Gönderen Konu: köpeklerdeki üreme  (Okunma sayısı 1812 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa TEK

• *
köpeklerdeki üreme
« : 20 Temmuz 2009, 15:43:20 »
değerli dostlar. benim drahthaar köpeğim var fakat tek eksiği testisinin tek olması. köpeğimin ileride yavruları olur mu? üremeye engel midir.
Mustafa TEk
20.08.1971
Ödemiş-İzmir

Çevrimdışı Vet.Hekim Özgür YAMAN

• *
Ynt: köpeklerdeki üreme
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2009, 09:24:59 »
diğer testiste yeterince dölleme yeteneği olan sperma üretimi varsa  tabii ki dölleme yeteneği mevcuttur demektir.nasıl öğreneblirim derseniz:bir veteriner hekimin spermada motilite tayini yapması gerekir.penise elle masaj yapılarak  sperma uygun ve steril bir şekillde alınır ve mikroskopta hem natif(direk) hem de boyama teknikleri ile boyanır ve sperma motilitesi hakkında fikir alınır.ve böylece tüm bilgilere bakılarak size bir yüzde verilir.örneğin: köpeğinizin sperma motilitesi %90 denilir.bu durumda dölleme yeteneği yüksek demektir.yani bir muayne etmeksizin veya çiftleştirerek denemksizin tek testis ile döllenme yapamaz demek yanlış olacaktır. teşekkürler.
Veteriner Hekim Özgür YAMAN
1981 FETHİYE

Çevrimdışı Mustafa TEK

• *
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2009, 20:30:44 »
aydınlatıcı bilginizden dolayı teşekkür ederim. bizim böyle bir olanağımız yok. fakat deneme yanılma yoluyla test edebiliriz artık. saygılarla. beslenme mizi mama süt ve ekmek olarak yapıyorum günde bazen 1 yumurta veriyorum sizce doğrumu yapıyorum bilmiyorum.
Mustafa TEk
20.08.1971
Ödemiş-İzmir

Çevrimdışı Vet.Hekim Özgür YAMAN

• *
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2009, 17:11:48 »
profesyonel mama veriyorsanız diğerlerine gerek yok. yumurtayı da mümkünse çiğ vermeyin derim. özellikle de beyazını. teşekkürler.
Veteriner Hekim Özgür YAMAN
1981 FETHİYE