Gönderen Konu: Slug namlu???  (Okunma sayısı 34492 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
Ynt: Slug namlu???
« Yanıtla #50 : 31 Mayıs 2014, 17:04:12 »
Önemli olan seri üretimi hızlandırmak değil seri bir şekilde belirli bir standartta tüfek üretebilmek.Bizim ülkemizde büyük denen markaların tesisleri bile bir remington tesisinin yanında gülünç kalır tabi kalitede o doğrultuda.Yoksa neden bir browning kalitesinde üretim yapamayalım.Ne onlardan eksik teknolojimiz var nede hammaddemiz...

Mert Pastırmacı; Hammadde de var kalite de...

AKUS, senin bahsettiğin kalitede poze ve çifte üretiyor. Ve Türkiyede Tam çakmaklı tüfek üreten tek firma.
Özel sipariş üzerine 50.000 $ a yaptığı bir tüfeği görmüştüm.

Neden almıyorsun öyle bir tüfek?

Forumda daha önce bu konular çooook tartışıldı. Ve adamlar yaptıkları o kaliteli tüfeği satacak MÜŞTERİ bulamamaktak şikayetçi...

• Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #51 : 02 Haziran 2014, 00:06:19 »
Bence slug namlu etli namlu olmalı ancak dayanıklılık için değil. Denge için. E tabi dez avantajı ağır oluyor.

Slug namlu aslında gezli tertibatlı namlu demektir ancak ülkemizde slug namlu diyince tek kurşun namlusu anlaşılıyor.

Bantsız - gezsiz- şoksuz kaval namluyada slug deniyor
Mobil şoklu - gezsiz- rampa arpacık namluyada slug namlu deniyor
Gezli mobil şoklu yada şoksuz namluyada slug namlu deniyor.

Kısaca üstünde bant yoksa oluyor sana slug namlu. Aslında hepsi ile tek kurşun atılır.
Mobil şok ağızlı olanlarında ise alev gizleyen yada 5-4 şokunu takarak kullanmak daha mantıklıdır.

Gelelim et kalınlığına et kalınlığı seçilen 4140 kalitesine veya başka bir çeliğe göre değişir. İnce namlu kötüdür kalın namlu iyidir diye kimse söyleyemez.

Birde şu var ki bazı slug kaval namluların ucu dış taraftan bakarsanız dış çapı geniş olduğu için kalın gibi görünür. Oda şu nedenledir sanıyorum ki firma tezgahı ona göre ayarlayıp namluyu tek tip çıkarıyor. Daha sonrasında o etli kısım ister mobil şok ağızlı ister alev gizleyen ağızlı ister bantlı ister kaval namlu olarak ortak bir şekilde kullanılıyor.

Forumun 1. sayfasında Mahmut Çetin arkadaşımız iki slug namlu resmi göstermiş. Kendisinden kalın olanın namlu DIŞ çapını namlunun ucunda ve namlu ucundan 10 cm geride ölçmesini istesem. Birde diğer tüfek için olsun.

Bence ince tüfekte iki noktada aynı olurken kalın tüfekte namlu dış çapı 10 cm geride daha ince namlu ucunda daha kalın olacak. Oda firma isterse bu namluyu mobil şoklu yada bantlı yapsın diye yoksam tek kurşunu hiçbir firma düşünmüyor zaten kullanılan çelik ihtiyacı fazlasıyla karşılıyor. Tüfeğin 61 namlu slug ise bence ince namlu daha güzel ancak 47-51 ise kalın namlu daha dengeli oluyor.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 02 Haziran 2014, 00:34:49 »
Mert Pastırmacı; Hammadde de var kalite de...

AKUS, senin bahsettiğin kalitede poze ve çifte üretiyor. Ve Türkiyede Tam çakmaklı tüfek üreten tek firma.
Özel sipariş üzerine 50.000 $ a yaptığı bir tüfeği görmüştüm.

Neden almıyorsun öyle bir tüfek?

Forumda daha önce bu konular çooook tartışıldı. Ve adamlar yaptıkları o kaliteli tüfeği satacak MÜŞTERİ bulamamaktak şikayetçi...

Birincisi ben poze kullanıcısı değilim.

İkincisi sipahiler müşterisiyim zaten üç beş liralık tüfek kullanmıyorum.

Önemli olan yüksek kalitede uygun fiyatlı tüfek üretmek , türkü kazıklamak değil.

Kaliteli malın her zaman müşterisi olur bunu unutmayın.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #53 : 03 Haziran 2014, 18:35:30 »
birde şunu söyliyim slug namlu üreten firmalar

1. iç çapını daha çok basınç yapsın diye dar yapabiliyorlar buda dış çapı aynı olan namlularda uçtan bakınca namlu ucu daha kalın gibi görünüyor. dış çapları aynı et kalınlığı artmış iç çap küçülmüş oluyor.

2. yada biraz daha geniş yapıyorlar at fişek yatağından tek kurşunu al namlu ucundan tarzında. Buda kurşunun namlu içinde deforme olmaması için ve sürtünmesi minimum olsun diye.

bence bir konuda 2 doğru olabilir. biri doğru ise diğeri yanlıştır denemez.

Bence yeni arkadaşlar avcılık için gezsiz tüfeğe alışırlarsa daha iyi. Zaten zamanla amaç 2 göz birden açık ateş etmek olacağı için. gez o noktada istenmeyen bir aksesuar olacak. Belli bir atıştan sonra ise zaten bantlı tüfeğinle gezli kadar hassas atış yaparken bulacaksın kendini.

Ayrıca domuz avına çıktın. tependen tahtalılar geçiyor. gezli tüfekle :) ne yapabilirsin ki?
Kendinizi bant üzerinden görerek 2 göz açık ateş etmeye alıştırın. Her avda her atış sporunda faydasını görürsünüz.
Gez domuz avında sadece bek avlarında faydalı bir aksesuardır.

Ben şahsen sürek avında gezsiz bantsız kaval namluyu tercih ederim. yüzledimmi ne yana koşarsa koşsun önlemeyide alırım, swingimide atarım. Gezli tüfekte bu zor.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 03 Haziran 2014, 20:10:30 »
Tunç abi ben nedense ilk tüfek attığımdan beri tek gözümü kapatırım iki göz açık atmanın avantajları şüphesiz var bazen tüfeği omuzlar iki göz açık banda ve hedefe bakarım ama ikiside hem silik hemde anlık gözükür bende vazgeçerim.İki göz açık atış yapmak için neler önerebilirsin? Saygılar.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Süleyman MUSUL

• *
  • İncesuluyum , olmazoluyum . . .
« Yanıtla #55 : 03 Haziran 2014, 20:49:11 »
Her işin bir şerefi var derler ya içmenin , sarhoş olmanın , veya tam tersi ibadetin her işin , yani şu slug namlu al abıcım , birinden bırak çekirdeği üstten bıraktığın gibi alttan çıkar , birinde ortada kalır harbi ile hafif vurarak anca düşürebilirsin. Bu işi tekniği ile yapmak önemli olan, yoksa Ata dede bir tüfekle ayı da vurmuş , keçi de , dağ tavuğu da. Naçizane önerim bu.
"Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi...
bilmez ki sorsun, bilse sorardı."
Zor günler içinde öyle bir zorbey ol ki karanlıklara ışık tut . . .Türk oğlu !
İHRAÇ FAZLASI ÖZELHAREKAT POLİSİ !!!

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #56 : 03 Haziran 2014, 22:52:08 »
isim vermeyeceğim ama bazı firmalarda kalite düşüşü var marka olduk nasılsa biz bu tüfeği satarız anlayışı hakim. birde tüfek firmalarına öneride bulunmayacağım artık kendileri herşeyi daha iyi biliyor gezin dolaşın hoşunuza giden tüfeği alın bazı firmaların bir tüfeği diğerini tutmuyor bile, aynı model ama bazı firmalar slug namluları baya etli yaparken şeritli namluyu incecik yapıyor .bu arada fuarda bir tüfek gördüm 20 kalibre slug namlu çok kalındı sordum 2.7 mm dedi ben 3.0mm sandım helal olsun birde demezmi bizim en önceliğimiz bende taktir ettim
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #57 : 04 Haziran 2014, 19:47:22 »
birde şunu söyliyim slug namlu üreten firmalar

1. iç çapını daha çok basınç yapsın diye dar yapabiliyorlar buda dış çapı aynı olan namlularda uçtan bakınca namlu ucu daha kalın gibi görünüyor. dış çapları aynı et kalınlığı artmış iç çap küçülmüş oluyor.

2. yada biraz daha geniş yapıyorlar at fişek yatağından tek kurşunu al namlu ucundan tarzında. Buda kurşunun namlu içinde deforme olmaması için ve sürtünmesi minimum olsun diye.

bence bir konuda 2 doğru olabilir. biri doğru ise diğeri yanlıştır denemez.

Bence yeni arkadaşlar avcılık için gezsiz tüfeğe alışırlarsa daha iyi. Zaten zamanla amaç 2 göz birden açık ateş etmek olacağı için. gez o noktada istenmeyen bir aksesuar olacak. Belli bir atıştan sonra ise zaten bantlı tüfeğinle gezli kadar hassas atış yaparken bulacaksın kendini.

Ayrıca domuz avına çıktın. tependen tahtalılar geçiyor. gezli tüfekle :) ne yapabilirsin ki?
Kendinizi bant üzerinden görerek 2 göz açık ateş etmeye alıştırın. Her avda her atış sporunda faydasını görürsünüz.
Gez domuz avında sadece bek avlarında faydalı bir aksesuardır.

Ben şahsen sürek avında gezsiz bantsız kaval namluyu tercih ederim. yüzledimmi ne yana koşarsa koşsun önlemeyide alırım, swingimide atarım. Gezli tüfekte bu zor.

Şerit namluyla kesinlikle hareketli hedeflere bende daha iyi atış yapıyorum sizinle hemfikirim.Gezsiz tüfek demek tüfekle birleşmek bir uzvunuz gibi görmek demek.Domuzu gördüğünüz an arpacıkta oluyor şerit namluyla.Slugla üç nokta birleştir falan bana göre zaman kaybı.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• *
« Yanıtla #58 : 04 Haziran 2014, 20:53:21 »
Tunç abi ben nedense ilk tüfek attığımdan beri tek gözümü kapatırım iki göz açık atmanın avantajları şüphesiz var bazen tüfeği omuzlar iki göz açık banda ve hedefe bakarım ama ikiside hem silik hemde anlık gözükür bende vazgeçerim.İki göz açık atış yapmak için neler önerebilirsin? Saygılar.

İki göz açık atarken tüfeğe değil hedefe odaklanılır zaten, tüfeği flu görürsün, hedefe odaklanırsın tetiğe bastığın an zaten baktığın yere atarsın otomatik olarak. Tüfeği net görmene gerek yok yani. (Evde denemek istersen iki gözün açık şekilde duvardaki bir noktaya-prize vs. odaklan, odaklanmanı hiç bozmadan kolunu tüfek gibi düşünüp o noktaya doğrult, bir gözünü kapattığın an parmağının tam hedefte olduğunu göreceksin.)

Burada dikkat edilmesi gereken nokta tüfeğin sana uyumlu olması, omuzladığın an tam olarak hedefe gelmesi, yani iki gözün açıkken tüfeği net görmediğin için arpacığı silme mi görüyorsun, üstten bakıp bandı mı görüyorsun anlayamazsın onun için kundağın sana uyumlu olması, gözün kapalı iken omuzlayınca tam hedefe gelmesi gerek, öyle değilse avdayken tüfeği ilk omuzlayınca tek göz açık şekilde arpacık-göz açısını ayarlar daha sonra diğer gözü de açıp hedefe odaklanıp ateş edersin.

Alışınca iki göz açık ateş etmek, tek göze göre çok daha kolay ve etkili oluyor. Trap atarak veya daha iyisi (buradaki gibi aşırı karga popülasyonu varsa) kargalar üzerinde çalışarak atışını geliştirebilirsin. Bu arada bütün bu yazdıklarım hareketli hedef için geçerli, sabit hedefe tek gözle atılır...
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2014, 21:00:37 Gönderen: Fatih ERKAN »
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #59 : 04 Haziran 2014, 22:22:46 »
ben de bir tüfeğim şeritliyken gez taktım ama o yokuş aşşa zevkine tek kurşun atmak içindi. domuz avı için gezi pek önermem çünkü ne kadar iyi olursa olsun kısa mesafede önünüze ani çıkan hedefi açık net görmenizi zorlaştırıyor. şeritli ve gezsiz namnunun ferahlığı yok.

slug namnular tek kurşun için yapılmış, et kalınlıkları da fazla. odaha sağlam. onunla atarsanız daha iyi olur.

şeritli namnularda et kalınlığı daha ince gibi ve yüksek gramajın namnuyu ısıtması sonucu o şeridin lehim yerleri sıcaktan atabiliyor. 66 cm tüfeğe 5 numara şok takıp tek kurşun atarsınız bişey olmaz. ama yüzlerce binlerce atıyorsanız slug yaptırmanız daha iyi olur  yüzlerce binlerce atmıyorsanız gerek yok.
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2014, 22:25:11 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #60 : 05 Haziran 2014, 16:25:06 »
2 göz atış yapmaya daha bende tam alıştım diyemem bazen atıyorum bazen kapıyorum.
bazen 2 göz bakıyorum tam tetiği çekecekken tekini kapatıyorum.

Eski alışkanlıkları yok etmek zaman alıyor. şimdi tek kurşun için kapatabilirsin sonuçta daha keskin atış yapmaya çalışıyorsun anlık durumlar için 2 göz açık atış yapmak faydalı ama tek göz kapatmış gibi keskin atılmaz tabi.  ama uçar avında kendine uyumlu bir tüfek ile 2 göz açık atış yapmak çok avantaj oluyor.  mert çok güzel açıklamış.

Çok pratik gerektiriyor. Paran varsa trap plakası yoksa patates soğan arkadaşın değişik açılardan havaya fırlatsın sen vur. böyle böyle baya alışıyorsun. trap makinasının attığı plak çok hızlı gidiyor ilk alışma evresinde tavsiye etmem elle atılması daha iyi. sonra daha güzeline geçersin.
patates soğanlada pek ala güzel oluyor. daha uygun fiyatlı vurduğunu anlayabileceğin ağırlıkçada atmaya uygun hedeflerde düşünebilirsin.

konserve kapaklarının kalıp gibi kullanıp içinde çamur dondurabilirsin. kapağı alıyorsun ama donduktan sonra büzülüyor biraz içinden çıkarabiliyorsun. buda en ekonomik yöntemlerinden biri.

malum trap plakası ucuz bir şey değil. ben 1 kere 1 kutu aldım. 50 lira verdim yarım saatte bitti ve içim cız etti. şu anda atışa giderken soğan alıyorum (hem havada 1 saçma bile gelse kabuk atıyor vurduğunu anlıyorsun) artık mevsimine göre :) mandalina denemedim ama oda güzel küçük hedef tufandalardan kullanmayın pahalı oluyor. :)

havada vurduğunuzu anlayacağınız parçalanacak hedefler işte.
1978 Bursa

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #61 : 05 Haziran 2014, 16:34:47 »
iki göz açık atmanın farkını en güzel suçulluğu avında anlarsın. arazi açıktır bir ot yoktur ama biraz uzak kalkar ilk 3-4 saniye tek gözünü kapatınca hayvanı bulduramazsın hizalayamazsın bile. şimdi su çulluğunun hakkı 1 olduğu için avına çıkmıyoruz.

ama tek göz kapalı atarken 1 kutu (25 adet) fişekte 2-3 tane vururdum. şimdi bazen birde 1 bazen 2-3 te bir oluyor.
1978 Bursa

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #62 : 05 Haziran 2014, 16:37:42 »
üveyik geçit avınıda tavsiye ederim (geçit avı olacak ama tarla ortası ağaç avı olmayacak). 2 göz açık atmaya çalış her sefinde. zamanla oluyor ama yavaş yavaş.
1978 Bursa

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #63 : 05 Haziran 2014, 16:39:47 »
Teşekkürler çok faydalı bilgiler vermişsiniz.
Ben bir koli trap fişeği aldım ve yarısını havada hareketli hedefe attım.kola kapağından tutunda taşa kadar hemen herşeye attım.Plağa para vermek şimdilik benim için gereksiz bir masraf olur onun yerine fişeğe para vermek daha işime geliyor :)
İlk defa koliyle aldım ve bittikçe alırım artık hem hesaplı hemde tüfeği yormayan malzeme ayrıca doya doya atış yapıyorum.
Bundan sonra havada ikişer atışa başlamayı düşünüyorum zira tek hedefte vurmaya alıştım.
Farklı olarak 4-5 sabit hedefe seri atış çalışmalarıda yaptım ve yapacağım.İnşallah iki göz açık atışada alışırsam vay kekliklerin tavşanların haline :)
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #64 : 05 Haziran 2014, 16:52:05 »
orman bahçe bağ içi karatavuk avı ilede kendini alıştırabilirsin. sen yürürken sağdan soldan çıkar. (bek avı yapmayacan ama). oda fena değildir yine çalı ağaç arasında kısa sürede kaybolur. su çulluğu ve karatavuk avında kulak avantajın vardır. sesli kalkarlar.
üveyik avında bu yoktur mesela üveyiği görmen lazım onunda seni görmemesi lazım

kısacası hepsi zamanla. sen bu işe gönül verdin mi hepsi olur yavaş yavaş.
1978 Bursa

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #65 : 05 Haziran 2014, 17:00:57 »
ne güzel yaw keklikten tavşandan bahsetmek. kekliğin bursada kendisini bırak sesini bile zor duyar olduk.
1978 Bursa

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #66 : 05 Haziran 2014, 17:08:40 »
Tunç abi bu sene ilk defa üveyik avı yapacağım kısmet,olursa bizim bölgede pek yapılmaz.Üveyikte 66 namluda trap fişeği iş görür mü yoksa 71 namlu huğlu pozede var poze 1-3 şoklu,diğeri mobil şoklu hatsan,tüfeğe göre şok ve fişek önerin nasıl olur?
Ayrıca bu bölgede keklikte tavşanda az abi yoksa üveyiğe meyletmem :)
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #67 : 06 Haziran 2014, 00:20:46 »
hatsan 3 şok 30 gramdan az kullanma. trap fişeği kullanacaksanda rc veya bp gibi trap fişeği kullan. sabırlı avcı isen 2. fişek trap 1. fişek 30 gr keçe tapa olabilir.30 grama 8 numara uygundur.   he sabırsız avcı isen tam ters çevir yada ikisinide power tapa 30 gram kullan.

huğlu 1-3 pozede her marka olur yerlide olur. 2 hazneyede trap koyabilirsin. çok ta güzel olur. ama ben olsam 1 şoka 28-30 gr keçe tapa 8 numara  3 şoka yine 28 gr power tapa 8 numara koyardım. he sabah saatleri çok soğuk oluyorsa 30 grama çıkabilirsin ama yaz soğuğu olduğu için 32 gr tavsiye etmem.

bu kişiden kişiye değişir bunlar benim fikrim. ben 3 şok kullanıyorum. geçen sene 1. fişeğim 28 gram yaf 8 numara 2. fişeğim 28 gram bp 8 numara ile güzel sonuçlar aldım. ilk fişek 2. yi aratmadı pek.
1978 Bursa

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #68 : 06 Haziran 2014, 00:51:14 »
he şimdi şu var herkes tüfeğini tanır. en verimli şokunu en fazla 5 seferde cuk oturtturursun :) ama fişeği tüfek belirlediği için handi fişeği seveceğini bulana kadar seni baya ağlatır.
kimisi yerlide zuber sever kimisi yaf sever kimisi meca kimisi özkursan kimi hiç birini sevmez, baba bana gavur gelin al der. kimisine gavur gelin getirirsin kimisi yurdum toprağı olsun bu bu gavuru ben ne yapayım der. Fişeği sen bulacan. Yazı farklıdır kışı farklıdır. Kutu kutuya uymaz.

1978 Bursa

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• *
« Yanıtla #69 : 07 Ağustos 2014, 15:53:34 »
mesleğimiz gereği işimizin parçası hep silahlar.... avcılık zevk işi.. ekonomik durumun müsait ise bir slug namlu al... yoksa net atış için çiftli orta gez taktır.. olsun bitsin

rasgele
 selamlar
  • Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #70 : 08 Ağustos 2014, 03:43:36 »
 Ben gezli yüksek arpacıklı silindir kısa namlu yani slug namluyla ördekte vurdum tavşanda vurdum duran hedeflerde değildiler, şeritli 71cm namlu tüfeklede çok domuz vurdum  :) Yani olmuyacak diye bişey yok ama verimlilik yönünden fark olur tabi. Slug namlu gezinin en büyük avantajlarından biride sağ sol üst alt ayarı yapabilirsiniz kendinize göre sıfırlarsınız nişan hattını. Size keskin bir nişan hattı sağladığından daha kendinizden emin atış yaparsınız sonuçta tekkurşun atıyosunuz saçma gibi geniş alanı vurmuyosunuz sıfırlama önemli. Alıştıktan sonra hareketli hedeftede bir dezavantajı yok. Askerdeyken hepiniz önleme atışını görmüşünüzdür ama şeritli namlu tüfek görmemişinizdir  :) Şeritle nasıl hayvanı takipedip önleme atışı yapıyosanız gez arpacıklada aynı şekilde gayet yapılabiliyo. Ben tek dezavantajını gördüm gece bekinde tüfeğin altındaki feneri yakınca gez ve arpacığın arkasındaki hedef şeritli namluya göre daha silik görünüyo buda zaten iyi bir kamufle rengine sahipolan domuz için avantaj oluyo.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2014, 03:47:49 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #71 : 08 Ağustos 2014, 22:32:25 »
Herkese teşekkürler,
Muhtemelen haftaya Ramazan Aknarçay ustaya gönderdiğim tüfek için slug namlum gelecek.
Mesele tek kurşun olunca bence gez şart. Kendim hem havalı tüfek hemde havalı tabanca çok kullandım bu yüzden gez ve arpacık sanırım sorun olmaz.
Slug namlu almamdaki en büyük etmen atış zevki zira 1-3 şoklu poze ile bile domuzda verim alınır.
Sağlıcakla kalın.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #72 : 08 Ağustos 2014, 23:04:30 »
Herkese teşekkürler,
Muhtemelen haftaya Ramazan Aknarçay ustaya gönderdiğim tüfek için slug namlum gelecek.
Mesele tek kurşun olunca bence gez şart. Kendim hem havalı tüfek hemde havalı tabanca çok kullandım bu yüzden gez ve arpacık sanırım sorun olmaz.
Slug namlu almamdaki en büyük etmen atış zevki zira 1-3 şoklu poze ile bile domuzda verim alınır.
Sağlıcakla kalın.
Aynen kardeşim, benimde çocukluğum havalı tüfekle geçti halen kenarda bitane hatsan mod 125 tüfeğim var. Gezi sağlam bir ayarladıkmı 25-30 metreden demir parayı göbeğinden vururdu  :) ama havalı tüfekte gez yerine şerit olsa öyle bilşey çok zor olurdu en basit örnek.
  Benim tanıdığım 1-3 şoklu pozeyle domuz avı yapan çok insan var alta tek kurşun üst namluya şavrottin koyuyolar tamam. Şavrottin yasaklanmadan önce bende çok yaptım hatta. Ama önemliolan işi kitabına uygun yapmak. 3 tane slug tüfeğim var 4.yüde almayı düşünüyorum zevk meselesi  ;)
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2014, 00:18:32 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #73 : 27 Ağustos 2014, 10:18:51 »
ben yıllardır 5 no şokla atarım birşey olmaz.
1978-İZNİK

Çevrimdışı Yunus OFLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #74 : 30 Ağustos 2014, 15:29:02 »
slug (gezli ) namluya alışmak çok zordur
 8 aydır kullanıyorum bir türlü alışamadım
1994 OF