Gönderen Konu: İSTANBUL PROHUNT 2015 FUARI  (Okunma sayısı 27773 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
Ynt: İSTANBUL PROHUNT 2015 FUARI
« Yanıtla #75 : 28 Nisan 2015, 11:35:42 »
İbrahim Bey sert peynir seviyorsun galiba   :D
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • VATAN SEVDALISI
« Yanıtla #76 : 28 Nisan 2015, 11:44:25 »
Aa  :D oldumu şimdi ne giderdi sert peynir yanında rakı haha
1953 Kırklareli Lüleburgaz

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #77 : 28 Nisan 2015, 12:42:18 »
Aynen, Alman peyniri :D

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #78 : 28 Nisan 2015, 13:02:14 »
Hani bir zamanlar vatandaşın biri youtube da bir yorum yazmıştı. Messi'nin golünü ararken Songül KARLI'nın. .... ların nasıl geldim diye. Demek böyle oluyor :)
Alman peyniri :) :)
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #79 : 28 Nisan 2015, 21:52:30 »
Yaban Tv'de günlerce doğru düzgün fuar görüntüsüne rastlamadım. Bu fotoğraflar iyi oldu. Paylaştığınız için teşekkürler Erol Bey.

Hepsi için demiyorum ama markaların üst düzey tüfeklerinin bazılarını dünyaca meşhur gravür ustalarına yaptırmaları çok iyi olurdu. Bunları en estetik, en değerli yapanlar kimlerse onlara yaptırmalılar. Ben olsam yaptırırdım ve 2-3 fuar gezdirmeden de satmazdım.

Tetik muhafazası tartışmasını görünce Kamil Bey'i hatırladım. İlk o gündeme getirmişti, hatırladığıma göre. Bence de geniş kıvrımlı korkuluk daha çok yakışıyor. Yukarıda gravür için yazdığımı burada tüfeğin dış görünüşünü belirleyen çizgiler için de söyleyebilirim. Yani gravür haricinde dış hatlarının da bu konularda uzman kişilerin tasarımları arasından seçilmesi iyi olurdu. İşin doğrusu silah ayrı, estetik ayrı. Estetiğinin beğenilmesi için ondan iyi anlayan birilerinden yardım almak en güzeli. Marka falan belirtmediğimi hatırlatırım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #80 : 28 Nisan 2015, 22:41:41 »
Teşekkür ederim Volkan bey.Ah beni dinleyen mi var :).Çok tuş eskittim zamanında bu mevzuda hatırlamışsınız ve bizzat sn.Ömer Akdaşta katılmıştı sohbete(kendi tercihlerini savunmuştu biraz da doğal olarak).

Estetik başlıbaşına bir alan,felsefenin bile konusu, bilim yönü olduğu kadar sanatla da pek çok koşutluğu olan kendine münhasır bir alan.Kişisel olabilen bir şey olmakla beraber metodolojik yönü de var kuşkusuz işte altın oran vardır mesela görsel sanatlarda vs.

O zaman da demiştim av silahlarında estetik aranan bir şeydir.Aksi takdirde zarif çizgileri de olsun istenmezdi veya en basitinden gravür zahmetine kimse girmezdi.Bir de konseptlerde bütünlük olmalı aksesuar gibi görünen detaylar genel tarza uygun olmalı.O zamanda abartı bir örnek olsun diye g3 silahının tetiği kendi üzerinde göze batmaz hatta güzel görünür ama alıp bir çifteye aynen takıldığında rahatsız etmeyecek kimseyi de bulamayız sanırım demiştim.Ömer bey de asla tetiğimizin böyle silahların tetiklerine benzerliğini kabul edemem demişti,zaten ben g3 ya da ak47 tetiği takmışsınız dememiştim ama o tetikte klastik çiftelerde görmeye alıştığımız tetik tarzının oldukça dışında bir modeldi bana göre ve halen daha da aynı model devam ediyor gördüğüm kadar,pozede bir derece veya olabilir ama çiftede hariçten bir parça gibi duruyor ve göze batıyor bence.

Sade o da değil tetik kubuz oranı tuhaf.Tetikler çok küçük gözüküyor gözüme ve bağlı olarak tetik köprüleri de.Tetiğin önünde ki alanı esirgememek bolca kullanmak lazım ve tetikler çok geride gibi geliyor gözüme sanki enaz bir buçuk cm daha ilerde olması gerek.

Aslında kural;İngilizce deyimiyle "form follows function"yani şekil işlevi takip eder etmeli.Sadece bu kural uygulansa dahi taşlar yerine daha rahat oturacak.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2015, 22:43:47 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, İbrahim AYSU, Mustafa KARAGÖZ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #81 : 28 Nisan 2015, 22:46:05 »
+1
Perfect!

Teşekkür ederim Volkan bey.Ah beni dinleyen mi var :).Çok tuş eskittim zamanında bu mevzuda hatırlamışsınız ve bizzat sn.Ömer Akdaşta katılmıştı sohbete(kendi tercihlerini savunmuştu biraz da doğal olarak).

Estetik başlıbaşına bir alan,felsefenin bile konusu, bilim yönü olduğu kadar sanatla da pek çok koşutluğu olan kendine münhasır bir alan.Kişisel olabilen bir şey olmakla beraber metodolojik yönü de var kuşkusuz işte altın oran vardır mesela görsel sanatlarda vs.

O zaman da demiştim av silahlarında estetik aranan bir şeydir.Aksi takdirde zarif çizgileri de olsun istenmezdi veya en basitinden gravür zahmetine kimse girmezdi.Bir de konseptlerde bütünlük olmalı aksesuar gibi görünen detaylar genel tarza uygun olmalı.O zamanda abartı bir örnek olsun diye g3 silahının tetiği kendi üzerinde göze batmaz hatta güzel görünür ama alıp bir çifteye aynen takıldığında rahatsız etmeyecek kimseyi de bulamayız sanırım demiştim.Ömer bey de asla tetiğimizin böyle silahların tetiklerine benzerliğini kabul edemem demişti,zaten ben g3 ya da ak47 tetiği takmışsınız dememiştim ama o tetikte klastik çiftelerde görmeye alıştığımız tetik tarzının oldukça dışında bir modeldi bana göre ve halen daha da aynı model devam ediyor gördüğüm kadar,pozede bir derece veya olabilir ama çiftede hariçten bir parça gibi duruyor ve göze batıyor bence.

Sade o da değil tetik kubuz oranı tuhaf.Tetikler çok küçük gözüküyor gözüme ve bağlı olarak tetik köprüleri de.Tetiğin önünde ki alanı esirgememek bolca kullanmak lazım ve tetikler çok geride gibi geliyor gözüme sanki enaz bir buçuk cm daha ilerde olması gerek.

Aslında kural;İngilizce deyimiyle "form follows function"yani şekil işlevi takip eder etmeli.Sadece bu kural uygulansa dahi taşlar yerine daha rahat oturacak.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #82 : 28 Nisan 2015, 22:59:37 »
Bence bu tip firmalar en az 1 tane endüstriyel tasarımcı katmalı kadrolarına..
Böylelikle fonksiyonellik ve estetik dengesi çok rahat korunabilir..Bir Marc Newson bir İzumi Sensei değil kastım..
Mesela ben firma sahibi olsam Şok -İbrahim hocamın hatrı kalmasın Choke-
İmal etmez bunun için bir dünya firmasıyla anlaşırdım..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #83 : 28 Nisan 2015, 23:35:53 »
😊

Bence bu tip firmalar en az 1 tane endüstriyel tasarımcı katmalı kadrolarına..
Böylelikle fonksiyonellik ve estetik dengesi çok rahat korunabilir..Bir Marc Newson bir İzumi Sensei değil kastım..
Mesela ben firma sahibi olsam Şok -İbrahim hocamın hatrı kalmasın Choke-
İmal etmez bunun için bir dünya firmasıyla anlaşırdım..
1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #84 : 28 Nisan 2015, 23:51:25 »
Bu arada dayanamayacağım, affınıza sığınarak, Marc Newson da çekyat, kanepe falan tasarlasın , girmesin bu tüfek işine, hele de çifte işine 😊

Kızmayın, dayanamadım, yazdım.

Tuncay Hocam, özür dilerim, ama demeseydim içimde kalırdı.... 😊

60.000 TL , poffffff 😁
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #85 : 29 Nisan 2015, 00:21:50 »
Sanırım fuarda köşelerde kalmış bir cevherde Sipahiler Standındaki 3 adet kinetik sistem Erma Werke ile camekana kilitli duran şairane görünüşteki Süperpozesidir. Yalnız kinetik sistemlerin hafifliğine hayran kalmamak elde değil.Birde nasıl oluyorda fuardan önce 1200 TL gibi bir rakama satılan silah fuarda 3500 TL gibi bir liste fiyatıyla rakamlandırılıyor onu pek anlayamadım.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

The following users thanked this post: Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #86 : 29 Nisan 2015, 01:00:49 »
bende gördüm sipahilerin standında o tüfeği çok güzel özenli işlemerdi ancak 10 bin euro civarı olur dediler fiyatına ,ayrıca erme werke silah fabvrikasını satın almışlardı birkaç yıl evvel oradada güzel otomatikler üretiyorlar bende sulh pozeleri var gerek çelik kalitesi gerekse ağaç kalitesi gayet güzel
Serkantkv
1975 istanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #87 : 29 Nisan 2015, 22:47:57 »

Hatırlıyorum tabi :) Siz yazmasanız dikkatimi çekmemişti ama dikkatimi çektikten sonra itiraz edemezdim. Dediğiniz şekilde daha güzel olurdu.

Aynen dediğiniz gibi. Onu kastettim. Kullanışlılık ayrı; bir de yakışma var. Ben yakışma yönünden değerlendirdim sadece.

Şimdi güzel deyip hemfikir olduğumuz tüfek fotoğraflarında ne anlıyoruz da beğeniyoruz? Oo ne güzel çeliği, ne güzel sistemi var demiyoruz. Apaçık dış görünüşüne, sonlamalarına, markasına, gravürüne not veriyoruz. Bunların hepsini herhangi tüfeğe kazandırmak zor ama bazılarını kazandırmak mümkün. Onu da güzel yapmak için sanatçı yaklaşımı, bakışı, görüşü gerekiyor. Onu da söylüyoruz işte :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.