Gönderen Konu: yahu nedir bu ithal tüfek aşkı allahınız aşkına?  (Okunma sayısı 59257 defa)

0 Üye ve 13 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
Ynt: yahu nedir bu ithal tüfek aşkı allahınız aşkına?
« Yanıtla #75 : 29 Ocak 2016, 00:43:52 »
Şimdi olayı kısa ve öz şu şekilde özetliyeyim.yaklaşık 10 senedir ATA gazlı yarı otomatik kullanıyorum.Çok da gaddar kullanırım tüfeği. Senede 1 temizlik o da belki :).Yok öyle çalışmamak felan sadece 2 sefer oring koptu.O zaman bile 24 gram atmazsam çalışıyor.
   Şimdi ben avcıyım ve tüfekten ne bekliyorum avda çalışsın ,avı vurmama yardımcı olsun.Vurduğum avı ele geçireyim (doğru fişek kombinasyonu ile).Ben bu saydıklarımı şu an elimdeki silahla 10 senedir hayli hayli yapıyorum.Geri kalanı tamamen bence gereksiz ayrıntılar.Yok şöyle işçilik varmış yok böyle otomasyon varmış.Benim avda bunları düşünecek kadar zamanım olmuyor maalesef. Yabancı tüfeği olan arkadaşlarla da ava gidiyoruz benim tüfeğimden daha güzel öldürmüyorlar.Avı öldüren fişek avı vuran tüfeğin arkasındakidir çünkü.
   Şimdi benim kullandığım tüfeğin değeri 900 tl  Bir benelli almaya kalksak 6000-7000 tl. Peki ben o paraya 7 tane Ata gazlı otomatik alırmıyım EVET. her birini bu elimdeki gibi 10 sene kullanırsam ömrüm vefa etmez :D . Tekrar söylüyorum ben avcıyım.Dağda avı ele geçirmeme yarayacak bir araca sırf estetik diye işimi görecek olanın 7 katı para veremem.

Haa bu arada ava gittiğim arac da 84 model renault toros. Piyasa değeri 3000 tl .Sizin şu ferrariyi getirin de şu benim dağda gittiğim yerler bir gidelim :).
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

The following users thanked this post: Mesut ÖZKAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hakan UYAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #76 : 29 Ocak 2016, 01:19:05 »
  Yivsiz av tüfeği işi keyif işi.pahalı ve ucuz tüfekler arsında fiyat farkı kadar hiç bir zaman pattern yada penetrasyon farkı olmaz..Yerli üretimde iyi yönde gelişmeler var iyi firmalar var.Tercih edilebilir.İthal tüfeklerin en büyük handikapı ise servis garanti meselesi.Garantiye verilen ekstra paralar karşığını görmüyor..Ama sonuç olarak tüfek işi keyif işi ve keyfin bedeli olmaz...
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• *
« Yanıtla #77 : 29 Ocak 2016, 01:19:17 »
Tamam kabul yerli ile ithal arasında fark yok diyelim bir söyleyin bana niye bütün yerli pozelerin kasası berettanın 50 yıllık kasasını taklit etmekten öteye geçemez neden yerli yarı otomatiklerde inertia sistem taklit edilir? neden hatsan dynamic çıkarır ve vinci ile ayırt edilemeyecek durumdadır Neden hiç bir uluslararası trap ya da skeet müsabakalarında yerli tüfeklerimiz yok?Fabarmın 1630 bar proof testine yaklaşan bir tane yerli söyleyin. Akus pahalı tüfek yapıyor diye ithal kalitesine mi yaklaştı sanıyorsunuz.Yahu bir tane yerli firma yok kundak ölçüleriyle satış yapan.Drop at comb drop at heel yani dipçik taban ve tepe düşüklüğu ölçüsünü kimse yazmıyor çünkü bakış açısı ucuz yap sat nasıl olsa vuruyor.Vizyon eksik.Bu demek değilki almayın dandik hayır aksine benim de pozem yerli fakat fark var hem de dağlar kadar
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 01:20:47 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

The following users thanked this post: Zafer YILDIRIM, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Taner MEMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #78 : 29 Ocak 2016, 04:28:24 »
Tamam kabul yerli ile ithal arasında fark yok diyelim bir söyleyin bana niye bütün yerli pozelerin kasası berettanın 50 yıllık kasasını taklit etmekten öteye geçemez neden yerli yarı otomatiklerde inertia sistem taklit edilir? neden hatsan dynamic çıkarır ve vinci ile ayırt edilemeyecek durumdadır Neden hiç bir uluslararası trap ya da skeet müsabakalarında yerli tüfeklerimiz yok?Fabarmın 1630 bar proof testine yaklaşan bir tane yerli söyleyin. Akus pahalı tüfek yapıyor diye ithal kalitesine mi yaklaştı sanıyorsunuz.Yahu bir tane yerli firma yok kundak ölçüleriyle satış yapan.Drop at comb drop at heel yani dipçik taban ve tepe düşüklüğu ölçüsünü kimse yazmıyor çünkü bakış açısı ucuz yap sat nasıl olsa vuruyor.Vizyon eksik.Bu demek değilki almayın dandik hayır aksine benim de pozem yerli fakat fark var hem de dağlar kadar
Biz iki kardeşiz odamızda ranzamız vardı ben altta yatıyodum 13 yasında bir av bayi abimizden rica minnet bir beretta logosu edindim 13 yasındada ranzamın tavanına yapıştırdım 25 yasında evlenene kadar ben her gece o logoya bakarak uyudum berettadan baska markayı silah olarak bile kabuletmedim o kadar hastasıyım ama gözle gördüğüm birebir test ettiğim gercekler var yoksa ben berettaya bırak laf söylemeyi baskasına bile söyletirmezdim öncelikle onu söyleyeyimde avrupa düşmanı görmeyin beni
Berettanın kasasını taklit eden süper poze görmedim ben hiç eğer varsa söyleyin ben cok beyeniyorum yerlide olsa alırım namlunun kubuza gecmesi cok hos
taklide gelirsek avrupalar bile kendini taklit ediyor hatta edemiyor bile her cıkardıkları yeni model diğerinden daha kötü özellikle otomatikte
bir süper pozeye bakın iki adet namlu bir ağaç parçası tüm işçilik avuç kadar tetik mekanizmasında patlamayı veya istem dısı patlamamayı engelleyen bu bir pazar nasıl yeni ürün satıcaklar yok sunu icad ettim yok bunu icad ettim av tüfeğinde avrupalar nirvanayı 1990 da gördü zirveden geri dönüyorlar
beretta 390 1990 model
benelli rafaello 1990 model
benelli black eagle 1990 model
beretta 686 spescial 1990 model
remington 11-87 tam bilemiyorum ama 90 yıllar olmalı
bunlar bu markaların nirvanaları zirveleri avrupa kullananlar yazsın bu modellerden daha iyi bir tüfek kullandılar mı ?
bugün aynı markaların son model dilediğiniz tüfeğini bu 25 yıllık tüfeklerle teste tabi tutun tüm yeni kendi ürünlerini yarı yollda bırakır bu tüfekleri bulursan temizini ama hurdasını değil adam almıştır zamanında avcı değildir ne isterse ver al benim için avrupa bunlar
yok kick off yok vinci yok o sistem yok bu sistem hepsi pazara yeni ürün sürebilmek suan üretilen hiçbir tüfek bu modellerden üstün değil
üzerine hep gereksiz sistem ekledikce arıza ve problemleri arttırdılar benelli süper poze cıkarıyor tüm tabuları yıkan ne olur bilemem ama bunlar hep yeni ürün satma çabası
av tüfeğinin amacı belli 35 metre mesafeye grupman yapacak otomatikse takılmayacak süperpoze ise çift patlamayAcak ee adamlar bunu zaten 1990 yapmıslar bunun daha iyisi ne veya av tüfeğinden farklı beklentimiz ne?
Trap müsabakalarına gelirsek insallah oda olacak bizim kaliteli silah üretiyo dediğimiz firmalar henüz daha 10 yıllık ülkemizdeki tabuları yıkamıyoruz avrupalılarınkini yıkmayı siz hayal edin ama iyi yoldayız ben inanıyorum
fabarm ın 1630 barına gelirsek yelininkini avrupanınkini bırakın purdey tüfekleri 1200 veya 1300 bar ile test ediliyor sanırım akdas 1400 bar fişekler ile test yapıyor ayrıca 1050 bar üzeri fişek üretmek yasak die biliyorum oda bir pazarlama taktiği avcıların magnum super speed yan taraflarında 1050 bar yazan fişeklere ilgisi yüksek avrupada bununla ilgi bir yazı okumustum hatta anket yapmıslar uzerinde bu tip yazı olan fişeklerin daha iyi olacağı kanısı olusturduğuna ve pazarlama taktiği olduğuna üzerinde max 1050 bar yazan fişeklerin aslında 700 bar bile  basınc yapmadığına dair ayrıca yine cedditin 100 metri fişekleri gibi sırf üzerinde 100 metre yazıyo die ben bile aldım meraktan o yüz metre yerine long range yazsa o fişeği tanesini 5 liraya kaç keriz alır  ;D ;D ;D ;D ;D ama adama bak bir yazı ile 2 liraya satamayacağı fişeği bize 5 liraya nasıl kakalıyor ve bunlar üniversitede ders olarak okutuluyor adıda pazarlama
kundak ölcüsünede gelince akdas da akusta kundak ölcülerinize göre silah üretiyor bizzat sordurdum buyrun gelin dediler fabrikaya ilave ücrette talep etmiyorlar sadece üretim siranızı beklemeniz gerekiyor
akus fiyatlara gelirsek ben sevmediğim tüfeğe 10.000 tlde yazsa iyi demem birsey iyiyse iyidir akus gizli gizli cılgın üretim yapıyor 32.000 tl lik bir tüfek siparişi verildiğini bursa dan biliyorum ve 6 ay dır hala gelmedi sipariş vericeksen acele et dediler bir dahaki sezona yetişsin özel sipariş düşünürsen adamlar işliyor gördümde baktımda avlandımda muazzam iyi demiyorum bakın muazzam benim denediğim tüfekte özel üretimdi ama 3.000 tl ye falan yaptırılmıştı keklik için hafif istendi meneviş kasa bu firmanın kuruluş yılı 2003
farka gelirsek otomatikte dağ kadar fark var yazdımda sesi bile farklı ama avı değil
daha 2 gün önce bir arkadasımızın yaptığı delicilik testinde forumda var konu benelli stoeger ve bir adet süperpoze test etmiş stoegerin delicilikte ufak bir farkla önde olduğu grupmanların yakın olduğunu bekldiğinin aksinesine süperpozenin deşiciliğinin ikisindende geride kaldığını poze cesa marka idi sanırım
Taner MEMET
Bursa-1988

The following users thanked this post: Mesut ÖZKAN

• *
« Yanıtla #79 : 29 Ocak 2016, 09:26:49 »
Bakın doğru bildiğinize inanmış onu ısrarla iddia ediyorsunuz mesele tabi ki tartışmak ve birbirimizden birşeyler öğrenmek lütfen yanlış anlamayın. Beretta aşığısınız ama birçok pozede klasik olan kubuz tasarımı berettanınkidir.Gördüğünüz çoğu poze buna dahil.Yerli markalar acaba silah teknolojisini sizin kadar basit gördüğü için mi gelişemiyor merak ettim.Namlu kundak gövde tetik bu kadar mı? Metalin ihtivası, Parçaların birbirine resksiyonu mukavemeti, patlama altında dayanıklılığı, namlunun çap ve ölçüsünde statiklik, geri tepme,tasarım vs.bunlar olmasa atış ömrü diye birşey olur mu? Akus ne yapıyor tetik grubunda v yay kullanıyor meneviş yapıyor işçiliği güzel yaptıkları çığır açacak cinsten fakat.... Akusun kullandığı V yay kalitesine baktınız mı soruşturdunuz mu?Beretta kaç yıldır yapıyor Akus kaç yıldır v yay kullanıyor meneviş yapıyor? Beretta sitesinden history sekmesine bir bakın ne yazıyor biliyor musunuz? 1526'dan beri. :) Konuşmaya gerek bile yok. Benellinin bugün kullandığı yeni teknoloji sayısı 14 girin bir bakın hiçbiri de gravür falan değil.Bizim firmalarımız namlu ile gövde simetrisini tutturamıyor neyi tartışıyoruz ki.90larda saydığınız tüfekleri ikiye katlayan tüfekler var sıkıntı siz anlatılagelen şeylere çok inandırmışsınız kendinizi. Elbette pazarlama taktiği kullanacaklar ama bu gelişmediği anlamına gelmez.Benelli hangi yeni teknolojileri sunuyor bir inceleyin .Tenekede yapılan delicilik testleri yerine 1630 bar laboratuvar  testini tercih ederim.Cip testi 1320 bar fabarm bunu sağladığını ve şok tüpleri ve namlusunun çelik saćma için 1630 bar fişeklerin testini geçtiğini söylüyor. Ve çelik saçmayı bütün şokları ile atabilen ilk firma..Eğer yeni bir firma eklenmedi ise hala da tek. Beğenmediğiniz fabarm 4 ayrı kategoride 90 tane ürün üretiyor kuruluş tarihi de 1900'lerin başı. Kıyaslama yaptığıma bile inanamıyorum ama Akus,Akdaş,Armsan vb.'nin daha çok yolları var. Sizin pazarlama konusunda dediğiniz şuna benziyor şahine hidrolik direksiyon koydular pazarlama stratejisi yapıp satıyorlar. Teknoloji özü itibariyle pazarlanabilmeli zaten paraya dönüşmez ise bir işe yaramaz. Dediğiniz dersleri iyi bilirim Marmara üniversitesinde iktisat anabilimdalında akademisyenlik yapıyorum :) Browning A5 serisinde 100.000 atış garantisini gözü kapalı veriyor. Evet şu bir gerçek inertia ve pulse piston ismi değişebilir teknolijisi aynı bunlar fazla değişmiyor artık ama bu silahların değişmediği gelişmediği anlamına gelmez.Hep türk silah ve av camiasından birşeyler dinlemeyi boşverin avrupa nasıl bakıyor amerikalılar neler diyor bunlara da kulak verin. O zaman beni anlarsınız. Ufak bir not Berettanın 2013 yılında resmi satış rakamı 836 milyon $ böyle bir devle atölyeyi kıyaslamayın lütfen.Trap ve skeet mevzuunu da es gećmeyin çünkü er meydanı orası ömür testinin gerçek uygulaması.Asla ukalalık için yazmadım eğer ufacık katkım olursa sevinirim.Yaşıt sayılırız ben de zamanında çok şeye inandım ama araştırınca işin o kadar basit olmadığını görüyorsunuz. Çünkü 50 yaşında amcalardan ben çok hikaye dinledim hepsi bir şeye inanmış tutturup gidiyor.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 11:23:58 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #80 : 29 Ocak 2016, 09:38:10 »
Kısa bilgi: Üzerinde max 1050 bar yazan fişekler, bu fişek 1050 bar basınç yapar değil, bu fişeği en az 1050 bar ile test edilmiş tüfeklerle atabilirsiniz demek. Sonuçta piyasada ve c.i.p normlarına göre 900 barın üzerinde basınç yapan av fişeği yok. Magnum fişekler dışında genelde ortalama 600-650-700 bar basınçlıdır fişekler. Pazarlamayla ilgisi yok yani adamlar yasal olarak uyarı yazmak zorunda.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

• *
« Yanıtla #81 : 29 Ocak 2016, 09:49:27 »
Kısa bilgi: Üzerinde max 1050 bar yazan fişekler, bu fişek 1050 bar basınç yapar değil, bu fişeği en az 1050 bar ile test edilmiş tüfeklerle atabilirsiniz demek. Sonuçta piyasada ve c.i.p normlarına göre 900 barın üzerinde basınç yapan av fişeği yok. Magnum fişekler dışında genelde ortalama 600-650-700 bar basınçlıdır fişekler. Pazarlamayla ilgisi yok yani adamlar yasal olarak uyarı yazmak zorunda.

Doğru tabi yalnız test fişekleri ayrı üretilir özel test yapabilen kurumlar için. Doldurulmak istenirse pekala 1600 barlara barut haddini ayarlayarak çıkılabilir. Çelik saçma fişeklerde 920 bar ben kullandım. B&P'nin sitesinden girip bakabilirsiniz.

VALLE STEEL 36 MAGNUM EXTRA VELOCITY (line: STEEL) İnternet sitesinden alıntı

Shotgun Chamber (mm)

12 20 mm 76 mm (3 inch) M410/3 36 g (1 1/4 oz) PC 4 - 3 - 2 - 2/0  * 25/250 76, 89

Specific for guns with 76mm chamber and more: cartridge with high performances, that has to be shot with "steel shot" approved guns. Recommended shot: n° 3-2-2/0.

SHOT MATERIAL   Steel

AVERAGE BALLISTIC RESULTS

Pressure = 920 bar

Speed m.1/full = 435 m/s (1427 fps)
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 10:10:08 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

The following users thanked this post: Sonay ŞEMEN

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #82 : 29 Ocak 2016, 10:03:46 »

Sonay bey   ^-^
bazı avrupa ve yerli fişekler
1000 bar ı çok rahat görüyor
hatta üzeri de diyebilirim

Fişek anatomilerine özkursn 50gr fişek paylaşımı oldu
daha kesin fotografları yok
iddiaya göre 50gr fişege 1,34gr D20 veya 206 Türü barut kullanmışlar

50gr fişege A1 barut kullananlar var
bu fişekler nasıl 900 bar basıncını geçemeyecek  ;)

Özellikle Remington hızlı magnum kurşun
bana göre çok yüksek basınçta
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #83 : 29 Ocak 2016, 10:19:08 »
çok yüksek basınç testleri, çok seri fişek atışları gibi reklamlar bana görede tamamen pazarlama taktiğidir. winchester sx3 çıktığında en seri tüfek reklam videolarında en seri tüfek diyolardı
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

• *
« Yanıtla #84 : 29 Ocak 2016, 10:28:19 »
çok yüksek basınç testleri, çok seri fişek atışları gibi reklamlar bana görede tamamen pazarlama taktiğidir. winchester sx3 çıktığında en seri tüfek reklam videolarında en seri tüfek diyolardı

Çağrı bey profil resminizdeki şok tüpü de mi pazarlama stratejisi ürünü. Winchester sx3 gerçekten bir trap şampiyonunun elinde gerçekten en hızlı tüfek. Deneyen de Raniero Testa..Winchester elbette pazarlama stratejisi geliştirecek ama bu yaptığı yeniliğin bir anlamı olmadığı anlamına gelmez anlatmak istediğimiz bu.Yoksa pek ihtiyaçları yok allayıp pullamaya kendilerini 1886'dan bu yana av tüfeği üretiyorlar.Winchester adı bile çok şey anlatır.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #85 : 29 Ocak 2016, 10:33:23 »
Çağrı bey profil resminizdeki şok tüpü de mi pazarlama stratejisi ürünü. Winchester sx3 gerçekten bir trap şampiyonunun elinde gerçekten en hızlı tüfek. Deneyen de Raniero Testa..Winchester elbette pazarlama stratejisi geliştirecek ama bu yaptığı yeniliğin bir anlamı olmadığı anlamına gelmez anlatmak istediğimiz bu.Yoksa pek ihtiyaçları yok allayıp pullamaya kendilerini 1886'dan bu yana av tüfeği üretiyorlar.Winchester adı bile çok şey anlatır.

profilimdeki şokları kullanıyorum o şoklarla orjinal şoklar arasında çok fark var ona bişey demedim ki
winchester çok hızlıdır ona da bişey demedim ama bu çok yüksek basınçlar çok seri tüfekler bizim gibi avcıların işine yarar mı önemli olan orası
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 10:37:57 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #86 : 29 Ocak 2016, 10:36:43 »
Bu konuda şahsen benim en son vardığım nokta,herkes mutlu olduğu tüfeği alsın kullansın arkadaşlar,hiçkimsenin tüfeğine laf etmemek lazım,laf etmemek derken kötü anlamda demiyorum,insan mali durumu az olsa bile bir beretta yla avlanmak onu çok mutlu ediyor ve haz veriyorsa bizede saygı duymak düşer,bende yaşadım aynı olayı gittim krediyle browning aldım,ama onun verdiği haz başkaydı,bu yerli tüfekte olabilirdi.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

• *
« Yanıtla #87 : 29 Ocak 2016, 10:38:12 »
Demek ki şok kalitesi diye bir şey de var siz de farkındasınız bunun. Yerli üretim şok var mı o randımanı veren ya da orjinalinde tüfekle birlikte crio şok ya da invector ds kalitesinde inner hp kalitesinde şok veren yerli firma? Yalnız denediği tüfek SX3 Sporting serisi yani atış tüfeği ve Raniero Testa da bir trap atıcısı gerçi av tüfeklerinde de aynı hızı taahhüt ediyor ama hız sadece hızlı olmak anlamında değil hızdan kasıt şu : ilk fişeği attıktan sonra ikincisini namluya o kadar hızlı sürebiliyorsa bunu az enerji sarfiyatıyla hissettirmeden yapıyor demektir ve ikinci atışta sarsma, tepme ve şahlanma minimize edilmiş olur. Seri atış da gelen bir ördek sürüsünde önemli diye düşünüyorum. Ayrıca adamaların müşteri kitlesi biz değiliz ki biz sadece reklamı görüyoruz. Onların derdi Amerika ve Avrupa avcı ve atıcıları haklılar da para orada.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 10:44:26 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

• *
« Yanıtla #88 : 29 Ocak 2016, 10:41:14 »
Bu konuda şahsen benim en son vardığım nokta,herkes mutlu olduğu tüfeği alsın kullansın arkadaşlar,hiçkimsenin tüfeğine laf etmemek lazım,laf etmemek derken kötü anlamda demiyorum,insan mali durumu az olsa bile bir beretta yla avlanmak onu çok mutlu ediyor ve haz veriyorsa bizede saygı duymak düşer,bende yaşadım aynı olayı gittim krediyle browning aldım,ama onun verdiği haz başkaydı,bu yerli tüfekte olabilirdi.

+1
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #89 : 29 Ocak 2016, 10:44:51 »
Sonay bey   ^-^
bazı avrupa ve yerli fişekler
1000 bar ı çok rahat görüyor
hatta üzeri de diyebilirim

Fişek anatomilerine özkursn 50gr fişek paylaşımı oldu
daha kesin fotografları yok
iddiaya göre 50gr fişege 1,34gr D20 veya 206 Türü barut kullanmışlar

50gr fişege A1 barut kullananlar var
bu fişekler nasıl 900 bar basıncını geçemeyecek  ;)

Özellikle Remington hızlı magnum kurşun
bana göre çok yüksek basınçta

c.i.p normlarında üretilen hiç bir fişek dediğiniz basınçları sağlayamaz, Türkiyedeki fişekler c.i.p normalarında üretilmiyor çünkü c.i.p üyesi değiliz. Size piyasadaki en basınçlı fişeklerin kendi orijinal sitesindeki açıklamasını vereyim kendiniz de bakabilirsiniz internet sayfalarında büyük üreticilerin çoğu değeri yazar fiocchie gibi.

Technical Details ( Fiocchie 63 gram ultramagnum )

Descr. Case For Chambers Weight Size Velocity* Pressure* Terms of shooting
ULTRAMAGNUM 12/89/27 89mm/ 3  63 390 mm 355 850
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #90 : 29 Ocak 2016, 10:50:19 »
Doğru tabi yalnız test fişekleri ayrı üretilir özel test yapabilen kurumlar için. Doldurulmak istenirse pekala 1600 barlara barut haddini ayarlayarak çıkılabilir. Çelik saçma fişeklerde 920 bar ben kullandım. B&P'nin sitesinden girip bakabilirsiniz.

VALLE STEEL 36 MAGNUM EXTRA VELOCITY (line: STEEL) İnternet sitesinden alıntı

Shotgun Chamber (mm)

12 20 mm 76 mm (3 inch) M410/3 36 g (1 1/4 oz) PC 4 - 3 - 2 - 2/0  * 25/250 76, 89

Specific for guns with 76mm chamber and more: cartridge with high performances, that has to be shot with "steel shot" approved guns. Recommended shot: n° 3-2-2/0.

SHOT MATERIAL   Steel

AVERAGE BALLISTIC RESULTS

Pressure = 920 bar

Speed m.1/full = 435 m/s (1427 fps)

Gökay Bey ben de fiocchie den örnek verdim. Av fişekleri bu kurallara tabidir dediğim gibi, yoksa özel basınç test fişeklerini isterseniz 2000 bar da yapabilirsiniz, hatta bu tarz test fişeklerin çoğu özel olarak yatay basınç üretirler namlu dayanıklılığını test etmek için.
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

• *
« Yanıtla #91 : 29 Ocak 2016, 11:01:28 »

Gökay Bey ben de fiocchie den örnek verdim. Av fişekleri bu kurallara tabidir dediğim gibi, yoksa özel basınç test fişeklerini isterseniz 2000 bar da yapabilirsiniz, hatta bu tarz test fişeklerin çoğu özel olarak yatay basınç üretirler namlu dayanıklılığını test etmek için.

Fiocchi 'nin diğer bir fişeği

Velocity*   Pressure*
86 517X MAGNUM 12/76/27      355      960 - Long distance
 - Long distance and cold climate

Hayır 900 barı geçmez demişsiniz o yüzden söyledim aslında mesele şu Çelik saçma yüksek basınca ihtiyaç duyar o yüzden bizdeki basınç tartışmaları anlamsız çünkü kurşun saçma kullanımı yasak değil amerikada yasak dediğiniz gibi genelde 700 bar civarında normal kurşun saçmalı fişekler bu basınç testi ibareleri bu yüzden yani evet pazarlama ama aynı zamanda elinde kalmaz demek bu... ve üzerimize almamalıyız bizim için değil bu reklamlar :) Ha ben çelik saçma da atıyorum benim için önemliydi aynı zamanda sağlamlık hissiyatını alıyorum 1630 bar ile. Benim gibi kullanan varsa anlayacaktır önemini.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 11:07:05 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

The following users thanked this post: Sonay ŞEMEN

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #92 : 29 Ocak 2016, 11:56:00 »
Demek ki şok kalitesi diye bir şey de var siz de farkındasınız bunun. Yerli üretim şok var mı o randımanı veren ya da orjinalinde tüfekle birlikte crio şok ya da invector ds kalitesinde inner hp kalitesinde şok veren yerli firma? Yalnız denediği tüfek SX3 Sporting serisi yani atış tüfeği ve Raniero Testa da bir trap atıcısı gerçi av tüfeklerinde de aynı hızı taahhüt ediyor ama hız sadece hızlı olmak anlamında değil hızdan kasıt şu : ilk fişeği attıktan sonra ikincisini namluya o kadar hızlı sürebiliyorsa bunu az enerji sarfiyatıyla hissettirmeden yapıyor demektir ve ikinci atışta sarsma, tepme ve şahlanma minimize edilmiş olur. Seri atış da gelen bir ördek sürüsünde önemli diye düşünüyorum. Ayrıca adamaların müşteri kitlesi biz değiliz ki biz sadece reklamı görüyoruz. Onların derdi Amerika ve Avrupa avcı ve atıcıları haklılar da para orada.

bizim yerli şokların crio dan falan bi farkı yoktur hepsi kötü hatta yerli şoklar daha iyidir belki
sx3 2 saniyede 5 fişek atıyosa yavaş otomatikler 4 fişek atıyodur bu farkın kimsenin işine yarayacağını sanmam, tüfek seri değildi de ondan avı kaçırdım diyenide duymadım hiç.
ne kadar seriyse mekanizma o kadar hızlı geri geliyodur yani saçmalar belki namludan çıkmadan mekanizma açılıyodur sizin dediğinizin tam tersine güç kaybı olabilir belki o ayrı konu
eskiden birisi yazmıştı şimdi hatırlamıyorum ithal tüfek üreticilerinden biri 100 namlu üretiyosa 70 tanesi kalite kontrolünden geçemiyomuş bu şekilde sadece en iyi namluları piyasaya veriyolarmış
tabi avrupa daha kaliteli iş yapıyor ama dediğim gibi pazarlama için yapılanda çok şey var

• Franchi Affinity

• *
« Yanıtla #93 : 29 Ocak 2016, 12:17:13 »
Kopyası aslından iyi yani 😁yerli şoklar daha iyi diyorsanız tartışacak birşey yok sizin düşünceniz size rasgele
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 12:18:54 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #94 : 29 Ocak 2016, 12:51:41 »
ben sarsılmaz pozemde ilginç gelecek ama lazer (yerli tüfek üreticisi) marka şoklar ile acaip
grupman elde ettim. kendi şoklarından bile güzel oldular.

armsan pompalıda da arthemis şoklar ile çok güzel verim aldım yine kendi şoklarından daha
güzel grupman verdi.

grupman derken sadece toplu atmak değil homojen dağılımıda olaya katıyorum.

dersiniz 3 kuruşluk lazer tüfek şoku ama o tüfekte o iş yapıyor
dersiniz criolar carlsonlar brileyler varken 3 kuruşluk arthemis tüfek şoku o tüfekte o iş yapıyor

resimdeki elimdeki tüfekte lazer spor şoklar var ucunda 
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 12:53:40 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #95 : 29 Ocak 2016, 13:17:40 »
Kopyası aslından iyi yani 😁yerli şoklar daha iyi diyorsanız tartışacak birşey yok sizin düşünceniz size rasgele

ben crio şoklarda namlu ile şok arasına kaçan saçmalar gördüm, şokun ne kadar yamuk olduğunu siz düşünün
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Mesut ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #96 : 29 Ocak 2016, 13:36:51 »
Bakın doğru bildiğinize inanmış onu ısrarla iddia ediyorsunuz mesele tabi ki tartışmak ve birbirimizden birşeyler öğrenmek lütfen yanlış anlamayın. Beretta aşığısınız ama birçok pozede klasik olan kubuz tasarımı berettanınkidir.Gördüğünüz çoğu poze buna dahil.Yerli markalar acaba silah teknolojisini sizin kadar basit gördüğü için mi gelişemiyor merak ettim.Namlu kundak gövde tetik bu kadar mı? Metalin ihtivası, Parçaların birbirine resksiyonu mukavemeti, patlama altında dayanıklılığı, namlunun çap ve ölçüsünde statiklik, geri tepme,tasarım vs.bunlar olmasa atış ömrü diye birşey olur mu? Akus ne yapıyor tetik grubunda v yay kullanıyor meneviş yapıyor işçiliği güzel yaptıkları çığır açacak cinsten fakat.... Akusun kullandığı V yay kalitesine baktınız mı soruşturdunuz mu?Beretta kaç yıldır yapıyor Akus kaç yıldır v yay kullanıyor meneviş yapıyor? Beretta sitesinden history sekmesine bir bakın ne yazıyor biliyor musunuz? 1526'dan beri. :) Konuşmaya gerek bile yok. Benellinin bugün kullandığı yeni teknoloji sayısı 14 girin bir bakın hiçbiri de gravür falan değil.Bizim firmalarımız namlu ile gövde simetrisini tutturamıyor neyi tartışıyoruz ki.90larda saydığınız tüfekleri ikiye katlayan tüfekler var sıkıntı siz anlatılagelen şeylere çok inandırmışsınız kendinizi. Elbette pazarlama taktiği kullanacaklar ama bu gelişmediği anlamına gelmez.Benelli hangi yeni teknolojileri sunuyor bir inceleyin .Tenekede yapılan delicilik testleri yerine 1630 bar laboratuvar  testini tercih ederim.Cip testi 1320 bar fabarm bunu sağladığını ve şok tüpleri ve namlusunun çelik saćma için 1630 bar fişeklerin testini geçtiğini söylüyor. Ve çelik saçmayı bütün şokları ile atabilen ilk firma..Eğer yeni bir firma eklenmedi ise hala da tek. Beğenmediğiniz fabarm 4 ayrı kategoride 90 tane ürün üretiyor kuruluş tarihi de 1900'lerin başı. Kıyaslama yaptığıma bile inanamıyorum ama Akus,Akdaş,Armsan vb.'nin daha çok yolları var. Sizin pazarlama konusunda dediğiniz şuna benziyor şahine hidrolik direksiyon koydular pazarlama stratejisi yapıp satıyorlar. Teknoloji özü itibariyle pazarlanabilmeli zaten paraya dönüşmez ise bir işe yaramaz. Dediğiniz dersleri iyi bilirim Marmara üniversitesinde iktisat anabilimdalında akademisyenlik yapıyorum :) Browning A5 serisinde 100.000 atış garantisini gözü kapalı veriyor. Evet şu bir gerçek inertia ve pulse piston ismi değişebilir teknolijisi aynı bunlar fazla değişmiyor artık ama bu silahların değişmediği gelişmediği anlamına gelmez.Hep türk silah ve av camiasından birşeyler dinlemeyi boşverin avrupa nasıl bakıyor amerikalılar neler diyor bunlara da kulak verin. O zaman beni anlarsınız. Ufak bir not Berettanın 2013 yılında resmi satış rakamı 836 milyon $ böyle bir devle atölyeyi kıyaslamayın lütfen.Trap ve skeet mevzuunu da es gećmeyin çünkü er meydanı orası ömür testinin gerçek uygulaması.Asla ukalalık için yazmadım eğer ufacık katkım olursa sevinirim.Yaşıt sayılırız ben de zamanında çok şeye inandım ama araştırınca işin o kadar basit olmadığını görüyorsunuz. Çünkü 50 yaşında amcalardan ben çok hikaye dinledim hepsi bir şeye inanmış tutturup gidiyor.
gökay bey beretta isterse ilk tüfeği icat  eden şirket olsun ne farkeder kendini geliştirmedikten sonra ....yeni teknolojıyle beraber herşey değişiyor gökay bey adamlar kaliteli üretiyor kimsenin bişey  dediği yok ama diğer firmalarda çok kaliteli tüfek üretebilir...mesela breda herkey baya meth ediyor bu markayı
  • d-docxarms dcx 16 otomatik
  • akdaş ak 212 s otomatik
  • tek kirma
1981 MUŞ

Yokluktan değil,adaletsizlikten çıkar bu dünyada sorunlar.....

Çevrimdışı Mesut ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #97 : 29 Ocak 2016, 13:40:55 »
tüfeğim en iyi tüfek olsun ama kaliteli fişekte kullanmak  ithal tüfeklerin o kadarda abartıldığı kadal olmadıklarını kanıtlıyor..mesela en dandik fişek ile federali düşünün...
  • d-docxarms dcx 16 otomatik
  • akdaş ak 212 s otomatik
  • tek kirma
1981 MUŞ

Yokluktan değil,adaletsizlikten çıkar bu dünyada sorunlar.....

• *
« Yanıtla #98 : 29 Ocak 2016, 14:19:51 »
gökay bey beretta isterse ilk tüfeği icat  eden şirket olsun ne farkeder kendini geliştirmedikten sonra ....yeni teknolojıyle beraber herşey değişiyor gökay bey adamlar kaliteli üretiyor kimsenin bişey  dediği yok ama diğer firmalarda çok kaliteli tüfek üretebilir...mesela breda herkey baya meth ediyor bu markayı

Mesut bey beni yanlış anlamışsınız ben yerli tüfekle ithal tüfekleri kıyaslamıştım beretta  hayranı değilim berettayı örnek olarak verdim geliştirmediğine katılmıyorum o ayrı breda da köklü firmalardan biri kullananlar memnun tartışma öyle bir noktaya geldi ki ithal tüfekle yerli arasında hiçbir fark yok biz ithal kullananlar da enayiyiz aynı şeye 5 kat daha fazla para veriyoruz 😁
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2016, 14:22:32 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

• *
« Yanıtla #99 : 29 Ocak 2016, 14:29:33 »
Mesut bey bir de siz kullanmadığınız ürün hakkında yorum yapıyorsunuz ben sarsılmaz concorde, düzce yapımı dokuzlar benelli, akdaş ve fabarm kullandım hala da severek kullanıyorum bariz fark var hepsini kullanan biri olarak görüşüm bu sizin de farklı herkes memnun gerisi önemli değil hayırlı cumalar rasgele 😀
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA