Gönderen Konu: Cumartesi Tahtalı postası (19.12.2015)  (Okunma sayısı 16448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Cumartesi Tahtalı postası (19.12.2015)
« Yanıtla #50 : 22 Aralık 2015, 21:38:48 »
Emrah bey güzel av olmuş devamını dilerim. Bizde yarın sabah şansımızı deniyecez.

GT-S6810P cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler Mustafa Bey. Bol şanslar dilerim. Rast gelsin.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Aykut ÇAKAR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 10 Ocak 2016, 19:20:50 »
maşallah kardeşimmmm
1982-elazig

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ahmet OĞUL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 25 Ocak 2016, 15:26:48 »
avınız daim olsun. ancak grupman bana da zayıf geldi sanki tabi bana yetiyor demissiniz avlarda sıkıntı olmuyor sizin ihtiyacınızı karşılıyorsa tabiki bi problem değildir. ben 40 mesafeden ful şokla kola şisesini delik deşik ediyorum b&p ile en az 30 saçma dokanıyor ve delip geçiyor
1988-İZMİR

Çevrimdışı Yener KAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 25 Ağustos 2016, 02:52:06 »
@Emrah AKDENİZ  öncelikler merhaba, bende son 2 yıla kadar 71 cm sabit şoklu sarsılmaz pozemle av yaptım, eskiden kendim doldurğum fişeklerden bahsedeyim size, ozamanlar hassas terazim yoktu, ölçek kullanarak barut ve saçma koyardım,  ve hedefte denediğim zaman fişekler birbirini hiç tutmazdı. ama edindiğim tecrübeye dayanarak söylemek istediğim bir şey var, tüfeğin grupmanı diye bir tabir yok arkadaşlar,  bir marka tüfek her marka fişekle değişik grupmanlar yapar , geçtiğimiz yıllarda deneme amaçlı bir kaç kutu değişik markalarda fişek alıp hedefte denedim, fişeklerden bir kutusuda meca idi, gramajlar aynı fakat meca ve bp fişekleri daha çok patlıyo ve daha çok tepiyodu, hedeftede farkını gördüm grupmanları iyi değildi, tahtalıya ortalama 40 metre mesafeden attığım zaman ya hiç vuramıyodum yada havada resmini çekiyodum, grupman biraz bozuk ama öldürücülüğü güzeldi, tek sıkıntı kovanlar çok deforme oluyo, iki tüfeğimlede denedim fişek tablası yamulup tüfeğin içinde kalıyodu oyuzden meca ya elveda dedim, ondan sonrada  sürekli rc ve mirage fişekleri kullandım
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2016, 02:59:35 Gönderen: Yener KAR »
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #54 : 30 Ağustos 2016, 19:21:04 »
@Emrah AKDENİZ  öncelikler merhaba, bende son 2 yıla kadar 71 cm sabit şoklu sarsılmaz pozemle av yaptım, eskiden kendim doldurğum fişeklerden bahsedeyim size, ozamanlar hassas terazim yoktu, ölçek kullanarak barut ve saçma koyardım,  ve hedefte denediğim zaman fişekler birbirini hiç tutmazdı. ama edindiğim tecrübeye dayanarak söylemek istediğim bir şey var, tüfeğin grupmanı diye bir tabir yok arkadaşlar,  bir marka tüfek her marka fişekle değişik grupmanlar yapar , geçtiğimiz yıllarda deneme amaçlı bir kaç kutu değişik markalarda fişek alıp hedefte denedim, fişeklerden bir kutusuda meca idi, gramajlar aynı fakat meca ve bp fişekleri daha çok patlıyo ve daha çok tepiyodu, hedeftede farkını gördüm grupmanları iyi değildi, tahtalıya ortalama 40 metre mesafeden attığım zaman ya hiç vuramıyodum yada havada resmini çekiyodum, grupman biraz bozuk ama öldürücülüğü güzeldi, tek sıkıntı kovanlar çok deforme oluyo, iki tüfeğimlede denedim fişek tablası yamulup tüfeğin içinde kalıyodu oyuzden meca ya elveda dedim, ondan sonrada  sürekli rc ve mirage fişekleri kullandım
@Yener KAR  Tüfeğin grupmanı diye bir şey yok demişsiniz ve ardından her marka tüfek her marka fişekle farklı grupman yapar demişsiniz :) Bence her tüfeğin kendine göre huyu suyu ve bir grupmanı var..

Meca için dedikleriniz benim eski 104a pozem için de geçerli. Tüfek 18.40 namlu çapına sahip, meca tapaları 18.60 ve 34 gr atınca eğer hava çok soğuk değilse gerçekten rahatsız edici oluyor. Zaten konu başına da yazmıştım av yapılan sabah hava -2 dereceydi, 34 gr mecayı pozeyle bu tür havalarda kullanıyordum, grupmanlar çok matah değildi ama fişek tuttuğunu koparan cinsten..
Ama şimdi kullandığım otomatik tüfeğin namlu iç çapı geniş ve 18.60 tapa çapına sahip meca fişekleriyle %80 civarı mükemmel grupmanlar yapıyor.. Avlarımda da denemiştim gayet olumlu sonuçlar verdi. Namlu özelliği ve tüfeğin yapısına göre fişek seçmek önemli.Çünkü aynı fişek de olsa sonuçlar tüfeğe göre değişiyor.. Oyüzden her tüfeğin kendine özgü grupmanı vardır..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #55 : 30 Ağustos 2016, 20:51:48 »
Her tüfeğin bir grupmanı vardır.
Ve her tüfeğin grupmanına etki eden faktörler vardır.
Power tapa , keçe tapa ,bior tapa ve dispersante  tapa gibi.Fişeklerdeki saçma sertliği ,tapa çapı kullanılan barut hakkı ve fişeğin basıncı gibi direk etki eden bir sürü faktör vardır.
 Hatta bunlara ilave olarak  rakım  ve sıcaklık ta ilave edilebilir.

Ayrıca her tüfeğin farklı grupmanı yoksa neden  iç çap ölçüleri her firmada çok değişkendir.Neden daha geniş iç çaplı namlular üretilir ?
Ve bu namlularda grupmanın daha homojen olduğunu söyleyen dünya silah devleri bizlerimi kandırıyor acaba ?

Pazarlama taktiğimidir  bunlar?

« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2016, 21:16:55 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979