Gönderen Konu: Tüfekleri Sıfırlamanın Kolay yolu  (Okunma sayısı 13356 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Celal KIZILÇAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tüfekleri Sıfırlamanın Kolay yolu
« : 02 Mayıs 2016, 14:31:58 »
merhaba, sevgili forumdaşlarım internette dolaşırken bu lazeri gördüm deneme fırsatım olmadı ama ilk denemem de sonuçlarını sizinle paylaşacağım işe yarar gibi duruyor 12 ga olan fişek ebatlarında pozeyle gece domuz beklerken tarlada da iş görür gibi tek sıkıntısı aç kapa düğmesi koymamışlar pilleri takınca direk çalışıyo,

• akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul
 önce kendine ne olacağını sor, sonra ne yapman gerekiyorsa yap

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tüfekleri Sıfırlamanın Kolay yolu
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2016, 14:52:39 »
Celal bey nerden aldınız acaba. Oldukca guzel gozukuyo. Tufek satin almadan oncede faydasi olur gibi sanki :)
Kullanışlı duruyo baya
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2016, 15:07:42 »
aliexpress ten sipariş verdim çokta uygun 2usd mi ne
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

Çevrimdışı Arda TAŞDİZEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2016, 15:31:01 »
Celal bey link verir misiniz ?
  • Stoeger M3000
1993-Eskişehir

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2016, 16:05:20 »
Arkadaşlar, bu tip laser bore sighter, (gerek namlu ucuna takılabilen versiyonu olsun, gerekse fişek yatağına konulan versiyonu olsun) ürünlerin gümrükte geçirilmesi sıkıntı olabiliyor. Çoğu zaman gümrüğe takılıyor maalesef... Ben çok kere taktım ve Amerika'ya geri göndermek zorunda kaldım ürünü, masrafı çok daha fazla oldu. Şanslıysanız geçer ve adresinize gelir ancak gümrük memurunun insiyatifindesiniz.

Yurtdışından tanıdığınız ya da gelecek birileri varsa, çantasında (bagaja vermek kaydıyla) getirebilir. Uçakta kabine alırsa çantasını, orada da x-ray'den geçerken takılıyor ve sorun oluyor, x-ray'den geçerken, tetik düşürücüler Almanya'dan getirirken sorun olmuştu, bir şekilde anlatıyorsunuz derdinizi ama can sıkmaya değmez bence, bagaja verilirse valizler sorun çıkmaz.

Ha bu arada, laser bore sighter için, fişek yatağı yerine, namlu ucuna takılabilenleri öneririm, fişek yatağıyla , bore sighter arasındaki ufak da olsa boşluklar, laser'in tam olarak ekseni gösterememesine neden olabiliyor.

Bilginiz olsun.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Cihangir GÜNEL, Sonay ŞEMEN, İdris MOĞOL, Yusuf GÜL

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2016, 17:24:59 »
İbrahim Bey'in dediği gibi namlu ucu olsa belki biraz fikir verir ama fişek yatağındaki lazer doğru yeri göstermez, çünkü fişek yatağında boşluk vardır illa ki, normal av fişekleri bile bir miktar hareket eder hatta büyük fişek yatağında kısa pirinçli fişekler epey bir hareket ediyor. Bu arada silahınızda hareketli gez varsa sıfırlama yapılabilir ancak yoksa sadece nereye attığını görüp kendiniz düzeltme yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu arada lazer düz bir hat gösterir kurşun düşerek gider, mesafe biraz uzayınca işler iyice karışır gibi geldi bana.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2016, 20:18:43 »
Tüfekte denedim çok güzel oldu arkadaşlar bence 50m de sıfırlama yapılabilir ve poze ile güzel atışlar yapılabilir bence tüfeğin ve nişanın tüm hatalarını ortaya döker gibi geliyor
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2016, 05:01:03 »
Beni yerli mali tufeklerden sogutan alet... Bende bir kac tane var. pozelerin nasil yanlis birlestirildigini , bantin (Nisan Hatti ) ile namlunun gordugu yerin bir birinden farkli oldugunu gosterir . Tek sorun yere duserse bozuluyor. Ama bozukmu degil mi diye kontrol etmenin kolay yolu Bos kovanin kapsulu cikarip sadece plastik kismi kesip atin Kalan metal parcayi namlunun ucuna takin eger boresighter bozuksa zaten hemen anlarsiniz. Birde bu boresighter larin kotu bir ozelligi 2 dolarlik alet ile bilmem kac milyon dolarlik fabrikanin yaptigi tufegi madara ediyorsunuz...
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

The following users thanked this post: Celal KIZILÇAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2016, 08:48:51 »

en yakın zamanda atışlarıda deneyeceğim
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2016, 09:31:47 »
Çok yaratıcı harika bir ürün bayıldım doğrusu hemen araştırıyorum Türkiye de bulursam haber veririm.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
« Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2016, 09:40:07 »
Arkadaşlar, bu tip laser bore sighter, (gerek namlu ucuna takılabilen versiyonu olsun, gerekse fişek yatağına konulan versiyonu olsun) ürünlerin gümrükte geçirilmesi sıkıntı olabiliyor. Çoğu zaman gümrüğe takılıyor maalesef... Ben çok kere taktım ve Amerika'ya geri göndermek zorunda kaldım ürünü, masrafı çok daha fazla oldu. Şanslıysanız geçer ve adresinize gelir ancak gümrük memurunun insiyatifindesiniz.

Yurtdışından tanıdığınız ya da gelecek birileri varsa, çantasında (bagaja vermek kaydıyla) getirebilir. Uçakta kabine alırsa çantasını, orada da x-ray'den geçerken takılıyor ve sorun oluyor, x-ray'den geçerken, tetik düşürücüler Almanya'dan getirirken sorun olmuştu, bir şekilde anlatıyorsunuz derdinizi ama can sıkmaya değmez bence, bagaja verilirse valizler sorun çıkmaz.

Ha bu arada, laser bore sighter için, fişek yatağı yerine, namlu ucuna takılabilenleri öneririm, fişek yatağıyla , bore sighter arasındaki ufak da olsa boşluklar, laser'in tam olarak ekseni gösterememesine neden olabiliyor.

Bilginiz olsun.

Namlu ucu fikri daha yaratıcı hem lazerin ışığın Kromun içindeki parlak alanla kırılmalara ve yansımalara sebebiyet verecektir. Sağlıklı çıkışı ve mesafe uzadığında yanılmalara sebep olabilir.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Burak ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 03 Mayıs 2016, 11:06:57 »
 O0 benım anlamadıgım olay sımdı burda gozumuzumu sıfırlıyoruz mesela bende havalı var havalıda durbun var onda durbun sıfırlıyoruz ama bıde mesela walter m13 var slug namlu onda nasıl sıfırlama oluyor yardımcı olurmusunuz  O0
  • WALTTER TARGET M13
  • HATSAN BT 65 RB
1989 - Tekirdağ HAS TRAKYALI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 03 Mayıs 2016, 11:35:45 »
ondada gezi sıfırlıyorsun işte boşyere mermi atmamak için ideal tüfeyini sabitledikten sonra gezi lazere sıfırlıyorsun
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

Çevrimdışı Burak ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 03 Mayıs 2016, 12:47:02 »
 O0 hic dıkkat etmedım ama namluya yapısık abı gezde arpacıkta bıldıgım kadarıyla  O0
  • WALTTER TARGET M13
  • HATSAN BT 65 RB

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 03 Mayıs 2016, 12:58:43 »
ayar vidası vardır oradan sağ sol alt üst yapabilirsiniz
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

Çevrimdışı Burak ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 03 Mayıs 2016, 14:04:33 »
 O0 benım hatırladıgım sabıt gez var bende ama aksama bakıcam cunku namluya kaynatılmıs dıye bılıyom ben oyle hatırlıyorum abı  O0 pekı sabıtse napıcaz sıfırlama gerekmezmı
  • WALTTER TARGET M13
  • HATSAN BT 65 RB

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 03 Mayıs 2016, 14:13:21 »
valla ozaman kundak dışında birşey kalmıyor yine ustalarımız daha iyi bilir yardımcı olacaklardır
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 03 Mayıs 2016, 15:27:10 »
ÇOK GÜZEL BİR KONU DAHA TEBRİK EDERİM CELAL KIZILÇAY ABİCİM.

konu ile alakalı ustalarımız daha iyi bilirler ama naçizane bende biraz fikir yürüteyim yanlış bildiğimiz varsa ustalar düzeltir en azından. doğrusunuda öğrenmiş oluruz.
bore sighter fişek yatağına yerleştirildiğinde atış hattını işaretlemiş olur. gez olmayan av tüfeklerinde sadece dip kundağında sağ-sol ve yükseklik ayarları değiştirilerek kişiye özel sıfırlama yapılır.gezli tüfeklerde ise namlu gez ve arpacık birbirlerine sıfırlanıyor. anladığım bu
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

The following users thanked this post: Celal KIZILÇAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 03 Mayıs 2016, 15:47:33 »
ÇOK GÜZEL BİR KONU DAHA TEBRİK EDERİM CELAL KIZILÇAY ABİCİM.

konu ile alakalı ustalarımız daha iyi bilirler ama naçizane bende biraz fikir yürüteyim yanlış bildiğimiz varsa ustalar düzeltir en azından. doğrusunuda öğrenmiş oluruz.
bore sighter fişek yatağına yerleştirildiğinde atış hattını işaretlemiş olur. gez olmayan av tüfeklerinde sadece dip kundağında sağ-sol ve yükseklik ayarları değiştirilerek kişiye özel sıfırlama yapılır.gezli tüfeklerde ise namlu gez ve arpacık birbirlerine sıfırlanıyor. anladığım bu
öncelikle teşekkürler söylediklerinize harfiyen katılıyorum açıkcası ben bunu gece tarlada dumuz beklerken süper poze ile kullanmayı düşünüyorum üst namluya bunu alt namluyada 40gr kurşunu koy tek kurşunda işi bitir mantığı olursa tabi
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul

The following users thanked this post: İdris MOĞOL

Çevrimdışı Cömert ÖZEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 03 Mayıs 2016, 15:56:23 »
Bu üründen daha önce kullanmaya çalıştım. Mantıken oldukça faydalı bir ürün gibi görünürken , İş uygulamaya geldiğinde olay bambaşka bir hale geliyor.

Üyelerimizin belirttiği gibi , ürün fişek yatağında her seferinde başka bir konumda olduğu için , gönderdiği lazer ışınıda her seferinde başka bir yeri gösteriyor.Gem ve arpacık ayarlarında bu çokta anlaşılır olamayabiliyor, Red dot sıfırlama kalktığınız vakit farkı bariz görebiliyorsunuz. Sıfırlama yaptığınıza inandığınız yerde , bu boresi,ght'ı çıkartıp yeniden taktığınızda, lazer ışını çok daha farklı yer gösterebiliyor.

Namlu ucuna takılabilen modelleri , daha doğpru ayarlama yapmanızı sağlar.Ancak bu seferde başınıza şöyle bir olay geliyor.Piyasada bulabileceğiniz bore sight modellerin nerdeyse tamamı , yivli tüfek veya tabanca namlusu uyumlu. Daha doğrusu bu tarz bore sight'ları naluya sabitleyebilmek için takacağınız aparatlar yivli ve tabanca uyumlu . 12 cal aparatı yok.

Şimdi ne olacak ? Bu aparatın geçtiği yere , namlu kalınlığında ve aparatın namlu içinde oynamayacak kalınlıkta aparatın ucunu , namluyu ortalayacak şekilde ,mantar , strafor vb malzemeden yapmaya çalışacaksınız .Ama her halükarda , kendi orjinal aparatı kadarda stabil olmayacaktır.

Kendi yaptığım uygulamadan bahsedeyim.

Kırtasiyecelerde satılan bir lazer işaretleyici aldım.Başına ve sonuna , namlu kalınlığında , namlunun içinde oyanamayacak kalınlıkta , elektrik bandı sardım. Elbette % 100 hassas ayar yaptığınıda iddia etmiyorum.Ama etkin atış mesafesinde , namlunun tam ortasının , hedefin neresinde olduğunu iyi kötü gösterebiliyor. Bunun farkı , görünen işaretleme noktasının , her seferinde aynı noktaya denk gelebilmesi.Birden fazla kalibre aralığnda tüfeğiniz varsa , bant kalınlığı değiştirerek, diğer farklı namlu çağlı tüfeklerde de kullanılabiliyor.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2016, 15:58:26 Gönderen: Cömert ÖZEN »
  • Armsan Phenoma
  • Tristar Cobra Force
1970 Istanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Fuat ARANMAZ, Celal KIZILÇAY

Çevrimdışı Burak ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 03 Mayıs 2016, 16:14:44 »
 O0 allah allah ılk defa dıpcıkten sıfıtlama duydum usta ya o nasıl oluyo acaba dıpcık arka vıdasını cıkartıpmı yapıyoruz o ıslemı  O0
  • WALTTER TARGET M13
  • HATSAN BT 65 RB

The following users thanked this post: Erdal YAĞIZ

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 03 Mayıs 2016, 16:19:54 »
O0 allah allah ılk defa dıpcıkten sıfıtlama duydum usta ya o nasıl oluyo acaba dıpcık arka vıdasını cıkartıpmı yapıyoruz o ıslemı  O0

dipçik ile tüfeğin gövdesi arasına takılacak uygun açı ayar pullarıyla yapılabilir.

1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı Burak ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 03 Mayıs 2016, 16:21:52 »
 O0 tamamda bu omuzlamak ıcın goze gelsın dıye degılmı usta benım bıldıgım oyle ama dıpcık tam oturması ıcın dıye bılıyorum gerce mantıkende bakarsan nereye kaycak namludakı sabıt arpacıkla gez dımı oda var  O0
  • WALTTER TARGET M13
  • HATSAN BT 65 RB

The following users thanked this post: İdris MOĞOL

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 03 Mayıs 2016, 16:30:12 »
O0 tamamda bu omuzlamak ıcın goze gelsın dıye degılmı usta benım bıldıgım oyle ama dıpcık tam oturması ıcın dıye bılıyorum gerce mantıkende bakarsan nereye kaycak namludakı sabıt arpacıkla gez dımı oda var  O0

:)
1986 KAYSERİ   / ADANA