Gönderen Konu: AK 212 DELİCİLİK VE TEK KURŞUN  (Okunma sayısı 10919 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
AK 212 DELİCİLİK VE TEK KURŞUN
« : 28 Aralık 2013, 13:22:36 »
Değerli avcı abilerim ve kardeşlerim sizler için kendimce bazı testler yapmaya çalıştım elimde remington 32 gr 3 numara ve rc 32 gr 7 numara saçmalar vardı bunları sırasıyla attım ve 1- 3 şokları kullandım desteksiz ve ayakta atış yaptım.değerleri resimler üzerine yazdım. umarım siz değerli avcıların işine yarar ve bir nebzede olsa merakları giderir. amatörce yapmış olduğum atışlarda hatalarım olabilir lütfen kusura bakmayın bunlar için.

resim

resİm yÜkleme

çoklu resim yükle

jpg upload

resim yuklemek

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: AK 212 DELİCİLİK VE TEK KURŞUN
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2013, 13:25:49 »
bu arada rc 32 gr 7 numara 1 no şok ile yapılan atışta 185 sayfa delmiştir onu yazmayı unutmuşum

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2013, 13:42:19 »
tekrar hayırlı olsun arkadşım  kazasız belasız kullanırsın inşallah ;)
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 28 Aralık 2013, 13:45:27 »
teşekkür ederim Emrah bey daha iyileri sizin olur inşallah. sonuçlar nekadar sağlıklı oldu bilmiyorum ama teneke bulursam onun üzerindede deneme yapmak istiyorum

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 28 Aralık 2013, 15:19:56 »
teşekkür ederim Emrah bey daha iyileri sizin olur inşallah. sonuçlar nekadar sağlıklı oldu bilmiyorum ama teneke bulursam onun üzerindede deneme yapmak istiyorum

zaten bu tenekelerın bızden cektıgı nedır anlamadım :D artık eskısı gıbı kotu tufek uretılmıyor her nekadar turkıye ve avrupayada uretımler basladıysada ıyıdene ısını ıyı yapmayan tabıkı fırmalar eskıden dı o yok celıgı soyle yok agacı boyle yok ıslemesı soyle sımdıkı metal aksagımın bır cogu CNS makınalarından sıfır hatayla cıkıyor ben de gecen sene armsan phonema aldım elımden gelse tufekle yatıcam :)
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Osman Ş.İNCE

• *
  • AFFETMEK ; İYİ İNSANLARIN İNTİKAMIDIR...
« Yanıtla #5 : 28 Aralık 2013, 15:40:19 »
50 metre de tek kurşun isabet oranları oldukça güzel.zaten av için kullanılacaksa federal veya remington un tek kurşunları hadi onlar olmadı  ,rc-bp gibi tek kurşunları öneririm.öylesine yapılan atışlarda ise züber-yaf kullanılabilir.tek kurşunlar genel olarak sola kaymış.sanırım tetik düşürmede yapılan ufak bir hatadan olsa gerek.eline emeğine sağlık kardeşim.tüfeğin hayırlı uğurlu olsun....
Osman Şahin İNCE
1985 MERSİN
Çıraklığını yapmadığın işin , Ustalığını yapmayacakmışsın...

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 28 Aralık 2013, 16:16:51 »
haklısınız Emrah bey artık tüfeklerin nerdeyse hepsi kaliteli eskisi gibi yok namlu patladı yok tüfek dağıldı gibi problemleri hiç duymuyoruz her tarz fişek atılabiliyor.biraz işçilikleri farkediyor bence artık.
   Osman bey özellikle denedim bu sefer aldığım yaf kurşunlar sola çekme yaptı bende şaşırdım niye oldu böyle diye. gerçekten avda remington ve özellikle federal true ball kurşunlar çok güzel gerek sapma gerekse mesafe açısından. Ben niye vuramıyorum diye çok üzüldüm bugün ama remington kurşunlar sağolsun moralimi düzeltti  :)

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2013, 00:35:04 »
Mert remington 32  1 numara şokla 205 sayfa 15 saçma,3 numara şokla 350 sayfa 22 saçma bi karışıklıkmı var yoksa 3 numaralı şok dahamı toplu ve deliciliği fazla genel olarak çıkan sonuç fena değil patern de daha iyi bi sonuç çıkabilirdi tabi bu fişeğin gramajı ve havanın durumu ilede alakalı değişebilir yani değişik gramaj fişekle daha farklı sonuçlar verebilir mesela 30 gr.3 numara remington atarsın 35 saçma değebilir 32 o an sert gelir saçmayı saçar 30 gr daha toplu atar gibi penetrasyonda ortalama 250 sayfa gayet güzel kazasız belasız iyi günlerde kullan...             
Fatih TAHIL  1970-KONYA

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2013, 00:36:24 »
Bu arada namlu boyu kaçtı bide onu yazarmısın?
Fatih TAHIL  1970-KONYA

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2013, 00:45:52 »
Fatih bey namlu boyu 71 cm aslında bende çok şaşırdım o duruma normal olarak biraz daha fazla deldi ama ortalama 230 gibi ama bir saçma 350 deldi fakat tabiki ben bunları ayakta ve desteksiz yaptım o yüzden olumsuzluk olmuş olabilir bide kitap yumuşaklığıda etki etmiş olabilir bir teneke bulabilsem daha sağlıklı  bir sonuç elde edebilirim teneke arıyorum her yerde  bulunca ilk iş 32 gr 6 no saçma atmak olucak

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2013, 01:22:33 »
Mert 71 namluysa 45 adımdan deyen saçma sayısı daha fazla olmalıydı diye düşünüyorum saçma dağılımıda eşit aralıklarla değil boşluk olan yerleri çok bu tabloda ben 61 namlu felandır diye düşündüm attığın fişek sert gelmiş saçmayı dağıtmış olabilir değen saçma sayıları baya bi az gibi. :o
Fatih TAHIL  1970-KONYA

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2013, 01:32:13 »
Olabilir tabi Fatih bey boyutlar 15 e 20  gibi bir kitap nişan hatası olabilir fişeklerin gramı yada cinsi çok etkilermi bilmiyorum açıkçası pek bilgim yok o konuda sizce hata varsa ne gibi hatalar olabilir beni bilgilendirirseniz bu konuda cok sevinirim

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2013, 01:53:38 »
Bunu büyük hedef kağıtlarında bir kaç değişik mesafeden 6 numara saçmalı fişeklerle denemek lazım bu senin yaptığınla tabiki belli olmaz gurupman genelde fişek le ayarlanır tüfeğe göre fişek bulman lazım kullananlara randuman aldıkları fişeği gramajını sor pek dikkat eden yokturda aldığın yerede sor mutlaka bilirlerdir veya deneyerek test ederek bulursun o kolay saat 5 te kalkacağım için pc yi kapatıyorum hayırlı geceler. 
Fatih TAHIL  1970-KONYA

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #13 : 29 Aralık 2013, 02:00:51 »
Mert hatta Sadık ustanın kendine sor en iyi gurupmanı kaç gramda ve hanği marka fişekte alırım diye hayırlı geceler.
Fatih TAHIL  1970-KONYA

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 29 Aralık 2013, 02:04:01 »
Teşekkür ederim Fatih bey biraz arastırıyım ve denemeye devam ediyim ben bakalım nasıl sonuçlar çıkacak.  Sizi daha fazla yormiyim ben ozaman hayırlı geceler

Çevrimdışı Mert SUNMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 29 Aralık 2013, 15:01:35 »
merhaba değerli avcılar dün yapmış olduğum testlerden sonra bugünde teneke üzerinde 32gr remington 3 numara ve rc 32gr 7 numara destekli, 50 adım 1 no şok ile atışlar yaptım teneke yağ tenekesi 18 litre küçek tenekele göre daha kalın sonuç olarak rc güzel bir dağılım yaptı öyle çok delmedi remington ise nerdeyse hepsini deldi ve arkadanda delip çıktı ama düzenli bir dağılım yapmadı siz değerli ustalarım bunu yorumlarsa çok sevinirim.

resim yülke

resim yüke

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 29 Aralık 2013, 17:03:05 »
Bana sorarsan çok iyi,tenekedeki 3 no alt vurmuş izlenimi veriyor ama bu gerçekten böyle mi aynı mesafelerden 1 metre çaplı dairelere atış(en az 3-4 atış) yaparak anlaşılabilir(destekli atmakta fayda var),atıcı hatası olabilir,zira 7 no da böyle bir şey gözükmüyor.Sonuçlara bakarak av üzerinde gayet etkili olacağını sanıyorum hem 7 hem 3 no performansına bakarak.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #17 : 29 Aralık 2013, 21:39:41 »
Mert önce rc 7 yi yazalım 50 adımdan 1 numara şokla isabet eden saçma sayısı gayet iyi,iyi olmayan arada boşluklar açıklıklar olması mesela A nın üzeri I nın üzeri v.s gibi yani saçmayı biraz serpmiş sanki fişek biraz sert gelmiş 1 numaralı şok dahada boğup fişeği sertleştirmiş bunun 30 gramını atarsan saçmalar daha toplu ve düzenli olur veya rc 7 32 yi 3 nolu şokla at senin tüfek gazlı olmadığı için gaz kaybıda olmayacak yüksek gramajlı fişeklere pek bakma avda sert fişeğe yüksek gramaja hiç gerek yok zararı olur faydası olmaz zararları saçmayı çok açar dağıtır saçma toplu gitmez avı deler geçer hayvan kanlar içinde kalır ölmez,saçma alır yaralı gider v.s çok kişi sanıyorki yüksek gramajlı fişek daha iyi dahada uzaktan vurur alakası yok fişeğin saçması çoğaldıkça dahada hantallaşır patlama sesi tepmesi çoğalır ama saçmanın gücü zayıflar bazı tüfekler ağır olur,gazlı olur veya fabrikası marifet gibi gaz deliklerini geniş deler 24 gramla çalışsın boşunu daha uzağa fırlatsın diye tabi saçma gücü zayıflar çok kirlenir böyle tüfeklerle 34-36 at onun için hep diyorum tüfeğe göre fişek olacak her tüfeğin fişeği farklı olur tüfeğe uyğun fişeği bulana kadar denemelere devam edecen gelelim 3 numara remingtona ondada aynı şeyler neredeyse geçerli değen saçma miktarı iyi değil dağılım kötü bunun saçması çelik veya çelik alaşımı fazla sert saçmalı bi fişekmiş ayrıca tüfeğin pek kalın saçmayıda sevmiyor gibi gene diyorum 71 namlulu bir tüfek için full şokla 50 adımdan yaklaşık 40 metre gelir 3 numara fişek ile değen saçma sayısı 45 bence kötü saçmayı sürmesi daha iyi olabilir saçmayı toplaman lazım senin penetrasyon (Delicilik) ile ilğili bi işin yok o mükemmel sadece patterni (Grupmanını) ayarlıycan onun için çeşitli markalarda 30 gramı mutlaka dene randuman alacağın kanaatindeyim...             
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2013, 21:55:31 Gönderen: Fatih TAHIL »
Fatih TAHIL  1970-KONYA

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #18 : 29 Aralık 2013, 21:55:43 »
Mert eline emeğine sağlık. Yaptığın denemeler. Bu tüfeği almak isteyenler için çok faydalı. Mesela benim için :)  3 numara 32 gr remington bence 50 adım ( 35 m gibi olur ) da yeterli başarıyı sağlamış. Ördeğin kaçacak yeri kalmamış.
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #19 : 29 Aralık 2013, 22:16:56 »
Buradaki delicilik testini değerlendiremiyorum. Deliciliğin diğer tüfekle veya fişekle kıyaslamayla bir derece bilgi vereceğine önceleri de değindim. Eğer kıyas yoksa bence değeri yok. Yine de vuruş merkezi konusunda görebildiğim şeyler var ve ayrıntıya girmeden tüfeğinizin nişan aldığınız yere gönderebildiğini söyleyebilirim. Bu bence en gereklisi. Sadık usta bu nişan ve isabet ayarı konusunda takdiri hak ediyor. Tam isabet olmayanlar da var ama desteksiz olacak o kadar.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2013, 22:18:23 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 29 Aralık 2013, 22:31:00 »
remingtonda tenekede güzel dağılım yapmış 3 numara saçmayla anca o kadar olur.sonuçta 3 no ile küçük kuş avı yapılmaz kazın ördeğin zaten saçma almadan kurtulma şansı yok o dağılımda. bide denemeleri adımla değilde metreyle yaparsan kıyas açısından daha iyi olur evde 36 metre ip ölçüp yanında götürürsen kolay olur
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #21 : 29 Aralık 2013, 22:31:52 »
Gerçekten almak isteyenlere fikir vermek açısından çok yararlı oldu Allah razı olsun yanlız ben 66 namlu berettayla veya boşver berettayı 66 namlu armsan la aynı mesafeden full şokla 3 numara fişek atayım 18 Lt lik tenekeye iki katı saçma değer bunda saçma dağınık toplamak lazım yakın avlar için iyi ama mert in attığı full şok ve 3 numara fişek ayrıca 71 namlulu bi tüfekle atıyor değişik marka gramajda fişekleri denemek lazım bence bu sonuç yeterli değil 32 gram 3 numara fişekte yaklaşık 125 tane saçma olur 7 numara 32 gram fişekte 350 civarında saçma olur bunlara göre değerlendirmek lazım.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2013, 22:48:43 Gönderen: Fatih TAHIL »
Fatih TAHIL  1970-KONYA

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 29 Aralık 2013, 23:00:53 »
Gerçekten almak isteyenlere fikir vermek açısından çok yararlı oldu Allah razı olsun yanlız ben 66 namlu berettayla veya boşver berettayı 66 namlu armsan la aynı mesafeden full şokla 3 numara fişek atayım 18 Lt lik tenekeye iki katı saçma değer bunda saçma dağınık toplamak lazım yakın avlar için iyi ama mert in attığı full şok ve 3 numara fişek ayrıca 71 namlulu bi tüfekle atıyor değişik marka gramajda fişekleri denemek lazım bence bu sonuç yeterli değil 32 gram 3 numara fişekte yaklaşık 125 tane saçma olur 7 numara 32 gram fişekte 350 civarında saçma olur bunlara göre değerlendirmek lazım.

haklısın. bende 66 phenoma ile full şok ile atsam daha iyi grupman yakalarım.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #24 : 29 Aralık 2013, 23:25:37 »
Bendeki armsanın phenomasıda değil 612 si öyle bir toplu saçması varki 5 yıldız şoku tak ne avına gidersen git fulu felan takacan yıldızdan indirir namlu boyuda 66 hatta çok toplu atıyor diye fabrikayı aradım 61 namlulu almadığıma pişman oldum burdaki dağdelen fabrikasınada sordum iyi ya bizde saçmayı toplayacaz diye çalışırız çok iyi dediler ben çoğu ava 5 yıldız şokla bior tapalı veya keçe tapalı fişeklerle giderim onun için bana yeterli gelmedi.   
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2013, 23:28:32 Gönderen: Fatih TAHIL »
Fatih TAHIL  1970-KONYA