Gönderen Konu: FİŞEK DOLUM ÇALIŞMALARI  (Okunma sayısı 21081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: FİŞEK DOLUM ÇALIŞMALARI
« Yanıtla #50 : 08 Nisan 2023, 21:14:36 »
Muhammet Bey,D20 barutu dolum yapan bir firmamız tüm gramajlarında kullanınca neredeyse nefret edecek boyuta gelmiştim ama sonraları kendi çapımda denemeler yapmaya başlayınca d20 baruta olan ön yargım değişti öncelikle saçma dolusu için en iyi verimi 28-30 gram arası veriyor ben, hem iri hemde ince saçmada en iyi verimi kanatları bağlantı noktalarından ayrılmış power piston tapalarla 29 gramda aldım(1.55-1.60 g d20)
Kurşun dolumunda ise aşağıdaki videoda belirtilen dolumda güzel sonuçlar verdi lakin domuz avı için hızı biraz daha artırmak daha iyi sonuç verebilir.
Saygılarımla.
Bu arada birkaç yıl önce hız ölçümü yaptığım bir şerinin sonuçları hayli iyi çıkmıştı ama aynı seriyi bulmak artık güç,sonuçlar şöyleydi;66 cm namlu,2 no şok,pompalı av tüfeği,1370 rakım.
28 derece sıcaklıkta V1.5= 1360 fps (414m/s)
0 derece sıcaklıkta V1.5= 1312 fps (400 m/s)

« Son Düzenleme: 08 Nisan 2023, 21:24:45 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• *
« Yanıtla #51 : 09 Nisan 2023, 16:00:16 »
Zahmet edip katkıda bulunduğunuz için çok teşekkürler abi, sağolasın. Çıkış hızları gayet güzel, hazır fişekler de bu ortalamada. Ben de 30-32 gr. Dolum yapmayı planlıyordum, kapamasını düz yapacağım. Bakalım inşallah umduğumdan daha iyi olur. Rahmetli dedemin zamanında alıp kullandığı fişekleri buldum. Çoğunu hatıra sakladım, kullanılamayacak gibi olan ya da güvenemediklerimi ayırıp kestim içindeki barutları kullanmayı planlıyorum. Vakit bulursam sizlerle paylaşacağım. İnşallah bilindik iyi bir barut olur.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2023, 16:07:52 Gönderen: Muhammet ACAR »
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #52 : 11 Nisan 2023, 23:10:07 »
"Kötü barut" yoktur. İklime uygun şekilde doğru yerde ve doğru ölçüde kullanılmamış barut vardır.
D20 baruta önceden kimse dönüp bakmazdı, şimdi yokluk zamanı, sözüm ona adamın olmadığı yerde Abdurrahman Çelebi oldu.

D20 barutla ilgili kaynak bilgiyi kısaca özet geçeyim;

"Genelde bıldırcın ve üveyik gibi avlarda kullanılmak üzere, hafif dolu ve hızlı fişek elde etmek için uygundur.
Düşük nem ve sıcak havalarda daha iyi performans verir.
İdeal dolumlar 28-30 gram aralığı olup 32 gram için de uygundur.
Soğuk havalara pek uygun bir barut değildir fakat kuru iklimlerde soğuk havada yine de nispeten başarılı olabilir"

Barutların özellikleri anlatılırken nemli iklim vurgusu özellikle yapılır. Çünkü nitroselüloz içerikli tek bazlı ve özellikle gözenekli barutlar neme karşı daha hassastır.
Ayrıca nem+soğuk beraberinde yoğunlaşan hava, namluyu terk eden mühimmata karşı daha fazla mukavemet oluşturacağı için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Yani iklime uygun barut ve dolum kullanımı önemli..

D20 dengeli bir barut. 1,40g 28 ölçüsünü yazın yorulmadan atarsınız mesela. Daha etkili olsun isterseniz 1,45g yapabilir, 30g için de 1,55g kullanabilirsiniz. Ölçülerle 0,05g ileri geri oynayarak ve saçma gramajını da +/- 1/2 gram ileri geri değiştirerek size en uygun olanı zaten birkaç denemeyle bulursunuz.
1kg D20 ile 600+ fişek yapılabilir. Oyüzden kullanım açısından hesaplıdır da.
Rast gele !
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Ahmet HOŞGÜN

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• *
« Yanıtla #53 : 12 Nisan 2023, 11:36:43 »
Çok teşekkür ediyorum sağ olun verdiğiniz bilgiler için. Çek barutu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Kullanma fırsatınız oldu mu ?
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷