Gönderen Konu: kopoyumla ilgili problem  (Okunma sayısı 3536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bayram İLHAN

• *
kopoyumla ilgili problem
« : 01 Eylül 2011, 23:32:21 »
merabalar arkadaşlar .ben daha önce hıç kopoy bakmamıstım yenı bır heves sardı benı kopoy hastalıgı.) bana bir arkadaşim sayesinde bir kopoygeldı bu kopek domuza se veriyo fakat tavsana hıc ses vermiyo normalmı bende tavsan avına hastayım yardımcı olursanız çok sevınırım. SAYGILARIMLA.
Bayram İLHAN
1986-Samsun

Çevrimdışı D.Ali SÖNMEZ

• *
Ynt: kopoyumla ilgili problem
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2011, 12:56:29 »
köpeğin kaç yaşında anne baba domuzcumu tavşancımı bunları bilmeden yorum yapmak yanlış olur;biliyorsan yaz yardımcı olalım
Durmuş Ali SÖNMEZ
1983 ANTALYA

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• *
  • 05347677315 TOROS KARTALI
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2011, 17:24:10 »
Bayram şunu unutmaki kopaylar,domuz avına tavşan'dan daha kolay alışırlar.Domuzun cüssesi,kokusu tavşandan daha fazladır.Bizim buralarda kopayların yüzde doksanı,domuza çabuk alışır ama durum tavşanda daha farklı.Sadece kopaylar değil,bir çok kırma köpek bile çok çabuk domuz avına alışabilir.Köpek kısmı domuzu bir düşman olarak görüyor ve iç güdüsel olarak,sahibinin de galeyanıyla onu püskürtmek için uğraş veriyor.Ama tavşan avı çok farklı bi şey kopay için,sadece koku yetmiyor,zekada istiyor.Her kopaydan usta bir tavşancı zor çıkar,çıkarsada sahibinin usta bir avcı olması ve baya bi emek harcamış olması lazım.Unutmaki kopaylar,tavşanı öğrenmesi için baya bi ava gidip onu herşeyiyle belleğe atması lazımki öyle ses vermeye başlar.Eğer sende köpeğinin tavşan avı yapmasını istiyorsan sakın domuza felan götürme,yoksa köpeği heder edersin bilmem anlatabildimmi. ;)
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2011, 17:25:24 Gönderen: Ahmet ÖZKAN »
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

Çevrimdışı Cemil ÖZTÜRK

• *
  • Barakla domuz avı ayrıcalıktır
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2011, 12:30:58 »
bayram kardeşim senin iş basit köpeğin domuzu iyi ise sana usta tavsancu verir takas ederiz denersin tavsancıyı bende domuzcuyu denerim yatak nasıl kovması nasıl bakarım değişiriz
Cemil ÖZTÜRK
1979-Ordu

Çevrimdışı Muharrem ÇEVİK

• *
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2011, 16:34:14 »
Merhaba Arkadaşlar,
Bir ağabeyimden duymuştum fakat hiç deneme fırsatım olmadı. O yüzden usta avcı ağabeylerimden özür dileyerekten bir fikir paylaşmak istiyorum.
Vaktiyle bir avcı ağabey köpek carklamayınca( ses vermeyince) köpeğin arka ayaklarının Aşil tendonu denilen sinir kısmını bir iple hafif sıktırarak bağlıyor ve önünden evcil yada yavru yabani tavşanı bırakıyor köpek tavşana yatişemedikçe hırs yapıyor ve arkasından yırtınırcasına bağırmaya başlıyor.
Deneyen arkadaş varsa lütfen işe yarayıp yaramadığını bizimle paylaşsın.
Selam ve Dua ile..
  • Sarsılmaz Concorde S
Muharrem ÇEVİK
1978-Nallıhan/ANKARA
İkamet BOLU

Çevrimiçi Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2011, 20:58:24 »
sayın ahmet özkan ben 5-6 yıl belki daha fazla o basit olan domuz avı için köpek yetiştirmeye çalıştım bu zaman içinde yetiştirdiğim köpeklerin hepsi tavşan avı yaptı ama ısrarla domuza gitmediler ??? ??? ???. köpek domuza meyilli ise çabuk alışıyor öyle köpekler bölgede domuz bolsa istesenizde tavşan avı yapmıyor ama bu tarz köpeklerinde bulunması zor bana daha denk gelmedi tavşan avında köpeğin yeterli olamamasının sebebi genelde  köpeğin tavşanın ayak oyunlarını öğrenecek kadar sık ava çıkmaması veya yanında usta köpek olmaması yoksa iyi kandan olan bir köpek ilgilenildikten sonra herhangi bir olumsuz durum olmazsa yeteri kadar av yapar hale geliyor(istisnalar hariç). genelde domuzcu soydan olan başka bir tabirle domuza meyilli olan köpekler domuz olmayan bir merada yavruluktan yetişmişse tavşan avını öğreniyor  ama domuz olan bir meraya girdiği zaman yada önünde tesadüfen bir domuz vurulduğunda ilk işi domuz oluyor (tabiki benim yıllardır arayıp bulamadığım ve her domuz avısınında istediği domuz köpeği bunlardır) bir köpek eğer bir avı öğrenmişse o avı asla unutmuyor ama sıralama yaptığında hangisi ona daha fazla uyuyorsa  ilk o avı yapıyor. mesala dediğim gibi tavşan avında yetişmiş domuza meyilli bir köpek 2-3 yaşına kadar tavşan avını öğrendikten hatta güzel tavşan avı yapmaya başladıktan sonra domuzla tanışırsa domuz avı yapmaya başlarsa bir merada tavşan , domuz ikiside varsa o gider ilk domuzu bulur. bu domuz avının kolay olmasından değil köpeğin karakterinden kaynaklanır. eğer domuz avı kolay olsaydı ben domuzu izinden domuz bulup köpeklere göstermeme rağmen köpekler zor olan tavşan avını yapmazlardı  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2011, 21:03:19 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156