Gönderen Konu: aport  (Okunma sayısı 15000 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
aport
« : 10 Kasım 2013, 11:50:56 »
Merhaba benim 3 yaşında bir dd var köpeğim bu aralar hiçbir dediğimi yapmıyor ördek vuruyorum alıp gelmiyor ağzında sıkıp çiğner gıbı hareketler yapıp bırakıyor ne yapmalıyım yardımlarınizi bekliyorum
Ahmet YAMAN 1980 SAMSUN LADIK

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: aport
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2013, 12:31:10 »
Merhaba benim 3 yaşında bir dd var köpeğim bu aralar hiçbir dediğimi yapmıyor ördek vuruyorum alıp gelmiyor ağzında sıkıp çiğner gıbı hareketler yapıp bırakıyor ne yapmalıyım yardımlarınizi bekliyorum
köpeğniz aşırı hırs yapmış. köpeğinizi kesinlikle dövmeyin. ava giderken de bu aralar tek getirin ava. başka köpek olmasın. köpeğinizle dialog kurun bu çok önemli. nasıl arkadaşınıza sohbet ediyorsanız onunla hatalarını iyilerini konuşun aferin deyin hata yaptı ise hayır deyin . bu demek değildirki köpek türkçe ne anlar dilden. zaten dilden anlamıyor köpekler sadece söyleme ses tonunuzdan ne istediğinizi idrak ediyor. farkıda iseniz her kelimeyi isannlar farklı nefes vurgu ile söyleriz. hayvanda bunu anlıyor.
   aport yapmayor ise avı bırakın hemen köpeğinizle konuşurak hatta yalvara yalvara isteğin ondan sevdii bir yiyecek alın yanınıza ödül verin. çiğneme sorunuda zaten hırsından kaynaklı hırs yapmış . zamanla gecer bu hırsı merak etmeyişn. eğer yese idi sorun başka idi ama çiğneme olayı hırsından kaynaklı. köpeinizle bolca vakit geçirin sizi görünce ava gideceğin, anlasın her zaman.
  ördek vuruyorsunuz alıp gelmiyor  ona o heyacanı yaşatın sizde o heyacanı yaşayın. almıyor diye birşey yok. alacak ama sizinde zqamanınızı alacak.
 abimin köpeğii vardı ördek ile hiç alakası yokdu işi gücü çulluk idi ama ne zamanki köpeği ben eğitime aldım. bu sefer köepiği gölden çıkaramz oldum . usta köpek olduktan sonra vurudğum ördeğin arkasına bile bakmazdım o sırayla peşpeşe hepsini kamışlarınçinde bulurdu getiridi bırakıp diğer vuruduğumu alır gekirdi sırayla. hatta şaşırdım köpeğe ördel almaya gidinde o bulana kadar ben 3 tane  daha vurduğum olurdu ama görmediği halde yön göstermediğim halde heposini bulup gelirdi o derece usta yaptım köpeği.
 ördek manyağı olup çıktı hatta bazen sert davranıyordum ben gölün i,çinde beliem kadar suda iken yanımdan ayrılmıyordu sadece burnu dışarda gerisi su içinde bekliyordu tekem atıyropdum canı yansın sudan çıksın diye ama nerde sudan çıkmak ne kelime tamtersi oluyordu.
  ama y,inede bu kadar köpeği suda bırakmak ii birşey değil köpek için. sabişt kalmaması gerekli su içinde

1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Uğur CAMUZCU

• Müdavim Üyemiz
    • http://www.loftyberg.com
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2013, 12:38:09 »
Köpeğinizle birlikte av yapmanızın başlıca sebebi, köpeğinizin size av bulmasıdır.Yani size hizmet etmesidir.
Yani o sizin için av yapacak ve sizin avcılığınıza uyacak.Siz onun değil.
Tabii bu uyum için de köpeğinizin ne istediğinizi anlaması gibi doğuştan gelen bir dehası olamayacağına göre sizin bunu ona öğretmeniz gerekir.
Bu öğrenme de gene köpeğinizin algılama kapasitesinin dışında özellikle sizin öğretme becerinizle doğru orantılıdır.
köpeğinizin 3 yaşında olduğunu söylüyorsunuz, bu durumda ya köpeğinize gerekli eğitimi veremediniz, ya köpek sizi sahip olarak tanımıyor yada kusura bakmayın köpeğinizin kapasitesi yok.
Uğur CAMUZCU
1970  BURSA

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2013, 14:25:10 »
Tsk ederim adem kardesim (dershane arkadasim) onerilerine uyacagim insallah duzelir.hakli olabilirsin culluk ve bildircinda hic sorun yok hic sikmadi ama ordektede boyle degildi ne oldu anlamadim

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2013, 14:28:13 »
Ugur bey yorumunuz icin tsk ederim. Kapasitesinin olmadigini sanmiyorum cunku gecen yil boyle degildi.bakalim dediginiz gibi s az nirim is bende bitiyor

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2013, 14:30:07 »
6,5 aylik yavrum var ondada aportu anca ben ondan uzaklasirsam yanima geliyor ben geldiginde tutuyor oturttuktan sonra agzindan aliyorum, eger getir, aport desem bnden kaciriyor oynuyor onceden uc aylikken sıkinti yoktu getirirdi ama simdi biraz basina buyruk davraniyor. Boynuna ip baglayip aport ettirdigim zamansa yari yolda agzindan birakiyor  tavsiyeleriniz ne olur acaba.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Uğur CAMUZCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2013, 14:44:11 »
6,5 aylik yavrum var ondada aportu anca ben ondan uzaklasirsam yanima geliyor ben geldiginde tutuyor oturttuktan sonra agzindan aliyorum, eger getir, aport desem bnden kaciriyor oynuyor onceden uc aylikken sıkinti yoktu getirirdi ama simdi biraz basina buyruk davraniyor. Boynuna ip baglayip aport ettirdigim zamansa yari yolda agzindan birakiyor  tavsiyeleriniz ne olur acaba.
Aport köpekten beklediğin bir görev olmalıdır. Sen  köpeğin yavruyken birtakım cisimleri atıp yavrunun onun peşinden koşup aport etmesini istersin. Bu senin yavruyla oynadığın bir oyundur. Yavru da bu oyunun bir parçası olarak attığın o cismi bazen getirir, sen ağzından almak istediğinde ağzından bırakmak istemez, direnir veya kaçar. Kovalayıp almaya kalkarsan da oyun daha da bir çekici hale gelir o yavru için. Yavruyu bir şekilde ağzındakini sana getirmeye ikna eder veya bir ödülle kandırsan bile onun aklında aport hep oyundur. Yani sıkılınca vaz geçebileceği, getirmeyebileceği bir oyun. Avı sıkmak, çiğnemek de bu oyundan kalma alışkanlıktır. Halbuki yavru köpeğinle bu aport oyununu hiçbir zaman oynamazsan ve aport eğitimine doğrudan köpeğine “aport” veya “al” komutu ile elinde tuttuğun herhangi bir cismi almasını öğretirsen köpek bunu emir olarak algılayacak ve buna itaat etmeyi öğrenecektir. Daha ileriki safhalarında da “aport” komutu ile uzağa attığın cismi veya vurulup düşen avı gidip alıp sana getirecek ve elini uzatıp “bırak” komutun ile eline verecektir. Burada köpeğin ağzına aldığı cismi veya avı çiğnemesi için de bir sebebi yoktur. Zira o sadece ağzında tutmayı ve sana getirmeyi öğrenmiştir. Avı da sana canlı olarak getirip teslim edecektir. Köpeğinin bunları yapabilmesi için temel itaatinin doğru bir şekilde öğretilmiş olması gerekir.
Uğur CAMUZCU
1970  BURSA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2013, 15:02:19 »
Haklisin abi temel iteatte sorun var simdiye kadar pek  sıkmadim komando yuruyusunu filan sıkinti yok  ama tasmadan saldigim zaman bide tanidigi bi yerdeyse problem soz dinlemiyor artik  bundan sonra hem av hemde cok sıki bi iteat egitimi, en basitinden yat egitimini kavramaya basladi ama  tony den umutluyum ama  dedigim gibi benimde tecrube etmem gereken cok sey var hic kopek beslemedigim icin yanlislarimi duzeltmeye calisiyorum.
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Uğur CAMUZCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2013, 15:13:39 »
Haklisin abi temel iteatte sorun var simdiye kadar pek  sıkmadim komando yuruyusunu filan sıkinti yok  ama tasmadan saldigim zaman bide tanidigi bi yerdeyse problem soz dinlemiyor artik  bundan sonra hem av hemde cok sıki bi iteat egitimi, en basitinden yat egitimini kavramaya basladi ama  tony den umutluyum ama  dedigim gibi benimde tecrube etmem gereken cok sey var hic kopek beslemedigim icin yanlislarimi duzeltmeye calisiyorum.
köpeğin daha ufak nerdeyse aynı yaşta bendede var sadece tasmada yürümeyle başladı eğitime tam 6 aylıkken,
şimdi yürüyor, oturuyor, yatıyor ve bekliyor bir ayda anca bu kadar olur bunları sabırla yaklaşık 10 aylık olana kadar tekrar edicezki,
temel itaati kusursuz olsun. sen anladığım kadarıyla köpeğini ava götürüyorsun. ben daha arazide gezmesi dışında canlı bişey daha göstermedim.
hiç acele etmeden herşeyi sindire sindire yapman lazım. bu benim tercihim bir başkasıda köpeğinin 3 aylıkken av yapmasını ister buda onun sorunu tercihi sen yapacaksın. ya sana tam anlamıyla itaat eden ve kusursuz bir şekilde sana av yapan bir köpekmi yoksa avlanmayı erkenden öğrenmiş bir köpekmi.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2013, 15:22:29 Gönderen: Uğur CAMUZCU »
Uğur CAMUZCU
1970  BURSA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 10 Kasım 2013, 15:26:55 »
Anladim abi egitimlere hergun gezmeye cikarttigimda mumukun oldugunca yaptiriyorum.Evet ava cikartiyorum her hafta sonu mumkun oldugunca dun misal keklik avina goturdum vurulan kekligin yanina geldik cagirdim buldu aportladi oturttum sevdimm  filan ondan  sonra diger ayrilan kekligi ariyoduk arkan geliyodu bi anda onume gecti ve kokuya girdi tabi daha once hic kopekle avlanmadigimdan anlamadim arkadasa seslendim kokuya girdi ama neye girdi bilmiyorum diye iki metre yanimizdan. Ben hem.av gosterip.hemde egitim vereyim dusuncesindeyim ne kadar av gorurse o kadar iyi diyorum belki yanlis bi dusunce, bu konuda siz abilerimin gorusune saygiliyim ve onerilere acigim.
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Uğur CAMUZCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2013, 15:31:43 »
Anladim abi egitimlere hergun gezmeye cikarttigimda mumukun oldugunca yaptiriyorum.Evet ava cikartiyorum her hafta sonu mumkun oldugunca dun misal keklik avina goturdum vurulan kekligin yanina geldik cagirdim buldu aportladi oturttum sevdimm  filan ondan  sonra diger ayrilan kekligi ariyoduk arkan geliyodu bi anda onume gecti ve kokuya girdi tabi daha once hic kopekle avlanmadigimdan anlamadim arkadasa seslendim kokuya girdi ama neye girdi bilmiyorum diye iki metre yanimizdan. Ben hem.av gosterip.hemde egitim vereyim dusuncesindeyim ne kadar av gorurse o kadar iyi diyorum belki yanlis bi dusunce, bu konuda siz abilerimin gorusune saygiliyim ve onerilere acigim.
bu senin tercihin, köpek senin istediğin gibi eğitebilirsin ben sadece kendi yaptığımı söylüyorum.
benim tam tersim düşüncede olan arkadaşlarda vardır, benle aynı düşüncede olanda.
ama şunu belirteyim drahthaar besliyorsan aport değilde ZORUNLU APORT öğretmelisin.
Uğur CAMUZCU
1970  BURSA

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #11 : 10 Kasım 2013, 15:32:09 »
Ahmet bey Uğur hocam bu konuda yıllarını adamış bir eğiticidir..Söylenecek herşeyi zaten söylemiş..Tavsiyelerine uymanız yeterli olacaktır..
Ayrıca bir sorum olacak..Köpeği Salıpazarı'ndan mı aldınız  ??
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 10 Kasım 2013, 15:47:56 »
bu senin tercihin, köpek senin istediğin gibi eğitebilirsin ben sadece kendi yaptığımı söylüyorum.
benim tam tersim düşüncede olan arkadaşlarda vardır, benle aynı düşüncede olanda.
ama şunu belirteyim drahthaar besliyorsan aport değilde ZORUNLU APORT öğretmelisin.
onerilerin icin tesekkurler abi suan ava goturmenin nasil bi sakincasi var senin nazarinda.
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 10 Kasım 2013, 16:29:14 »
Evet Salıpazarından Muhittin Maral kardeşimden aldım.

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 10 Kasım 2013, 17:28:03 »

Peki Uğur Bey, Benim DD'mde zorunlu Aport yok. Şimdi öğretebilirmiyim? öğretmeye çalışsam başarılı olabilirmiyim. yoksa geç mi kaldım?

Çevrimdışı Uğur CAMUZCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 10 Kasım 2013, 18:38:18 »

Peki Uğur Bey, Benim DD'mde zorunlu Aport yok. Şimdi öğretebilirmiyim? öğretmeye çalışsam başarılı olabilirmiyim. yoksa geç mi kaldım?
siz köpeğinizi yenimi aldınız? ilk önce bunu anlayalım.
hiç birşey için geç değildir, zorunlu aport biraz meşakatli bir iştir, sizin eğitmenliğiniz nasıldır bilmiyorum. ama sabrederseniz öğretebilirsiniz.
Uğur CAMUZCU
1970  BURSA

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 10 Kasım 2013, 20:54:00 »
siz köpeğinizi yenimi aldınız? ilk önce bunu anlayalım.
hiç birşey için geç değildir, zorunlu aport biraz meşakatli bir iştir, sizin eğitmenliğiniz nasıldır bilmiyorum. ama sabrederseniz öğretebilirsiniz.

Yaklaşık olarak 1 Yıl oldu.sabırlı davranabilmek yeter kı sonuc oyu olsun

Çevrimdışı Uğur CAMUZCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 10 Kasım 2013, 20:57:17 »
buda bendeki yavru, daha 6,5 aylık,
belki bir fikir verir diye bugün çektim.
20 gündür çalışıyor daha.

Gökhan Kardeşim senin için ekledim

« Son Düzenleme: 10 Kasım 2013, 22:08:52 Gönderen: Uğur CAMUZCU »
Uğur CAMUZCU
1970  BURSA

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 10 Kasım 2013, 21:41:48 »
Masallah cok guzel omru va avı uzun olsun
Benim kopegimde otur yat bekle gibi komytlarda sikinti yok sadece dedigim gibi sadece aportta sikinti yasadim avini Sıkıyor ve bazi komutlarima uymuyor aslinda sizinle tekefonda gorusmek isferim tabi siizcede uygun olursa

Çevrimdışı Uğur CAMUZCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 10 Kasım 2013, 21:51:14 »
Masallah cok guzel omru va avı uzun olsun
Benim kopegimde otur yat bekle gibi komytlarda sikinti yok sadece dedigim gibi sadece aportta sikinti yasadim avini Sıkıyor ve bazi komutlarima uymuyor aslinda sizinle tekefonda gorusmek isferim tabi siizcede uygun olursa
videoyu Gökhan için koydum, tabiki 3 yaşındaki köpekle arasında fark olacaktır. telefonumu yolladım sana.
Uğur CAMUZCU
1970  BURSA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 10 Kasım 2013, 22:35:25 »
videoyu Gökhan için koydum, tabiki 3 yaşındaki köpekle arasında fark olacaktır. telefonumu yolladım sana.
abi cok tesekkur masallah cok guzel hem itaat hem gelisim  benimkini tasmasindan saldigim zamn zaptetmesi birqz guc oluyor isi biraz sıki tutmam lazim bundan sonra onu anladim.
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 11 Kasım 2013, 08:47:53 »
Tsk ederim adem kardesim (dershane arkadasim) onerilerine uyacagim insallah duzelir.hakli olabilirsin culluk ve bildircinda hic sorun yok hic sikmadi ama ordektede boyle degildi ne oldu anlamadim
ahmettt :)) soy isim çok tanıdık geliyordu zaten ama isim benzxerliği dir demiştim. nasılsın kardeşim .uzun zaman oldu değilmi. :)) dersane bahane zaten işin gezmesi sohbetindeydik :) neler yapıyorsunn bakalım. köpeği muhittinden almışsın öyle yazmışsın. muhittin harika bir çocuktur nerden tanıştınız siz muhittin ile :)) sen ladikdemisin yakın zamanda gelecem oraya amcamların yanına. belki bilirsin tufanoğulları varya YAŞAR KOCA , ARSLAN KOCA, İSMET KOCA  . babam ile amca çocukları . :))) . hatta cumartesi akşamı aradım bi araba vardı sizin orda galericide  ona bakın dedim zatan tanış çıktı adam araba baya boya varmış :))  vazgeçtim sonra. eğer araba temiz çıksa idi almaya gelecektim bugun
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2013, 08:49:42 Gönderen: Adem KOCA »
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 11 Kasım 2013, 11:46:32 »
ahmettt :)) soy isim çok tanıdık geliyordu zaten ama isim benzxerliği dir demiştim. nasılsın kardeşim .uzun zaman oldu değilmi. :)) dersane bahane zaten işin gezmesi sohbetindeydik :) neler yapıyorsunn bakalım. köpeği muhittinden almışsın öyle yazmışsın. muhittin harika bir çocuktur nerden tanıştınız siz muhittin ile :)) sen ladikdemisin yakın zamanda gelecem oraya amcamların yanına. belki bilirsin tufanoğulları varya YAŞAR KOCA , ARSLAN KOCA, İSMET KOCA  . babam ile amca çocukları . :))) . hatta cumartesi akşamı aradım bi araba vardı sizin orda galericide  ona bakın dedim zatan tanış çıktı adam araba baya boya varmış :))  vazgeçtim sonra. eğer araba temiz çıksa idi almaya gelecektim bugun

evet kardeşim uzun zaman oldu ben sürekli geliyorum çarşamba ya hatta yanılmıyorsam abinin fotoğraf stüdyosu var bi kaç defa bakındım ama göremedim. gelirsen beklerim kardeşim amcanların hepsini çok iyi tanırım onlarda beni tanırlar. buralarda işin olursa bende yardımcı olmaya çalışırım kardeşim galericileri de tanırım benim tanımadıklarımı da arkadaşlarım tanır gelirsen beklerim kardeşim

Çevrimdışı N.Emre ŞİMŞEK

• *
« Yanıtla #23 : 11 Kasım 2013, 11:59:39 »
Ahmet bey çok kısa süre önce benzer problemleri yaşamış biri olarak söylüyorum, aşılması güç olan problemler değil. Zorunlu aport kesin çözüm belki ama onda da yanlış yapmamak lazım. Drahthaar larda bence eğitimin yaşı yoktur. Yeterki yaklaşım doğru olsun. Selamlar
Nurettin Emre ŞİMŞEK
1976 Ödemiş/İzmir
05057052062

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 11 Kasım 2013, 13:16:35 »
evet kardeşim uzun zaman oldu ben sürekli geliyorum çarşamba ya hatta yanılmıyorsam abinin fotoğraf stüdyosu var bi kaç defa bakındım ama göremedim. gelirsen beklerim kardeşim amcanların hepsini çok iyi tanırım onlarda beni tanırlar. buralarda işin olursa bende yardımcı olmaya çalışırım kardeşim galericileri de tanırım benim tanımadıklarımı da arkadaşlarım tanır gelirsen beklerim kardeşim
vayy ozaman beklerim dükkandayım bende. babamın iş yeri duruyoruz işte başında stüdyonun. kardeşim sen neler yapıyorsun bakalım nasıl gidiyor. bu arada madem çok tanıdığın var bana araba bul yaa .sattım arabayı şimdi araba bulmaıyorum. hanıma araba lazım :))
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82