Gönderen Konu: POİNTER KOKUDA KUYRUK SALLARMI?  (Okunma sayısı 18823 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim ÖZEL

• *
POİNTER KOKUDA KUYRUK SALLARMI?
« : 03 Kasım 2011, 11:28:37 »
Dostlarım ustalarım kardeşlerim. Sitenin başka bölümünde bi tartışma var. Fermada demiyorum kokuya soyaya girdiğinde pointer köpeğinin hareketleri nasıl olmalı? Kuyruğu titretmelimi titretmemelimi? Çok önemli bişey yazayım köpek fermadaki halinden bahsetmiyorum. Fermada zaten düz yada tulumba kuyruk olması gerektiğini bilmeyen yok. Önemli olan taze kokuya soyaya girdiğinde kuyruk hareketi nasıl olmalı? Köpek üretenler eğitenler ve besleyen avcılardan düşüncelerini yazmasını istiyorum.
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2011, 11:34:30 Gönderen: İbrahim ÖZEL »
İbrahim ÖZEL 05304684000
[email protected] 1976 Bursa-Adana  

Çevrimdışı Mustafa BİLİR

• *
Ynt: POİNTER KOKUDA KUYRUK SALLARMI?
« Yanıtla #1 : 03 Kasım 2011, 11:48:20 »
Bence pointerin arama yaparken ve kokuya girdiğinde kuyruk çırpması hoş değil.Benim pointerim kokuya girdiğinde kuyruk çırpmıyor fakat hareketleri değişiyor ve her an ferma verecek hissi veriyor ve ava belli mesafe yaklaşınca ferma veriyor, bu özellik benim için önemli fakat kuyruk çırpmanın kusur olup olmadığı hususunda bilgi sahibi değilim.
Mustafa BİLİR
1974 Pamukören Kas. Kuyucak-AYDIN
İkamet Ödemiş-İZMİR

Uploaded with Ima

Çevrimdışı M.Kemal KESKİN

• *
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2011, 12:07:02 »
Ben bir Sarıkafa besledim, koşarak av yapardı, Aniden durur ferma ederdi, bir kere dahi kuyruk salladığını görmedim. Bu tarz bana hiç keyif vermedi. 30 M.den ferma etmesine çok av vurdurmasına rağmen bana göre bu köpeğin eksikleri çok fazlaydı.
1- Avda koşabileceği alan arıyordu. (Çalıya girmeyi sevmiyordu.)
2- Kanat kırığında, kayan avlarda pek başarılı değildi.
3- Kokusu çok kuvvetli olmasına rağmen, koşarak kendini boşa yoruyor çabuk harlıyor. (Avın üzerinden atlıyor, avı geçiyordu.)
4- Aport ve su avını pek sevmiyordu. (Aport yapıyor, suya giriyor fakat diğer ırklar kadar istekli değildi.)
5- Uzak gidiyor, av pusmamışsa avı kaçırıyor ya da o bölgede başka avcılar varsa onları avlatıyordu.

Pointerciler kusuruma bakmasınlar. Bunlar benim tespitlerim. Saygılar.

Mustafa Kemal KESKİN
1957-İskenderun
0505 4577838

Çevrimdışı Ali EDİZ

• *
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2011, 12:26:41 »
çok kuyruk vuran köpeği bende sevmem köpeğin kendine zararından başka bişey değil kuyruğu kanıyo.en gıcık olduğum şeyde ferma verir av biraz kayar kaydığı yere basıncada başlar deli gibi kuyruk vurmaya sağa sola aktarmaya sen kuş uçacak sanırsın ayağının dibinden kuş ilerden uçar .
Ali EDİZ
1977
 ANKARA

Çevrimdışı Ali EDİZ

• *
« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2011, 12:34:20 »

Ben bir Sarıkafa besledim, koşarak av yapardı, Aniden durur ferma ederdi, bir kere dahi kuyruk salladığını görmedim. Bu tarz bana hiç keyif vermedi. 30 M.den ferma etmesine çok av vurdurmasına rağmen bana göre bu köpeğin eksikleri çok fazlaydı.
3- Kokusu çok kuvvetli olmasına rağmen, koşarak kendini boşa yoruyor çabuk harlıyor. (Avın üzerinden atlıyor, avı geçiyordu.)
4- Aport ve su avını pek sevmiyordu. (Aport yapıyor, suya giriyor fakat diğer ırklar kadar istekli değildi.)
5- Uzak gidiyor, av pusmamışsa avı kaçırıyor ya da o bölgede başka avcılar varsa onları avlatıyordu.

KEMAL Bey gerçekten safkan köpek bu sölediklerinizin hepsini yapar ama safkan köpek iyi eğitilmezse avda başa bela olur kontrol edemezsin yorulmak bilmez hep gözü avdadır ama bir nokta var atladığınız safkan bir köpek iyi yetiştirilmezse bunları yapar iyi etiştirilmş bir safkan avdan alabileceğin tüm zevki aldırır ve şöle dersiniz iç çekip adamlarda ne köpekler var be:)

Ali EDİZ
1977
 ANKARA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2011, 14:01:13 »

çok kuyruk vuran köpeği bende sevmem köpeğin kendine zararından başka bişey değil kuyruğu kanıyo.en gıcık olduğum şeyde ferma verir av biraz kayar kaydığı yere basıncada başlar deli gibi kuyruk vurmaya sağa sola aktarmaya sen kuş uçacak sanırsın ayağının dibinden kuş ilerden uçar .
SON DERECE KLASİK POİNTER hareketleri şaşırmamak lazım ..........
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2011, 14:43:13 »

Kemal abim saydıkların bir kusur değil, hele hele senin köpeğindeki bir kusur hiç değil. Hakan abimin dediği gibi geninde ve kanında olan yapması gereken hatta Dünyadaki bütün pointerlerin genel özellikleridir. Eğerki köpeğini bu maddeler var diye elden çıkardıysan çok yazık etmişsin. O şekilde köpeğe hasret onlarca avcı var bu sitelerde ;D ;D

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı Mahir İNCİ

• *
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2011, 15:52:13 »
vay kardeşim nerden açtın bu konuyu pointer sevmiyenler başlamışlar taşlamaya,drahtardan bahsetmiyoruz pointerden bahsediyoruz,kontinantel bir ırktan beklediğini pointerden beklemek yanlış olur kıyaslamakta,pointer kuyruğunu sallamadan ararsa daha hoş olur sallarsa sadece kusur olur.
Mahir İNCİ
1965 TAVŞANLI
KIF POİNTER IRK DERNEĞİ KÜTAHYA ŞUBE BAŞKANI
05308844198-05456215112

Çevrimdışı Fehmi TALAN

• *
« Yanıtla #8 : 03 Kasım 2011, 16:27:54 »
İbrahim kardeşim bencede bir pointer kuyruğunu sabit tutması gerekiyor.kuyruk vurmaması ve titret memesesi aranan bir pointer sitilidir ki bu özelliği ona herzaman avantaj sağlar...
Fehmi TALAN
1971MANİSA                                                    RİBOT

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Kemal YURDAKUL

• *
« Yanıtla #9 : 03 Kasım 2011, 16:46:52 »
İbrahim kardeşim bencede bir pointer kuyruğunu sabit tutması gerekiyor.kuyruk vurmaması ve titret memesesi aranan bir pointer sitilidir ki bu özelliği ona herzaman avantaj sağlar...

selamlar...
Kemal YURDAKUL 1960-Ankara 

Çevrimdışı Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 03 Kasım 2011, 16:49:24 »
Bizim pointer ararken değil ama kokuya girip heycanlandığı zaman kuyruğunu sallıyor kokuda kuyruk sallaması daha iyi bence. Çünlü fermaya herzaman fırsat olmayabiliyor
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #11 : 03 Kasım 2011, 17:28:53 »
vay kardeşim nerden açtın bu konuyu pointer sevmiyenler başlamışlar taşlamaya,drahtardan bahsetmiyoruz pointerden bahsediyoruz,kontinantel bir ırktan beklediğini pointerden beklemek yanlış olur kıyaslamakta,pointer kuyruğunu sallamadan ararsa daha hoş olur sallarsa sadece kusur olur.

puhhahahaha Mahir abi desenya zaten bomba hazır fitilde hazır ateşlemeye çakmak arıyorlar, veriyorsunuz malzemeyi ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı İlhan GÖKCEN

• *
« Yanıtla #12 : 03 Kasım 2011, 18:26:24 »
ozaman kuyruna ağırlık bağlayın  sallamasın .ibrahim vakit geçmiyor herhalde saçma sapan sorular

Çevrimdışı Alpaslan ASLAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 03 Kasım 2011, 19:11:54 »
İbrahim kardeşim bu konuyu pointerlere tartışma konusu olarak açmadığını  biliyorum. Herkesin fikirlerini ve bilgisine saygım vardır. Benim nacizane fikrim bir pointerin koşarken ve gezerken bir çitanın gezi stili kuyruk tutuşu aşağıda  vaziyette koşar ferma esnasında kuyruğunu yukarı ve yada düz tutar. O o kadar önemli değildir bir Avrupa daki koşan Tiriel süratli ve yüksek kokulu Delvento Guberti gibi yetiştiricilerin bir iki tane videolarını izlersen çok çok fikir sahibi olacağına eminim. Tabi bu benim çerçevem içerisinde benim düşüncelerim ama değil ki ülkemizde çok iyi pointerler gördüm av yapan sallayınıda var sallamayanıda var ama benim görüşüm sallamayana makbuldü. Biliyorsun bizim ege tarafında biz bıldırcını pamuk tarlalarında avlıyoruz. Buda demekki her kuyruk vurduğunda kanamasına sebep oluyor buda köpeğe acı oluyor. Benim elimde ki köpeğim Filko yu çok iyi tanıyorsun ne kokuda ne soyakta ne fermada ne sallama ne titreme yapmıyor Sadece ferma esnasında tulumba şeklini alıyor. Sonuçta herkezin köpeği kendine güzeldir. Allah herkesin kendi gönlüne göre köpek versin. En makbulude budur ;)
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2011, 19:50:32 Gönderen: Alpaslan ASLAN »
Alpaslan ASLAN
1974 izmir-Buca 0535 275 23 14

Çevrimdışı İbrahim ÖZEL

• *
« Yanıtla #14 : 03 Kasım 2011, 20:04:08 »
Alpaslan paşam benim fikrim belli zaten ben diğer bölümdeki konuya istinaden açtım. Sallayanda var sallamayanda. Bu insanların gözüne hoşta geliyor kusurda. Filkonun kalitesi tartışmak bile yalnış. O bir pointerdeki olması gereken tüm hünerlere ve fiziğe sahip zaten.
İlhan Gökçen bey vakit geçiyor . Size saçma gelen konulara yazmak zorunda değilsiniz. Ama en saçmasıda dalga geçmek amacıylada olsa kuyruğa ağırlık bağlamak olur sanırım.

Arkadaşlar amaç burda paylaşmak. Bu konuda doğru bulunamaz zaten. Amaç pointerin özelliklerini tam bilelim diye açıldı. Benimde olmasını istediğim kuyruk vurmamasıdır. Ama köpeklerimin içinde 2 tanesi bunu yapıyor ama diğer 6 tanesi yapmıyor. İşin garibi bendeki kanları tanıyanlar bilir. Hepsi birbirinden güzel kandan olmalarına rağmen 2 tanesi soyaya kokuya girince bu hareketi yapıyor.
İbrahim ÖZEL 05304684000

Çevrimdışı Alpaslan ASLAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 03 Kasım 2011, 20:42:07 »

AYNI FİKİRDEYİZ ABİCİM.AKİSARA SELAMLAR..
Alpaslan ASLAN
1974 izmir-Buca 0535 275 23 14

Çevrimdışı Ersoy ESER

• *
« Yanıtla #16 : 03 Kasım 2011, 20:53:45 »
pointer kokuya girince kuyruk sallamalı ki köpeğin önünde bir av hayvanı olduğunu anlayabilelim... köpek nasıl fermada titriyorsa kokuya girince de kuyruk sallar... bu arada pointer yetiştirmeyi beceremeyipte pointere çamur atmak moda galiba....
pointer ırkını her avcı yetiştirmez... sabır gerek bilgi gerek....
Ersoy ESER

Çevrimdışı İbrahim ÖZEL

• *
« Yanıtla #17 : 03 Kasım 2011, 21:09:20 »
Ersoy devrem bu birazda zevk işi dedim ya bu konuda sallayandan zevk alanda var kusur sayanda.
İbrahim ÖZEL 05304684000

Çevrimdışı Mahir İNCİ

• *
« Yanıtla #18 : 04 Kasım 2011, 09:36:18 »
rıdvan kardeşim sakın yanlış anlama ben sadece ayrı ırkların birbiriyle kıyaslanmaması gerektiğini belirmek istedim.selmlar kardeşim.
Mahir İNCİ
1965 TAVŞANLI
KIF POİNTER IRK DERNEĞİ KÜTAHYA ŞUBE BAŞKANI
05308844198-05456215112

Çevrimdışı Dr.Onur ŞEREFHANOĞLU

• *
« Yanıtla #19 : 04 Kasım 2011, 10:43:47 »
Bence sallasada olur sallamasada,ama fermada sallamaması gerekir,bu onun ferma konsantrasyonunu gösterir.
Dr.Onur ŞEREFHANOĞLU
0 Rh + 1978 BOLU

Çevrimdışı Berkun EKEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 04 Kasım 2011, 11:57:54 »
   bu hareket köpeğin kokuyu ne kadar iyi analiz edebildiğinin göstergesidir. genç acemi yada fazla ava gitmemiş köpeklerde sıkça görülür.
  ama şöylede birşey varki kanlada alakalı bir durum. koku güdüleri yüksek köpekler genelde sallamıyor.
Berkun EKEN KOCAELİ/İZMİT 1985
0544 977 1000

Çevrimdışı Serhat SERİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 04 Kasım 2011, 12:13:44 »
Takipçisiyim konunun..Çünkü benim mart dogumlu pointer yavrumun iş ve istanbul imkanları ile her ne kadar daha görmek nasip olmadıysada, kopoy avcısı babam pek anlamadığı için keşke kuyruğunu kestirseydik diyor..Yani avda kokuya girdiğinde kuyruk sallaması ve bizim meralarında çalılı olmasından kuyruğunun kanaması oluyormuş..Bizimkinin kokusumu zayıf acemiliktenmi yapıyor bilmiyorum artık..
doğum yılı ve yaşadığınız ili profilinize yazınız
http://avlakforum.com/forum/profile/?area=forumprofile;u=23147

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #22 : 04 Kasım 2011, 13:33:41 »
rıdvan kardeşim sakın yanlış anlama ben sadece ayrı ırkların birbiriyle kıyaslanmaması gerektiğini belirmek istedim.selmlar kardeşim.

Mahir abi işin şakası bi yana hangi ırk olursa olsun soyakta yani kokudayken kuyruk sallar. Çünkü kokuya girmiştir ve heyecanlanmıştır. Ben pointerlerle ve setterler ilede avlanıyorum. Hepside kokuya girdiklerini kuyrukları ile belli ederler.
Kuyruk sallasada sallamasada problem değildir. Ama köpek fermada kuyruk sallamaması gerekir. Hata olarak değerlendirilir.

Çevrimdışı Hüseyin SERTÇETİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 04 Kasım 2011, 14:32:16 »
Pointerin gezerken kuyruk sallaması bir kusurdur. Fakat İbrahim abinin dediği bu değil sanırım. Köpek gezerken değil kokuya girdikten sonraki halini soruyor. Bildiğim kadarıyla aranan kriter köpeğin kokuyu hissetmesiyle ferma vermesi ve sahibi yanına geldikten sonra kuşa doğru ilerlemesi gerekiyor. Bunu yapan köpek zaten kuyruk sallamıyor. Fakat çoğu köpek kokuyu alır almaz ferma vermiyor ve bizim tabirimizle kokuya giriyor. Bu konuma gelen her köpekte zaten kuyruğunu sallıyor. Kısacası pointerin kuyruk sallaması gezerken kusur, kokuya girdiğinde hafif kusur diyebiliriz...
Hüseyin SERTÇETİN 1978 AKHİSAR 0542 5328869

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 04 Kasım 2011, 16:00:29 »
kuyruk köpeğin bir uzvu ,, elbetteki sallayacak ,,hatta kokuya girdiğinde heyecanını daha fazla belli edip olağandan hızlı sallayacak ,, bu hangi cins köpek olursa olsun,, ama fermayı verdiği an kuyruk sallamayı kesecek ,, dünyanın her yerinde ferma anında kuyruk sallama hata kabul edilir ,, onun harici kuyruk sallama her hali ile doğaldır....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg