Gönderen Konu: CZ YİVLİ TÜFEKLERİ GENEL DEĞERLENDİRME  (Okunma sayısı 3320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selçuk AYDIN

• Free Üye
  • *
CZ YİVLİ TÜFEKLERİ GENEL DEĞERLENDİRME
« : 24 Mayıs 2013, 18:13:53 »
CZ yivli tüfekler üstüne genel değerlendirme
Sn forum üyeleri, bilindiği üzere CZ yivli tüfekleri artık ülkemiz avcısının en çok rağbet ettiği yivli tüfek konumunda. İş dolayısı ile elimden çok miktarda CZ gelip geçmekte. Hemen hemen her çaptaki tüfeği deneme ve inceleme fırsatım oldu. Bu tecrübelerimi burda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ticaretteki bir kuraldan bahsetmek istiyorum. '' Fiyat fayda ilişkisi '' diye bir şey var. Aldığınız ürün her ne olursa olsun muhakkak kendi cinsi içinde bir kategoriye aittir. 500 $ lık bir ürün alıp bundan 5000 $ lık bir ürünün performansını ve kalitesini beklemek ancak iyi niyetli hayal kurmaktır. Ancak bu 5000 $lık ürünün de mükemmel olacağı anlamına gelmez. Mükemmeli şartlar belirler. Modifiye edilmiş bir arazi aracının asfalttaki lastik gürültüsü ve ağırlığı onu kötü yapmaz. Sadece yanlış üründen yanlış iş beklediğiniz anlamına gelir.

Buradan hareketle, artık piyasada oturmuş bulunan CZ yivli tüfeklerini bu bağlamda değerlendirdim. Tamamen şahsi görüşümdür.

Yazımı çok uzatıp sizleri sıkmak istemiyorum, bu yüzden kısaca avantaj ve dezavantajları sıralamak istiyorum.

Artı yönleri:

1- Tüm CZ ' ler tabancaları dahil olmak üzere ekonomik ürün grubundadır, fiyat fayda ilişkisinde ön sırada yer aldıkları açık bir gerçektir.

2-Tüfek namluları dövme malzemedir, dolayısı ile metal yoğunluğu yeterli seviyededir.

3-Mekanizmaları talaşlı imalat olup, uygun evsaftaki çelikten imal edilmiştir.

4-En önemli kısımlardan birisi olan tırnak, Mauser K98 kopyası olup, bilinen en sağlam tırnak sistemidir. Kovan dip tablasının nerede ise yarıya yakınını kavramaktadır, bu da sıkışmış bir kovana 4/3 oranında güç uygulama imkanı sağlar. Kavrama yüzeyinin geniş olması sıyırma ihtimalini çok ciddi oranda düşürür, tamamen sıyırmaz demiyorum. Ama standart tırnaklı tüfeklere oranla bu yüzde çok düşüktür.

5-kilitler klasik K98 sisteminin kopyasıdır. Ön kilitler yekpare olduğundan çok güvenlidir, arkada bulunan kontra kilit ise mekanizmanın geri gelme ihtimalini neredeyse sıfıra indirmektedir. Gerçi kilitlerin ikisinin birden kırılma ihtimali devletimizdeki eksiklerin sıfıra inmesi ihtimali kadardır ama, yine de ihtimaldir.

6-Gez arpacık oldukça hassas ölçüde dizayın edilmiş. Mevcut CZ fabrika nişangahlarının yeni başlayanlar için iyi bir nişangah sistemi olduğunu düşünüyorum.

7-Set kesimleri genelde düzgün, namlu ağzı kesimi fena değildir.

8-Dürbün montajında tüfeğin üstündeki kızaklar, tüfeğe ayakların kilitlenmesinde veya vidalı montajda ( sağlıklı olan yöntem budur) uygulama kolaylığı getirmektedir.

9-Tüm CZ yivli tüfeklerde magnumlarda 2, standartlarda 1 adet olmak üzere darbe tutucu mevcuttur. Ama magnumların ön tutucusu var ile yok arası bir şeydir.

Eksi yönleri:

1- Kundak çok kullanışsız ve estetikten uzak bir formda, kundak tüfek birleşimleri çok sağlıksız ama düzeltmek mümkün. Yataklamalarda nerede ise 2 avuç malzeme kullanıyorum.

2-Kubuz iç yüzeyleri tesviye görmemiş , CNC' den çıktığı gibi montaja gitmiş, sanki bu da mekanizmanın rahat çalışmasına ciddi bir engel teşkil etmekte. Ama düzeltmek mümkün.

3-Kubuz gövdesi alüminyum, tabi bu doğramalık alüminyum değil ama yivlide olması gereken o güzel metal sesini asla vermiyor.( malesef son dönemde bir çok firma maliyet hesabından bu yola başvuruyor)

4-Mekanizma kolunun açısı çok kötü, seri atışlarda takılmaya sebep oluyor ama düzeltmek mümkün.

5- Mekanizma topuzunun dış yüzeyinde tırtır olmaması kavramada sıkı tutmaya bir miktar engel, parlak yüzeyli olması seri çekmede kavrama sıkıntısına neden oluyor, değişmesinde fayda var.

6-Tırnak mekanizma birleşimi tesviyesiz, kolu çevirirken ciddi bir sıkışmaya sebep olmakta.

7- Bizim zarf kapağı tabir ettiğimiz, mermiyi şarjöre basarken mermilerin üstüne geldiği parça plastik, aşınmaya müsait.

8-Tetik ayarlanabilir tetikler içindeki kötü seçeneklerden biri, üstünde çalışınca bazen randıman veriyor, ama kıl sistemini iptal edecek derecede hassasa ayarlandığında süper oluyor diyebilirim.

9-Magnumların ön stopperi mutlaka yeniden kaynaklanmalı, çok zayıf bir konumda.

10- Vida bağlantıları mutlaka değişmeli

SONUÇ

CZ marka yivliler üstünde çalışılırsa iyi sonuç verebilecek tüfekler. Fiyat fayda ilişkisinde ön sıralarda yer alıyor. Çok uzun mesafelerde '' Match '' tüfek kalitesini kimse beklemesin veya abuk sabuk mesafelerden çok iyi sonuçlar attığını kimse söylemesin. İyi sonuç göreceli bir kavram. Benim kötüm bir başkasının iyisi olabilir. Benim değerlendirmem 300 metredeki 60x40 ebadındaki bir hedef için değildir. Şahsi kanaatim '' Alıp ava gider misin ? '' derseniz, alırım ve giderim. Ancak üstünde çalıştıktan sonra kullanırım. En önemli bölüm olan namlu sorunsuz. Gerisi de fani şeyler zaten, müdahale mümkün. Bu rakama TÜRKİYE şartlarında daha iyisi alınamaz. Alan herkese hayırlı olsun.

Diğer önemli bir nokta da distrübütörünün yaklaşımı ve malına sahip çıkması, bu konuda CZ rakipsiz diyebilirim.

Saygılarımla

Selçuk AYDIN

0532 491 10 91
Selçuk AYDIN
1968 İSTANBUL..0532 491 10 91.
[email protected]

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Ynt: CZ YİVLİ TÜFEKLERİ GENEL DEĞERLENDİRME
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2013, 20:10:57 »
Ellerin dert görmesin büyùk usta,saygılar sevgiler...
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı T.Emirhan MERT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2013, 22:44:26 »
Selçuk bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
CZ marka yivliler üstünde çalışılırsa iyi sonuç verebilecek tüfekler.
Elimizdeki 7 mm cz tüfeğimize modifiye yaptırmak istesek baştan sona ne gerekiyorsa bunun maliyeti ne olacaktır.
Kemal Aktaş isimli bir arkadaşa gerken müdahaleyi  yapmışsınız galiba  o da memnun galiba çünkü 425 metreden tekeyi vurdu adam.Tabi burda tüfek kadar arkasındakide önemli ama sizin modifiyede baya etkili.
Şu anki 300 metre grupman kum torbası üstünden 10 cm içinde toplanıyor.Yani küffar tabiriyle 4 moa bunu 2 moaya yani 5 cm içine toplamak yapılan modifiyeden sonra mümkün oluyormu.
Saygılar...
1988 MERSİN

Çevrimdışı Mehmet ALTAN

• *
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2013, 23:28:55 »
.........................
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2013, 23:30:22 Gönderen: Mehmet ALTAN »

1980 erz/ispir/ANTALYA

Çevrimdışı T.Emirhan MERT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2013, 23:43:41 »
Keskin mermi ne demek.
Saygılar...
1988 MERSİN

Çevrimdışı Mehmet ALTAN

• *
« Yanıtla #5 : 27 Mayıs 2013, 00:20:05 »
......
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2013, 23:29:50 Gönderen: Mehmet ALTAN »

1980 erz/ispir/ANTALYA

Çevrimdışı Selçuk AYDIN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2013, 23:22:04 »
:)
Selçuk AYDIN
[email protected]

Çevrimdışı Selçuk AYDIN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2013, 23:30:04 »
Emirhan bey telefon edin lütfen.Sebepleri ve sonuçları söyleyeyim.Konuya vakıf olmayan insanların kulaktan dolma sözlerinden etkilenmeyin.Hiç bir şey göründüğü gibi değildir.Kemal Aktaş bu konuya çok meraklı ve zeki bir arkadaştır.Sıfırdan başlayarak geldi ve hala kendini geliştiriyor.Bu kadar mermi attığı ve konunun diğer kısımlarına da vakıf olduğu halde daha bir ukalalığını veya kibirini görmedim.Uzun mesafe atıcılığı konusunda çok şey anlatabilecek durumda.
Selçuk AYDIN
[email protected]

Çevrimdışı Selçuk AYDIN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Mayıs 2013, 01:07:36 »
Görüldüğü gibi konu daha ne dediğini bile bilmeyen kişilerin boş konuştuğu bir alan haline gelip bilgilendirme amacının ötesine taşacak.Buna mani olmak için konuyu kilitliyorum.Emirhan bey her konuda elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.Para da benim için artık o kadar önemli bir şey değil.Bana telefondan ulaşabilirsiniz.
Selçuk AYDIN
[email protected]