Gönderen Konu: Türkiye'nin yepyeni Kinetik Sistemli Yarı Otomatik Av Tüfeği  (Okunma sayısı 121253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
"1988 yılında, babası rahmetli Ömer AKDAŞ ile birlikte Türkiye'nin ilk kinetik sistemli yarı otamatik av tüfeğini imâl
etmiş olan Sadık Usta; tam 24 yıl sonra çeviklik ve zarafati bir araya getiren yepyeni modelini siz değerli avcılarımıza sunuyor."

AK 212

AK-212 önden icra yaylı olması ve el kundağı içerisinde sabitlenmemiş bir pul bulundurmaması ile farkını ortaya koyuyor. Demonte hali tıpkı bir süperpoze gibidir: Namlu, gövde-boy kundağı kısmı, el kundağı ve el kundağı sabitleme somunu; hepsi bu kadar. İcra yayı önde olduğu için kullanıcılar tüm iç parçalara kolayca ulaşıp bakım yapabilir. Boy kundağındaki çatlama riski de icra yayının önde olması ile ortadan kalkmış, ortaya daha zarif bir tasarım çıkmıştır. 42 mm ile piyasadaki en kibar el kundağına sahiptir. Dolu malzemeden işleme tetik muhafazası, tetik ve bir çok iç parçası ile muadillerinden ayrılmaktadır.

Siz değerli Avcı ve Atıcılarımızın fikir, görüş ve tecrübelerini bekliyoruz.

Saygı ve Sevgilerimle...

www.akdassilah.com
www.facebook.com/akdassilah
www.facebook.com/akdasarms

« Son Düzenleme: 05 Kasım 2014, 15:40:55 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Türkiye'nin yepyeni Kinetik Sistemli Yarı Otomatik Av Tüfeği
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2012, 18:54:40 »
Sadık ustama saygı ve selamlar..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

TURGAY YILMAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2012, 19:31:06 »
Umarım ithal tüfeklere kalite yönünden yakın bir tüfek imal edilmiştir. Yoksa benim için pek bir anlamı yok.
Sadık ustaya emeğinden dolayı saygılar.

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2012, 19:43:19 »
Kullanan arkadaşların fikirlerini burada bizlerle paylaşmaları yeni tüfek alacak arkadaşlarımız için faydalı olacaktır.
Yeni ürün vatanımıza milletimize hayırlı olsun..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2012, 23:37:05 »
Hayırlı olsun, umarım çifte ve süperpozelerinizde olduğu gibi kalite ve performans açısından avcı arkadaşları tatmin eder. Bunun dışında, birebir incelemeden fazla bir yorum yapamayız. Burada iş size düşüyor. Tüfeğin kalitesini ve performansını kanıtlayan görsel (video vb.) tanıtımlar yapmalı, bu tanıtımlar da sıradan değil, belli bir kalite ve inandırıcılıkta olmalı. Ayrıca benim yaşadığım il ve civar illerde bayiliğiniz olmadığı için inceleme şansımız da yok. Son olarak tüfekle ilgili bir soru yönelterek bitirmek istiyorum. Bu tüfeğin kasası da dolu malzemeden mi işleniyor? SELAMLAR..
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Erol SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 06 Ağustos 2012, 00:17:38 »
Hayırlı olsun.Net de fiyat veya satış yapan bir bayiye ulaşamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
Erol SARI
1976 KONYA

Çevrimdışı İbrahim ÇELİK

• *
  • Gonyalı
« Yanıtla #6 : 06 Ağustos 2012, 00:21:39 »
hayırlı olsun fiyat 1250 tl sanırım 

İbrahim ÇELİK
1983-Konya
''Kamil odur ki koya her yerde bir eser ,. Eseri olmayanın yerinde yeller eser.''

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2012, 02:20:57 »
Tüfek çok güzel görünüyor hayırlı olsun.

Sadık Akdaş ın ın elinden kötü bir şey çıkmaz inancındayım,belki biraz ezbere bir yorum gibi ama Beretta silahımla yaşadığım tecrübeler ki olmayacak detay şeyleri gayet düzgün yapabildiğini gördüm ve başka bir ismin de yapabileceğini veya yapacağını sanmıyorum. artı, gerek akus te gerek akdaş ta ürünleri ortada.

Biraz daha hayal gücü ve cesaretle uluslararası önde gelen firmalardan birisi olması işten değil bana göre.

Böyle isimlerden benim beklentilerim nelerdir:Klasik çifte; eski belçika ingiliz stili ve veya chapuis stili, anson deeley ve/veya blitz tetik takımı,gerçek chopper-lump namluyu denemeliler,süperpozede de alçak profilli kasa dizaynını da ürünlerine eklemeliler mesela boss perazzi antonio zoli(yeni modelleri) veya beretta kilit sistemleri tarzı,artı inertia tetik sistemleri ve çift çentikli horozlar(kendiliğinden horozun düşmemesi için).Bu saydığım ürünleri az sayıda da olsa yüksek fiyatlı da olsa üst segment ürünler olarak piyasaya sunmalılar,firma ve kadro nun buna fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum,halihazırdaki işçiliği aynen uygulamaları yeterli,süper ürünler çıkacağına eminim.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2012, 02:22:16 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 06 Ağustos 2012, 12:36:33 »
faceden agırlıgını sordum 2.900 gr dediler.. knetik ve 2.900 gr süper derim tabi dogru tarttılarsa.........
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #9 : 06 Ağustos 2012, 19:08:32 »
Hayırlı olsun, umarım çifte ve süperpozelerinizde olduğu gibi kalite ve performans açısından avcı arkadaşları tatmin eder. Bunun dışında, birebir incelemeden fazla bir yorum yapamayız. Burada iş size düşüyor. Tüfeğin kalitesini ve performansını kanıtlayan görsel (video vb.) tanıtımlar yapmalı, bu tanıtımlar da sıradan değil, belli bir kalite ve inandırıcılıkta olmalı. Ayrıca benim yaşadığım il ve civar illerde bayiliğiniz olmadığı için inceleme şansımız da yok. Son olarak tüfekle ilgili bir soru yönelterek bitirmek istiyorum. Bu tüfeğin kasası da dolu malzemeden mi işleniyor? SELAMLAR..

Zülküf Bey merhaba,

ürün özellikleri şu şekildedir:

AK-212

Sistem : Kinetik Sistemli Yarı Otomatik
Gövde : 7012T6 Alaşımlı Alüminyum Dolu Malzeme Kalibre : 12
Fişek Yatağı : 76 mm
Fişek kapasitesi : 4+1
Namlu boyu : 61, 66, 71, 76 cm (İstek üzerine Slug yedek namlu)
Emniyet : Elle
Gövde Kaplaması : Siyah Eloksal
Üst Bant : 7 mm Gümüş Kaynaklı Yüksek Bant
Kundaklar : Ceviz
Namlu : 4140 Yüksek Kaliteli Çelik Malzeme
Namlu Kaplaması : İçi Beyaz Sert, Dışı Siyah Krom
Şoklar : Mobil Şoklu
Ağırlık : 2,7 - 3,0 - kg

yani dolu malzemeden işleme bir gövdesi vardır.
Tüfeğimiz henüz çok yeni olduğu için dağıtımı tam anlamıyla yapılmış değil. Şu sadece fabrikadan satış yapıyoruz. Kısa bir süre içerisinde Batıda Komando Av, doğuda Yazıcılar Av aracılığıyla tüfeğin dağıtımı yapılacaktır. Değerli önerileriniz için teşekkür ederiz, şu an www.facebook.com/akdassilah adresinde profesyonel çekilmiş ve oldukça detaylı olan fotoğraflar bulunmaktadır. İleriye yönelik çalışmalarımız sürecek, şüpheniz olmasın.

Selamlar, saygılar

The following users thanked this post: Murat ÖLMEZ 01

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #10 : 06 Ağustos 2012, 20:11:27 »
Hayırlı olsun.Net de fiyat veya satış yapan bir bayiye ulaşamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Erol Bey merhaba,

tüfeğimiz henüz çok yeni olduğu için bayi dağıtımları yapılmadı, dolayısıyla internet sitelerinde henüz vitrine çıkmadı. Çok kısa süre içerisinde görebilirsiniz.
Şu an sadece fabrikadan satış yapıyoruz. Perakende satış fiyatımız 1.250,00 TL'dir.

Saygılarımla

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #11 : 06 Ağustos 2012, 20:14:50 »
faceden agırlıgını sordum 2.900 gr dediler.. knetik ve 2.900 gr süper derim tabi dogru tarttılarsa.........

Birol Bey bizzat kendi tarttığım 71 namlulu (şoku takılı halde) tüfek 2918 gram geldi. Tüfeğin ağırlığı ağacına göre 150 grama kadar değişebilir. Bu nedenle net bir ağırlık vermek mümkün olmaz. Ancak normal şartlarda 76 namlu bile 3 kg civarındadır, bundan emin olabilirsiniz.

Saygılar
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2012, 20:57:16 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #12 : 06 Ağustos 2012, 20:24:37 »
Nerden, nereye geldik. 32 yıllık bir bayan avcı olarak, bugünleride gördüm ya hamd olsun. AKDAŞ firmasını tebrik ediyorum.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #13 : 06 Ağustos 2012, 20:55:21 »
Tüfek çok güzel görünüyor hayırlı olsun.

Sadık Akdaş ın ın elinden kötü bir şey çıkmaz inancındayım,belki biraz ezbere bir yorum gibi ama Beretta silahımla yaşadığım tecrübeler ki olmayacak detay şeyleri gayet düzgün yapabildiğini gördüm ve başka bir ismin de yapabileceğini veya yapacağını sanmıyorum. artı, gerek akus te gerek akdaş ta ürünleri ortada.

Biraz daha hayal gücü ve cesaretle uluslararası önde gelen firmalardan birisi olması işten değil bana göre.

Böyle isimlerden benim beklentilerim nelerdir:Klasik çifte; eski belçika ingiliz stili ve veya chapuis stili, anson deeley ve/veya blitz tetik takımı,gerçek chopper-lump namluyu denemeliler,süperpozede de alçak profilli kasa dizaynını da ürünlerine eklemeliler mesela boss perazzi antonio zoli(yeni modelleri) veya beretta kilit sistemleri tarzı,artı inertia tetik sistemleri ve çift çentikli horozlar(kendiliğinden horozun düşmemesi için).Bu saydığım ürünleri az sayıda da olsa yüksek fiyatlı da olsa üst segment ürünler olarak piyasaya sunmalılar,firma ve kadro nun buna fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum,halihazırdaki işçiliği aynen uygulamaları yeterli,süper ürünler çıkacağına eminim.

Kamil Bey selamlar,

düşüncelerinizi ve takdirinizi samimi bir şekilde dile getirmişsiniz, teşekkür ederim. Birkaç cümle ile sizi ve tüm okuyanları bilgilendirmek istiyorum. Söylediğiniz doğru, kadro lüks tüfekler üretecek ustalığa ve birikime sahip. Ancak ortada bir gerçek var, yurdum gerçeği: 2003 yılında kurulan Akus'un kurucu ortağı olan Sadık Akdaş, kendine verdiği sözü tutarak Türkiye'nin ilk ve tek 7 pimli çakmaklı süperpoze ve çiftesini üretti. Belki o ukdeden kurtuldu, ancak takdir edersiniz ki asla istediği satış rakamlarına ulaşamadı, ulaşamaz da. Yurt dışına yaptığı satışlar bile tüfeği karlı hale getiremedi. Yurt içinde ise yalnızca maddi durumu iyi olan ve yabancı marka takıntısı olmayan, yerli malını seven çevresi rağbet etti tüfeğe. Bu ve kimi sebeplerden dolayı Akus'u bırakmaya karar verdi ve tüm hissesini Değirmenci ailesine devretti. Ben kolay kolay kimsenin çakmaklı veya benzeri çok lüks tüfekler yapmaya kalkışacağına ve bunu yapacak cesaret ve ustalığa sahip olduğuna inanmıyorum. En azından Huğlu için durum bu. Bugün Akus'ta bile çakmaklı üretimi durma noktasına gelmiştir. Kendileri de ucuz alüminyum süperpozeler üretip ayakta kalma yolunu seçmek durumunda kaldılar. Sadık ustamız da Akus'ta ürettiği çakmaklı ve lüks menevişli tüfeklerinin biraz altında, Huğlu kooperatifinin (ki 5 yıl hizmet ettiği Huğlu kooperatifindeki tüfeklerin en az %80'i kendi tasarladığı, kooperatif tüfeklerine modernizasyonu getirmiş modellerdir) tüm süperpozelerin üstünde, yani ikisinin arasında bir seviye belirlemiş ve kaliteden ve işçilikten asla taviz vermeyen Akdaş tüfeklerini çok uygun fiyatlardan satmaya başlamıştır. Şu anki satış başarısı doğru şeyi yaptığını göstermektedir.

Gün gelirde dürüst yerli üreticilerin değeri daha iyi anlaşılırsa, emin olun Sadık Ustamız söylediğiniz modellerden üretecek, Türk Av Tüfeği sektörüne ilkleri kazandıracaktır.

Saygılar iyi akşamlar
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2012, 21:33:41 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Ahmet GÜÇLÜ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 06 Ağustos 2012, 21:24:35 »
AKDAŞ firmasını tebrik ediyorum.
Ahmet GÜCLÜ
1980 DENIZLI
[email protected]

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 06 Ağustos 2012, 22:02:57 »
Kamil Bey selamlar,

düşüncelerinizi ve takdirinizi samimi bir şekilde dile getirmişsiniz, teşekkür ederim. Birkaç cümle ile sizi ve tüm okuyanları bilgilendirmek istiyorum. Söylediğiniz doğru, kadro lüks tüfekler üretecek ustalığa ve birikime sahip. Ancak ortada bir gerçek var, yurdum gerçeği: 2003 yılında kurulan Akus'un kurucu ortağı olan Sadık Akdaş, kendine verdiği sözü tutarak Türkiye'nin ilk ve tek 7 pimli çakmaklı süperpoze ve çiftesini üretti. Belki o ukdeden kurtuldu, ancak takdir edersiniz ki asla istediği satış rakamlarına ulaşamadı, ulaşamaz da. Yurt dışına yaptığı satışlar bile tüfeği karlı hale getiremedi. Yurt içinde ise yalnızca maddi durumu iyi olan ve yabancı marka takıntısı olmayan, yerli malını seven çevresi rağbet etti tüfeğe. Bu ve kimi sebeplerden dolayı Akus'u bırakmaya karar verdi ve tüm hissesini Değirmenci ailesine devretti. Ben kolay kolay kimsenin çakmaklı veya benzeri çok lüks tüfekler yapmaya kalkışacağına ve bunu yapacak cesaret ve ustalığa sahip olduğuna inanmıyorum. En azından Huğlu için durum bu. Bugün Akus'ta bile çakmaklı üretimi durma noktasına gelmiştir. Kendileri de ucuz alüminyum süperpozeler üretip ayakta kalma yolunu seçmek durumunda kaldılar. Sadık ustamız da Akus'ta ürettiği çakmaklı ve lüks menevişli tüfeklerinin biraz altında, Huğlu kooperatifinin (ki 5 yıl hizmet ettiği Huğlu kooperatifindeki tüfeklerin en az %80'i kendi tasarladığı, kooperatif tüfeklerine modernizasyonu getirmiş modellerdir) tüm süperpozelerin üstünde, yani ikisinin arasında bir seviye belirlemiş ve kaliteden ve işçilikten asla taviz vermeyen Akdaş tüfeklerini çok uygun fiyatlardan satmaya başlamıştır. Şu anki satış başarısı doğru şeyi yaptığını göstermektedir.

Gün gelirde dürüst yerli üreticilerin değeri daha iyi anlaşılırsa, emin olun Sadık Ustamız söylediğiniz modellerden üretecek, Türk Av Tüfeği sektörüne ilkleri kazandıracaktır.

Saygılar iyi akşamlar
Ömer bey aydınlatıcı cevabınıza çok teşekkürler.Yanıtınız aslında ne denli titiz çalışıldığının ve olaya tam anlamıyla hakim olduğunuzun özeti olmuş.Konunun ekonomiyle ve talep durumuyla ilgisi, iç piyasanın yerli üretime ayıracağı bütçe gibi kritik nedenlerle daha fazla açılmanın piyasa kurallarına aykırı durumu ortaya konmuş ki genellikle durumun böyle olduğu biliniyor ama küçük çapta da olsa risk almak lazım(tabi zamanı kollayarak,şartlar daha uygun hale gelince,yerli tüketici daha fazla ilgi gösterir hale gelince ki ben zamanla bu yöne kayacağını hissediyorum talebin).En azından siparişle(belli bir sayıya ulaşırsa faraza)veya tekil isteklere arkadaşım olur ama maliyeti maalesef bu şeklinde bir yaklaşım olabilir.Netice de akus çakmaklı ürünleri de ilk başta cesaret isteyen bir atılımdı, belki istenen karlılığa ulaşamadı ama ellerinde bir know-how oluşmuş oldu veya en azından nam oldu diyelim ve bence sonuç kötü olmadı iyi oldu.Bugün yabancı forumlarda kalite kontrolüne yeterli önem verilirse Türkiyenin çifte de İspanya ya en önemli rakip olduğu yazılıyor,bunlar güzel gelişmeler.
Ayrıca belirttiğim modeller çakmaklı değil dikkat ederseniz bazı ufak tefek farklılıklar ve bence iyileştirmeler içeren(kilit ve ateşleme sistemleri ağırlıklı olarak)yarım çakmak modeller,umarım zaman içerisinde pörtföyünüze girerler.

Bu arada Akdaş ı sizleri ve Sadık beyi halihazırdaki kaliteyi önemseyen ve uygun fiyatlı ürünleri için tebrik eder takdirlerimi sunarım.

Saygılar ve iyi akşamlar.Sadık beye de selam ve saygılarımı iletirseniz sevinirim.Tekrar teşekkürler.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 06 Ağustos 2012, 22:19:49 »
Bu tüfek kinetik sistem olanların içinde dış görünüşünü en beğendiğim tüfek olabilir veya o civarda. Görünüş olarak kinetik sistem gibi kasası gazlılara nazaran uzunca olan tüfeklerde görünüşün, bana göre, hoş görünmesi için el kundağının da ince ve uzun görünüşlü olması daha iyi bir şey. Bu tüfek bu yönden güzel şekillendirilmiş. Fotoğrafının üzerine başka yorum yapamıyacağım, beğendim.

Diğer şeyler şunlar; kinetik sistem tüfekler doğal yapısıyla hemen her tür fişekle ayar gerektirmeksizin ateş edilebilme özelliğine sahip. Fakat yine de magnum fişekler kullanılabilen kinetik tüfeklerde bazı ilave özellikler dünya markalarında mevcut. Bazı yerlilerde de var. Bu ek özelliklerden biri, sert bir fişek ateşlendiğinde mekanizma geriye görece hızla gelip kasa dibine vurduğunda, sarsıntıyı azaltacak plastik tampon. Bu tampon sadece kinetik yapılılarda değil, gazlılarda da hala var. Hatta benim oldukça eski bir yerli tüfeğimde de var. Bahsettiğim ek özelliklerden bir diğeri, icra yayı kuyruk içinde olan kinetik modellerde görülen, görevi yine kasaya çarpma hızını yavaşlatmak olan ilave bir yay. Fakat sizin modelde icra yayı kuyrukta değilmiş. Bu durumda bu ikinci özellik uygulanamaz. Geriye kasa içinde, dibe konan plastik tampon seçeneği kalıyor. Belki benim bilmediğim başka bir seçenek de olabilir.

Magnum özellikli tüfeklerde olması gerekenlerden bahsettim ama bu özellikler şu anda mevcut, hem de oldukça rağbet gören bir çok tüfekte bile yok, nedense. Belki fazla gerekli bile değil. Çünkü çoğu kullanıcı tüfeğinde magnum fişekleri yoğun olarak kullanmıyor. Böylece eksikliği pek hissedilmiyor bence. Yine de şahsen bu özellikleri olanı daha magnum tüfeği olarak görüyorum.

Bir diğer konu ise tüfeğinizdeki "otomatik cut-off" özelliğiyle ilgili. Biliyorum, sizdekinin aynısı eski Berettalarda vardı ve aynı işlevde ama düğme yeri farklı olarak Benellilerde de var. Faydası çoğu arkadaşın da bildiği gibi, av sırasında aniden yataktaki fişeği değiştirmek gerektiğinde kolaylık sağlaması. Fakat bana göre hem Benelli, hem Beretta eski tip cut-off düğmeleri yeterince kullanışlı değil. Çünkü yataktaki fişeği değiştirmek için hala bir elinle kurma kolunu geride tutmaya çalışmak ve diğer elimizle fişeği değiştirmek gerekiyor. Tabi bu iki elimiz meşgulken tüfeği kucakta tutmaya çalışmak da maharet istiyor. Anlatması zor ama yapmayı deneyince daha iyi anlaşılır. Bu yataktaki fişeği değiştirme esnasında kurma kolunun geride takılı kalması, bana göre en doğru ve en kullanışlı olanı. Allah var, Remington'da bu fişeği değiştirmek kadar zoru hiçbir tüfekte yoktur. Bu yönden tam bela. Bilmem belki de herkesin ihtiyacı olmayabilir ama ihtiyacı olanlar bana kalırsa önerdiğim şekilde olanın kolaylığı konusunda bana katılacaklardır.

Biraz uzun oldu ama o kadar kusurumuz olsun artık.

Ömer Bey bu tüfek göründüğü kadar güzelse çok iyi bir ürün çıkarmışsınız. Hem bunu paylaştığınız ve açıkladığınız için hem düzgün Türkçe ile, açık anlaşılır izahınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Hepimize hayırlı olsun inşallah.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Halil KARADENİZ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 06 Ağustos 2012, 22:30:11 »
Ben bir kınetik tüfek hastasıyım atmadığım kinetik tüfek kalmadı vursan ata neo prenses çifsan yıldız stoeger yıllar geçmesine rağmen saat gibi çalışan vursanlara hayranım yeni nesil tüfeklerde stoeger çok iyi ve hala bu tüfeği kullanmaktayım çokta memnunum akdaş silahın üretiği kınetik sistem tüfeği hiç görmedim ve çok denemek isterim işallah kaliteden ödün vermez
Halil KARADENİZ 1982-ORDU

resim

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #18 : 07 Ağustos 2012, 20:01:37 »
Volkan Bey,

ayrıntılı anlatımınız ve yorumunuz hem benim hem de tahmin ediyorum tüm forum takipçilerinin hoşuna gitti.
İnşallah tüfeğimiz kısa zamanda kullanıcıların eline geçer ve tecrübelerini burada okuruz. Takdirleriniz için size ve konuyu takip eden herkese teşekkür ederim.

Size bir sır vermek istiyorum (Ömer AKDAŞ olarak) - Akdaş'ın gazlı modeli olan 212-W ortak bir çalışmanın ürünü iken, AK-212 tamamen Sadık Akdaş tarafından, en ince ayrıntısına kadar tasarlanmış ve vücut bulmuştur. Aslında yarı otomatikleri pek de tercih etmeyen ustamız, 1988 yılının anısına ve piyasada gelen talepler doğrultusunda uzun bir ar-ge sürecine girmiş ve bu şık, zarif, mekanizması yağ gibi çalışan ve hafif olan tüfeği üretmiştir.

Testlerden oldukça başarılı sonuçlar elde ettik - 24 gramdan Magnuma kadar her gramajla çalışıyor (İsmini veremeyeceğim, Türkiye'de az bilinen kinetik konusunda oldukça iddialı bir İtalyan otomatiği test için fabrikaya getirttik ve 24 gramla kesinlikle çalışmadığını gördük - ki benelli bile 28 gramdan aşağısını tavsiye etmiyor), yalnızca 24 gram ile omuza dayamadan (kimse bu şekilde atış yapmaz herhalde), tüfek elde boşta ve desteksizken çalışmayabiliyor, normal olarak! Bu hususu garanti etmiyoruz zaten, ancak normal omuz destekli halde kesinlikle sıkıntısız çalışıyor. Özetle en uç noktalarda bile AK-212'den randıman alabilirsiniz. İşçilik konusunda fotoğrafların açıklayıcı olduğunu düşünüyorum, zira çekimi bizzat kendim SLR makine kullanarak yaptım; stüdyo ortamında özel ışık falan verilmedi veya photoshopt'a üzerinden geçilmedi. www.facebook.com/akdassilah ve www.facebook.com/akdasarms sayfalarındaki fotoğrafları indir seçeneği ile indirirseniz 2000x1333 boyutunda büyük fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Türkçe konusunda elimden geldiğince hassas davranmaya çalışıyorum. Dile getirmeniz beni memnun etti doğrusu. Üniversitenin mütercim - tercümanlık bölümünden mezun olduğum ve çeviri faaliyetleri de yürüttüğüm için kendiliğinden olur hale geldi bazı şeyler.

İyi akşamlar dilerim

Saygılarımla

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #19 : 08 Ağustos 2012, 00:02:53 »
Yani doğrusu karşımdaki kişi konuşurken veya yazışırken ifade ettiklerimi anlamıyor hissine kapıldığımda sattığı şeyi alma konusunda da tereddüte başlıyorum. Onun için bana göre satış işinde bu da ürün kadar önemli. O yüzden firmanız için, bana göre, bir artı.

Tüfeğiniz güzel görünüyor. Bir de kullanan paylaştıkça herkes için de iyi olacak, bekleriz biraz daha.

Tüfeği gevşek tutarken bazı düşük hızlı ve/veya saçmalı fişeklerde takılma olması bana göre hem gazlı, hem kinetik olanların ortak özelliği. Ekseri sanılanın aksine, gevşek tutarak ateşlendiğinde, kinetik tüfeklerin boş kovanı dışarı atabilmesi için bilhassa yardımcı olunur. Yani kinetik olanlarda gevşek tutuş kilidin açılması için iyidir. Ama bundan sonraki aşamada, yani kilidin açılıp kapak takımının(sürgü, mekanizma) geriye yolculuğa hareketi esnasında tüfek hala gevşek tutuluyorsa, ister gazlı ister kinetik olsun boş kovanı atma problemi yaşanabilir. Burada mesele kinetik olup olmaması değil, tüfeğin ve sürgünün aynı esnada geriye hareket etmesinde. Ama şu var, kinetik çalışanlardaki sürgü grubu, gazlılardakine nazaran biraz daha ağır yapılıdır. Geri hareketi çok az ama daha da yavaştır. Ki buna çare yok, aynı özellik çalışma prensibinin de bizzat gereği. Buna rağmen bile gazlıda daha az sorun olur demek zor. Çünkü bazı gazlıların sürgüsü hafif olsa bile, icra yayının kuvveti ve diğer yapısal özellikleri nedeniyle belki bir kinetik tüfekten daha fazla boşaltma sorunu yaşatabilir.

Özetle, benim görüşüme göre gevşek tutuşta boşaltma sorunu varsa bile bu sistemden dolayıdır demek tam doğru olmaz. Hatta daha açığı, bence kinetik sistemin böyle bir sorunu yok. Sorun fişekte ve atanda. Yeter ki başka diğer yönlerden doğru çalışsın. Ben kinetik sisteme eksik bulamıyorum. Kullananın bilgisi varsa kusur etmez. Bunları başka zaman yazacaktım ama yeri geldi gibi sanki, şimdi yazdım.

Birileri kullandıkça daha iyi tanıyacağız inşallah.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2012, 00:09:03 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 08 Ağustos 2012, 01:52:01 »
mak kararlarından sonra av tüfeklerinde hazne iki fişekle sınırlandırılmıştı.bu olayı  takiben bence y oto lar bütün cazibesini kaybetmişken sizin böyle bir tüfekle bu y oto piyasasına girmeniz  gerçekten  çok cesaretlice.görüntü ve ağırlık olarak  gayet güzel.çalışma şekli ve sistemini zaten anlatmışsınız.fiyat olarak ta rakipleriyle neredeyse aynı.umarım bu tüfek beklediğiniz satış rakamlarına ulaşır.ustamızı tebrik ederim.kopyalamanın  bişeyler icat edip yada geliştirmekten  daha kolay olduğu bu günlerde Sadık usta gibi yerli silah sanayinde emek veren  ustalarımızı görmek gurur verici.bence esas farklı olan nokta burası.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #21 : 08 Ağustos 2012, 09:52:15 »
AKDAŞ firmasını tebrik ediyorum
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 08 Ağustos 2012, 10:11:57 »
Akdaş güven veriyor,inşallah başarılı olurlar.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Tarkan ÖZHENDEKCİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 08 Ağustos 2012, 16:07:16 »
Ömer Bey,
Dürüst yazılarınız için teşekkür ederim. Şu anda AKDAŞ' ın kalitesinin hangi aralıkta olduğunu, bunun sebeplerini ve istenirse ne düzeyde üretim yapılabileceğini anlamış olduk. Ne kadar tanımasam da, bir çok kullanıcının Sadık Usta için bu markayı tercih edebileceğini görüyorum. Ben de yeni düşündüğüm çifte için listeye yazılmış durumdayım.

Kamil Bey,
Fiyat-Kalite arasında ki ilişkiyi çok güzel anlatmışsınız. Yazınızı okumadan önce bu konuya değineyim demiştim fakat vazgeçtim. Anlattığınıza göre, optimum fayda yakalanmış oluyor.

Volkan Bey,
Teknik yorumunuzu zevkle okudum valla. Bir şeyler de kaptım aradan. Şimdi gidip benim otomatiğin icra yayıyla ilgili birşeyler öğrenmeye çalışıcam. Ayrıca ben domuz bölgelerinde sıkça av yaptığım için, fişeği değiştirmekle ilgili önerdiğiniz şeklin kolaylığı konusunda size aynen katılıyorum. Seri hareket etmek gerektiğinde iki elin de dolu olması ciddi risklere yol açabiliyor.

Ben bu tüfek hakkında yorum yapmak isterken, sizin yorumlarınız karşısında sükutu tercih ettim. Özellikle de size teşekkür etmek için yazıyorum. Hem anlatımdaki düzgünlük için, ki okurken hiç yorulmadan ve dikkatimi dağıtmadan rahatça okudum, hem de samimi olarak bilgilerinizi paylaştığınız için. Selamlar.. 

• Yıldız Elegant A3T
  • Akdaş AG 212S
  • Hatsan Escort
  • Öncü Tek Kırma
  • Kızılcık Dalından Sapan
1977 - BOLU - İstanbul

Çevrimdışı Harun KARAOSMANOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 08 Ağustos 2012, 16:42:19 »

Sadık ustanın Met hini duydum.Aktaş  çalışanlarını ve ustamın başarılarının devamını dilerim.
Harun KARAOSMANOĞLU
1964 KASTAMONU         [email protected]
0 542 603 30 29 Kurt, Ayı dahil TAHNİT VE TROFE YAPILIR
Puanter ve Drahthaar  itinalı tavşan avı yapılır.