız bu masraf , Hastaneyle çekim için anlaşacaksınız  Bu da masraf , eee çekimde kullanılacak oyuncuların kast ajantan ayarlanması , ücretleri sigortaları ,  köstümleri de ayrı masraf.

Şimdi yapımcı veya yönetmen bu hikayeyi ana karakter , ayağı takılıp kadırımdan düşerek kafasını çarpsın , evde kendi kendine iyileşsin.Kafasını saran komsu kıza aşık olsun. ( İyileşirkende evinde otursun , sağda solda dolaşıp , başımıza masraf çıkartmasın)  diye değiştirirse  , buyrun seyirciyi soğutmadan finali kendiniz bağlayın. Artık nasıl olacaksa

Neticede hikaye öncelikle kendiniz için kötü olacak ve Bu işlere tövbe edip , güvercin beslemek gibi yeni hobiler bulacaksınız.

Diğer korkulanda , işlenen hikayenin hiç bir şekilde gerçeği yansıtmaması , tamamen yanlış veya gerçekte tam tersinin olmasıdır.

Bu yüzden anlatılan konunun gerçekte nasıl olması gerektiği iyi belirlemezseniz film veya dizi bir anda komediye veya saçmalığa dönüşebilir. Sonradan toparlamaya kalsanız bile  büsbütün  dağılır

Geçenlerde açılan bir başlıkta soru soran arkadaşımıza hak veriyorum.  Senaryo gereği karaca vurup içinin temizlenmesi lazım.

Bunu iyi bilmeden çekimleri yaparsanız ,  avcıların hedefi haline geleceğiniz gibi İşgüzarlık abidesi olan Orman bakanlığının , meşhur resimden idari ceza  kesmek veya Rtük tarafından koruma altındaki Karaca vurmayı teşfik etmek , çocukların psikolojisini bozmak , hayvan hakları derneklerinin açacağı davalarla uğraşmak vs vs gibi oldukça saçmada görünsede , gerçekleşme ihtimali yüksek ceza ve  yaptırımlarlada karşı karşıya gelebilirsiniz.

Neyse fazla uzattım. Diyelimki oldukça iddialı bir  film veya dizi projesi için hakikaten avcılık meziyetleri olan , silah kullanmayı bilen oyuncular lazım. ve diyelimki bu çekim size çok yakın bir mekanda yapılacak. Yönetmen de , silah , kostüm masrafı vs olmasın diye  zaten bunlara sahip olan gerçek avcı kullanmak istiyor.

Teklif size yapıldı .Ne yapardınız ?  Zamanlamada size uygun diyelim ki . İşin ucunda belki şöhret olmakta var.

Ne şart öne sürerdiniz ?  Ne kadar ücret talep ederdiniz ? Senaryoda size verilen rolun gerektiği her şeyi yapabilirmisiniz ? ( Gerçekten bir karacayı vurmanız gerekiyor mesela )

Rolünüzdeki   olay asla gerçeği yansıtmıyor. Bu duruma müdahale edermiydiniz ?   Üyelerimizin meşhur yıldızdan , vurarak ördek düşürmesi olayından yola çıkarak  yörüngedeki uyduyu vurmanız istendi mesela.  ( Tamam örnek verirken fazla abarttık  )

Havalanan  bir füzeyi vurup düşürmeniz istendi diyelim. ( Bu da saçma oldu  )

Yivsiz tüfekle 1 Km den birisini vurmanız gerekiyor. Tüfekte yerli üzümlü imalatı olsun.

Bu konuda düşünceleriniz ne olabilir ?

( Bir hikayemde böyle bir durum var.  Bu yüzden başlık açıp sormayı uygun buldum )

Yanıt yazan herkese şimdiden teşekkür ederim.