Gönderen Konu: ÇAKI-BIÇAK-BALTA-MAKAS  (Okunma sayısı 28210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
ÇAKI-BIÇAK-BALTA-MAKAS
« : 16 Temmuz 2009, 00:39:01 »
Av çakı ve bıçakları
1-av
2-gündelik
3-Askeri
4-İlk yardım
gibi 4 ana gruba ayırabiliriz...

Resimlerini paylaşacağım ürünler devamlı kullandığım her birinin farklı amacı olan ürünler...

Açıkcası bence bir avcının yanında bulunması gereken en güzel ürün victorinox serisinden herhangi bir model...Ayrıca Victorinox dememim sebebi keskinliğinden ödüm vermemesi...

Av için tek parça çakı yada bıçak kullanılacaksa ondada Buck derim..

Fakat 5 yıldır Smith&Wesson ürünlerini kullanıyorum çok memnunum..Ayrıca fiyatlarıda çok çok uygun....

S&W 500 MAGNUM ÇAKI VE MÜTHİŞ KUTUSU...

Balta konusundada gerber ve buck gibi firmaların bir çok modelini kullandım sorunları saplarının boş olması dengelerinin çok bozuk olması...Smith&Wesson baltadada tek geçerim...

Makas nedir dediğinizi duyuyorum...Bizim valide genelde börek kesmek için kullansada..Gün arkadaşlarına 5-6 tane hediye etsede bu makasların asıl amacaı av kuşlarını(bıldırcın,keklik,amerikada olsaydık hindi)kesmek için kullanılır...
Çok cabuk av kuşunun böğüs kafesini açıp eti temizlemeyi sağlarlar...Uzun süredir bozamadığım ürünlerden biride yine s&w makas....Bu arada unutmuşum Taxidermy yaparkende makas çok işe yarıyor...

1-kasatura S&W homelandsecurity
2-s&w 500 magnum
3-Kershaw
4-victorinox hunter
5-s&w ckrd(taxidermy)
6-s&w ckrd(taxidermy)
7-Balta s&w paul bunyan

...swiss cardla bu ekipmanlar meşhur oldu...(victorinox)
fakat benim kullandığım biraz daha pahalı bir japon markası TOOL LOGIC ...
eğer uçağa bineceksiniz ve unuttuysanız baya problem oluyor :)Silah masasına teslim etmeyi unutmayın :) resimde kredi kartlığının altında..yani çok ufak bir ürün bu...çokda ince

Bu arda çok güzel RUS el yapımı bir av çakısı  hediye edildi.....Jiletttttttttt

Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
Ynt: ÇAKI-BIÇAK-BALTA-MAKAS
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2009, 12:16:29 »
EVET DOSTLAR HALA BEKLİYORUM ...GANİMETLERİ...:))))))))))))

PAYLAŞALIM KOLLEKSİYONLARIMIZI....

rastgele
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2009, 17:52:02 »
 sevgili ANSAM çok çok güzeller ancak !!! bu kadar alet edevatı bizim sarp ve dik meralarda taşıyınca 95kg lık cüsseyle hailimiz ne olur bilirmisiniz?? ama bek avlarında veya konaklanılacak yerde mutlaka bulundurulması gereken aletler güzel paylaşım teşekkürler....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Fatih YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Beypazarı/ANKARA 1979 0533 394 71 93
« Yanıtla #3 : 17 Temmuz 2009, 18:40:27 »
Hepside çok güzeller ansam bey.paylaşım için teşekkürler
Fatih YILMAZ 1979
BEYPAZARI- ANKARA 0533 394 71 93

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2009, 20:31:56 »
sevgili ANSAM çok çok güzeller ancak !!! bu kadar alet edevatı bizim sarp ve dik meralarda taşıyınca 95kg lık cüsseyle hailimiz ne olur bilirmisiniz?? ama bek avlarında veya konaklanılacak yerde mutlaka bulundurulması gereken aletler güzel paylaşım teşekkürler....

Domuz avında her zaman balta belimdedir....Somak kesmek için.....hehheee
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Özcan SAVRAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2009, 00:35:53 »
Merhabalar,

Bir avcıya sunulacak en güzel hediyelerden birisi bıçak olsa gerek.

Eşimin doğum günümde aldığı özel yapım Bora:

Çoğunu yılda bir kullansam da izlemek çok keyifli :

Victorinox yine bir önceki doğum günümde eşimin hediyesi. Geyikli olan ise dayımın hatırası.

Bora çakıyı ise bizzat fabrikasından seçerek aldım, keyifle kullanıyorum.

Rastgele,
Özcan SAVRAN
1983 AYDIN
<İSTANBUL>

Çevrimdışı Ahmet EMİN

• GEREDE' Lİ AVCI
  • Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 21 Temmuz 2009, 20:57:32 »
bunlarda benimkiler

bıçakları seviyorum, özelliklede keskin ve sağlam olanları  ;D

Ahmet EMİN  ANKARA

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #7 : 21 Temmuz 2009, 21:08:57 »
Çok güzel.....

Peki Dostlar bukadarmı çakı-bıçak meraklısı...Bu sayfaların ben resimlerle kolleksiyonlarla dolmasını beklerdim açıkcası....

RASTGELE
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2009, 10:33:47 »
 vallahi sevgili ANSAM ben AFYONKARAHİSAR,lıyım ancak pek bıçak merakım yoktur ,, fakat bizim memlekette yolda yürürken kimi çevirseniz üzerinden küçük, büyük, envayi çeşit bıçak çıktığını görebilirsiniz.. bazı polis arkadaşlar var asayiş ve huzur için periyodik yaptıkları uygulamalardan sonra ele geçirdikleri bıçakların ve kesici aletlerin resimlerini görmüştüm  :o :o :o şimdi onları buraya koysam millet şaşkınlıktan küçük dilini yutar.... :o :o :o
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #9 : 22 Temmuz 2009, 10:44:22 »
Koy koy..hehheeeeeee
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Ersoy ALTINDİŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • ...BUCALI...
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2009, 13:21:29 »
ÇAKI-BIÇAK-BALTA-MAKAS

;D hepsi bir arada   ;D
ERSOY ALTINDİŞ
...İZMİR....1976...    0536 47 47 543

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #11 : 27 Temmuz 2009, 19:39:40 »
:)
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #12 : 06 Kasım 2009, 22:16:24 »
Hepside çok güzeller ansam bey.paylaşım için teşekkürler
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Nazım AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 06 Kasım 2009, 22:27:59 »
gerçekten hepsi birbirinden güzel benim de çakı ve bıçaklara karşı çok büyük tutkum var ama bi kolleksiyon yapamadım inşallah bundan sonra yavaş yavaş başlıcam.
paylaşım için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2009, 20:02:29 Gönderen: Nazım AKGÜN »
Nazım AKGÜN  12.03.1984 ortakentyahşi /BODRUM 0537.439.61.82

Anarchy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 07 Kasım 2009, 11:08:24 »
isyerimde duvarımı susleyen kiliclarim ve 7 yilda birktirdigim 400 adet cakim var onlarıda paylasirim bi ara

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #15 : 07 Kasım 2009, 14:14:12 »
Çok güzel parçalar.....Başka yok mu bu işin merkalısı.....???
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Reşat SAYRAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 11 Kasım 2009, 19:31:55 »
Bölüm-Moderatorü istemiş bizede koleksiyondan resim yüklemek kalır.
bakalım beğenecekmisiniz. :D :D
bu daha başlangıcı.

Reşat SAYRAÇ
1973-İstanbul

Çevrimdışı Reşat SAYRAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 11 Kasım 2009, 19:45:11 »
bi tane daha yollayalım gerisi sonraya,hepsini sergilersek olmaz,sonra malzeme kalmaz
elimizde. :)
Reşat SAYRAÇ
1973-İstanbul

Çevrimdışı Reşat SAYRAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 11 Kasım 2009, 19:59:59 »
Birini yolladım ikincısı gitmiyor.
neyse hallettik.
Reşat SAYRAÇ
1973-İstanbul

Çevrimdışı Reşat SAYRAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 15 Kasım 2009, 15:29:38 »
Bazı arkadaşları,bilğilendirelim.bu bıçaklar hakkında.bıçakların hepsi el işçiliği ile yapılmıştır.
rusyada damask ve bulat,denmekte kısaca bizde Şam çeliği denmekte.
çelik leri en kaliteli çelikten uretilmiştir. şam çeliğini biraz tanıtalım.

Şam celigi – Damascus nedir?

Sam celigi ozel bir uretim ve dovme teknigi ile heterojen bir celik karışımı icerisinde kat, kat yuksek karbon ve dusuk karbon tabakalar? olusturularak yapılan ozel EL YAPIMI bir celiktir. Aynen bir acma veya katmerde oldugu gibi celik icerisinde cok sayıda ince katmanlar olusturulur. Bu katmanlar ise celige ozel bir desen verir. Soylentilere gore Ortacagda en usta demircilerin elinden cıkan Sam celigi kılıclar kırılmadan ucu kabzasına degene kadar bukulebilir, bir ipek kuması havada kesebilecek kadar keskin olur ve haclıların demir zırhkarını bir darbede ikiye bolecek kadar da saglam olurmus. Bugun de Mokume-gane (Esneterek dovme), Pattern Welding (Desenli Kaynatma) ve Folding and Fusion (Katla ve kaynastır) teknigi gibi daha modern tekniklerle esnek, keskin ve sanatsal DAMASCUS celik uretimi yapılmaktadır.

Bugun durum nedir?

Ne yazıkkı orijinal Sam Celigi yapım teknigi coktan unutulmustur. Son antik Sam celigi parcaların ise Osmanlı’da uretildigi bilinmektedir. Nevarki, son 60 senedir bu celige olan ilgi giderek artmaktadır. Bu gun dunyanın en fazla Sam celigi ureten ulkesi Amerika Birlesik Devletleridir. Ancak Avrupada cok az sayıda bazı ustaların gercek Sam Celigine en yakın ve en guzel desenleri urettigide bir gercektir.

Reşat SAYRAÇ
1973-İstanbul

Çevrimdışı Reşat SAYRAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 15 Kasım 2009, 16:10:03 »

Reşat SAYRAÇ
1973-İstanbul

Çevrimdışı Reşat SAYRAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 15 Kasım 2009, 16:21:26 »
Buğünlük bu kadar yeter,artık yarına..
herkesin avı daim olsun.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2009, 16:22:38 Gönderen: Reşat SAYRAÇ »
Reşat SAYRAÇ
1973-İstanbul

Çevrimdışı Hasan FUAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 15 Kasım 2009, 23:36:55 »

alıntı :
Bu çeliğin üretilmesindeki asıl amaç, aşırı sert 1090 yani % 0,95 - 1 arası yüksek karbonlu kırılgan çelik ile aşınmaya mukavim kesinlikle kırılmayan 304 - 316 yada 430- 440 kalite yüksek krom ve nikelli celiği bir biri ile yoğurulmasıyla hem sert keskin hemde kırılmayan, savaş alanında mahçup etmeyen bir kılıç üretmekki bugün sevgili hemşehrim ve dostum Kemal beyin bahsettiği ülkeler dışında bugün japonya bile samuray kılıçlarını damaskus Şam çeliği metodları ile üretmeye ve dünyaya satmaya başlamıştır, mutfaklarda kullanılan bıçaklar bile kalite meraklıları için damascus çeliğinden üretilmeye başlanılmıştır.

alıntı :
ençlik yıllarımda doğa ve yaban hayatı tutkusu ile av merakım başladı, tabidir ki av malzemeleri giyim kuşamı tüfekler fişekler ve av bıçakları da ilgimi çekti. O zamanlar sadece yurt dışından gelen dergilerden ve kataloglardan faydalanıyorduk. Asrın buluşu internet sayesinde her konuda istediğimiz bilgilere ulaşma imkânını bulunca, bıçakların dünyasını da keşfetme imkânı doğdu. Ve böylece tanıştım Damascus çeliği ile ve hayran oldum bu konuda yaptığım araştırmalarda, damascus çeliğinin adını Suriye’nin başkenti Şam’dan aldığını ve bulunuşunun 900’lü yıllarda Türk, Türkmenistan ve İslam bilgin ve ustaları tarafından paslanmaz çeliğin keşfedilmesi ile paslanmaz çelik ve karbon çeliğinin tabakalar halinde üst üste konulup dövülerek 500 defa katlanıp tekrar dövülüp, büküldükten sonra bıçak ve kılıç hale getirilmesi ile oluşan Kılıçlar devrinin en muazzam malzemesini oluşturmuştur. Diğer bir özellik ise çeliğin bitiminden sonra çeliğin görünümünde oluşan desenlerdir. Bu desenler iki ayrı vasıftaki çeliğin karışımından oluşmaktadır. Desenlerin görülür hale gelmesi asit uygulaması ile oluşuyor. Ecdadımız bu desenlere de isim vermiş Türk kıvrımı HZ.Muhammedin çorabı, yağmur damlası gibi Türkler bu muazzam kılıçla haçlı seferlerinde destanlar yazmışlar buluşlarının sırrını saklamışlar, bu sırrı sakladıkları içinde 1300’lü yıllarda damascus çelik sırrı ve ustaları ile birlikte unutulmuştur. Ancak 1980 yılında bilim adamları müzelerdeki örnekler üzerinde yaptıkları analizler sonucu çeliğin muhtevasını çözmüş ve tekrar yapımı mümkün hale gelmiş. Ve o tarihten itibaren tekrar üretilmektedir almanlar Amerikalılar ve İsveçliler bu gün damascus çeliği üretmekte ve santimle satmaktadırlar bu konuda internette birçok bilimsel yayına rastladım ama maalesef bir tek bile Türkçe kaynağa ulaşamadım.
Yarım İngilizcemle okuduğum İngilizce kaynaklardan bu müthiş sanatın bizim olduğunu öğrendim. Maalesef bizim olana; Teksaslılar, İsveçliler Almanlar sahip çıkmış, çeliğe, Şam ve Türk demekten kaçınıp, sadece desenlere verdiğimiz adı değiştirememişler, Türk kıvrımı ve HZ.Muhammedin çorabı, desenlerini kullanıyorlar. Çelik fabrikalarına, üniversite hocalarına ulaştım sesimi duyuramadım. İlber ortaylı hoca ya telefon açtım kendisi ile görüşemedim kendisine bir CD yolladım ama bir cevap alamadım.
Dilerim ki bu konuda yetkin kişilere sesimizi duyururuz ve bu sayede Şam çeliğimize gereken ilginin gösterilmesi ve tanınması mümkün olur kanaatindeyim, üniversiteler bu çeliğin yapımına ve tanıtımına yol açar talebelere konu ile alakalı tezler verilir.
Ayrıca Topkapı müzesinde ya da askeri müzede bu çelikten mamul kılıç ve bıçakların bulunacağı ve bunların kültürümüzü tanıtımda yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Kemal Elitemiz

Mayıs 2007-Konya

Hasan FUAT
1989 TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Reşat SAYRAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 19 Kasım 2009, 19:52:25 »
Hasan kardeş,malesef öyle.ben de kemal abi'nin sitesini ziyaret ediyom.
bizde çıkmiş,ve yok olmuş,ama başkaları sahıp çıkıyor, ben koleksiyonu rusya'dan tamamlamaya
çalışıyorum,gerçi bunun sonu yok,hep yenilik, :) bizde tabi devam diyoz. ne yaparsın.
bi kaç tane daha yollayalım. :) :)

Reşat SAYRAÇ
1973-İstanbul

Çevrimdışı Hasan FUAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 20 Kasım 2009, 11:38:14 »
reşat abi senin bıcaklarada zevkinede  hasta oldum 
hem sade hem cok şık = kalite benim aklımda uyananlar bunlar
Hasan FUAT
1989 TEKİRDAĞ