Gönderen Konu: Huğlu 104 A  (Okunma sayısı 12379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar YILMAZ 07

• *
Huğlu 104 A
« : 14 Aralık 2010, 23:44:51 »
2 arkadaş, başka bir arkadaşımıza tüfek hediye edelim dedik. Hediye edeceğimiz arkadaşta tüfek seçimini bana bırakınca, adetim olmak üzere Antalya'da ne kadar av bayi varsa dolaştım yine. Aradığım fiyat aralığında Huğlu 104 A'ya karar kıldıktan sonra, esnafı birbirine düşürerekten uygun fiyattan tüfeği aldım. :)

İlk defa tüfek sahibi olduğum zamanlarda Huğlu'ya oldukça soğuk baksamda, zamanla tüfekleri tanıdıkça, yerli markalar (superpozeler için) arasında işçiliğini en temiz bulduğum markaların Huğlu ve Ata (AKUS'u ihmal edersek tabi) olduğunu farkettim.

Tüfek çift tetik ve ejektörsüz versiyon olan 104 A modeli. Tüfeğin genel özellikleri, 71 cm namlu boyu, 3-5 numara sabit şok, çelik kasa, kasa beyaz krom kaplama, namlu içi beyaz ve namlu dışı siyah krom kaplama.

Kasa üzerinde ki gravür ve yazı derinlikleri vasat olsada bir çok yerli üreticiye göre gayet başarılı. Fotoğraflar gece çekildiği için parlayan flaşın etkisi ile yazı derinlikleri belli olmuyor.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

Serdar YILMAZ
1982/Diyarbakır İkamet: Antalya

• *
Ynt: Huğlu 104 A
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2010, 23:46:59 »
Superpozelerde uzun ömür açısından en önemli noktalardan biri kuşkusuz kilit yapısı. Kilit çift parça ve menteşe pimleri birbirinden bağımsız. Doğal olarak namlu altında ki menteşe pim yatağıda çift parça. Benim tüfeğimde (Toz 120) kilit, menteşe pimi ve menteşe pim yatakları tek parça. Sanırım tüfeğin hafifletilmesi düşünülmüş. Dipçik içerisinde ki vidayı elimde uygun lokma başlığı olmaması sebebi ile sökemedim (üstelikte her türlü sökümü rahatlıkla yapabileyim diye 2 ayrı tornavida setim varken), mekanizmayı çok istememe rağmen fotoğraflayamadım malesef.

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2010, 03:10:00 »
104a kullandım..agır oldugu içinde sattım..en az 3.500 kilodur....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

• *
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2010, 09:40:44 »
Kendim tartmadım ama katalogda 3.2-3.4 kg arasıdır diyiyor. Çoğu avcı tüfekleri hafif olsun ister, tercih meselesi tabi. Ben tüfeğimi daha çok poligonda kullandığım içim ağır bir tüfek tercih etmiştim (Toz 120, 3.4 kg). Arkadaşımda şimdiye kadar hep çelik kasa kullandığı ve kişisel tercihi bu yönde olduğu için alüminyum alaşımlı kasa arayışımız olmadı.

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2010, 14:53:37 »
Ne güzel iş yapmışsınız Serdar Bey. Hepimize böyle eli, yüreği geniş arkadaş lazım. Allah kalbinize göre versin. Arkadaşınız da gülegüle kullansın.

Dipçiği sökememişsiniz. Ben 13 no lokma ile sökmüştüm ama her Huğlu aynı olmayabilir. İçini açsanız da görecek pek bir şey yok :) İnanılmaz sade. Tetik ve yerine getiren yayı, iki horoz çekici ve onların takılma dişleri ile yayları, iki horoz yayı ve mili, altta kurma dili. Başka şey yok :) Kasa içindeki iki iğne ve yayı da ilave edelim. Halbuki öyle tetik tertibatları da var ki, çözmek için epey evirip çevirmek lazım.

Bence arkadaşınıza vermediyseniz bir de deneme atışı yapın.

Tüfeğin ağırlığı konsunda bizim imalatçıların bir çoğu biraz akıl çeliyor. Verdikleri değerler beli bir özellikte olanı için belirgin yazılmalı. Verdikleri ağırlık, hangi uzunlukta namluya ait, mobil şok mu, yalancı çakmaklı mı belirsiz. Daha kesin olmaları lazım. Ben de ağırlıklarına dikkat ederim. 3,4 olacağını sanmıyorum. Tahminim şu tüfek 3,3 civarı olabilir, belki daha az.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2010, 15:02:52 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• *
« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2010, 15:17:44 »
Teşekkür ederim Volkan Bey. Bende 13 numara lokma ile denedim ama bol geldi, sıyırdı. 11 numara küçük geliyor. 12 numara da elimde yok. :) Tüfeği arkadaşıma verdim ama zaten beraber ava gidiyoruz. Ben de denemeyi heyecanla bekliyorum. Tüfeğin ağırlığı bence de 3.4 kg dan az olması lazım çünkü kendi tüfeğimden (3.4 kg) hafif.

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Sezer ÇÖPLÜ

• *
« Yanıtla #6 : 31 Mart 2011, 22:07:04 »
satlık huğlu av tüfeği arıyorum
Sezer ÇÖPLÜ
1982 kahraman maraş

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• *
« Yanıtla #7 : 01 Nisan 2011, 00:23:24 »
  Sezer bey tüfeği aramanız gereken yer burası  http://www.avlakforum.com/forum/index.php?PHPSESSID=7j4serkcqq8j48ab9ftois8ph7&board=60.0 buradan ilan vererek arayabilirsiniz.
yada satılık tüfekler bölümüne bakarsanız oradada bulabilirsiz..
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]