Gönderen Konu: Yine kanlı ishal-Resimler eklendi  (Okunma sayısı 13477 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tegin ALP

• *
  • buda benim setter'im :)
Yine kanlı ishal-Resimler eklendi
« : 21 Eylül 2010, 23:11:28 »
arkadaşlar hemen hemen çoğumuzun bir köpeği var yada hayatının bir kısmında bir köpek yetiştirmişizdir.
Bana göre yavru bir köpeğin başına gelebilecek en kötü hastalık olan kanlı ishal konusunda sadece bir başlık var ve konuya yazılan yorum ve öneriler ise bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda.
yani böyle önemli bir konuda ve herkesin başına her an gelebilecek bir konuda biraz daha duyarlı olarak tecrübelerimizi aktarmamız lazım.

Değerli bir site üyemizin hediye etmiş olduğu setter cinsi köpeğim şuanda 2,5 aylık ve yaklaşık olarak 8 gündür kanlı ishal. Karma aşısı yapılmış olduğu halde bu hastalığa yakalandı. sizlerden değerli yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum. ayrıca dualarınızı daa,,

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2010, 11:38:17 Gönderen: Tegin ALP »
Tegin ALP
1978 Erzurum,Ağrı,Iğdır,Kars,Ardahan,Erzincan,Bayburt

Çevrimdışı Tegin ALP

• *
Ynt: Yine kanlı ishal
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2010, 23:17:11 »
Şuanki durumunu özetlersek

ilk hastalandığı günden bu güne sağaltım yapılıyor. günlük olarak damardan verebilirsek damardan yoksa da deri altından serum veriyoruz. Tabii kesinlikle veteriner hekim kontrolü altında. genel olarak 3 farklı serum kullanıyoruz. fizyol,laktatlı ringer ve deksto

belirtilerini söylememe gerek yok hicbişey yemiyor ve yese içse bile kusuyor.
hayvanın ölmemesi için dehidrasyonun önlenmesi şart. hayvan bugüne kadar yaşıyorsa kesinlikle serum sayesinde.
antibiyotik, vitamin ve kusma önleyici ilaçlarıda düzenli olarak yapıyoruz.
şuan tam 8 gün oldu. zorla hiçbişey vermedim. son 5 gündür suda içmiyor. içsede kusuyor. Hayvan yaşıyor ama serum sayesinde. ama henüz bir gelişme gözlemlenmedi. yani ishali ve kusması aynen devam ediyor. kilo ve sıvı kaybı had safhada.günlük en az 1000 ml serum veriyoruz.
siz değerli arkadaşlarında tecrübelerini ögrenmek isterim.
inanın 5 gündür bugün de ölmedi diye Allah'ıma şükrederek akşam ediyor, sabah aynı duygularla kapısını açıyorum.
şimdiden herkese saygılar
şuan başka ne yapmam gerekiyor. tavsiyeleriniz var mıdır?
Tegin ALP

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2010, 23:56:30 »
büyük gecmiş olsun düzelir inşallah.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Kadir ÇALIKLI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2010, 00:07:50 »
aynı tablo yu bende yaşadım 4 gun veteriner arakadaş serum taktı vitamin kusma önleyci ilaçlar 5. gun yemeye başladı kış gunu idi 4 gun elektirikli soba yaktım duzeldi tavsiyem serum a devam hemde maximum dozda ve damar yolu açılarak yani deri altı değil ayrıca 2 saatte bir konrol  buyuk geçmiş olsun
Kadir ÇALIKLI
1972 UŞAK

Çevrimdışı Tegin ALP

• *
« Yanıtla #4 : 22 Eylül 2010, 13:53:02 »
tşk ederim arkadaşlar.
inşallah düzelecek. Öyle umut ediyorum. Ancak hastalık çok şiddetli seyrediyor. Zaten serum olmasa şimdiye kadaar coktan ölmüş olurdu. Bazen damardan giremediğimiz için deri altı veriyorum. Bugün sabah yine damardan serum verebildiik allaha şükür. halen ishali ve kusması devam ediyor. ve hala hiçbirşey yemiyor. en azından bugünkü serum yarına kadar işini görür. yarına da allah büyük. ama cok pis bir hastalık.
kadir bey birde sorum olacaktı. Düzelirken ishal rengi değişikligi nasıl oldu. şuanda koyu kahverengi şekilde. daha önceden biraz daha kanlıydı. bide içerisindeki deforme olmuş deri parçalarıyla beraber pisliyor. ayrıca yemek olarak ne verdiniz. Ben biraz patates ve havuç püresini sulandırım ağızdan şırınga ile vermeye çalışıyorum.
Tegin ALP

Çevrimdışı Kadir ÇALIKLI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 22 Eylül 2010, 14:05:50 »
tegin kardeş kakasını hatırlamıyorum yiyecek olarak köpek mamasını sütle ıslattık bence en önemlisi surekli serum ve ısı rahatlığı
Kadir ÇALIKLI
1972 UŞAK

Çevrimdışı Aykut ALGÜNEY

• *
« Yanıtla #6 : 22 Eylül 2010, 20:45:53 »
Tekin kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Veteriner arkadaşına söyle ankaradan İNTERHAS firmasından Parvoglob tedarik etsin muhtemelen 2 ünite yeterli gelecektir umarım zamanında yetiştirirsin. Diğer serum vs destekleyici tedaviye devam. Fazla oyalanma zaten çok zaman kaybetmişsin. Hemen bul ve al.
Aykut ALGÜNEY
1972-İzmir

Çevrimdışı Tegin ALP

• *
« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2010, 11:30:44 »
aykut kardeş ilgin için çok tşk ederim. Ancak şöyle bir sorum olacak. bu bahsettiiğin serum hastalığın başllangıcında mı yoksa ilerrleyenn dönemlerinde mi etki ediyor? yani şu anda ishali başlayalı yaklaşık 10 gün oldu. ve hala hiçbirşey yemedi. arada bir su içiyor onuda geri çıkartıyor. sadece serum ile ayakta durabiliyor. hastalığın en şiddetli dönemlerindeyiz. yani bu dönemde de faydası olur mu?
Bu tedavi ile daha önce kanlı ishalden kurtulan yavru oldu mu?
dün biraz daha iyiydi 2 kaşık yagsız yogurt yedi. Ama bu sabah tekrar kustu.bu serumun buraya gelmesi herhalde 2 günü bulur. eğer etkili olacaksa yinede hemen sipariş vereyim.

Tekrar ilgin ve alakan için tşk ederim.
Tegin ALP

Çevrimdışı Vet.Hekim Kaya GİRAY

• *
« Yanıtla #8 : 23 Eylül 2010, 19:26:11 »
 tengi bey ben en kısa zamanda konuyla ilgili bir yazı hazırlayıp yayınlarım
   bu süre içerisinde köpeğinize kesinlikle su içirmeyin onun yerine buz yalatın çünkü su mide mukozasını daha fazla irkltir ve kusma refleksini tetikler
                         geçmiş olsun umarım kısa sürede iyi leşir
Kaya GİRAY(Veteriner Hekim)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı Aykut ALGÜNEY

• *
« Yanıtla #9 : 24 Eylül 2010, 08:20:49 »
Tegin kardeşim, bu serum değil hazır antikordur. Sizin yaptığınız tedavi yöntemi bağışıklık sistemini destekleyip yavruyu kanlı ishalle baş başa bırakmaktır.

Bahsi geçen hazır antikorlar, daha önce hastalığı yenmeyi başarmış olan köpeklerden elde edilen antikorlardır. Vucuda verdiğiniz andan itibaren parvo virüsün şifresini çözmeye uğraşmaz, hemen savaşıp yok etmeye başlar. İster önleyici olarak ister hastalığın başlangıcında ister en kritik dönemde olsun bunu tedarik etmezseniz köpeği kaybetme olasılığınız yüksek. Bu arada serum ve diğer destekleyici tedaviye devam ediniz. Köpeği aykta tutmak için gerekli, ancak Parvo virüsü bahsi geçen Parvoglop tan başka öldürecek herhangi bir ilaç yok.

Evet çok arkadaşımın köpeğini kurtarılmasına yardım ettim. Bazısı ayak çekerken hayata geri geldi. şimdi meralarda cirit atıyorlar. Uzun zaman geçmiş Allah köpeğine dayanma gücü veriyor.Veterinerine söyle İnterhas ile hemen temasa geçsin. Bu da telefonu, firma Ankarada, 0 312 435 95 60. İnternetten de firmayı bulup Parvoglop'u inceleyebilirsiniz.

Bu arada eğer köpeğin kurtulmayı başarırsa , uzun zaman damardan beslendiği için ağızdan beslenmeye geçmek için biraz zaman alacak, mide almak istemeyecek, az az yağsız yemeklerle 1 haftada anca alışır. O yüzden panik olma. Ama önce köpeğini kanlı ishalden kurtar.
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2010, 08:23:22 Gönderen: Aykut ALGÜNEY »
Aykut ALGÜNEY
1972-İzmir

Çevrimdışı Tegin ALP

• *
« Yanıtla #10 : 25 Eylül 2010, 10:40:22 »
aykut bey slmlar,
bahse konu olan firmanın buradaki yetkilisini bulup kendisiyle görüşme imkanımız oldu. Ayrıca bir vet.hekim tarafından ilaçlar alınabiliyormuş.Bende benim köpeğin hekimine götürdüm adamı. Bu ilaç hastalık başlarken etkili oluyormuş. ve şuanda almamın bir etki sağlayıp sağlamayacağı belli degil. en az 3 ünite yapmam gerekiyormuş ve fiyatı da 300 tl dediler. Hekimim bu durum karşısında gerek olmadığını ve hastalığın başlangıcında olsa almamı tavsiye edeceğini söylediler. şimdi 300 tl verip bu antikoru alacağım ve sonrada belki iyileşebilir diye bekleyeceğim. Anladığım kadarıyla iyi bir iş yapıyorlar ama birazda soygunculuk var. Çünkü böyle bir ilacın olmaması bana göre saçma idi. Ancak bu kadar pahalı olması da bir o kadar saçma..
Yinede vermiş olduğun bilgiler için tekrar tşk ederim. Şuanda agzından şırınga ile yagsız yogurt ve birazda yagsız tavuk gögsü veriyorum.
ishalindeki kan durumu azaldı.
Hocam hastalığın en şiddetli dönemini atlattığını ancak ölüm riskinin halen devam ettiğini söyledi. biraz daha yemeye gayret ederse daha iyi olacak gibi geliyor.
Şuanda 2 gündür damardan serum veremedik. Damarlar çok fazla deforme olmuş ve de hassas. Sadece deri altı vererek işi yürütmeye çalışıyorum. Antibiotiğinide değiştirdik. Bu hafta sonunu deri altından verdiğimiz serum ile atlatırsa inşallah sağ kalacak gibi.

Tabii yediğini çıkarmaması için kusma ilacı da var. ama pek fayda ettiği söylenemez.

Ayrıca bir sorum daha olacak. İshalinde bu sabah hiç kan yoktu. ama yine ishal şeklindeydi. sizce bu iyiye işaret mi?
Tekrar herkese selamlar arkadaşlar.
Tegin ALP

Çevrimdışı Aykut ALGÜNEY

• *
« Yanıtla #11 : 25 Eylül 2010, 11:13:55 »
Tegin kardeşim, 3 ünite ilaç 300 tl ise ünite başına 100 tl düşer, hastalığı göz önüne aldığında büyük para sayılmaz. Hem tek , hem de her zaman yok. 1 üniteden 2 doz  çıkıyor. 2 ünite de işini görebilir. Hastalığın başında kullanırsan tabi ki daha etkili, ancak başka şansı olmadığı için son nefesini verene kadar hangi aşamada olursa olsun bulup kullanmak faydalı. En azından 1 ünite alsan 2 doz kullanabilirsin. Bu bile çok şeyi değiştirebilir.

Ben ağır kanlı ishal geçiren bir kaç arkadaşımın köpeğini bu yolla kurtulmasına yardım ettim. O yüzden iyi biliyorum. Köpeklerin başını çok bekledim. Tabiki destekleyici tedaviyi bırakmadan. ( Tabi ki tedaviyi kendim uygulamadım. Veteriner arkadaşım uyguladı, benim yardımım hasta sahibini bu tedaviye ikna etmek oldu, ben süreci yakinen izleyip sonuçlarını gördüm ).Bu serumu yavru köpeklerin önleyici tedavisi için de kullanabilirsin. Yani eğer dışarıdan bir yavru aldın veya yavru doğurttun. köpeklere 1/2 doz Parvoglop uygulayarak eğer varsa bünyelerindeki parvo virüsü hastalık tetiklenmeden yok edebilirsin. Ancak aşıyı 14 gün sonra yapmalısın çünki antikorlar bu zaman zarfında aktif olacağından. Aşı ile gelecek olan virüsü de yok edeceklerdir. O zaman köpeğin bağışıklık sistemi şifreyi çözemez.

Sen tedarik edebiliyorsan en azından 1 ünite al 2 doz halinde kullan. Son kullanma tarihine bak. Geçmiş olmasın.

Köpeğine gelince Parvo virüs'den kanlı ishal olmuş bir köpek için zaten bu kadar yaşaması bile mucize. Demek ki yukarıdan uzanmış bir yardım eli var. Corona virüsden kanlı ishal olmuş ise kurtulma şansı %50 ama hastalıkla geçirdiği zamanı göz önüne koyacak olursan işi kurtaracak gibi gözüküyor. Allah yardımcısı olsun.

Sen gene de 1 ünite tedarik et 1/2 uygula, 24 saat sonra 1/2 daha uygula. Veteriner arkdaşın diğer destekleyicileri zaten uyguluyordur. Umarım iyi haberlerle geri dönersin.
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2010, 11:18:18 Gönderen: Aykut ALGÜNEY »
Aykut ALGÜNEY
1972-İzmir

Çevrimdışı Tegin ALP

• *
« Yanıtla #12 : 28 Eylül 2010, 09:48:17 »
aykut kardeş slm,
şuanda köpeğimin ishalinde hiç kan kalmadı. ve köpek Allah'ın bir mucizesi olarak 13 gün sonra ayağa kalktı. yavaş yavaş yiyor ve içiyor. Serum tedavisine gerek kalmadı. sadece antibiyotik uyguluyorum. ancak ishali devam ediyor. Şuanda patates püresi ve tavuk gögsü veriyorum. Yalnın bugün onları da yemedi. Yiyecek olarak ne vermemi tavsiye edersiniz. Sanırım patatesten ve tavuk göğsünden sıkıldı artık. Ayrıca serum dan sonra yemek yememek istemeyede bilir.
Yiyecek olarak neyle başlamamı tavsiye edersiniz.
İnşallah Kanlı ishali atlatanlar arasına adınız yazdıracak benim DUMAN...
Saaygılarımla
Tegin ALP

Çevrimdışı Aykut ALGÜNEY

• *
« Yanıtla #13 : 28 Eylül 2010, 09:57:34 »
Ayağa kalktığına sevindim. Uzun dönem damardan beslenen köpekler ağızdan beslenmeye geçerken zorlanabiliyorlar. Yağsız olan yiyecekleri tercih et. Tavuk, yağsız kıyma, prinç lapası vs. Az az, ama daha sık periyotlarla besle.Mide yemeğe alışınca durum düzelecektir. Tekrar geçmiş olsun. Duman meraya çıktığında fotolarını paylaşırsın artık.
Aykut ALGÜNEY
1972-İzmir

Çevrimdışı Tegin ALP

• *
« Yanıtla #14 : 28 Eylül 2010, 10:01:18 »
tşk ederim aykut bey.
Duman şuanda 2,5 aylık oldu. ama 15 gündür hasta olduğu için hayvanı en az 1 ay geri götürdü. inşallah 1 ay sonra kendine gelir ve benimle beraber antreman turlarına başlar.
bugünkü halinin resimlerini de yollarım olmazsaa. hem durumu hakkında da yorum yapma imkanınız olur. çok zayıf ama gözlerinde hayata dair duyduğu sevgiyi görebiliyorum. ve yaşamak için çok caba sarfettiginin farkındayım.

resimleri birazdan yüklerrim.

Tekrar tşk ederim.
Tegin ALP