Gönderen Konu: Çulluk ustaları yardım  (Okunma sayısı 10579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Bumin KAGAN

• *
Çulluk ustaları yardım
« : 21 Şubat 2011, 15:45:00 »
Sevgili avcılar ben Elbistanlıyım elbistanda av yaparım ve haliyle keklik bizim ustalık alanımız .
Ama bu yıl avcılığımdaki en büyük eksiği buldum ÇULLUK.
evet eksik zira buralarda bu kuşun avı bilinmez kimse özel olarak çulluk avına gitmez merada denk gelirse tüfek atarlar ama çulluk avcısı denilebilecek tek bir avcı yok.
Ben geçenlerde ördek bakmak için dere kenarında gezinirken bi kaç kuş uçurdum sonra köpeğimle özel olarak çulluk avına gittim ve başarılı oldum ama bu tamamen şans bildiğimden değil.
Sizden istediğim yardıma gelince burada orman yok kuç uçurduğum yerdede artık kalmadı 60 km uzaklukta meşe çam ormanı var köpeğim pointer nerelerde aramalıyım bu kuşu bu mevsimde .
çarşamba son :(
Murat Bumin KAĞAN
1980 Elbistan K.MARAŞ

TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN

Çevrimdışı M.Bumin KAGAN

• *
Ynt: Çulluk ustaları yardım
« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2011, 15:21:59 »
hiç usata yokmuymuş
Murat Bumin KAĞAN
1980 Elbistan K.MARAŞ

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2011, 15:36:55 »
çullugun işi belli olmaz...hava lodos kuş olmaz derler,o gün merada millet tüfek atmaktan bıkar..üç gün yagmur yagar süper kuş olur derler tüfek patlamaz...:))
usta degilim ama sık ormanlıklarda  ıslak ve nemli yerlerde beslenir...gündüz ormanda  saklanır akşam ezanıyla birlikte çayırlara uçar sabah aydınlanana kadarda çayırlarda çamurlarda beslenir....ormanda çulluk kaldırdıgın yerleri ezberleyeceksin genelde aynı yerler devamlı kuş tutar ustalar kümes diyor böyle yerlere....iyi köpek şarttır...
sabah hava aydınlanırken,akşam ezanıyla birlikte bek avıda vardır...orman içlerindeki çayırlarda beklenir..ezandan 5-10 dakika sonra havada görünmeye başlarlar..iyi köpegin yoksa iyi fenerin olsun..bekte vurdugun kuşu bulmak zordur akşam vakti...15-20 dakika içinde ne görürsen odur...bek avı biter yani....rastgele...
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• *
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2011, 15:48:58 »
kardeşim bu çulluğun işi belli olmaz havaya göre yer değiştirir meşelikleri ara eğer kar varsa yada bulunduğun yer genelde çamlık çoksa oraları ara bu kuşun nerede ve nereye gideceğine daha kimse öğrenemedi ...zaten şu anda kuşun en kıt ve eşleşme zamanı bence bu hafta avdan çok makara ve mangal sohbet yapın rasgele
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• *
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2011, 16:17:48 »
Çulluk ne yapacağı belli olmayan bir hayvan olsada, herzaman aynı bölgeleri seçer. Öncelikle siz nereler çulluk tutuyor öğrenmeniz lazım. Dağlık bölgedeki ormanda arayacaksanız eğer, kuzeye ve batıya bakan yamaçlarını gezerek öğrenmeye başlayabilirsiniz. Kırağılı ve poyrazlı çok ayaz günlerde güneye bakan yerlerde de olabilir. Lodosta iş garanti kuş varsa merada kesinlikle rüzgar almayan, araziye göre çukur düşen yerlere varsa dere içlerine bakmak gerekir. Yağmurda kesinlikler sık çalıda durmaz, dursada sıkı attırmaz. Yine çulluğun tuttuğu bölgenin nispeten daha seyrek ormanı olan açık alanlarında olur.  Kardan kaçar. Kar yağdığında bölgede kar tutmayan yada az tutan yerler varsa iyi bu curnata yapabilirsiniz. Daha bir sürü şeyler söylenebilir çulluk hakkında, tüm çulluk avcılarının kendi meralarına göre tesphitleri vardır bu konuda. Sizin meranızdaki çulluk hareketini bilmeniz lazım.
Kasım başından şubat sonuna kadar çulluğa devam edin en azından bazı fikirleriniz oluşmaya başlayacaktır. Nezaman size düşmeye başlar, ormanın hangi bölgesini daha iyi tutar hepsi zamanla tecrübeyle oluşacak şeylerdir.

Köpek konusunda pointerden iyi sonuç alırsınız diye tahmin ediyorum. Ben pointerle avlıyorum, çokda memnunum.
Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK

Çevrimdışı M.Bumin KAGAN

• *
« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2011, 14:17:15 »
dün meşeliğe gittim yağmur vardı çiselerken av denedim ama kaldıramadım sobra sağnak oldu ve döndüm malesef herkese teşekkür ederim
Murat Bumin KAĞAN
1980 Elbistan K.MARAŞ

Çevrimdışı İsmail MANAV

• *
« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2011, 15:11:38 »
arkadasım culluk dunyanın en akıllı av hayvanıdır ne zaman nerde olucagını am olarak kestıremezsın havasına gore yer degıtırır cullugun yerı karadenız sahılıdır yanı kuzeylerde daha cok olur cok sıkıstıgı zaman ıcerılere gıder culluk gercekte mese ormanını cok sever lodosta pıslıge kacar cok kar oldugunda cam ormaında olablır
sen cullugu kar yada don olugunda dere kenarında bulmussun normal fakat culluk hakkında yazılıcak o kadar cok sey varkı yanı sen mese ormanına gt sımdılık zaten sızı orası cullugunn yerı dıyl kıs oldugu ıcın gecmıstır ordan
İsmail MANAV
15.04.1965
İSTANBUL

Çevrimdışı Soner KEÇECİ

• *
« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2012, 15:42:13 »
herkezin görüşüne katılıyorum ve çok doğru lakin çulluğun bek avına hayır diyorum o zaman köpeklerimize ne gerek var bütün avcıların bu konuda duyarlılığa davet ediyorum illada bek avı yapıcam diyorlarsa gitsinler ördek avına bek avı yaparsak gece farla avlanan canilerden farkımız kalmaz diye düşünüyorum
Soner KEÇECİ
1970 DÜZCE - 0 532 204 10 77

Çevrimdışı Berkay PORSUK

• *
« Yanıtla #8 : 10 Temmuz 2012, 10:27:19 »
Dostum konuyu yeni farketim Askerliğimi orda yaptım dağlarını karışkarış bilirim sana tavsiyem sır barajı kenarında hemen sır kasabasının yanında çamlıklar var orada muazzam culluk var sezon başındada çokran köyü osman gaziye sının engizek dağının arkaları süper ormanlık oralarda olur avşin tarafında süper olur ama orası geyik yetiştirme sahasıydı ben ordayken bu arada dediğim çokranda hurma bahçelerinde inanaılmaz keklik sürülerivar içim gidiyodu operasyonlarda hertaraftan ötüyolardı pazarçık tarafındada güzel ormanlarvar kar zamanı sen sır barajı kıyılarını ırakma çök güzel kuş var o bölgede
Berkay PORSUK
1977-Gemlik

Çevrimdışı Osman KÖRÜKCÜ

• Müdavim Üyemiz
    • Sulusaray Kasabası Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #9 : 10 Temmuz 2012, 13:47:03 »
Arkadaşlar bizim iç anadoluda bahsettiğiniz gibi orman bulmak zor hele hele nevşehir bölgesinde imkansız,bizim buralardada özellikle çulluk avına gidilmez,ancak ben bu avın hastası olduğum için yaşadığım kasaba içerisinden kızıl ırmağa kadar yaklaşık 10 km boyunca küçük bir çay akar ve bizde çulluğu bu çay kenarında avlarız öyle pek fazla olmaz ama gittiğimizde 1 veya 2 tane ancak avlayabiliriz kar bastırınca durum biraz değişiyor.bu çay kenarından başka hangi bölgede çulluk bulabilirim? yoksa herzamanki gibi çay kenarındamı avlanayım?

Çulluk avladığımız yerden bir görüntü işte bu resimde olduğu gibi bu çay kenarında boylu boyunca çulluk ararız genelde o suyun olduğu çayın diplerinden kalkar.

Osman KÖRÜKCÜ
1981 Nevşehir
0535 764 7219

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 09 Ocak 2013, 23:23:04 »
osman kardeşim , yayınlamış olduğun resimlerde orman çulluğu olmaz .. bizim su çulluğu dediğimiz çulluklar olur ... su çulluğu  ; orman çulluğuna göre daha küçük olur , ve rengi gri dir .. orman çulluğu ;  hemen hemen üveyik  büyüklüğünde olur , ondan büyükte olabilir .. ve koyu kahverengidir ... ve şuna emin ol , çok iyi bir seter olmadan , kolay kolay avlanamazsın ... çulluk garip ,  tuhaf , zeki ve ince titreşimleri çok iyi duyabilen bir  bir hayvandır . nerede olacağı belli olmaz ... öyle söylenildiği gibi sağır falanda değildir .. nemli topraklardaki solucanların titreşimini duyar ve öyle her yeri boşu boşuna gagalamaz .. ve ormanlık alanlarda gündüzlerler .. gündüzün ormanlık alanda çok fazla dikenli olmayan ,   korunaklı ve iyi kamuflaj olabilecek kutyu veya çalılık  bir yerde yatarlar ... son zamanlarda dikenli yerlerde de yatmaya başladılar ..akşam ezanından 10 15 dakika sonra havalanıp , sulak, sulak olmasa bile nemli  alanlara yaylıma çıkarlar . akşam bekini ormana dönüp açık bir arazide yapabilirsin .. ama görüş mesafeni iyi ayarlayacaksın ,, çünkü ölü bölgeler hava karardıkça çoğalır ... en çok kar yağdığında , dere içlerinde olur ..çünkü ormanda konaklamazlar ... ormanda yatmaya yer kalmadığından ve sulak alanlar karla   kaplandığından , dere içlerinde konaklarlar ve yayılırlar ... ama o zamanda avı çok zor olur .. karlar dalları büker , yürümeye yer olmaz ... mecburen dere içlerine inmek zorunda kalırsın ve ıslanabilirsin ... çok kar olursada , fazla beklemezler ve deniz kenarlarına doğru inerler , çünkü oralarda yükseklerdeki gibi kar olmaz .. çok hızlı göç edebilen hayvanlardır ... uygun hava şartları yoksa , uygun yerlere göçerler ... çulluk avının olmazsa olmazı  iyi bir setterdir .. pointerlede avlanmış birisi olarak söylüyorum , bu avın köpeği setterdir ... iyi bir setter ,  öyle her yere dalmaz .. ormanı koklar , çulluğun kokusunu havadan alır , av varsa ormana dalar arar ... ve uzun mesafeli yürüyüşler için iyi bir kondisyon gerektirir ... ne kadar çok gezersen , av yapabilme oranın artar ... bir yerde konaklamaları hava durumuna bağlıdır .. güzün kurak geçen yerlerde barınamazlar , çünkü nemli topraklarda karınlarını doyururlar .. güzün kurak  geçtiyse bilinki yağışlı bölgelere göçmüştürler ... genel itibariyle bunlar ilk etapta söylenebilecekler ...   saygılar .... O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Murat DALLI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 19 Eylül 2013, 16:51:18 »
arkadaşım birgün yolun izmire düşerse gelde sana güzel bir çulluk avı yaptırayım    doya doya tüfek at
1971 İZMİR

Çevrimdışı Hakan KARATAŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 25 Eylül 2013, 15:42:59 »
selam çülluk cenneti izmire birgün ugrarsan sana avlatırım
1975 İZMİR