Gönderen Konu: Türkiye'nin yepyeni Kinetik Sistemli Yarı Otomatik Av Tüfeği  (Okunma sayısı 121758 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Türkiye'nin yepyeni Kinetik Sistemli Yarı Otomatik Av Tüfeği
« Yanıtla #200 : 11 Ocak 2016, 22:41:23 »
Fabrikaya Akdaş AK-212-C SHADOW GRASS 76namlu  siparişi verildi, bir av bayii aracılığı ile,hareketlimi normalmi namlu istyeniliyor diye geri dönüş yapıldı. Bu hareketli namlunun kinetik sisteme veya geri tepmeye ne yararı var.Bilgisi olan biri açıklayabilirmi?
Şöyle bir bilgi var başka bir forumda.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=6787
Av için kullanacaksanız, namluyu "hareketsiz" tercih edersiniz bence.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Fatih İLHAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #201 : 11 Ocak 2016, 23:14:54 »
Slm arkadaşlar akdaş firmasına bende sormuştum hareketli namluyu bana hareketli namlu gövdeyi kırdığı için kullanmadıklarını söylediler ,zaten bende istemem çünki bi arkadaşta huğlunun ilk çıkan hareketli namlu tüfeğinden vardı ,el kundağı somunu gevşemiş buda farketmeyip ateş edince gövdeyi ikiye ayırmıştı..bir hususda akdaşın taktikal modellerinde tetik tertibatı plastik diğerleri metal ..metal tetik tertibatının ömrü daha uzun olur buda önemli bence çünki bir çok firma artık metal yapmıyor ve üstüne yaptıklarının metalden sağlam olduğunu söylüyorlar şaka gibi  zihniyete bak ben defalarca şahit oldum dağılan tetik muhafazasına..
1983 - Sakarya

The following users thanked this post: Kamil SELCİK

Çevrimdışı Hidayet ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #202 : 18 Ocak 2016, 20:53:32 »
Değerli omer akdas bey çok severek ve isteyerek 1 ay önce ak 212 w aldım gayet güzel hele ki hafifliği çok güzel acı ayar pullarinin olmasi ama tüfeğin dipcik boyu fazla uzun 37.5 cm olmasi bana olmadı ve ben 1 cm kestirdim ama  grupman denemelerim olsun tek kurşun atışlarım bana sanki biraz sola atıyor gibime geldi acaba bendemi yoksa gerçekten solami atıyor çözemedim tüfeği sabitleyerek tek kurşun atışı yapacağım musait olunca tavsiyeniz varmı veya başka bişey yapmalımiyim kafamda soru işareti kalsın istemiyorum bu arada grupman mükemmel ama sacmalar ordada solda idi saygılar
1986-Kütahya

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #203 : 22 Ocak 2016, 11:15:47 »
Slm arkadaşlar akdaş firmasına bende sormuştum hareketli namluyu bana hareketli namlu gövdeyi kırdığı için kullanmadıklarını söylediler ,zaten bende istemem çünki bi arkadaşta huğlunun ilk çıkan hareketli namlu tüfeğinden vardı ,el kundağı somunu gevşemiş buda farketmeyip ateş edince gövdeyi ikiye ayırmıştı..bir hususda akdaşın taktikal modellerinde tetik tertibatı plastik diğerleri metal ..metal tetik tertibatının ömrü daha uzun olur buda önemli bence çünki bir çok firma artık metal yapmıyor ve üstüne yaptıklarının metalden sağlam olduğunu söylüyorlar şaka gibi  zihniyete bak ben defalarca şahit oldum dağılan tetik muhafazasına..

Fatih Bey merhaba,

Size yazarak genel cevap vermiş olayım. Hareketli namlu gövdeyi kırmaz, ama kalitesiz bir kaynak yapılırsa namlu halkasını koparabilir ve zaman içerisinde tüfeğin daha fazla sarsıntıdan dolayı daha çabuk yıpranması söz konusudur. Hareketli namlu neden üretiliyor peki? 24 gramdan bile daha düşük fişeklerde omuza dayamadan boşta atış yapma imkanı verdiği için. Av modellerinde istek üzerine yapıyorduk, ve taktik tüfeklerde standart idi, ancak şu anda iç piyasa için üretimi tamamen durdu. Bazı ülkelere ihraç ediyoruz o kadar. Standart kullanım için hareketli namlu avantajdan çok dezavantaj getirir. Av modellerinde kesinlikle gerekli değildir, savunma amaçlı tüfeklerde işe yarayabilir (yüksek gramajlı fişeklerde gerek yoktur).

Tetik muhafazası konusunda ilk etapta haklı olsanız da durum tam olarak öyle değil.Bugün dünya devleri dahi plastik tetik muhafaza kullanıyor. Sizce bu ürünlerdeki tetik muhafazalar ucuz tüfeklerde şahit olduğunuz gibi dağılır mı? Mümkün değil. Plastik deyip genellemek çok yanlış. Tıpkı metal gibi plastiğin de kalite seviyeleri var. Akdaş olarak tüm plastik dökümlerde mümkün olduğunca yüksek kaliteli kompozit plastik kullanıyoruz.

Biz yaptığımız çekiç ile dövme testinde gördük ki plastik olan 7075 alüminyumdan daha sağlam. Evet doğru duydunuz. Yakın zamanda tüm plastik kundaklı tüfeklerde plastik tetik muhafazaya geçeceğiz. Belki ahşaplarda da bunu yapacağız...

Selamlar

The following users thanked this post: Hasan AKSU

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #204 : 22 Ocak 2016, 11:24:03 »
Değerli omer akdas bey çok severek ve isteyerek 1 ay önce ak 212 w aldım gayet güzel hele ki hafifliği çok güzel acı ayar pullarinin olmasi ama tüfeğin dipcik boyu fazla uzun 37.5 cm olmasi bana olmadı ve ben 1 cm kestirdim ama  grupman denemelerim olsun tek kurşun atışlarım bana sanki biraz sola atıyor gibime geldi acaba bendemi yoksa gerçekten solami atıyor çözemedim tüfeği sabitleyerek tek kurşun atışı yapacağım musait olunca tavsiyeniz varmı veya başka bişey yapmalımiyim kafamda soru işareti kalsın istemiyorum bu arada grupman mükemmel ama sacmalar ordada solda idi saygılar

Hidayet Bey merhaba,

[email protected] / 0 332 511 0508 üzerinde daha hızlı iletişime geçebilirsiniz. Her zaman forumları okuyamıyoruz maalesef.

66 - 71 - 76 cm namlularda tek kurşun ile sıfırlama yapmayız. Namlu iç ölçülerinin yapısı ve namluların uzun olması küçük sapmalar yaptırabilir. Tüfeği sabitleyip tüm şoklar ile saçma atışı yaparak deneyin lütfen. Saçmalar sapmış ise uygun bir zamanda bize karşı ödemeli gönderin. En kısa sürede bakımı yapılır. Tek kurşun atışlarında mükemmel sonuçlar elde etmek istiyorsanız, hedefleri dikip nokta atışı yapacaksanız et kalınlığı çok daha fazla, iç ölçüleri uygun ve uzunluğu 61 cm'yi geçmeyen Slug namlularımızdan edinmelisiniz.
Lütfen bu yazdıklarımdan standart namlu ile kurşun atılmaz sonucunu çıkarmayın, 5 numara silindir şok ile istediğiniz kadar atış yapabilirsiniz, sadece namlu yapısı nedeniyle minik sapmalar olabilir.

Çok selamlar

The following users thanked this post: Hasan AKSU