Gönderen Konu: Bıldırcınlardan ne haber??  (Okunma sayısı 1940 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
Bıldırcınlardan ne haber??
« : 14 Ağustos 2013, 11:44:28 »
Bıldırcın avı için bir organizasyon yapalım, yeni yavru ve köpeklerimizi deneyelim diye!! Bundan 15 gün öncesine kadar her bıldırcın avlağından güzel haberler geliyordu. Bugün yaptığım araştırmalarda benim bildiğim en iyi bıldırcın avlağı olan Pınarbaşı avlağında dahi kuş yok diyorlar.
Bu çevrede av yapabilen arkadaşlardan güzel haberler bekliyorum. Rastgele...
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Bıldırcınlardan ne haber??
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2013, 21:35:50 »
Bu konularda uzman değilim ama bildiğim kadarıyla Burdur gibi İç Anadolu ve havalisinde ters göçle gelen bıldırcın olur. Yani yerli bıldırcın dediklerimizin içindekiler. Bunlar burada yavru çıkarıp sezon açılışında avlananlardır. Demek istediğim, geçen bahardan beri duran kuş yaz ortasında göç etmez. Böyle olunca baharda olan kuş şimdi görünmüyorsa sebebini bilemedim ama merak ettim. Hemen şimdi aklıma gelen, zirai ilaçlar. Kuşun önceden olup sonradan kaybolduğu yerlerde ilaçlama falan yapılmış olabilir mi? Veyahut zamansız avlanma falan mı? Keşke öğrenebilseniz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
Ynt: Bıldırcınlardan ne haber??
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2013, 19:11:06 »
Volkan Bey ilaçlama ilk baharda yapılıyor, arpa buğday hasatı yapıldı. Tarlalarda normal şartlarda şimdi sadece çobanlar geziyordur koyun kuzu otlatmak için. Bıldırcın avlaklarımızın olduğu yerlerde sera üretimide yok. Bende en iyi bilgiyi verecek olan çobanlardan aldım bu bilgiyi. Çok değil 15 gün kadar evvel eşimin köyüne gittiğimde bir çoban abiyle konuşmuştum gayet güvel bıldırcın var demişti. Dün yine o çobanla ve bir kaç buğday hasatı yapan tanıdıklarla görüştüm tarlalardan ne ses duymuşlar nede bıldırcın uçtuğunu görmüşler. Kaçak avlananların olduğunu söylüyorlar.
Göçmen olmayan bıldırcın en fazla yakındaki başka bir sulak alana kaçar diye biliyorum.
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE