KARA AVCILIĞI:---TÜRÜNE GÖRE AVLAR VE AVCILARI--- > KARGA, SAKSAĞAN İLE DİĞER KUŞ AVLARI VE AVCILARI

ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...

(1/28) > >>

Serdar BAKAL:
Merhabalar... Daha sezon açılmadan zararlılarla ve av hayvanlarının yavrularını tehdit eden unsurlarla bu sene mücadele edeceğimi bazı konularda üstü kapalı olarak söylemiştim...
    Bu tür hayvanlar her geçen gün çığ gibi büyümekte... Daha öncelerden planladığım gibi bugün av sezonumu bende SAKSAĞAN avımla açtım... Bu gün bıldırcın, üveyiklere silah atmamak için kendime söz verdim. Evet üzerimden en az 10 adet üveyik geçti ve sözüme sadık kalarak silah dahi doğrultmadım...
           Aslında bu avım bir anlamda bu yıl sezon açılışını bölgelere ayırmadan her yerde aynı zamanda açan avcılığı ve doğanın kanunlarını avcılardan daha iyi bildiklerini sanan yetkililer içindi...Belkide bu şekilde av sezonunu erken açarak bizleri 15 adet limit verdikleri saksağan ve karga avına sevketmeleri olabilirdi...  
          Tek başıma bu avda biraz acemiliğim olmasına rağmen yine silah atma fırsatım oldu...

Evet bu avda gözlerimin önünden gitmeyen  saksağan ve kargaların bazı hareketleri vardı... Bunlar yeni doğmuş tavşan yavrularının, keklik yumurtalarının, bıldırcın civcivlerinin, çulluk yumurtalarının ve yeni doğmuş keçi koyun yavrularının bile bir numaralı düşmanları....
     PEKİİİİ.... Bu zararlılara başka bir canlı dokunuyormu? yada zarar veriyormu??? Varmı bunu bilen yada gören??? Tabiiki yok... Ne bir yırtıcı kuş nede bir etçil hayvan nede bir başka canlı...
     Peki biz avcılar sadece eti yenen kuşlarımı avlayacağız??? Biz aynı zamanda bizim av hayvanlarımıza zarar veren canlılarla yada cansızlarla da mücadele etmeyecekmiyiz??? İşte ben kendi mücadelemi başlattım. Umarım bu konu aynı fikirde olan arkadaşları yada fikrime katılanları harekete geçirir... Sadece eti yenen hayvanları vurmayalım... İşte size belki bir daha bulamayacağınız bir tüfek atma ve avcılık fırsatı... HEMDE LİMİTLERİ 15 ADET iken...

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu avcılık daha çok yeni ama zevkli, Saksağanın hiç bu kadar zeki bir hayvan olacağını tahmin etmezdim. Birkaç saksağana atış imkanım oldu ama 1 tanesini elde edebildim...
Eksiklerim şunlardı.... Mera seçimi ve potansiyel araştırmalarımın eksik oluşu.
Fişek tercihim... bu avda 8-7-6 numara olan fişekleri tavsiye ediyorum, gramajını silahınıza göre siz ayarlarsınız. Tüylerinin bu kadar kalın olacağını tahmin etmiyordum...  :)

Bu günden itibarende vurduğum bütün karga ve saksağanları bu konu altında toplayacağım. SAYGILARIMLA...

01-09-2011 saat 17/00 sularında yine bir kaçamak yapmaya karar verdim. Bugün tecrübeliydim ama, dünkü deneyimlerimden sonra, rüzgarın yönünü ve kuşların geliş istikametini öğrenmiştim artık.
Fişeklerimi değiştirdim ve tutmuştum yerimi... Pür dikkat mahlukatın gelmesini bekliyordum...

heryerden sesleri geliyordu ama kendilerini göremiyordum...

En sonunda 1 tane vurup mühremizi yaptıktan sonra skoru 3 yaptık. Bu kuşu halaaa çözemedim desem yeri var. Fakat yerine denk gelince nasıl düşeceğini şaşırıyor... Yara taşıyan bir kuş aynı zamanda çok koşuyor ve zıplıyor, sağlam tutmak lazım... ;)

güneş batarken birkaç fotoğraf çekilmeyide ihmal etmedik tabiiki...

Bu günlük bu kadar, arabacımıza saksağan kanıda değdi sonunda, bir o kalmıştı... Cümleten rasgele... Bandırmada ancak bu kadar olur saksağan avcılığı diyelim ve mesajımızı bitirelim...

Erşah TAŞ:
İlk önce gerçekleştirdiğiniz bu av için size kutlarım,keşke herkes sizin gibi karga avı yapsa..ama ne yazıkki küçümsenceğini düşündüğü için çoğu kişi bu avdan kaçmakta..ama önmli olan karga cinsi kuşları avlamk,çünkü;bunlar av kuşlarımzın en başlıca düşmanları..av kuşlarımızın yumurtalarını çalmakta üstüne yoktur :))) sizi gerçktn tebrik ederim ...

Serdar BAKAL:
Bu avcılık konusunda kimsenin kimseyi küçümseme hakkı yoktur olamazda... Fakat gerçekten buda işin  değişik boyutu tabiiki saksağan avcısı yada karga avcısı diyebilirler ama yastığa kafayı koyduklarında ne kadar mantıklı ve bilinçli bir işin yapıldığının farkına varacaklar...
Küçümseme gibi düşüncesi olan adam kendini küçük ve aciz duruma düşürmekten başka birşey yapamaz... Güzel sözlerin içinde teşekkürler Erşah kardeşim... ;)

Ahmet YILDIZ:

--- Alıntı yapılan: Erşah TAŞ - 31 Ağustos 2011, 22:58:36 ---İlk önce gerçekleştirdiğiniz bu av için size kutlarım,keşke herkes sizin gibi karga avı yapsa..ama ne yazıkki küçümsenceğini düşündüğü için çoğu kişi bu avdan kaçmakta..ama önmli olan karga cinsi kuşları avlamk,çünkü;bunlar av kuşlarımzın en başlıca düşmanları..av kuşlarımızın yumurtalarını çalmakta üstüne yoktur :))) sizi gerçktn tebrik ederim ...

--- Alıntı sonu ---

Mustafa ÇAY:
bu sene yasak olduğunu bildiğim halde sezon açılmadan evden havalı tüfekle birsürü karga vurdum, bana kızan avcı dostlarım olacaktır, tahmin edebiliyorum fakat besin zincirinin en üstünde olan doğal bir düşmanı olmayan bu kuşların meralarda av kuşları ve bilimum kuşların, mahallelerimizde ve semtimizde de özellikle haziran ayında serçe,güvercin,kırlangıç,kumru biraz havalar serinleyince gelen sığırcık yavrularını nasıl bağırta bağırta yediklerini bıldırcın yuvalarını serçe yuvalarını nasıl talan ettiklerini görenleriniz varsa bana hak vereceklerdir, avda bu sene bende eğer avımı bozacaksa atmayı düşünmüyorum ancak av yoksa arkamı dönüp gitmek yerine karga ve saksağan avı başlıyor, benim için..
Bence nüfusları aşırı derece arttı ve artık potansiyel yiyecek olarak gördükleri herşeye saldırıyorlar, Önceden birçok avcı gibi boşa fişek atmak, yemeyeceğim hayvana neden tüfek atayım diyerek karga ve saksağan vurmuyordum ama artık eğer denk gelirsem limitimi doldurana kadar karga vurabilirim.Benim gibi düşünen avcı arkadaşlar olduğunu görünce sevindim..hepinize rastgele...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git