Gönderen Konu: AKDAŞ AG212-S YARI OTOMATİK TESTLERİ  (Okunma sayısı 175870 defa)

0 Üye ve 17 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Recep ERTUNÇ

• *
Ynt: AKDAŞ AG212-S YARI OTOMATİK TESTLERİ
« Yanıtla #200 : 20 Nisan 2015, 10:35:49 »
İbrahim bey elinize emeğinize sağlık böyle bilimsel analizler şaşkınlık içinde sizi takip ediyorum sizler sayesinde ufkumuz genişliyor böyle paylaşımlarda bulunduğunuz için size çok teşekkür ediyorum.
  • Franchi affinty
  • Üzümlü saka
  • Pointer
Recep ERTUNÇ
1984 KONYA

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #201 : 20 Nisan 2015, 11:01:05 »
İbrahim'in yaptığı testlerin Avrupa standartlarına göre ölçümü tahminimce % 80 + doğrulukta olabilir.

Bazı ufak tefek teknik aksaklıklar olmas muhtemel. Kendisi çok mükemmeliyetçi biri bunun için

Kabataslak bir açıklama vermek istemediğine bunu epey detaylandırarak hataları minimuma indirgeyerek vermek istiyor.

Testlerde bir çok detayı herkesin anlayacak bilgi birikimi yok. Önden kopyayı vermiş yalnız yazısı ile.

Biraz kafa yorarak testler arası mukayese ederek sonucu az çok çıkarabiliyorsunuz.

Türkiye de kafa yorarak böyle bir test yapan kişi,kurum hatta üretim yapan TÜFEK FABRİKASI olduğunu zannetmiyorum.

Kolaycılığa alışan ve detayları incelemeden hemen sonucunu basitçe öğrenmek isteyen bireyler olarak serzenişte bulunmakta normal
sayılabilir.

Aman İbrahim'i küstürmeyin gider mider sonra bu testleri de bulamayız.

her ne kadar bir av tüfeğinde oturmuş %60-70 ve yukarısı sağlıklı ölçüm yapılamayacağını savunsam da
bu tarz görsel ve analitik testleri görmekten büyük keyif alıyorum. Tam kesin sonuç gözüyle değilde az çok bir fikir verdiğini düşündüğüm
için merakla ve 4 gözle sonuçları bekliyorum. bu iş baya emek isteyen bir iş her şeyi bir kenara bırakıp bununla uğraşmak
hiç kolay değil bu yüzden, ibrahim beyi acayip takdir ediyorum. Benim için %30-40 baya bişeyler ifade eder.
Yanlız üzüldüğüm nokta bir 212 alsam bu verilerin bana bişey ifade etmeyeceği. 
daha çok yaf meca özkursan züber uygun bulursam b&p rc avcısı olduğum 25 tanesi 25 liranın üstünde fişek kullanmayı sevmediğim
için çevremdeki birçok avcınında bu şekilde olmasından testlerde bu markaları da  görmek isterdim.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #202 : 20 Nisan 2015, 11:14:21 »
Tunç bu konu da haklısın.

İbrahim'de hak vermek lazım.

Tüfeklerimiz,fişekleri miz de kendimiz gibi olmasın diye marka fişek kullanıyor galiba. :)

Birinden biri standartları tuttursun diye olabilir.

Tüfek testlerinden sonra ülke de üretilen bütün üreticilerin bir de fişeklerini test etmek lazım.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #203 : 20 Nisan 2015, 11:43:10 »
Bildiğim kadarıyla  kalitesi belli olan fişeklerle bu tarz testlerin yapılması gerekiyor.Sn AYSU da 3 tane marka seçmiş.Markalar zaten kendini ispatlamış markalar.Kamil bey in dediği gibi remington bu grupmanla bu mesafeden daha uzak mesafeler için kullanılabilir.Toplu bir dağılım yaptığı için biraz puanı düşük olacak gibime geliyor.Yerli fişeklerde yada sıradan ithal fişeklerde sonuçların dahada iyi bir dağılım yapacağını düşünüyorum.yukarıdaki yorumumuda o yüzden yaptım.Bayard piper ve webley scoot testi de çok harikaydı.Böyle testlerin fişek üreticilerinide ar ge ye yönlendireceğini düşünüyorum.İnsanlar araştıracak ve tercih sebebi bulacaklar hal böyle olunca üreticilerin konuya müdahil olmaması imkansız gibi....!

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Yasin AKTAŞ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #204 : 20 Nisan 2015, 11:49:44 »
Bir kaç ekleme yapayım.

Bu metodolojinin "toplamda" en tutarlı metodoloji olduğu akademik kaynaklarca doğrulanmış ve onaylanmıştır.

Doğruluk oranı şu anda en yüksek metodolojidir. Eğer daha da yüksek doğruluk oranı istenirse, yapılacak tek şey örneklemi olabildiğince genişletmektir. Her fişekten 3'er atış yerine 300'er atış mesela... Bu şekilde doğruluk oranını maksimuma , limit değeri 100% gibi değerlere çıkarabilirsiniz.

Bir diğer nokta, fişeklerin marka modeli...

Eğer tüfeği test etmek istiyorsanız, fişekten kaynaklanabilecek arızaları minimuma indirebilmek için fişekleri olabildiğince tutarlı, kaliteli ve standarda en yakın fişeklerden seçersiniz.

Eğer tüfek + fişek uyumunu test etmek istiyorsanız merak ettiğiniz fişeklerle, spesifik bir ya da farklı tüfekleri bu teste sokarsınız.

Yani üzülecek bir şey yok :)

her ne kadar bir av tüfeğinde oturmuş %60-70 ve yukarısı sağlıklı ölçüm yapılamayacağını savunsam da
bu tarz görsel ve analitik testleri görmekten büyük keyif alıyorum. Tam kesin sonuç gözüyle değilde az çok bir fikir verdiğini düşündüğüm
için merakla ve 4 gözle sonuçları bekliyorum. bu iş baya emek isteyen bir iş her şeyi bir kenara bırakıp bununla uğraşmak
hiç kolay değil bu yüzden, ibrahim beyi acayip takdir ediyorum. Benim için %30-40 baya bişeyler ifade eder.
Yanlız üzüldüğüm nokta bir 212 alsam bu verilerin bana bişey ifade etmeyeceği. 
daha çok yaf meca özkursan züber uygun bulursam b&p rc avcısı olduğum 25 tanesi 25 liranın üstünde fişek kullanmayı sevmediğim
için çevremdeki birçok avcınında bu şekilde olmasından testlerde bu markaları da  görmek isterdim.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #205 : 20 Nisan 2015, 11:50:39 »
Suat Bey mevzuyu önceden kapmış :)

Tebrikler, teşekkür ederim.

Bildiğim kadarıyla  kalitesi belli olan fişeklerle bu tarz testlerin yapılması gerekiyor.Sn AYSU da 3 tane marka seçmiş.Markalar zaten kendini ispatlamış markalar.

1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #206 : 20 Nisan 2015, 11:51:56 »
+1

Tüfek testlerinden sonra ülke de üretilen bütün üreticilerin bir de fişeklerini test etmek lazım.
1978 - Istanbul

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #207 : 20 Nisan 2015, 12:02:36 »
İbrahim abi grupman testi yaparken belli standartlarımız var sizden öğrendiğimiz formüller var buna göre yapabiliyoruz ama başka bir tüfeği de aynı teste sokmadan delicilik kıyasını neye göre yapıcaz neye göre iyidir yada kötüdür dicez orasını anlamadım ben

bu arada remington saçmaları neden o kadar kötü sahte fişek mi acaba
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2015, 12:03:40 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #208 : 20 Nisan 2015, 12:09:52 »
Bunlara aslında, daha sonra METODOLOJİ ve NOTLAR kısmında değinecektim ama sormuşsunuz hafiften bir giriş yapayım.

Bayard Pieper extreme bir örnek. Full - Extra Full gibi atışları olduğu için zaten ben şu anda yeni bir çifte yaptırıyorum, bir çok avı yapmak çok zor bu tüfekle.

Webley Scott ile yaptığım testlerin örneklemi daha küçüktü ama başarılıydı.

Ancak tabii ki bu testleri yayımladığım için bunlarla kıyasla nasıl diye sormakta, merak etmekte haklısınız...

Şimdilik şu kadarını söyleyeyim, şu özet tablodaki genel performans değerlerini (pattern efficiency, grupman verimliliği değil sadece) alamayan nice Beretta'lar girdi bu teste... Aha Beretta mı dedim :D İtalyan mıydı o da... Halep oradaysa arşın burada , devamını yine İtalyanlarla da yaparız... Tuncay Kahraman'ın affına sığınarak tabii :) İtalyana laf gitmiş gibi oldu da karşılaştırma istedikleri için yanlış anlama hocam, her tüfekte farklı değerler çıkabilir, iyi bir tüfek denk gelirse onu da burada kocaman kocaman yayımlarız, İtalyan olsa bile :D

Bir diğer terminoloji ve anlam karmaşasınndan da kısaca bahsedeyim, bu forumda da, hatta shotgunworld gibi forumlarda da karşılaşıyorum bu tarz hatalarla... Naçizane altını çizmek isterim.

Pattern Efficiency (Grupman Verimliliği) denildiğinde, farklı mesafelerden farklı ebatlardaki hedefler akla gelmemeli. Pattern Efficiency, sadece ve sadece 40 Yard'da (36,6metrede) , 30 inch'lik çapa sahip daireye isabet eden saçma miktarının toplam saçma miktarına oranıdır.

Her mesafeden Pattern Efficiency olmaz, tek mesafeden olur , ve tüm dünyada karşılaştırma buna göre yapılır...

Farklı mesafelerden test yapılmaz mı? Elbette ki yapılır. Ancak onun adı Percentage of Pellets (Saçma Yüzdesi) ya da Pattern Percentage (Grupman Yüzdesi) 'dir ve mutlaka hedef uzaklığıyla birlikte belirtilmek zorundadır...

Yani ,

Percentage of Pellets @ 20 Yard
Pattern Percentage @ 25 Yard

denilmek zorundadır.

Pattern Efficiency = Pattern Percentage @ 40 Yard

anlamındadır. Pattern Efficiency'nin yanında mesafe belirtilmez yukarıda belirttiğim üzere..

Bu bir kenarda cepte dursun, Pattern Efficiency' de çıkan oran , hiç bir şekilde tek başına performans ifade edemez. Çoğu zaman da yanlıtır bile... Tüfeğin grupman performansı için Pattern Efficiency neredeyse hiçbirşey anlamındadır.

Benzer şekilde, Cylinder choke ile Pattern Efficency ne çıkacak ? %70'ler civarında çıkmayacağı kesin değil mi ? O halde Cylinder choke başarısız bir choke mudur ? Böyle bir şey olamaz..

İşte bu metodoloji, her bir choke değerini, önden arkadan sağdan soldan öyle tutarlı kontrol ediyor ki, 30inch'teki Pellet Distribution (Saçma Dağılım) performansını matematiksel olarak, yine aynı şekilde Patchiness (Saçmasız Bölge) performansını matematiksel olarak, ister Cylinder choke olsun, ister Full choke olsun, tek tip standart olarak, ölçmeye ve doğrulamaya olanak sağlıyor...

Yani bu metodolojide, tam da gerçek değerler ve tutarlı değerler olarak, bir tüfeğin 40 Yard'daki testinden, Patchiness performansı Cylinder Choke ile 90 (EXCELLENT - MÜKEMMEL) puan , Full choke ile 50 (POOR - ZAYIF) Puan bile alabilir...

Metodoloji ve notlar kısmında bunu yine tartışırız...

Daha önce yapmış olduğunuz webley scott ve Bayard piper testlerinin yanında bu tüfeğin, bu fişekle  performansı....?
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Çağrı ECE, Erol ÖZTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #209 : 20 Nisan 2015, 12:18:53 »
Sevgili Çağrı,

Delicilik sonuçları daha çıkmadı, çıkınca onun üzerinde de konuşacağız.

Remington fişeğin saçma şekilleri hoşuma gitmedi açıkçası. Sahte diyemiyorum ama bundan yıllar önce Sarsılmaz'ın Mercan Yokuşu'ndaki mağazasından aldığım HeviShot fişeklerin saçmaları çok daha düzgündü...  Bu kutuyu da alalı uzun yıllar oldu ama bunu nereden aldığımı hatırlamıyorum.

Ancak ülkemizde sahte fişek riski her zaman var maalesef. Sevgili Tuncay Kahraman'ın da çok değerli tecrübeleri var bu konuda. Ondaki Remington Hevi-Shot'lardan bir tanesini kesip (kıyabilirse tabi :) ) paylaşabilirse bir karşılaştırma yapmak isterdim.

İbrahim abi grupman testi yaparken belli standartlarımız var sizden öğrendiğimiz formüller var buna göre yapabiliyoruz ama başka bir tüfeği de aynı teste sokmadan delicilik kıyasını neye göre yapıcaz neye göre iyidir yada kötüdür dicez orasını anlamadım ben

bu arada remington saçmaları neden o kadar kötü sahte fişek mi acaba

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Çağrı ECE, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #210 : 20 Nisan 2015, 12:22:12 »
Belçika'nın ayağa düşmüş markası kanımca. :)

Bir de yeni gelen Alman tüfekleri veya tüfeğini baby magnum fişek ile test etmek lazım.

Öyle az buz değil en az 100 adet. :)

Adam yerli poze çifteler ile denemek için çatır çatır atıyor.:)

Tüfek gelsin ben deneyip gözlemlerimi size aktaracağım.

Beyaz üzerine yeşil amblemli gömleğim ile.

Yalnız grupman testi değil, sallantı testi. Var mı yok mu bildiririm:)
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2015, 12:23:31 Gönderen: Osman DÖŞLER »
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #211 : 20 Nisan 2015, 12:31:03 »
Düşünsenize Almanya dan tüfek gelmiş,

poligonda tüfeği denerken o ara tüfeği İbrahim Aysu'nun elinden kapmışız. :)

Kendisini de bir sandalye ye bağlayıp,

karşısında 200 adet baby magnum atmışız.

Sonra testi geçince, eğer kalp krizinden ölmemişse buyur testi geçti veya geçmedi deriz. :)

Fantaziye bak :)

Pazartesi sendromunuz dağılsın dedim. :)

Bu saatten sonra İbrahim o tüfeği bana hayatta göstermez.

Not : Her şakanın altında bir gerçeklik payı vardır.:)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #212 : 20 Nisan 2015, 12:32:36 »
Belçika'nın ayağa düşen markasına kurban olurum ben :D Ayrıca Henri Pieper'in soyunun Almanlara dayandığıyla ilgili bir şey okumuştum zamanında, ne kadar doğrudur bilemiyorum :D

Alman tüfekleri sağlamlığıyla nam salmış tüfekler ama gelecek yeni çifteyi kastediyorsan abi, sözümü söylemiştim, 32gram hadi bilemedin 34 gram'dan fazlası fişeği ya da herhangi bir slug fişeği o tüfeğin fişek yatağına , devlet gelse koyduramaz :D

Senin gözlemlerin tarafsız olursa, gerçekten dikkate alınması gereken değerlendirmeler olur ve herkese de faydası olur. Ama dalga geçmek için olursa ki, zaten ilk cümlenden anlarım ben onu, o zaman ben de savunmamı yaparım abi :D

Beyaz üzerine yeşil amblemli gömlekli fotolarını burada yayımladıktan sonra, konuyu da sabitler adminler merak etme :D

Sallantı testiymiş, pööffff :D Tüfeğin namluyla kubuzu arasına incecik zar gibi aydınger kağıdını koyuyorsun tüfek kapanmıyor, mandal komple sağda kalıyor be abi :D El insaf :D

Belçika'nın ayağa düşmüş markası kanımca. :)

Bir de yeni gelen Alman tüfekleri veya tüfeğini baby magnum fişek ile test etmek lazım.

Öyle az buz değil en az 100 adet. :)

Adam yerli poze çifteler ile denemek için çatır çatır atıyor.:)

Tüfek gelsin ben deneyip gözlemlerimi size aktaracağım.

Beyaz üzerine yeşil amblemli gömleğim ile.

Yalnız grupman testi değil, sallantı testi. Var mı yok mu bildiririm:)

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER, Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #213 : 20 Nisan 2015, 12:33:13 »
Öyle bir şey olursa herhalde oracıkta oturur ağlarım abi :D

Düşünsenize Almanya dan tüfek gelmiş,

poligonda tüfeği denerken o ara tüfeği İbrahim Aysu'nun elinden kapmışız. :)

Kendisini de bir sandalye ye bağlayıp,

karşısında 200 adet baby magnum atmışız.

Sonra testi geçince, eğer kalp krizinden ölmemişse buyur testi geçti veya geçmedi deriz. :)

Fantaziye bak :)

Pazartesi sendromunuz dağılsın dedim. :)

Bu saatten sonra İbrahim o tüfeği bana hayatta göstermez.

Not : Her şakanın altında bir gerçeklik payı vardır.:)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #214 : 20 Nisan 2015, 13:18:53 »
Bu sayfayı her okuduğumda değişik şeyler öğreniyorum....Bir sürüde fantazi aklıma geliyor.Ben  bu tüfeğin Remington gibi bir fişekle yaptığı bu grupmanı görünce şu kanıya bir kere daha vardım.Forumda sık sık yardım istenen fişek tavsiyelerinin her tüfekte farklı tepkiler vereceğini düşündüm.Şu marka diyerek yardımcı olduğumuzu düşündüğüz fişek tam bir fiyaskoda olabilir.Kıt kanaat ta olsa her arkadaşın daha sağlıklı sonuç olabilmesi için böyle testleri yapması daha doğru olacaktır.Bir kez daha teşekkürler ibrahim bey katkılarınız ve kattıklarınız için....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #215 : 20 Nisan 2015, 13:23:56 »
Ben teşekkür ederim Suat Bey, eksik olmayın :)

Bu sayfayı her okuduğumda değişik şeyler öğreniyorum....Bir sürüde fantazi aklıma geliyor.Ben  bu tüfeğin Remington gibi bir fişekle yaptığı bu grupmanı görünce şu kanıya bir kere daha vardım.Forumda sık sık yardım istenen fişek tavsiyelerinin her tüfekte farklı tepkiler vereceğini düşündüm.Şu marka diyerek yardımcı olduğumuzu düşündüğüz fişek tam bir fiyaskoda olabilir.Kıt kanaat ta olsa her arkadaşın daha sağlıklı sonuç olabilmesi için böyle testleri yapması daha doğru olacaktır.Bir kez daha teşekkürler ibrahim bey katkılarınız ve kattıklarınız için....
1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #216 : 20 Nisan 2015, 13:35:24 »

8)

Beyaz üzerine yeşil amblemli gömlekli fotolarını burada yayımladıktan sonra, konuyu da sabitler adminler merak etme :D

1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #217 : 20 Nisan 2015, 14:54:33 »
Şuraya bir küçük ekleme daha yapayım, aslında planımda bunları NOTLAR kısmında, METODOLOJİ kısmında bahsetmek vardı ama sorular geldikçe ufak ufak yanıt verebileceklerimi yazıyourm.

Örneklemi artırdıkça (ancak kontrollü bir örneklem artışı yapmak kaydıyla tabii ki) doğruluk oranının limit değerini %100'e çekebilirsiniz. Ancak burada dikkate alınması gereken tek şey çıkan sonuçların ortalaması değil. Hesaba katılması gereken şeyler arasında Standard Deviation ve Standard Error değerleri de var.

Standart Sapma (Standard Deviation), atış değerlerine göre belli eşik değerinin üzerinde çıkarsa, isterseniz 300 atış yapın, o testi komple iptal etmek zorunda da kalabilirsiniz. Yani doğruluk hedefiniz limit değer olarak %100 ise, Standard Deviation değeri belli eşik değerinin üzerine çıkarsa , testin sonuçlarını yok hükmünde kabul etmek zorundasınızdır, yoksa yanılırsınız.

Test edilen tüfekse, olabildiğince standarda yakın , belli kalitenin üzerinde olduğunu ön kabul olarak bildiğiniz fişekleri seçmek, daha küçük örneklemde, daha az "acı ve cefa çekerek" :) gerçekçi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bu, bir tek pattern testine özgü bir şey değil, akademik tüm çalışmalarda buna uyulmalı ve uyulur. Aksi takdirde, sonuç doğru bile olmuş olsa, bundan emin olamazsınız, doğruysa da, duran bir saatin günde iki kez doğru vakti göstermesi gibi bir durum gerçekleşmiştir.

Bir kaç ekleme yapayım.

Bu metodolojinin "toplamda" en tutarlı metodoloji olduğu akademik kaynaklarca doğrulanmış ve onaylanmıştır.

Doğruluk oranı şu anda en yüksek metodolojidir. Eğer daha da yüksek doğruluk oranı istenirse, yapılacak tek şey örneklemi olabildiğince genişletmektir. Her fişekten 3'er atış yerine 300'er atış mesela... Bu şekilde doğruluk oranını maksimuma , limit değeri 100% gibi değerlere çıkarabilirsiniz.

Bir diğer nokta, fişeklerin marka modeli...

Eğer tüfeği test etmek istiyorsanız, fişekten kaynaklanabilecek arızaları minimuma indirebilmek için fişekleri olabildiğince tutarlı, kaliteli ve standarda en yakın fişeklerden seçersiniz.

Eğer tüfek + fişek uyumunu test etmek istiyorsanız merak ettiğiniz fişeklerle, spesifik bir ya da farklı tüfekleri bu teste sokarsınız.

Yani üzülecek bir şey yok :)

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #218 : 20 Nisan 2015, 16:06:12 »
Kesecek,çekecek ve yayımlayacak vakit bulabilirsem feda olsun foruma 1 Hevi-shot..:)..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #219 : 20 Nisan 2015, 16:08:18 »
Bir Hevi-Shot bizim için nedir ki ? Ben bu test için (birini kestim, üçünü attım) 4 tane harcadım :D  :D

Kesecek,çekecek ve yayımlayacak vakit bulabilirsem feda olsun foruma 1 Hevi-shot..:)..:)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Hakan BİLGİ

• *
« Yanıtla #220 : 20 Nisan 2015, 16:09:38 »
Bu arada tüfeğin performansı nasıl ondanda bahsedermisiniz  İbrahim bey :D
Hakan BİLGİ
1977-Adana
İki kişinin bildiği sır ,,,,,,,, sır değildir ..

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #221 : 20 Nisan 2015, 16:13:28 »
İyi fena değil :)

Farklı ölçümleri var, pattern diyorsanız, Genel Pattern Performansından 70 aldı. Özet tabloda sonuçları açıkladım. (Genel performanstan alınabilecek matematiksel maksimum değer 90'dır )

Penetrasyon henüz bitmedi.

Bu arada tüfeğin performansı nasıl ondanda bahsedermisiniz  İbrahim bey :D

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #222 : 20 Nisan 2015, 16:46:40 »
İbrahim Bey şimdi bir iki sayfa geriden itibaren tekrar bazı yerleri okudum. Sormak istediğim bir iki soru var,

- Bu saçma dağılım deseni yönetmini bulan kim?

- Bu yöntemi aynı bu şekilde uygulayan kimler var günümüzde?

- Mesela silindir şokla malum mesafeden %40 isabet yüzdesi elde etmişsek bunu "mükemmel" olarak sınıflandırabileceğimiz örnek nasıl bir şey olur acaba?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #223 : 20 Nisan 2015, 17:04:13 »
Volkan Bey,

- Bu saçma dağılım deseni yöntemini bulan tek bir kişi değil, uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucunda, Oklahoma State University yayınlarına , 1957'de sokan kişi George Oberfell. Bu kişi aslında çalışmayı derleyen kişidir ancak metoda bazı şeyler katıp derlediği için bu kişinin adıyla da anılır bu metod akademik çevrelerde. Aslında Av Doğa'daki paylaştığım kapsamından daha da ilerisine gidilebilir, örneğin patchiness dairelerini küçültebilirsiniz 3 inch, 2 inch gibi.... Bunun için doğrulama tablolarının revize edilmesi gerekiyor. Yine aynı şekilde, farklı mesafelerden farklı choke'lar için farklı tablolar da oluşturabilirsiniz. Ben naçizane bir şeyler karaladım ama yazıp paylaşmadım , o kadarı çok aşırı acımasız ve sert değerlendirmeler oluyor bence.

-Bu metod ticari değil akademik bir metod. Yıllar önce Browning bir mailime yanıtla "Oberfell yöntemiyle de kontrol ediyoruz" demişti. Güncel olarak kimlerin gerçekten bu metodu uyguladığını bilemiyorum ama başkaları da olduğunu düşünüyorum.

-Böyle bir şeyi şifahen betimlemem imkansız , oturup küçük bir kağıda ölçekli küçültülmüş 30 inch ve 20 inch daireleri çizerek , fiktif bir pattern oluşturup gösterebilirim belki... Bunu uydurarak yapmak ciddi zor olur ama yapılmaz değil, tek tek oranları tümden gelim metoduyla tablolardan kontrol ederek, küçük çemberlerin içerisine noktaları oranlı bir şekilde koymam lazım.

İbrahim Bey şimdi bir iki sayfa geriden itibaren tekrar bazı yerleri okudum. Sormak istediğim bir iki soru var,

- Bu saçma dağılım deseni yönetmini bulan kim?

- Bu yöntemi aynı bu şekilde uygulayan kimler var günümüzde?

- Mesela silindir şokla malum mesafeden %40 isabet yüzdesi elde etmişsek bunu "mükemmel" olarak sınıflandırabileceğimiz örnek nasıl bir şey olur acaba?

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #224 : 20 Nisan 2015, 17:26:25 »
İbrahim abi valla bu yaptığınız kusursuz mükemmel testlerin sonucunu en sonunda benim gibi karadüzen avcılara kısa ve öz çok iyi veya kötü pattern penetrasyona sahip diye kaba taslak yuvarlarsanız çok sevinirim benim kafa pek basmıyo bu kadar üst düzey sonuçlara :) tekrar tekrar teşekkürler emeğinize binlerce takdir teşekkür bu testler sonucunda biz avcıları bırakın silah üreticilerinin çıtasını çok fazla zorlamış olursunuz tabi iyi yönde eminim ülkemizde üst düzey silah firmaları bile bu kadar ince bir test yapmıyordur. Sonuçların bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılar..
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: İbrahim AYSU