Gönderen Konu: Aport  (Okunma sayısı 2391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Aport
« : 12 Kasım 2014, 16:46:58 »
Arkadaşımın drahthaar ı sorunsuz ve süper bi avcı idi. fakat aportu yapmıyormuş. galiba zorunlu aport eğitimi verirken köpeğini bıraz hırpalamış şimdi aport etmeyi bıraktı diyor. ustalarımızdan yardım bekliyoruz
Ahmet YAMAN 1980 SAMSUN LADIK

Çevrimdışı Ahmet ÖZDEMİR 34

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Aport
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2014, 19:46:25 »
Öncelikle zorunlu aportu nasıl uyguladı? Yeniden aport yaptırmak istiyorsa  aport komutunu kullanamayacak yeni bir kelime kullanacak( getir,tut,al gel, vb.)şekilde anlaşılan köpekle fazla uğraşmış. Telefisi olabilir. En kaliteli ödül mamasından  kullanacak 10 metrelik iple yarı tok şekilde araziye çıkarcak.aport malzemesi de rulo fırçanın üzerine tavşan,keklik vb.ödül mamasından bir tane araziye girerken versin köpek biraz gessin sonra yanına çağırsın otur komutunu kullansın oturunca sevip mamadan bir tane versin. Sonra aport malzemesini 2 metre kadar önüne atsın getir oğlum veya getir kızım desin ağzına alınca aferin desin yanına getirince bırakınca  mamadan bir tane versin. Ve Aferin diyip ismini söylesin. Bir iki denemede olmaya bilir ama sık sık YAPILMAMALI haftada 1 defa yada iki defa.
Not: köpek getirmediği zaman asla kızılmamalı yada kötü davranılmamalı.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2014, 19:47:48 Gönderen: Ahmet ÖZDEMİR 34 »
Ahmet ÖZDEMİR
1978 İSTANBUL

Çevrimdışı Ahmet YAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2014, 08:08:15 »
ahmet bey teşekkür ederiz önerileriniz için. zorunlu aportu kulağını sıkarak denemiş ondan verim alamadığı için ağzını açmaya çalışarak yapmış ama köpek sanırım korkmuş ondan
Ahmet YAMAN 1980 SAMSUN LADIK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Kasım 2014, 16:11:36 »
Bu yüzden zorunlu aportu bir daha tekrarlarsa köpek av merasına çıktığında sürekli korku içinde gezecek ve sahibinin yanından ayrılmayacak bu sefer avıda yapmaz.eskiden ilk köpeklerimin bir tanesini aynı yöntem ile eğitmiştim.köpeğim safkan bir ırk olduğu halde köpeği bozdum.köpeği yavruyken sırbistandan getirmiştim.eski sahibi de bana yukarda yazdığım yöntemi uygulamamı istedi.ve güzel sonuç aldım.yani denemesini tavsiye ederim.ayrıca safkan bir ırk ise zorunlu aport uygulaması zaten hata(bende bu duruma düştüğüm için söyledim.saygılar ve kolay gelsin.
Ahmet ÖZDEMİR
1978 İSTANBUL

Çevrimdışı Musa ÇETİN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2014, 19:34:15 »
ahmet bey benim köpeğim setter 15 aylık ve aport etmiyor yanliz sizin tarif ettiğiniz gibi yada benzeri diyeyim ben denedim ama köpek aport malzemesini ağzina bile almiyor. ne yapmam gerekiyor. birde ben bildircın yedi diye biraz tozunu almiştım. ondan sonra hiç aport yapmamaya başladi

1985 zonguldak

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2014, 23:02:56 »
Musa bey İngiliz ırklarına zorunlu aport uygulanması zaten yanlıştır. Köpeğiniz bıldırcını yenmesinin iki nedeni vardır 1.ava aç götürmeniz 2.bıldırcının bağırsaklarının dışarıya çıkmasıdır. Köpeğiniz zaten genç aport konusunda köpeğiniz  ile fazla denemiş olduğunuzdan köpeğin canı sıkılmış olabilir.köpeğinizi biraz fazla sevip tabi şımartmayarak sevmeniz lazım ve sonra başka güzel aport yapan bir köpek bulup kendi köpeğinizin önüde aport yaptırın sizin köpeğiniz sizi izlesin.sizi başka bir köpekle görünce sizi kıskanıp sizinle aport yapmaya başlıyacaktır. Köpeğiniz ile fazla aport yapmayın. Günde 1 kere denemenizi yeterlidir. Kolay gelsin.zorunlu aport köpeğinizi daha çok üzecektir.
Ahmet ÖZDEMİR
1978 İSTANBUL