Gönderen Konu: Sazan Balığı Bilgi almak istiyorum  (Okunma sayısı 5747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onurcan ÖKSE

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sazan Balığı Bilgi almak istiyorum
« : 12 Mart 2013, 20:33:05 »
Ya abilerim biz babamla amatör olarak  tatlı su balıkçısıyız 1seneyide geçmiştir babamın arkadaşları derdi yok 1kg tuttuk yok 2 kg sazan tuttuk bizde gittiğimizde aynı yerlere tahminen 500 gr filan çıkıyo büyük sazan balığı nasıl hangi bölümlerde yakalıyabiliriz bide yem öneriniz ne olur
bu arada  2013 te tatlı su sezonu nezaman başlıyo acaba.
1997 Manisa-Akhisar

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Sazan Balığı Bilgi almak istiyorum
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2013, 21:31:47 »
Tatlı su sezonu sanırım haziranda açılıyor. Büyük balık tutma konusuna gelince tamamen sabır işi diyebilirim. İri sazanlar genellikle su içindeki otların bittiği açığa yakın ve derin kısımlarda olur. Yemleri ise kolay bitmeyecek küçük balıkların darbelerine dayanacak cinsten olmalı. Boili yöntemini tavsiye ederim. şamandıralı takım yerine dipte kalan yem olmalı çünkü sazan %80-90 dip karıştıran bir hayvandır. Sessizlik bu işin olmazsa olmazı. Sazanlar genelde titreşimi hisseden hayvanlar ve tecrübe ettiğim kadarıyla 8-10 m civarı yürüyüşü algılayabiliyorlar.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• *
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2013, 22:40:05 »
http://www.bsgm.gov.tr/mevzuat/Teblig_3_2.pdf

amator balıkcılıkla ılgılı yasaklar avlanma zamanları burdadır.  sazan her turlu yeme gelır evde kendınız mısır unuyla yemde yapa bılırsınız solucanada gelır büyük ıgne takacaksınız sabırla bekleyeceksiniz şans işidir ayrıca avcıların cogu göruntuye bakar bu 2 kılo gelır 5 kılo gelır der ama tartsanız yarısı ancak gelır

bırde ufak balıkları tutmayın gerı bırakın saygılar
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Onurcan ÖKSE

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2013, 18:39:51 »
Ufaklarını salıyoruz işte kafama takıldı büyük sazan bi tekniği filanmı var diye teşekürler yorumlar için
1997 Manisa-Akhisar

Çevrimdışı Sinan UÇAK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2013, 16:37:08 »
Kardeşim öncelik olarak avlandığınız baraj gölet vs nere ise oranın tarihi önemli yeni yapılmış bir barajda yada suni gölette büyük sazan olmaz.1 2 kg lık sazan büyük sazan değildir bunu düşünüp moralini bozma.Gelelim tekniklerine sazanda ilk olarak ses ve hareket disiplini önemlidir kıyıya çok yakın yerde yükses sesle konuşulması ani hareketler yapılması sazanı ürkütür buna dikkat etmek gerekir.Diğer bir faktör yemlemedir sazanda yemleme mutlaka yapılmalı bunu balığın yaşadığı suya göre belirlemek gerekir lakin maddi imkan varsa boili kullanmak iyi sonuçlar verir.Onun dışında küllü kart mısır iyi sonuçlar veriyor yemleme yaptığımız ürünle iğneye taktığımız yem aynı olmalı.olta atacağınız nokta ise eğer kıyıda suya giren bir burun varsa bu buruna yerleşip burunun biraz sağına yada soluna olta atmak iyi sonuçlar verebilir.Birde imkan varsa kamp kurarak gecede av yapmak büyük sazan şansını artırır.

inşallah bu yıl oldukça büyük sazanlar tutarsın.rastgelsin.
1983-Ereğli/Konya

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 22 Mart 2013, 16:51:48 »

online photo storage

yasakları fotodan görebilirsiniz....

büyük sazan yakalayacaksanız
1.büyük barajlara gitmelisiniz
2.yumurtlama döneminden hemen sonraki ay ile ekim-kasım aralık aylarındada balığa gitmelisiniz..
3 yemleme konusunu önemsemelisiniz...
vs.vs.

ERSİN KARA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2013, 17:21:20 »
Öncelikle merhaba Onurcan bey.Bende amatör balıkçılıkla uğraşıyorum.Size nacizane tavsiyelerimi ve tecrübelerimi aktarayım.Öncelikle şunu söyleyimki ben sazan balığı avında kesinlikle ilk önce güzel bir yer şeçtikten sonra suyun içerisini yemleme yapıyorum.Bunun içinde yaklaşık olarak 5 kilo kuru mısır,2 kilo kadar buğday ve 5 kilo kadar da kuzu küspesi kullanıyorum.Bu yemleme için botunuz varsa eğer botla açılarak yapabilirsiniz.Tabi oltaları atacağınız mesafeyi yemlemeniz gerekmektedir.Eğer botunuz yoksa size bir tiyo vereyim.500 mg su şişesini yarıdan kesiniz.Kapaklı tarafını kullanacaksınız.Şişenin kapağını çıkartıp,bir zargana topu veya pinpon topu olabilir güzelce silikonla yapıştırınız.Daha sonra diğer tarafına şişenin kenarlarından iki adet karşılıklı delik deliniz.Ve 15 cm kadar bir bakır teli U biçiminde kıvırıp bu deliklere bağlayınız.İşte size yemleme aparatı.Daha sonra atarı yüksek bir makina ile yemleri buna doldurup yemleme yapacağınız noktaya fırlatınız.Unutmayınki büyük balıklar genelde derinde olurlar ve genellikle akşam ve sabah erken saatlerde yemlenmeye çıkarlar.Bu saatlerin dışında inlerine çekilip dinlenirler.Ben sazan avında bu yemlemeyi yaptıktan sonra iğnelerin ucuna sarı boncuk takıyorum ve yemleme yaptığım bölgeye diziyorum oltaları.Daha sonrası da nasip kısmet tabiki.Başlıyoruz beklemeye.Size sunu söyleyim ki bence en güzel yem boncuk.Bu zamana kadar da hiç boş dönmedim.Mısırla yaptığınız her yemlemeli avınızda sarı boncuk kullanabilirsiniz.Size Rast gele umarım birazda olsa fikir verebilmişimdir.

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2013, 19:00:54 »
sazan genelde gece vurur ve ilacı sabırdır ..
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #8 : 22 Mart 2013, 20:50:18 »
İğneleri değiştir. biraz büyüt yemide ona göre ayarla
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Nuri KOPLAY

• *
« Yanıtla #9 : 22 Mart 2013, 21:35:11 »
Öncelikle merhaba Onurcan bey.Bende amatör balıkçılıkla uğraşıyorum.Size nacizane tavsiyelerimi ve tecrübelerimi aktarayım.Öncelikle şunu söyleyimki ben sazan balığı avında kesinlikle ilk önce güzel bir yer şeçtikten sonra suyun içerisini yemleme yapıyorum.Bunun içinde yaklaşık olarak 5 kilo kuru mısır,2 kilo kadar buğday ve 5 kilo kadar da kuzu küspesi kullanıyorum.Bu yemleme için botunuz varsa eğer botla açılarak yapabilirsiniz.Tabi oltaları atacağınız mesafeyi yemlemeniz gerekmektedir.Eğer botunuz yoksa size bir tiyo vereyim.500 mg su şişesini yarıdan kesiniz.Kapaklı tarafını kullanacaksınız.Şişenin kapağını çıkartıp,bir zargana topu veya pinpon topu olabilir güzelce silikonla yapıştırınız.Daha sonra diğer tarafına şişenin kenarlarından iki adet karşılıklı delik deliniz.Ve 15 cm kadar bir bakır teli U biçiminde kıvırıp bu deliklere bağlayınız.İşte size yemleme aparatı.Daha sonra atarı yüksek bir makina ile yemleri buna doldurup yemleme yapacağınız noktaya fırlatınız.Unutmayınki büyük balıklar genelde derinde olurlar ve genellikle akşam ve sabah erken saatlerde yemlenmeye çıkarlar.Bu saatlerin dışında inlerine çekilip dinlenirler.Ben sazan avında bu yemlemeyi yaptıktan sonra iğnelerin ucuna sarı boncuk takıyorum ve yemleme yaptığım bölgeye diziyorum oltaları.Daha sonrası da nasip kısmet tabiki.Başlıyoruz beklemeye.Size sunu söyleyim ki bence en güzel yem boncuk.Bu zamana kadar da hiç boş dönmedim.Mısırla yaptığınız her yemlemeli avınızda sarı boncuk kullanabilirsiniz.Size Rast gele umarım birazda olsa fikir verebilmişimdir.
Cevap için teşekkürler. Birebir uygulama ve sağlam bir sabırla iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Özellikte avlakta istakoz sayısı fazlaysa boncuk gibi sağlam yemlere ihtiyaç var. Ayrıca ustalar yemleri yenilemek maksatlı oltaları arada çekip atmayı önermiyor. Mümkün olduğunca az hareket, az ses.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2013, 21:36:20 Gönderen: Nuri KOPLAY »
Nuri 15
1972 BURDUR