Gönderen Konu: AV TÜFEKLERİNDE GERÇEKLER ve EFSANELER ; 9 ESAS ATIŞLARLA TEST EDİLDİ.  (Okunma sayısı 21224 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

@Süreyya AYAN

...Tüfeği tutarken atıcı, kendi boyu, kol uzunlukları vs dahilinde ideal tutuşunda, ellerinin tüfeğin üzerinde bulunduğu noktalara göre, daha dengeli bir tutuşu sağlayacak namlu boyunu tercih etmekte fayda var.

İbrahim abi, mesela bana hangi namlunun uygun olduğunu nasıl anlayacağım? Var mı ölçüsü ve nasıl ölçeceğim?

Bir kundak ustasına görünmek her zaman her yerde mümkün olmuyor. Velev ki oldu; ustanın sizin kadar konuya hakim olamamasından dahi endişe ederim. 
@İbrahim AYSU

Teşekkürler, hürmetler...

1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

• Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Sevgili @Mustafa GÖNEN bey kardeşim, tüfeğin kişiye uyumunda namlu boyu göz önünde bulundurulmuyor maalesef ülkemizde, yani aslında böyle bir ustaya ben rastlamadım henüz  :(

Bu durum, özellikle ekstrem ölçülere sahipseniz (çok uzun, çok iri, kollarınız boyunuza göre çok uzun ya da normalden kısaysa) çok önemli olabiliyor. Normal ölçülere yakın ya da normal ölçülere sahip atıcılarda 71cm namlu boyu genellikle ve muhtemelen uygun olacaktır zaten.

İbrahim abi, mesela bana hangi namlunun uygun olduğunu nasıl anlayacağım? Var mı ölçüsü ve nasıl ölçeceğim?

Bir kundak ustasına görünmek her zaman her yerde mümkün olmuyor. Velev ki oldu; ustanın sizin kadar konuya hakim olamamasından dahi endişe ederim. 
@İbrahim AYSU

Teşekkürler, hürmetler...

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Teşekkür ediyorum @İbrahim AYSU Bey.

180 cm boy, 85 kg vücut ağırlığı, 82 cm kol uzunluğu, bu 82 cm'nin son19 cm'si bilekten itibaren el uzunluğu ve 9 cm el genişliği ile (olayı abarttım ), sanırım 71 cm namlu ölçüsü bana ideal. Hatta 76 cm olsun ki daha iyi bir swing hareketi için tüfeğin ağırlık merkezi biraz daha öne doğru kaymış olsun diyebilir miyim?

Bir diğer sorum da, örneğin, 76 cm bir O/U çiftenin toplam uzunluğu ile 66 cm bir yarı otomatik tüfeğin toplam uzunluğu hemen hemen aynı oluyor. Ama bizim aradığımız toplam uzunluktan ziyade namlu uzunluğu değil mi? Yani bu iki tüfeğin swing hareketi kabiliyeti aynı olmaz? Tüfeğimiz yarı otomatik de olsa namlu boyu ölçümüze uygun olmalı?

Sevgili @Mustafa GÖNEN bey kardeşim, tüfeğin kişiye uyumunda namlu boyu göz önünde bulundurulmuyor maalesef ülkemizde, yani aslında böyle bir ustaya ben rastlamadım henüz  :(

Bu durum, özellikle ekstrem ölçülere sahipseniz (çok uzun, çok iri, kollarınız boyunuza göre çok uzun ya da normalden kısaysa) çok önemli olabiliyor. Normal ölçülere yakın ya da normal ölçülere sahip atıcılarda 71cm namlu boyu genellikle ve muhtemelen uygun olacaktır zaten.

• Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
İbrahim abi bizdeki kundak ustalarının yahut tüfek üreticilerinin almış olduğu kundak ölçüleri usulüne uygun  alınıyor mu? Yurtdışı vidolarda kullanılan fitting gun ile bizdekiler farklı sanırım. Bizdekilerle sağlıklı oluyo mu?
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Beretta silver pigeon sporting 76 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Her durumda namlu boyu kişiye uygun olmalı. Boyunuza göre, 76cm namlu sizde sıkıntı çıkarmaz diye "tahmin ediyorum"..

Swing için; yarı otomatik tüfeklerin kasa yapısı, kırma tüfeklerin kasa (kubuz) yapısından farklı ve daha uzun olduğu için, aynı namlu boylarına sahip bir kırma ve bir yarı otomatik tüfekle atış yaptığınızda, yarı otomatik tüfeğin namlusunun bir miktar daha uzunmuş gibi hissedersiniz. Yani swing (savurma) hareketinde, yarı otomatik tüfeğin namlusu yaklaşık ~5cm gibi daha uzunmuş gibi bir swing hissi verir kırma tüfeklere nazaran.

Teşekkür ediyorum @İbrahim AYSU Bey.

180 cm boy, 85 kg vücut ağırlığı, 82 cm kol uzunluğu, bu 82 cm'nin son19 cm'si bilekten itibaren el uzunluğu ve 9 cm el genişliği ile (olayı abarttım ), sanırım 71 cm namlu ölçüsü bana ideal. Hatta 76 cm olsun ki daha iyi bir swing hareketi için tüfeğin ağırlık merkezi biraz daha öne doğru kaymış olsun diyebilir miyim?

Bir diğer sorum da, örneğin, 76 cm bir O/U çiftenin toplam uzunluğu ile 66 cm bir yarı otomatik tüfeğin toplam uzunluğu hemen hemen aynı oluyor. Ama bizim aradığımız toplam uzunluktan ziyade namlu uzunluğu değil mi? Yani bu iki tüfeğin swing hareketi kabiliyeti aynı olmaz? Tüfeğimiz yarı otomatik de olsa namlu boyu ölçümüze uygun olmalı?

1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Fitting Gun ya da Try Gun , yurt dışında sıkça ve yaygın kullanılır. Kundağında tüm ayarları yapabildiğiniz (Drop at Comb - DAC, Drop at Heel - DAH, Length of Pull - LOP, CASToff-on, PITCH) bu tüfeklerle atış da yaptırılır Gun Fitting denilen ölçü alma seanslarında...

Türkiye'de bu tip "Fitting Gun" ile ölçü alan bir iki kundak ustası var sanırım ancak atış yaptırmıyorlar bildiğim kadarıyla. Yani biraz yarım kalıyor olabilir ölçü alma işi...

Bir diğer husus da şudur aslında, bu tip "Try Gun" denen silahların, üretilen tüfeklerin kubuz yapısına uygun olması ideal olandır. Zira, tüfekten tüfeğe, profil yüksekliği, kubuz yapısı , kundağın kubuzla birleşim açısı tüm tüfeklerde aynı değil. Örneğin Krieghoff K-80 ile Browning Cynergy'yi bu gözle inceleyin, (hatta bir de şimdi Benelli U828 O/U modele bakın :) ) ne demek istediğimi anlayacaksınız.  Ve bu durum da kundak ölçümünde, az da olsa bazı ölçüleri değiştirebilir. Ayrıca, kundağın tipine göre de (İngiliz, tabanca kabze, kuğu boynu, kaz göğsü, Monte Carlo vs ) kundak ölçüsü değişebilir.

Demek istediğim, aslında her üreticinin kendine has, ürettikleri tüfeklerle bire bir uyumlu "Try Gun"larının olması en ideal olanı ama bu , ülkemiz şartlarında zor maalesef.

İbrahim abi bizdeki kundak ustalarının yahut tüfek üreticilerinin almış olduğu kundak ölçüleri usulüne uygun  alınıyor mu? Yurtdışı vidolarda kullanılan fitting gun ile bizdekiler farklı sanırım. Bizdekilerle sağlıklı oluyo mu?
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erkan POLAT, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
İbrahim abi bilgiler için çok çok teşekkür ederim. Saygılar.
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Beretta silver pigeon sporting 76 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Çok faydalı bilgilerin sunulduğu bir konu olmuş, teşekkürler.
1969 Urla/İZMİR

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
çok izledim bilal arabacı gerçekten avcı ve atıcılara çok faydalı olabilecek çalışmaları var. sanırım üzdüler biracık youtubeden takip ediyorum, yeni  çalışmalar yok. belkide vakit sıkıntısı da olabilir .
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI, Selim UYGUN

Çevrimdışı Mustafa EMEK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
çok izledim bilal arabacı gerçekten avcı ve atıcılara çok faydalı olabilecek çalışmaları var. sanırım üzdüler biracık youtubeden takip ediyorum, yeni  çalışmalar yok. belkide vakit sıkıntısı da olabilir .
İdris kardeşim bu sene fuarda Bilal arabacı beyle biraz sohbet ettik şu an ata arms firmasında çalışıyor yoğun olduğunu fırsat bulamadığını anlattı yaklaşık 1,5 yıldır video üzerine calışamıyormuş birazda sitemkârdı yani biz bazen eleştirinin dozunu kaçırıyor insanları hayırlı bir iş yaptığına bile pişman ediyoruz maalesef...
1984 - Ankara

The following users thanked this post: Selim UYGUN, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Semih BAYRAKTAROĞLU

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Sevgili abilerime Özellikle İbrahim Aysu Beye soruyorum. Acemi bir avcı olduğum için sizlerin tecrübelerinden istifade etmek istiyorum. Bilal Bey videosunda hakim gözü anlamak için bir yöntemden bahsetti o yönteme göre benim hakim gözüm sol. Fakat ben sağlak bir atıcıyım. Atışlarımda sol gözümü kullanamıyorum.
Tüfek sağ omuzumda iken sol gözümü kullanabilirmiyim. Veya daha başka bir tavsiyeniz olur mu. Teşekkür ederim.
  • Efsane yarı otomatik-Huğlu Kooperatif sp
1984 - Samsun

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• *
Sevgili abilerime Özellikle İbrahim Aysu Beye soruyorum. Acemi bir avcı olduğum için sizlerin tecrübelerinden istifade etmek istiyorum. Bilal Bey videosunda hakim gözü anlamak için bir yöntemden bahsetti o yönteme göre benim hakim gözüm sol. Fakat ben sağlak bir atıcıyım. Atışlarımda sol gözümü kullanamıyorum.
Tüfek sağ omuzumda iken sol gözümü kullanabilirmiyim. Veya daha başka bir tavsiyeniz olur mu. Teşekkür ederim.

Güzel bir soru umarım net bir cevap bulabiliriz ,benim de  baskın gözüm sol genel kullanımda sağ elimi kullanırım .Fakat bende ambidekster (İki elimi de aynı şekilde kullanabiliyorum )denilen bir durum olduğu için çok dert etmiyorum,trap atışlarında dahi yorulduğumda diğer tarafa geçiyorum ama birçok tanıdığım avcı da baskın gözü sol göz iken sağ ellerini kullandıkları için derinlik algısını yok edip tek gözle atış yapmak durumunda kalıyorlar.Doğal olarak sağ elimi kullanırken ben de öyle yapıyorum .

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

• *

Güzel bir soru umarım net bir cevap bulabiliriz ,benim de  baskın gözüm sol genel kullanımda sağ elimi kullanırım .Fakat bende ambidekster (İki elimi de aynı şekilde kullanabiliyorum )denilen bir durum olduğu için çok dert etmiyorum,trap atışlarında dahi yorulduğumda diğer tarafa geçiyorum ama birçok tanıdığım avcı da baskın gözü sol göz iken sağ ellerini kullandıkları için derinlik algısını yok edip tek gözle atış yapmak durumunda kalıyorlar.Doğal olarak sağ elimi kullanırken ben de öyle yapıyorum .

Saygılarımla

Cevabınız için teşekkür ederim Doğan Bey. Yorumunuzdan anladığım kadarıyla Ya sol elimi kullanmayı öğreneceğim yada hakim olmayan gözümle atış yapmaya devam edeceğim.

Saygılar bizden efendim.
1984 - Samsun

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Benim de hakim gözüm sol ama sağ el kullanıyorum.
Tabanca atarken sol göz esaslı, tüfek kullanırken de sağ göz esaslı nışan alıyorum ama her ikisinde de çift göz açıktır.
İlk zamanlar zorlandım ama alışınca problem olmuyor.. Kendinizi çift göz atış yapmaya alıştırın, faydasını görürsünüz..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• *
Benim de hakim gözüm sol ama sağ el kullanıyorum.
Tabanca atarken sol göz esaslı, tüfek kullanırken de sağ göz esaslı nışan alıyorum ama her ikisinde de çift göz açıktır.
İlk zamanlar zorlandım ama alışınca problem olmuyor.. Kendinizi çift göz atış yapmaya alıştırın, faydasını görürsünüz..

Eksik olma Emrah kardeşim. Çift göz nişanı deneyeceğim inşallah. Tabi etrafımızda sizin gibi tecrübeli arkadaşlar olmadığı için kendi kendimize denememiz gerekiyor. Fazla yorum yazmasam da  senin deneme  ve çalışmalarını yakından takip edip istifade ettiğimi bilmeni sterim. Sağolasın.
1984 - Samsun