Gönderen Konu: Türkiye'nin yepyeni Kinetik Sistemli Yarı Otomatik Av Tüfeği  (Okunma sayısı 121946 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sami KARATAY

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Türkiye'nin yepyeni Kinetik Sistemli Yarı Otomatik Av Tüfeği
« Yanıtla #100 : 08 Aralık 2012, 14:04:44 »
Ömer kardeşim hayırlı olsun , AKDAŞ av tüfeklerinin kalitesi belli ,daha önce İmparator otamatik kullandım memnundum  fakat evlatların yüksek okulu nedeni ile sattım  otomatik almayı düşünüyorum 1.250 yerine 1000 olsaydı ,emekli işi   hayırlı müşteriler...

27/7/1959-KÜTAHYA

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #101 : 11 Aralık 2012, 13:34:55 »
Ömer kardeşim hayırlı olsun , AKDAŞ av tüfeklerinin kalitesi belli ,daha önce İmparator otamatik kullandım memnundum  fakat evlatların yüksek okulu nedeni ile sattım  otomatik almayı düşünüyorum 1.250 yerine 1000 olsaydı ,emekli işi   hayırlı müşteriler...

Sami Bey teşekkür ederiz.

Umarım tüfeği en kısa zamanda elinizi alıp inceleme şansı bulursunuz.
İnşallah gönlünüze göre bir tüfek edinirsiniz.

Rasgele...

Çevrimdışı Hüsnü DİLMEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #102 : 02 Nisan 2013, 00:13:26 »
kolay kolay tüfek begenmem ama ben bu tüfeği gördüm,inceledim,yazılanları dikkatlice okudum veeeee  61 namlu olanından sipariş verdim.
hayırlısıyla tüfeğim gelsin bende izlenimlerimi buradan paylaşırım.
bu arada incelediğim tüfek 71 namluydu ve hassas terazide tarttık net 2910 gramdı.
Hüsnü DİLMEN
1968 ISPARTA   0 533 389 79 79

Çevrimdışı Semih ÖKSÜZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #103 : 02 Nisan 2013, 11:02:29 »
kolay kolay tüfek begenmem ama ben bu tüfeği gördüm,inceledim,yazılanları dikkatlice okudum veeeee  61 namlu olanından sipariş verdim.
hayırlısıyla tüfeğim gelsin bende izlenimlerimi buradan paylaşırım.
bu arada incelediğim tüfek 71 namluydu ve hassas terazide tarttık net 2910 gramdı.

hayırlı olsun yorumlarınızı ve fotograflarınız merakla bekliyoruz
 O0
Semih ÖKSÜZ
1981 İstanbul / GİRESUN

Çevrimdışı Engin TARHAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #104 : 27 Haziran 2013, 18:00:05 »
ben stoeger ile ilgileniyorum ama bu tüfeği mutllaka inceleyeceğim görmem lazım.çok güzel tüfek emeği geçen herkekse teşekkür ediyorum böyle güzel bir tüfeği bizlere sundukları için.
1976  istanbul

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #105 : 27 Haziran 2013, 20:10:14 »
gerçekten güzel tüfeğe benziyor incelemek lazım tetik gurubu demir yazmışsınız ömer bey resimlerde öyle durmuyor birde icra yayı arkada olduğu için teleskobik dipçik takılır değilmi
slug namlu lu çıkarsa almayı düşünürüm
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #106 : 28 Haziran 2013, 17:53:34 »
gerçekten güzel tüfeğe benziyor incelemek lazım tetik gurubu demir yazmışsınız ömer bey resimlerde öyle durmuyor birde icra yayı arkada olduğu için teleskobik dipçik takılır değilmi
slug namlu lu çıkarsa almayı düşünürüm

Yavuz Bey merhaba,

Tetik grubu dolu malzemeden işleme Alüminyumdur. Üst kalite plastik tetik muhafazaları da üreteceğiz. Şu anda tasarım ve kalıp aşamasında.
AK 212 modellerin icra yayı öndedir. Facebook sayfamızda fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Kurşun namlusunu sezon öncesi tamamlayacağız.

Selamlar

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #107 : 28 Haziran 2013, 21:25:02 »
Yavuz Bey merhaba,

Tetik grubu dolu malzemeden işleme Alüminyumdur. Üst kalite plastik tetik muhafazaları da üreteceğiz. Şu anda tasarım ve kalıp aşamasında.
AK 212 modellerin icra yayı öndedir. Facebook sayfamızda fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Kurşun namlusunu sezon öncesi tamamlayacağız.

Selamlar
merhaba ömer bey yanlış yazmışım icra yayı önde yazacağıma arkada olduğuna göre teleskobik dipçik takılır yazmışım birde bu tetik gurubunu plastik yapmayın bence alüminyumdan sağlam olsada yapmayın insana güven vermiyor alüminyum iyi gövdeylede uyumlu oluyor alt kısmıda daha etli olursa iyi olur bu tüfek çok güzel oldu hem kinetik hem temizleme derdi yok hemde istediğimiz dipçiği takabiliriz sanırım  hayırlı satışlar bol kazançlar dilerim
fiyatıda 1250 tl normal fiyat
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2013, 21:33:20 Gönderen: Yavuz YILDIZ »
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #108 : 24 Temmuz 2013, 11:04:06 »

Sami Bey sezon öncesi fiyatları arzu ettiğiniz seviyeye kadar gerilettik. Umarım sizi de bir Akdaş AK 212 sahibi yaparız. Teşekkürler

http://bit.ly/akdasfiyatlistesi

Çevrimdışı Can EMiR

• *
  • Kırmızı ve Beyaz
« Yanıtla #109 : 24 Temmuz 2013, 20:09:37 »
Fiyatlarınızda tezat var, çok kopuk çalışıyorsunuz distribitör ile. Ben bayiyim Komando avı arıyorum o farklı fiyat söylüyor, siz farklı fiyat yapıyorsunuz. Olayın diğer tarafı önceden silah alan bayiler ne yapacak veya önceden silah alan tüketici ne yapacak ?

Pazarlama kanadınız tam anlamı ile fiyasko.
Avcılık Merhamet ve Vicdan Gerektiren Bir Sorumluluktur. İkisini Bir Arada Taşımayana Avcı Değil, İNSAN Bile Denemez. EMİR

https://www.facebook.com/kirmizivebeyaz
0542 560 EMiR

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #110 : 25 Temmuz 2013, 08:48:07 »
Fiyatlarınızda tezat var, çok kopuk çalışıyorsunuz distribitör ile. Ben bayiyim Komando avı arıyorum o farklı fiyat söylüyor, siz farklı fiyat yapıyorsunuz. Olayın diğer tarafı önceden silah alan bayiler ne yapacak veya önceden silah alan tüketici ne yapacak ?

Pazarlama kanadınız tam anlamı ile fiyasko.

Can Bey yanlış anlaşılmalar, eksik bilgilendirmeler olabilir. Kısa sürede taşlar yerine oturacaktır.

Dünyadaki diğer tüm üreticiler gibi Akdaş da ürünlerinde kampanya yapma hakkını saklı tutar.

Sizin daha önce satın almış olduğunuz herhangi bir üründe kampanya olmadı mı?

Ayrıntıları hep birlikte göreceğiz.

Selamlar

Çevrimdışı Y.Bozkurt ÇINAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #111 : 12 Aralık 2013, 10:34:41 »
Sadık Aktaş Bey merhabalar;
Bu tüfeğin Sentetik Modelini de üretecek misiniz?
Ayrıca İcra yayının dipçiğe alınmamasının seebi nedir?
Tüfeğin çalışması daha sağlıklı mı oluyor.
Teşekkürler
syg
1969 AFYON

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #112 : 12 Aralık 2013, 11:15:10 »
Sadık Aktaş Bey merhabalar;
Bu tüfeğin Sentetik Modelini de üretecek misiniz?
Ayrıca İcra yayının dipçiğe alınmamasının seebi nedir?
Tüfeğin çalışması daha sağlıklı mı oluyor.
Teşekkürler
syg

Sayın Y.Bozkurt ÇINAR,

Sadık Bey forumda yazmadığı için sorunuzu ben yanıtlamak istiyorum.

AK 212 modelimiz artık farklı görünümlerde ve tasarımlarda sizlere sunuluyor

1. AK 212-S - Sentetik

2. AK 212-C (Duck Blind) Kaplama Kodu: CFR

3. AK 212-C Kaplama Kodu: CC

4. AK 212-W

5. AK 212-L (Lazer işleme gravür) LS22 gravür standart

6. AK 212-EL (Elde işleme gravür) resimdeki GR26 - standart sunulan GR25

7. AK 212-TF  Taktik modeller, T modelleri standart kabza

İcra yayının dipçik yerine şarjör borusu üstünde olmasının temel avantajlarını şöyle sıralanabilir:
1. Daha kibar bir dipçik/boy kundağı tasarımı mümkündür,
2. Ağaç kundaklardaki çatlama riski ortadan kalkar,
3. Kullanıcı dipçik kısmını sökmeden tüfeğin tüm parçalarına kolayca ulaşmış olur ve bakım kolaylaşır.

Tüfeğin çalışası ile ilgili herhangi bir durum söz konusu değil; her iki şekilde de zaten tüfekler mevcut, önemli olan düzgün yapılmasıdır.

Selamlar

« Son Düzenleme: 10 Ocak 2014, 16:05:42 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #113 : 15 Aralık 2013, 23:00:38 »
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun Komando avda silahı inceledim çok güzel Sadık ustanın eline sağlık yüzlemesi dengesi işçiliği çok güzel. Silah hakkında hemen hemen herşeyi öğrendik burada ama asıl bana göre en önemli olan şey silahın av üzerindeki etkisi fişek seçmesi gramaj seçmesi hangi avlarda hangi havada hangi marka ve gramajlarda nasıl sonuçlar alındığıdır. Ne kadar kaliteli olursa olsun, mükemmel olsun silah avda etkili olmadıktan sonra bir anlamı yok çünkü bu silah av silahı kaliteyle birlikte av yani. Kalitesini anladık bunda hem fikiriz ama avını yazanlar olursa çok memnun olurum.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Sami KARATAY

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #114 : 15 Aralık 2013, 23:30:21 »
Ömer kardeşim  fiyatları makul seviyeye indirdiğiniz için şahsım adıma teşekkür ederim,malum sezon sonu bu kış bayağı sert gececek gibi Allah nasip ederse bizzat sizinle tekrar bu konuda görüşürüz.Yolunuz açık olsun,hayırlı ve kazançlı işler dilerim...   
27/7/1959-KÜTAHYA

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #115 : 19 Aralık 2013, 08:34:39 »
Ömer kardeşim  fiyatları makul seviyeye indirdiğiniz için şahsım adıma teşekkür ederim,malum sezon sonu bu kış bayağı sert gececek gibi Allah nasip ederse bizzat sizinle tekrar bu konuda görüşürüz.Yolunuz açık olsun,hayırlı ve kazançlı işler dilerim...   

Biz teşekkür ederiz. Görüşmek dileğiyle, temennileriniz için sağolun.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #116 : 19 Aralık 2013, 11:31:11 »
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun Komando avda silahı inceledim çok güzel Sadık ustanın eline sağlık yüzlemesi dengesi işçiliği çok güzel. Silah hakkında hemen hemen herşeyi öğrendik burada ama asıl bana göre en önemli olan şey silahın av üzerindeki etkisi fişek seçmesi gramaj seçmesi hangi avlarda hangi havada hangi marka ve gramajlarda nasıl sonuçlar alındığıdır. Ne kadar kaliteli olursa olsun, mükemmel olsun silah avda etkili olmadıktan sonra bir anlamı yok çünkü bu silah av silahı kaliteyle birlikte av yani. Kalitesini anladık bunda hem fikiriz ama avını yazanlar olursa çok memnun olurum.

Teşekkür ederiz Özgür Bey,

Kullanım yaygınlaştıkça elbet paylaşımlar da gelecektir. Sizin de talebinizle tüm AK 212 kullanılarına seslenmiş olalım.

Selamlar

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #117 : 26 Aralık 2013, 09:25:35 »
Ömer bey merhaba,
AK 212-S modelinizde kullandığınız plastik el kundağı ve dipcik kaymaz yumuşak yüzeyli mi yoksa sert plastikmidir ?
Ben izmit bölgesinde markanıza ait hiçbir silaha şu ana kadar rastlamadım. Görebileceğim en yakın bayi nerede acaba?
Saygılarımla,
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #118 : 26 Aralık 2013, 10:14:56 »
Ömer bey merhaba,
AK 212-S modelinizde kullandığınız plastik el kundağı ve dipcik kaymaz yumuşak yüzeyli mi yoksa sert plastikmidir ?
Ben izmit bölgesinde markanıza ait hiçbir silaha şu ana kadar rastlamadım. Görebileceğim en yakın bayi nerede acaba?
Saygılarımla,

İlhan Bey merhaba,

Kullanılan malzeme yüksek kaliteli karışımdır ve üzerinde yumuşak yüzey yoktur. Çünkü yumuşak kaplamaların ömrü uzun olamıyor maalesef. Bunun yerine kavrama noktalarındaki çizgiler, pürüzlü kısımlar en iyi kavrama sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yani elinize aldığızda, çizgilerin neden o şekilde tasarlandığını hemen anlarsınız. AK 212 en iyi kullanıcı deneyimini sunacak şekilde ayrıntılara özen gösterilerek tasarlanmıştır.

Satış ve bayiler ile ilgili sorularınızı lütfen satış ofimize iletin. Altta satış ofisi bilgileri mevcuttur.

Selamlar
Saygılar

---------

Not: Satış süreci, satın alınacak belli ürün hakkında sunulacak seçenekler ve sipariş aşamasında karmaşa olmaması için forumdan mesaj alımı seçeneğini, iletiler yetkili kişide toplansın diye kapattım. En sağlıklı olanı, en güncel bilgileri sağlaması açısından sizlerin de takdir edeceği üzere, iletilerin Satış Yetkilisine ulaşmasıdır.

Pek tabii, Forumdaki teknik tartışmalara, merak edilenleri cevaplamaya devam...

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #119 : 26 Aralık 2013, 10:47:27 »
Ömer bey bilgilendirme için teşekkürler.

Benim size danışmak istediğim bir konu daha var. :)
Forumda daha öncede tartışıldı. 66 ve 71 namlu silahların petern ve penetrasyon olarak farlılığı konusu.
AK 212 sizin sayenizde forum takipçileri arasında tanınır hale geldi. Açıkçası benim için de cazip bir tüfek olmaya başladı.
Ama ben 66 namlu almayı planlıyorum. Ördek avı benim için olmazsa olmaz bi av.  Tabi bu durum 71 namlu daki verimi alamama
konusunda kilitleniyor.

AK 212 nin 66 ve 71 namlusunu çok zahmete girmeden 1 ve 3 şoklar ile 40 yrd mesafede patern ve penetrasyon olarak test edip
bizlerle paylaşsanız tadından yenmez :)   
Saygılar,
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #120 : 26 Aralık 2013, 15:44:55 »
Ömer bey bilgilendirme için teşekkürler.

Benim size danışmak istediğim bir konu daha var. :)
Forumda daha öncede tartışıldı. 66 ve 71 namlu silahların petern ve penetrasyon olarak farlılığı konusu.
AK 212 sizin sayenizde forum takipçileri arasında tanınır hale geldi. Açıkçası benim için de cazip bir tüfek olmaya başladı.
Ama ben 66 namlu almayı planlıyorum. Ördek avı benim için olmazsa olmaz bi av.  Tabi bu durum 71 namlu daki verimi alamama
konusunda kilitleniyor.

AK 212 nin 66 ve 71 namlusunu çok zahmete girmeden 1 ve 3 şoklar ile 40 yrd mesafede patern ve penetrasyon olarak test edip
bizlerle paylaşsanız tadından yenmez :)   
Saygılar,

Rica ederim İlhan Bey. Namlu boyu konusuna gelirsek:

Elimde size sunabileceğim teknik bir analiz yok, ama yaptığımız testler ve edindiğimiz tecrübe gösteriyor ki grupman verimliği açısından 66 ve 71 cm namlu arasında ya hiç fark yok ya da fark edebileceğimizden çok daha küçük bir fark var. Elbet 61 cm ve 76 cm namluda fark görülebilir, ama bu kadar yakın uzunluklar arasında fark olmayacağını söyleyebilirim. Halihazırda 66 cm AK 212'ler ile ördek avı yapan ve memnun olan müşterilerimiz, tanıdıklarımız var. Örnek vermek gerekirse Sadık Ustamız da kendisine ördek avı için 66 cm AK 212-C (kamuflaj) modelini hazırladı; bir bildiği vardır elbet. Grupmanı asıl belirleyen bildiğiniz gibi mobil şokun ta kendisi. Uygun şok ve doğru fişek seçimiyle 66 cm size her türlü avda keyif verecektir.

Maalesef yakında yeni bir grupman testi plan dahilinde değil, ama elbet yenileri gelecektir.

Selamlar

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #121 : 26 Aralık 2013, 16:17:32 »
Rica ederim İlhan Bey. Namlu boyu konusuna gelirsek:

Elimde size sunabileceğim teknik bir analiz yok, ama yaptığımız testler ve edindiğimiz tecrübe gösteriyor ki grupman verimliği açısından 66 ve 71 cm namlu arasında ya hiç fark yok ya da fark edebileceğimizden çok daha küçük bir fark var. Elbet 61 cm ve 76 cm namluda fark görülebilir, ama bu kadar yakın uzunluklar arasında fark olmayacağını söyleyebilirim. Halihazırda 66 cm AK 212'ler ile ördek avı yapan ve memnun olan müşterilerimiz, tanıdıklarımız var. Örnek vermek gerekirse Sadık Ustamız da kendisine ördek avı için 66 cm AK 212-C (kamuflaj) modelini hazırladı; bir bildiği vardır elbet. Grupmanı asıl belirleyen bildiğiniz gibi mobil şokun ta kendisi. Uygun şok ve doğru fişek seçimiyle 66 cm size her türlü avda keyif verecektir.

Maalesef yakında yeni bir grupman testi plan dahilinde değil, ama elbet yenileri gelecektir.

Selamlar

Şu an hangi konu altında olduğunu hatırlamıyorum. Arkadaşlar 66 ile 71 arasında penetrasyon farkı olduğu yönünde yorumlar yapmıştı. Buna sebep olarakta saçmanın tapa içinde 5 cm daha fazla, yüksek basınç ile yol almasını göstermişlerdi. Mantık olarak olabilir gibi. 600-700 bar civarı basınç ile saçmalar 5 cm lik kısma tekabul eden süre kadar daha uzun süre itiliyorlar. Buda saçmanın hızını ve dolayısı hedefe vardığı andaki etkisini belirliyor olabilir.
Ama şunada katılıyorum. Basınç değerleri daha yüksek bir fişek ile aynı penetrasyon sağlanabilir. Artı Sadık bey kendisine 66 cm namlulu bir tüfek hazırlıyor ise mutlaka bir bildiği vardır. Yinede aynı tüfek farklı boydaki (66-71) namlular ve aynı fişekler ile zaman bulduğunuz bir ara bu denemeyi yapabilirseniz, sadece benim değil forumdaki birçok arkadaşın kafasındaki soru işaretini kaldırmış olursunuz.

Tekrar teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle,
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #122 : 26 Aralık 2013, 17:56:32 »
Şu an hangi konu altında olduğunu hatırlamıyorum. Arkadaşlar 66 ile 71 arasında penetrasyon farkı olduğu yönünde yorumlar yapmıştı. Buna sebep olarakta saçmanın tapa içinde 5 cm daha fazla, yüksek basınç ile yol almasını göstermişlerdi. Mantık olarak olabilir gibi. 600-700 bar civarı basınç ile saçmalar 5 cm lik kısma tekabul eden süre kadar daha uzun süre itiliyorlar. Buda saçmanın hızını ve dolayısı hedefe vardığı andaki etkisini belirliyor olabilir.
Ama şunada katılıyorum. Basınç değerleri daha yüksek bir fişek ile aynı penetrasyon sağlanabilir. Artı Sadık bey kendisine 66 cm namlulu bir tüfek hazırlıyor ise mutlaka bir bildiği vardır. Yinede aynı tüfek farklı boydaki (66-71) namlular ve aynı fişekler ile zaman bulduğunuz bir ara bu denemeyi yapabilirseniz, sadece benim değil forumdaki birçok arkadaşın kafasındaki soru işaretini kaldırmış olursunuz.

Tekrar teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle,

İlhan Bey paylaşım için teşekkürler. Evet, ben de benzer kıyaslamalar okudum. Kimine göre çok fark var, kimine göre fark yok, kimine göre fark önemsiz.

Teknik olarak ele alırsak; örneğin 40 yarda atışları yapalım grupman testi için ve atıyorum 71 namlu ile 200 saçma 66 namlu ile ise 195 saçma isabet etsin 76 cm daireye; bu testi 5'er atışla pekiştirelim ve bazen hiç fark olmasın hatta duruma göre 66 cm 1-2 saçma öne geçsin ama genelde 71 cm önde olsun. Bildiğiniz gibi atıştan atışa farklar "her zaman" koşullara bağlı olarak mevcut olacaktır. Yine 71 cm namlu seçilen hedef üzerinde atıyorum 20 delik açsın, 66 cmm 18; veya tesadüfen aynı sonucu versinler. Özetle teknik olarak analizde küçük bir fark tespit etmiş olalım.

Ama bir de "Gerçek Dünya Koşulları"nda yapılan test var ki bence avcı için belirleyici olan budur. İşte burada yukarıda uydurmuş olduğum senaryodaki farkın ne kadar önemli veya önemsiz olabileceğini tecrübe etmek daha önemlidir; teknik analizlerin önemini kaybettiği yer işte burasıdır. Başka bir değişle kağıt üzerindeki özelliklerin uygulamada ne kadar başarılı olduğunun belirlendiği er meydanı burasıdır. AK 212 66 cm ile uzun menzilli avlar yapan iyi tanıdığım kişiler güzel sonuçlar aldıklarını söyledikleri için gönül rahatlığı ile AK 212 66 cm tavsiye edebilirim. Bu farkın biraz da psikolojik olarak büyütüldüğünü düşünüyorum. Eğer aklınıza takılacaksa, 71 cm tercih etmenin de herhangi bir eksisi yok; AK 212-S modeli 71 cm ile de 3,0 kg'yi geçmez eğer ağırlık sizin için belirleyici ise.

Yeni testler yapmak istiyorum, ama dediğim gibi hemen yapabilirim demiyorum.
Sayın Engin Makas'ın da talebi üzerine aynı atışı 10 kez tekrarlayarak istikrar testi yapacağım ilerki bir tarihte.
66 vs. 71 testini de buna ekleriz o halde.

Selamlar
Saygılar

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #123 : 26 Aralık 2013, 19:15:23 »
Akdaşın süperpozesini inceledim ve çok beğendim.
Ak 212 yi henüz görmedim ama
konuda yazılanları okudum. şahsi kanaatim yurdum avcılarının avrupa tüfeklere boşuna yüksek rakamlar ödememeleridir.
16 yıldır kinetik tüfek kullanıyorum elimde iki tane var birinin yayı dipçiğin içinde diğerinin yayı el kundağının altında
yayı ak 212 gibi el kundağının altında olan otomatik 61 cm olmasına ve dıştan olan şokları takılı olmamasına yani silindir şok olmasına rağmen
güçlü olan kınalı kekliği inanılmaz mesafelerden cansız düşürüyor
sıfır hata ile çalışıyor buna istinaden olasılıkları ve eldeki verileri ,kullanılan malzemeyi, malzemeyi işleyen ustaları, genel olarak değerlendirdiğimizde bu tüfek
önümüzdeki günlerde ses getirecek buradan yazayım sizde şahit olun bu tüfeği kullanan avcılar bunun sorunsuz çalışmasından ve en önemlisi hayvanı cansız düşürmesinden ve av üzerindeki tesirinden memnun değerlendirmesi yapacaklar. bu güzel etkili kaliteli ve hafif tüfeği planlayan tasarlayan üreten emeği geçen ustalarıma buradan teşekkür ediyorum yerli sanayinin geldiği nokta ile gurur duyuyorum. dolabımda bol tüfek olmasa kesin almayı düşünebileceğim bir tüfek
selamlar...
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2013, 19:17:35 Gönderen: M.Emin OLGAÇ »
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #124 : 26 Aralık 2013, 20:43:16 »
İlhan Bey paylaşım için teşekkürler. Evet, ben de benzer kıyaslamalar okudum. Kimine göre çok fark var, kimine göre fark yok, kimine göre fark önemsiz.

Teknik olarak ele alırsak; örneğin 40 yarda atışları yapalım grupman testi için ve atıyorum 71 namlu ile 200 saçma 66 namlu ile ise 195 saçma isabet etsin 76 cm daireye; bu testi 5'er atışla pekiştirelim ve bazen hiç fark olmasın hatta duruma göre 66 cm 1-2 saçma öne geçsin ama genelde 71 cm önde olsun. Bildiğiniz gibi atıştan atışa farklar "her zaman" koşullara bağlı olarak mevcut olacaktır. Yine 71 cm namlu seçilen hedef üzerinde atıyorum 20 delik açsın, 66 cmm 18; veya tesadüfen aynı sonucu versinler. Özetle teknik olarak analizde küçük bir fark tespit etmiş olalım.

Ama bir de "Gerçek Dünya Koşulları"nda yapılan test var ki bence avcı için belirleyici olan budur. İşte burada yukarıda uydurmuş olduğum senaryodaki farkın ne kadar önemli veya önemsiz olabileceğini tecrübe etmek daha önemlidir; teknik analizlerin önemini kaybettiği yer işte burasıdır. Başka bir değişle kağıt üzerindeki özelliklerin uygulamada ne kadar başarılı olduğunun belirlendiği er meydanı burasıdır. AK 212 66 cm ile uzun menzilli avlar yapan iyi tanıdığım kişiler güzel sonuçlar aldıklarını söyledikleri için gönül rahatlığı ile AK 212 66 cm tavsiye edebilirim. Bu farkın biraz da psikolojik olarak büyütüldüğünü düşünüyorum. Eğer aklınıza takılacaksa, 71 cm tercih etmenin de herhangi bir eksisi yok; AK 212-S modeli 71 cm ile de 3,0 kg'yi geçmez eğer ağırlık sizin için belirleyici ise.

Yeni testler yapmak istiyorum, ama dediğim gibi hemen yapabilirim demiyorum.
Sayın Engin Makas'ın da talebi üzerine aynı atışı 10 kez tekrarlayarak istikrar testi yapacağım ilerki bir tarihte.
66 vs. 71 testini de buna ekleriz o halde.

Selamlar
Saygılar

Ömer bey ilginiz ve detaylı cevaplarınız için teşekkür ederim.

Benim tüfeğin ağırlığı ile ilgili hiç bir sıkıntım yok. Bilakis 3100 gr civarı olsa belki daha bile hoşuma giderdi :)
Geçen yıla kadar Armsan A612W kullandım. Bu yıl Akus tan bir poze aldım ( muhtemelen Sadık bey in emeği ondada vardır) . 

Gazlı otomatiğimi satmadan önce poze ile  kalıp sabuna 30 m civarı atış yaparak karşılaştırmıştım. Arada çok fark vardı. Pozenin saçmaları iyice gömülüp görünmez olurken otomatiğin saçmalarını tırnağımla çıkartabiliyordum. Satma sebebim birazda bu oldu. Soğuk havada mesafeli atışlarda. Lambro Blue 34 gr fişek tek seçeneğim olmuştu ( Polat bey okuyorsanız tekrar teşekkür ederim). Ama bu yıl poze de sorun yok. Fişek aramıyorum.

Pozem 71 cm olduğu için ve otomatikler mekanizmaları uzun silahlar olduğu için 66 cm olsun diyorum. Sebep budur.
Artı gazlı hiç düşünmüyorum kesinlikle kinetik alacağım. Stoeger M3000 çıksın diye beklerken AK 212 yi tanımış oldum.
Kullanıcı yorumu fazla değil ama kullananlar çok net konuşmuş. Sizde ürünlerinizin arkasında sağlam duruyorsunuz. Evde yine kavga çıkacak gibi :)

Armsan kullanıcıları yanlış anlamasın. Tüfek kibar ve mükemmel çalışan bir silah. Hiç mekanizma sorunu yaşamadım. Müşteri hizmetleride sorunsuz. Ama soğuk hava ve uzak mesafe ( 40 m civarı ) birleştimi  sıkıntı başlıyor.

Saygılarımla,
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ