Gönderen Konu: önleme ile neden vuramıyorum?  (Okunma sayısı 30602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
Ynt: önleme ile neden vuramıyorum?
« Yanıtla #50 : 21 Mart 2014, 21:35:50 »
Sağolun Alper Bey. Fikirlerinize tercüman olduysam ne mutlu bana. Selamlar.
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Çevrimdışı Bilal PAZVANT

• *
« Yanıtla #51 : 22 Mart 2014, 00:52:24 »
yok mu bu işi bilimsel olarak açıklayacak?saçmanın namludan çıkış hızı,hedefe varış zamanı,av ile tüfek arasındaki mesafe,tüfeğin vuruş mesafesi,etkili-öldürücü mesafe hesaplamaları falan?Yada trap atan arkadaşlardan hangileri önleme veriyor?yada swing olayı mıdır işin püf noktası nedir?

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #52 : 22 Mart 2014, 09:11:23 »
yok mu bu işi bilimsel olarak açıklayacak?saçmanın namludan çıkış hızı,hedefe varış zamanı,av ile tüfek arasındaki mesafe,tüfeğin vuruş mesafesi,etkili-öldürücü mesafe hesaplamaları falan?Yada trap atan arkadaşlardan hangileri önleme veriyor?yada swing olayı mıdır işin püf noktası nedir?
Daha önce çok bilimsel olarak hesaplamaları yapıldı sitede. ama kafalar karışmasın, atış esnasında o hesapları nasıl olsa yapamaycaksın. Trap plakası kuş değildir, hızıda boyuda mesafaside farklıdır. trap plakasında 1 plaka boyu önleme genelde isabet getirir.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 22 Mart 2014, 09:14:27 »

Bu videolar işinize çok yarıyacaktır.Bilimsel veriler de var içlerinde
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #54 : 22 Mart 2014, 09:21:58 »
Av hangi istikametten ne hizla gelirse gelsin, tecrübe edinmiş bir beyin aninda nerde tetik çekecegini gösterir sana, herkeste bu % 100 böyledir, vurma orani tecrübe ve pratikle artar,
her attigini vuramazsin böyle bir avcida aticida yoktur.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #55 : 22 Mart 2014, 09:57:44 »
Google dan   aldığım bilgiye göre ördeğin saatteki hızı 96 km.   Bu durumda bir "salisede" 44.44 cm uçar demektir. (Ördeğin tam karşımızda "resmigeçit" yaptığını varsayarak)
Bir vakitler ördek avında  Remington ve Federal fişekler kullanmıştık. Reminton kutusu üzerinde 1330 velocity FPS, Federal kutusu üzerinde ise 1220 FPS yazıyordu . İkisinin ortalamasını 1275 FPS olarak kabul edersek saçmalar 1 salisede 6.47 m gider. (Bunun hesaplamasıyla kafanızı karıştırmak istemedim ama isterseniz onu da açık yazarım). 30 metre uzaktaki ördeğe de 4.63 salisede ulaşır. Ördek ise 4.63 salisede 2.05 m gider, buna göre  ördeğin 2.05 m önünde tetiğe basmamız gerekir ki 70 cm lik saçma gurubunun tam orta noktasında buluşabilsinler.
Bu yazıyı Ördek ve Kaz Avları bölümünde yazmıştım. Faydalı olacağını düşünerek buraya aktardım. Ordaki yazıları da okursanız doğru ve güzel tesbitler var.

Güzel bir tespit olmuş. Ufak hesap farklılığı var mesela ; saatte 96 km giden ördek salisede 26.6cm gider
1275fps : 388 m/sn yapar oda fişek 1 salisede 3.88m gider. Oda 35 metre için 9 salise yapar.
9 salisede ördek 239cm gider. Yani kemalbeyin tespitte 2 metrede olsa 76cm grupman sayesinde yine vurulur.

* Yalnız dikkat edilecek husus her ördek aynı hızda uçmayabilir,kalkışı inişi,yavaşlaması falan çok farkeder ve önlemede çok fark eder. Önleme 2.4m ile 50cm arası değişebilir.

Benim anlamadığım olay şudur : Eskiler fps mesafe falan pek üzerinde durmazlardı. Tüfeklerin geneli ithal ve adamlar yıllarca aynı tüfekle atış yaparlardı.

Bazen bazı detayları abarttığımızı düşünüyorum. En önemlisi alışmak .

GİL ASH nediyor ''practice, practice,practice...''
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• *
« Yanıtla #56 : 22 Mart 2014, 18:50:51 »
Mustafa Gürhan Kardeşim, ufak hesap farklılığı var demişsin, zannediyorum saliseyi  1/100 hesabından yapmışsın. Salise saniyenin altmışta birine eşit olan zaman dilimidir. Saniyenin yüzde biri olarak bilinmesinin sebebi ise atletizmde saniyenin yüzde biri olarak hesaplanmasıdır ve dolayısıyla Kronometrelerde 1/100 dür.  Salise Türk Dil Kurumu sözlüğünde 1/60 olarak yazılmış. Ben de hesaplamaları bu doğrultuda yapmıştım. Yivli atışlarında bu hesaplama nasıldır bilmiyorum yani 1/60 mı yoksa 1/100 müdür. Doğrusunu istersen ben de tereddüt etmiş durumdayım. Bütün bunlara rağmen sonuçta senin de dediğin gibi "en önemlisi alışmak ". Sevgilerimle...
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #57 : 22 Mart 2014, 19:29:15 »
Şimdi bilimsel bir dille 78 km hızla giden bir kekliğin 85 cm önüne atmanız gerekir, diyerek bilimsel bir açıklama yapsak o salisede siz bunları ölçüp doğru şekilde atabilecek misiniz? Yanlış anlamayın ama bu bir tecrübe işidir. Denize girmeden yüzme öğrenilmez. Bazı şeyler yapa yapa öğrenilir. Ustalarım beni hep uyarırdı az önleme ver diye ben dinlemezdim ve hep kaçırırdım. Ne zaman aşağıdan geçmekte olan bir karatavuğun  yaklaşık 20 cm önüne atıp kuşun düştüğünü görünce bunu kafama yazdım. Daha sonra aynı tecrübeyle ne keklikler indirdim. Demek istiyorum ki kim hangi bilimsel açıklamayı yaparsa yapsın önemli olan bu vuruş mesafelerini beyne iyi kazıyabilmektir ve bunları pratik haline dönüştürebilmektir.Saygılarımla...         

Çevrimdışı Bilal PAZVANT

• *
« Yanıtla #58 : 23 Mart 2014, 00:45:55 »
Güzel bir tespit olmuş. Ufak hesap farklılığı var mesela ; saatte 96 km giden ördek salisede 26.6cm gider
1275fps : 388 m/sn yapar oda fişek 1 salisede 3.88m gider. Oda 35 metre için 9 salise yapar.
9 salisede ördek 239cm gider. Yani kemalbeyin tespitte 2 metrede olsa 76cm grupman sayesinde yine vurulur.

* Yalnız dikkat edilecek husus her ördek aynı hızda uçmayabilir,kalkışı inişi,yavaşlaması falan çok farkeder ve önlemede çok fark eder. Önleme 2.4m ile 50cm arası değişebilir.

Benim anlamadığım olay şudur : Eskiler fps mesafe falan pek üzerinde durmazlardı. Tüfeklerin geneli ithal ve adamlar yıllarca aynı tüfekle atış yaparlardı.

Bazen bazı detayları abarttığımızı düşünüyorum. En önemlisi alışmak .

GİL ASH nediyor ''practice, practice,practice...''
güzel olmuş.peki burada namlunun hareketinin 35 metredeki farkı düşünülmüş mü?Yani 1 cm lik bir kaydırma 35 metrede ne kadar değişiyor?Sonuçta atış esnasında tüfeğimizi sabit tutmuyoruz?

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #59 : 23 Mart 2014, 01:56:23 »
güzel olmuş.peki burada namlunun hareketinin 35 metredeki farkı düşünülmüş mü?Yani 1 cm lik bir kaydırma 35 metrede ne kadar değişiyor?Sonuçta atış esnasında tüfeğimizi sabit tutmuyoruz?

Muhtemelen 35cm gibi olur fakat ortalama 76cm lik grupman dağılımı ile ateş ettiğimizi unutmamak ve pratik ile nekadar oynar, nezaman atsam acaba gibi soruları kendimiz bulmamız gerekiyor.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• *
« Yanıtla #60 : 23 Mart 2014, 09:40:28 »
İnsan beyni mükemmel bir adaptasyon uzmanı.Bir belgeselde yetişkin insanlara gözlük taktırıyorlar bu gözlükler herşeyi çift gösteriyor ve bu gözlüklerle top oynatıyorlar ilk başta müthiş komik kareler ortaya çıksada 15 dk sonra bu denekler sanki gözlük yokmuşcasına top oynuyor ve hatta klas hareketler yapıyorlar ve tekrar gözlükleri çıkarmaları isteniyor ve tekrar top oynuyorlar tuhaf olan ise gözlüksüz topu yine komik şekilde oynuyor olmaları çünkü beyin gözlüğe adapte oldu ve hemen adaptasyondan kurtulamadı.
Adapte olmuş bir beyin otomatik pilota geçer sen farkında olmasan da parmağına tetik düşüreceği yeri söyler.Bu zamanla kazanılacak bir adaptasyon zaman derken bol pratikle.Tüfeği hedefe doğrulttuğunda şu kadar önleme vereyim hesabı gereksiz olur.Ben ilk alıştığımda önlemeli atışla alıştım süpürme olayını öğreten gösteren anlatan olmadı düz mantık hareketli hedefin önüne atılması gerektiği herkesin malumu bende bu mantıkla başlamıştım.ilk zamanlar paralel gelen giden hariç yan geçen 10 15 mt deki bıldırcını bile vuramıyordum.Şimdi hangi av olursa olsun ilk gözümle takip eder tüfeği kaldırdığımda direk atış yapacağım noktaya kaldırıp tetik düşürüyorum.Bunun en büyük avantajı ise parlama avlarında seri atış yapmak bana göre.

En doğrusu bu başka söz gerek yok.
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 23 Mart 2014, 11:21:10 »
En doğrusu bu başka söz gerek yok.

Size katılıyorum.

Her nekadar teknikten bahsetsekte sonuç böyle oluyor.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #62 : 25 Mart 2014, 21:45:17 »
Gerçekten beynimizin o anı kaydetmesini sağlamamız gerekli. Trap atışlarında 15 atıştan 12 tanesini vurmuştum. Ancak sürekli aynı istikamete ve yaklaşık aynı hızlarda ilerliyordu. Önlemesini artık kestirdiğim için gerekli önlemeyi verip tetiği asılıyordum. Ve plak kırılıyordu. Avın heyecanından ve tüfeğimin fişek seçiminden olsa gerek diye düşünüyorum. Sezonu 2 hafta erken bitirdim. Ve bitirdiğim gün 1 tane yeşilbaş vurdum. O da tek fişeğim kalmıştı. Gerçekten o tek fişek kaldığı için özenle yüzledim, ördeğin yükselişini gördüm ve tahminen önledim ve cansız düştü. 30 gr 6 no ile. Boşuna 34 gr falan kullanmışım diyede düşündüm sonraları. Çünkü kinetik sistem tüfeklerde gereksiz ağır dolular işe yaramıyor.
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı