Gönderen Konu: FİŞEK SEÇİMİNDE YARDIM ?  (Okunma sayısı 424 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim TURAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
FİŞEK SEÇİMİNDE YARDIM ?
« : 14 Aralık 2023, 11:01:00 »
Değerli ustalarım. Karsta keklik avı yapıyoruz. Sıcaklık av saatinde ortalama 4 derece. Rakım 1600-1700 civarı. Tüfeğim Huğlu Renova 66 namlu. Köpeksiz avlanıyorum. Fişek seçiminde buradaki ustalar 34 gr 4 numara atmamı söylediler lakin forumdan edindiğim bilgilere göre bu fişek seçimi yanlış geliyor. Çıktığım avlarda 34 gramdan aşağı pek fişek atmadım ama içime sinerekte av yapmadım. (3 numaralı şok kullanıyorum.)
Tüfek ya çok sert patlıyor yada benim içime sinmediği için bana öyle geliyor. Grupman denemesinde sonuç güzel fakat avda pek öyle olmuyor maalesef.  Haftasonu avında BP 32 GR 6 numarayla ava çıkmayı düşünüyorum. Sizce 34 gr 4-5 mi yoksa 32 gr 6 numara mı kullanmalıyım. Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür eder iyi avlar dilerim.
  • HUĞLU RENOVA
1994 - Kars

The following users thanked this post: B.Ulaş EREN

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: FİŞEK SEÇİMİNDE YARDIM ?
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2023, 11:29:55 »
Değerli ustalarım. Karsta keklik avı yapıyoruz. Sıcaklık av saatinde ortalama 4 derece. Rakım 1600-1700 civarı. Tüfeğim Huğlu Renova 66 namlu. Köpeksiz avlanıyorum. Fişek seçiminde buradaki ustalar 34 gr 4 numara atmamı söylediler lakin forumdan edindiğim bilgilere göre bu fişek seçimi yanlış geliyor. Çıktığım avlarda 34 gramdan aşağı pek fişek atmadım ama içime sinerekte av yapmadım. (3 numaralı şok kullanıyorum.)
Tüfek ya çok sert patlıyor yada benim içime sinmediği için bana öyle geliyor. Grupman denemesinde sonuç güzel fakat avda pek öyle olmuyor maalesef.  Haftasonu avında BP 32 GR 6 numarayla ava çıkmayı düşünüyorum. Sizce 34 gr 4-5 mi yoksa 32 gr 6 numara mı kullanmalıyım. Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür eder iyi avlar dilerim.

32 gram kullanman yeterli gelir üst gramajlar eksi havalarda iş görür hatta 31 gram bior tapa yeterli olur
Bende erzurumda av yaptım geçen hafta sonu soğuk havada 31 gram 30 gram 32 gram gayet güzeldi  bi dene
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Çevrimdışı İbrahim TURAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2023, 16:05:45 »
teşekkür ederim
  • HUĞLU RENOVA
1994 - Kars

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2023, 16:31:28 »
32 gram kullanman yeterli gelir üst gramajlar eksi havalarda iş görür hatta 31 gram bior tapa yeterli olur
Bende erzurumda av yaptım geçen hafta sonu soğuk havada 31 gram 30 gram 32 gram gayet güzeldi  bi dene
Hava sıcaklığı,rakım ,tüfek, şok önemli etkenler.
Keklikte çok uzak atmıyorsanız saçma bence 7 yeterli.
Köpeksiz avlanacaksanız ilk fişek 6no 32g
İkinci fişek 6 no 34g
Son fisek 5 no 34 g ( 45+ m) ler.
Gereğinden fazla kalın saçmaya gerek yok.
Bence keklikte 6 no dan daha da iri saçmaya gerek yok.
Ancak merada tavşanda olur diye düşünerek son fişeği 5 no 34 g olarak yazdım.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979