Gönderen Konu: alt vurma...ne yapmalı...  (Okunma sayısı 4294 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
alt vurma...ne yapmalı...
« : 07 Aralık 2012, 09:22:40 »
bilgisi olanlara...öncelikle şunu sormak istiyorum. Çömelerek yapılan atışlarla ayakta yapılan atışlar arasında fark olur mu olursa bu fark nedir...şunun için soruyorum. Geçenlerde 35-40 metreye karda olan bir mesafeye çömelerek yaptığım atışta 3 kurşunun üçüde hedefin 10-15 cm gibi altına düştü. Sonra ayakta bir kurşun attım vurdum. Çarşamba günü yağan karı değerlendirmek için şöyle kısa bir koşu yapalım dedik.aşşığdan bir koyun sürüsü meşeliklerdeki azılıyı kaldırmış pat diye üstümüze çıka geldi...ama biz göremiyor tabiki.. saçmaları çıkardım 3 kurşun koydum hayvan 40-mtre kadar önümdeydi. Birinciyi attım..karnının altına yere..şaşırdım dedim herhâlde iyi yatamadım tüfeğe. Biraz daha yattım. Yine başının önüne yere..iyice deli oldum 3.yü ve son kurşunu artık yavaş sakin  bir şekilde baş kısmına nişanladım. Attım hayvan zıpladı hah dedim vurdum ama baktım gidiyor dedim azılı biraz gide düşer birazdan. Baktım hayvanın sağ ön bacağı bileğin az üstünden kırılmış...gidiyor...cok canım sıkıldı %100 lük bir hedifi 3 defa ıskaladım...sonra bir düşünmedir aldı beni 2 gündür düşün düşün ..gecen sene Yozgat'a kaz avında başıma gelmişti aynısı otların içinde saklanırken 2 kaz 30 metre kadar yakınıma konmuş. İlk başat konan hayvana atmak istemedim ama dedim eli boş dönmeyelim çaltım sıkıyı ama oda uçtu gitii. bir kaç kere daha bu tarz çömelerek atış yapmamı gerektiren yerlerde hep hedef ıska gitii... hülesa-yı kelam artık tüfeğin alt vurduğundan eminim..yanlııııııııız...arpacığı görüyorum yani nişan hattı düz namlu ne aşşğıya düşüyor nede yukarı kalkık..hat düz olduğu halde kurşun 10 -15 cm gibi alt vuruyor...bu sorunun giderilmesi için ne yapmalıyım. Alt vuruyor diye dipçiği kaldırsam bu sefer bant görecem..bana bu alternatif çözümleri açıklarsanız size çok teşekkür edeceğim. İnanın avdan soğudum..kendime olan güvenim gitti...artık bıraksammı ben diye düşünmeye başladım......bunaltıyor takıntı yapıyor....teşekkür ederim....

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: alt vurma...ne yapmalı...
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2012, 10:39:12 »
Siz kurşun atışlarında alt attıgınızı söylüyorsunuz,dipçiği kaldırmak uçar için çözüm olbilir.
Arpacığıda tam gördüğünüz halde hala alt atıyorsa ki yüksek bant değil diyorsunuz silahınız,sorun sizde değildir çünkü istikrarlı şekilde alt vurdugunuzu söylüyorsunuz.
Çömelerek kurşun atışının ayaktakinden bozuk atılması pek mantıklı değil.
Tüfeginizin nişan hattıyla ilgili bir sorun olabilirmi?
Birde başka bir tüfekle atış yapıp,sorunun kaynagından emin olun bence.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2012, 10:44:22 »
Tüfeği sabitleyerek atmayı dene yine olmuyorsa kurşun değiştir

birde tüfeğin nedir namlu uzunluğu şok değerlerini verirsen daha iyi yardmcı olunabilir.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2012, 10:48:26 »
fatihbey eminim tüfek alt vuruyor.. hattım düzgün.. ama yinede dediğiniz gibi tekar başka tüfeklerlede bu hafta demeye payayım.. eğerki hata bende değide tüfekdeyse işte bu son nasıl çözülecek..tüfeğe ne gibi bir işlem yaptırmak lazım...

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2012, 11:07:23 »
Başka tüfekler ile atış yaparak tüfekte bir hata olma olasılığını eleyebilirsiniz. Ayrıca ava değilde hedefe rahat bir şekilde birkaç kurşun atarak da tüfeğinizi deneyebilirsiniz bunu yaparken insan hatası faktörünü ortadan kaldırmak için tüfeği mümkün olduğunca sabitleyerek atış yapmanızı öneririm.Bu arada anlattığınız olayda yaptığınız atışlardan sonuncusunda vurmuşsanız bile yine atış alt olmuş ki kurşun hayvanın ayağına isabet etmiş.Ancak ayakta düzgün atıp çömelince alt atma olayında hatanın tüfekte olma olasılığı çok zayıf zira tüfek düzgün atıyorsa siz ayaktayken de otururkende çömelirken de düzgün atar.Kanımca burada dikkat edilmesi gereken üç nokta var.
1)Tüfeğinizi mümkün olduğunca sabitleyerek rahat bir şekilde birkaç kurşun atışı yaparak sorunun tüfekte olup olmadığına karar vermek ve bu atışları gerekirse farklı marka fişekler ile de tekrar etmek.Eğer tüfek düzgün vuruyor ise...
2)Çömelerek yapılan atışta avın heyecanı ve acelesi ile vücut düzgün konumlanmıyor dengesiz duruluyor olabilir.Örneğin ördek avlayan bir avcının herşeyi aynı olsun karada ve teknede yaptığı atışlarda fark olabilir zira tekne tam anlamıyla sabitlenmediyse dengesiz olur.
3)Tetiğin çekilme anında istemsiz bir reflex olarak namlunun ucunu eğme ve sert bir şekilde tetiğe asılma olayı.
Rastgelsin

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2012, 11:09:43 Gönderen: Fehmi TAŞKIN »
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2012, 11:32:45 »
emin bey ve fehmi bey dedikleriniz tekrardan yapacağım...emin 71 cm namlu torun brillan otomatik 4 no şok."""

""""""Ancak ayakta düzgün atıp çömelince alt atma olayında hatanın tüfekte olma olasılığı çok zayıf zira tüfek düzgün atıyorsa siz ayaktayken de otururkende çömelirken de düzgün atar""""bu nu söyledğiniz iyi oldu bunu merak adiyordum zira eski pozemle çömelrek yaptğım kurşun atışlarım isbetliydi.teditiği düşürükende elimden geldiğince soğukkanlı ve ezerek düşrmeye çalışıyoum kurşun atışlarında..