Gönderen Konu: bu 2014/2015 sezonu ''avbis'' otobüs arızalısı ne yöne gidecek ?..  (Okunma sayısı 11306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
avcıları sıkmayacaklarmış derken hangi konuda ? avlanmakonusundamı yoksa her yıl aldıkları vergiler konusundamı...hem 2015 - 2016 av sezonunda Tüm Türkiyede genel avlak kalmıyacak av yasaklanacak diyorlar anlamadım doğrusu..inşallah dediğiniz gibi olur..yoksa seneye belgesiz devam edicem avbisi heryerde mecburi yaparlarsa belgeye ne gerek var.

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
avcıları sıkmayacaklarmış derken hangi konuda ? avlanmakonusundamı yoksa her yıl aldıkları vergiler konusundamı...hem 2015 - 2016 av sezonunda Tüm Türkiyede genel avlak kalmıyacak av yasaklanacak diyorlar anlamadım doğrusu..inşallah dediğiniz gibi olur..yoksa seneye belgesiz devam edicem avbisi heryerde mecburi yaparlarsa belgeye ne gerek var.

bu adamlar paradan vazgeçmezler avcı camiası bi şekilde parayı boğazından keser yine verir veriyoruz da mecbur bırakılıyoruz, avlak olmayan yerlerde avlanmaya göz yumacaklar ve gece avını sıkı tutacaklarmış aldığım gayrıresmi duyum bu nekadar doğru nekadarı yanlış bilinmez yaşayıp göreceğiz, sonumuz pekde hayılı değil ama yinede allah sonumuzu hayreylesin demekten kendimi alamıyorum,

saygıkarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi

bu adamlar paradan vazgeçmezler avcı camiası bi şekilde parayı boğazından keser yine verir veriyoruz da mecbur bırakılıyoruz, avlak olmayan yerlerde avlanmaya göz yumacaklar ve gece avını sıkı tutacaklarmış aldığım gayrıresmi duyum bu nekadar doğru nekadarı yanlış bilinmez yaşayıp göreceğiz, sonumuz pekde hayılı değil ama yinede allah sonumuzu hayreylesin demekten kendimi alamıyorum,

saygıkarımla.

valla üstadım gündüz göz yumuyorlarsa gece hayli hayli göz yumarlar..gece göz yumdurmayacak kadar ilgileri alakaları yada personelleri olsa gündüzde adım attırmazlar bunlar adama...göz yumucaklar nasılsa diye gideriz ava enselerler...inşallah tamamen göz yumarlar..eskiden agustos 15 dedimiydi güvercin , keklik , bıldırcın , üveyik hepsi bir açılırdı ava..siz bilirsiniz benden yaşça büyüksünüz..kimsedede belge filan yoktu..herkes kaçak avlanıyordu buralarda hemen hemen..o zaman bile bitmedi bu av..avlaya avlaya bitmezdi keklik vs... suçu avcılara atıp bahane buluolar habire.. ben köyde büyüdüm..köy çocuğuyum halada köyde oturuyorum..buralarda keklik nasıl azaldı anlatayım iyi dinleyin...bu avbiscilerde dinlesinde birebir avcının ağzından,, belki bişiler kaparlar..

eskiden dağlardaki tarlara buğday ekerdi herkes..dedem rahmetli düne kadar öküzle çift sürerdi..köyde herkeste traktör yoktu..domates,karpuz vs bahçe yapan yoktu..artezyen nedir bilmiyordu insanlar..bi kaç kuyuya su motoru kurarlardı mazotlu pancar tipi onla sularlardı..elektrik yoktu her tarlada..direk dik eletrik getir kuyunun başına masraflı iş..herkes tütün ve buğday ekerek geçimini sağlardı..her tarlayı karpuz domatesle doldurmazlardı..anız boldu.buğday yulaf arpa tarlasıydı her yer.keklikler iyice beslenirdi anızlarda...ağustosda palazlar 2,3 yıllık yetişkin keklik gibi olurlardı.

dediğim gibi traktör azdı..2,3kişide..çiftci 2,3 dönüm tarla sürdürecek bir dünya para verirdi bu traktör sahiplerine...o yuzden tarlayı sadece ekip biçeceiği zaman sürdürürdü insanlar..bu sene buğday ekip ürünü kaldırdıysa ertesi sene tütün dikeceği zaman mayısta sürdürürdü bi daha..şimdi her evde traktör var adam buğdayı kaldırdımı hemen sürüyor tarlayı..anız yok..kuşların beslenebileceği yiyebileceği hiçbişey yok..inanın bana şu anda koskoca köyde bir iki tane sürülmedik anız kaldı oda yulaf tarlası..baharda yeşilken biçip balya yaptılar..kekliğin beslenebileceği bir arazi değil..gerisi hep sürüldü tarlaların ortalık kıpkırmızı..dağ kenarlarında keklik beslenecek tarla yok..olanıda zaten her yer keçi çoban..kuş ovaya inemiyor..dağda bu sıcakda bu kuraklıkta ne yesin garibim..kırıldı gitti keklik..

2. faktör dağı taşı zeytinle doldurdular..zeytinleri domuz kırıyor diye herkes zeytin tarlasına zehir koyuyor..tilki tavşan keklik çakal hepsi yiyor o zehirli yiyeceği..bi tek domuz yemiyor nedense..kekliği toptan kırdılar..avlamakla tükenmezdi keklik o kadar çoktu..ben tek kırmayla giderdim eskiden uçar filan yok tabi..iyice yanaşayım diye uğraşırdım..bir kalkarlardı kapkara bulut gibi gökyüzü..ama şimdi nerde :( sesine hasret kaldık.. hala avcılarla uğraşıyorlar ya helal olsun..suç avcıların değil..herkes bohçacı olsa palazken başlasa avlamaya yine tükenmezdi bu kuş..yazıklar olsun ömründe keklik görmemiş masa başında atıp tutan , yazıp çizen insanlara.
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2014, 23:02:18 Gönderen: Şahin BİTEN »

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 şahin bey,

size katılmamam mümkün değil.

acı avlamayla kekliği bitirmeside mümkün değil.

fakat kekliğin çok düşmanı var bıldırcın göççü rif vadisi boyunca döngüsünü devam ettiriyor bir yerde ürüyor biryerde belki kanat dinlendiriyor dağları denizleri aşıp yaşamaya çalışıyor, çabuk çoğalıp çabuk büyüyen bir av kuşumuz. keklik tam tersi gerekli ortamı bulmadımı 500/600 km bulunduğu bölgeyi terk eder ve en zor yurtlanan yılda bir kez yumurtaya yatan bir türümüz , yırtıcı / zirai ilaç/ kafes avcılığı/ güme avcılığı/ zamansız avlanma / suni yemleme vs. ,

sizinde tesbitinizdeki gibi o yüzden size katılmamam mümkün değil dememin sebebi bu ''doğal ortamını biz insanlar olarak baltaladık'' hiçbir tedbir almaksızın habitatıda yaban hayvanlarınıda av hayvanlarımızıda yarını düşünmeden döngüyü kötü etkileyecek hareketlerde bulunduk,..

işte bu ''mak'' karar ve kontrol mekanızması olduğunu zannedenler ünüversitedeki uzmanların belirtmelerine rağmen var olan av hayvanını paralı yerli/yabancı avcıya paralı vurdurtma derdine düştüler gelecek yıllarda bulurlarsa avlatsınlar, anız yakmayın ceza yasak var diyorlar, 30 tl ceza kesiyorlar adam tarlayı sürse onlarca litre mazot yakacak veriyor ateşi cezadan daha ucuza geliyor yani kontrol bilinç bilgilendirme ve denetim yok.

tabiki kekliğe hasret kalırız o hayvanın harlamasını görmeye o anı yaşamaya bilse bu avcılar ne çile çekiyor ''mak'' çılar bile ağlar halimize, ama onlar avcı değil ve beni avcı anlar beni onlar anlamaz şahin bey,.. ;D

mersin den saygılarımla.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
avcılık  belgelerini ilk çıktığı günden beri alırım her av günü ava giderim. daha hiç kimse sen kimsin ne iş yaparsın diye sormadı.  bundan sonra almasan  bir soran olur mu acaba varsın bana da bohçacı desinler ben utanmıyorum gerçek avcıyı bu duruma düşürenler utansın.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
şahin bey,

size katılmamam mümkün değil.

acı avlamayla kekliği bitirmeside mümkün değil.

fakat kekliğin çok düşmanı var bıldırcın göççü rif vadisi boyunca döngüsünü devam ettiriyor bir yerde ürüyor biryerde belki kanat dinlendiriyor dağları denizleri aşıp yaşamaya çalışıyor, çabuk çoğalıp çabuk büyüyen bir av kuşumuz. keklik tam tersi gerekli ortamı bulmadımı 500/600 km bulunduğu bölgeyi terk eder ve en zor yurtlanan yılda bir kez yumurtaya yatan bir türümüz , yırtıcı / zirai ilaç/ kafes avcılığı/ güme avcılığı/ zamansız avlanma / suni yemleme vs. ,

sizinde tesbitinizdeki gibi o yüzden size katılmamam mümkün değil dememin sebebi bu ''doğal ortamını biz insanlar olarak baltaladık'' hiçbir tedbir almaksızın habitatıda yaban hayvanlarınıda av hayvanlarımızıda yarını düşünmeden döngüyü kötü etkileyecek hareketlerde bulunduk,..

işte bu ''mak'' karar ve kontrol mekanızması olduğunu zannedenler ünüversitedeki uzmanların belirtmelerine rağmen var olan av hayvanını paralı yerli/yabancı avcıya paralı vurdurtma derdine düştüler gelecek yıllarda bulurlarsa avlatsınlar, anız yakmayın ceza yasak var diyorlar, 30 tl ceza kesiyorlar adam tarlayı sürse onlarca litre mazot yakacak veriyor ateşi cezadan daha ucuza geliyor yani kontrol bilinç bilgilendirme ve denetim yok.

tabiki kekliğe hasret kalırız o hayvanın harlamasını görmeye o anı yaşamaya bilse bu avcılar ne çile çekiyor ''mak'' çılar bile ağlar halimize, ama onlar avcı değil ve beni avcı anlar beni onlar anlamaz şahin bey,.. ;D

mersin den saygılarımla.

Yerden göğe kadar haklısın Murat abi..avcıyı avcı anlar ancak..ha birde kekliğin doğal ortamını kendi ellerimizle yok ettik derken bunu unutmuşum kekliklerin bol bulunduğu sürekli yaşayıp üreyip çoğaldıkları dağları sattılar heryer toki tarzı binalarla sitelerle doldu taştı..durmadan tükeniyor av meraları..bu kadar evi kim ne yapacak anlamışda değilim..eskiden dağdan ovaya kaçarmış insanlar şimdi dağ başından ev alma telaşına düştüler..8,10 tane keklik merası yok olup gitti bu yüzden...deniz manzaralı filanda olsa canım yanmaz..sıcağın bağrında çorak , dağlık , kayalık yerler..kuş uçmaz kervan geçmez..kuşların yemlendiği dağ kenarlarındaki tarlalarda satıldı hep yabancılara..3,5 dönüm yer alan hemen örme telle çeviriyor tarlayı içine bi ev dikiyor..ne dağ kaldı ne bayır..kuşlarla beraber bizlerde yok olup gideceğiz..için için kahroluyorum..ha onların doğal ortamını yok etmişsin ha beni zindana tıkmışsın ne farkeder..

saygılarımla Sayın abim.

avcılık  belgelerini ilk çıktığı günden beri alırım her av günü ava giderim. daha hiç kimse sen kimsin ne iş yaparsın diye sormadı.  bundan sonra almasan  bir soran olur mu acaba varsın bana da bohçacı desinler ben utanmıyorum gerçek avcıyı bu duruma düşürenler utansın.

aynı şeyleri düşünüyoruz bir tek görevli durdurupta ruhsat belge sormadı daha..denk gelmedim zaten..belgesizken kafam daha rahattı..o zamanda denk gelmezdi hiçbirşey...ne zaman belge aldık işi layıkıyla kurallarıyla yapalım etik olsun dedik bohçacılar çoğaldı denetim hepten kayboldu...bu saatten sonra belge olmasada bişey farketmez çıkarttığıma bin pişmanım..sırf dışarı ördek avına gideriz lazım olur diye yatırıyorum vergimi,pulumu alıyorum..ama seneye avbis heryere sirayet ederse belgeyi elde tutmak enayilikten başka bişey değildir.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2014, 17:41:22 Gönderen: Şahin BİTEN »

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

birol bey,

belgeli veya belgesiz bu tamamen size kalan bir tercih, size katılıyorum bana bugüne dek bir kişi arazide belge sormadı rastlamadım gittiğim meralarda bakanlıkta bunu aleni söylüyor yeeterince personelim yok diyor abe mak verdiğim vergiler nerede neden kadron yok yeterince gerçi olsada ne olacakki av ve avcılık konusunda neyi dört dörtlük yaptınızki yaptınızda bizdenmi saklıyorsunuz,..

siz siz olun birol bey belgeniz tam olun avlaklarda ha avbis ' mi kotalı avcılıkmı işte orada başlıyor bizim haksızlık ile dayatmaca ile mücadelelerimiz serhat çelebi bey bu konuda çok yazdı ''dernek başkanlarınızı çalıştırın haberdar edin çalışmayanın yerine yenisini getirin'' gibisinden bu konuda tüm camiaya görevler düşüyor bakınız trabzon meydanları avcılarla doldu bu ve bu gibi eylemler kamil üçbaş gibi adamlarla ses getirmez emzikli medya misaline döner iş çünki bu iş ayhaklada almaz şu anki idaresiyle, bu iş kayhaf gibi insanların toplandığı güzel olguların yeşerdiği güzel insanların toplandığı çatı altında yeşerir güzellikler çıkarsız ve menfaatsız toplum yararına toplum faydasına karşılıksız mesai harcayan insanlar yürütüyor sosyal siteleri bakınız avlak bir aile ortamı vandaki avcı istanbuldaki avcı ile tanışıp konuşup paylaşımda bulunuyor, ee... hayatta böyle paylaştıkça güzelleşiyor. yanlız şahin bey arkadaşımın dediği gibi seneye ne olur bu kanserli halleri makın heryerimize sirayet  ederse o saatte avcıların tümü bohçacıya dönüşmüş demektir zaten allah sonumuzu hayreylesin,..

en güzel avları en güzel dostlarınızla ağız tadında belgeli yapmanız temennilerimle,..

mersin den saygılarımla.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2014, 20:46:19 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
aslında çözüm çok basit tamam her yeri avbise alsınlar. ama resmi av günleri cumrt-pazar-çarş. kota olmasın hem avcı baskısı olmaz isteyende normal günlerde kotasını alır avına gider.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
aslında çözüm çok basit tamam her yeri avbise alsınlar. ama resmi av günleri cumrt-pazar-çarş. kota olmasın hem avcı baskısı olmaz isteyende normal günlerde kotasını alır avına gider.

onu yaparlarsa heryeri ava kapatamazlar..kota hemen dolsun o merada avı yasaklıyalım adamların amacı..sizin dediğiniz gibi olursa özel avlakları nasıl teşvik edip rant sağlayacaklar..özel avlaklara giden olmaz sonra..amaç özel avlaklarda para harcatmak millete.

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
hımmmmmmmmmmm  işin bu boyutunu düşünmemiştim.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Bilindiği gibi 2015-2016 dan sonra her taraf izinli avlak, izinler de avbis ten olacak
bakalım o zaman yasal avcılar bu sistem de nasıl av yapacak :( böyle giderse onlar da kuralları yasaları çiğnemek hastalığına bulaşacak, daha doğrusu onlara zorla bulaştırılacak sistem iyi düzenlenmezse avcılık hepimize eziyet olacak :(
son nokta olmuş
1983-1987 arasında yaşım tutmadığı için dayımın ve ağabeyimin tüfekleri ile yasal olmadan kaçak avlanmıştım..
şimdi yaklaşık 28-30 yıl sonra istemeyerekte olsa bu yıl sonunda avcılık belgemi dondurmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım
yasal olmadan ne kadar avlanırım veya avlanmam orasını zaman gösterecek....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 bayram öncesi akide şekeri vermiş  bay cemal akcan veysel eroğlu geçen ay metni imzalamış, bu açıklama trabzondaki pretesto yürüyüşünün ardından sitemiz görevlilerinden ramazan beye telefonla bildirilmiş,
bu yıl sulak alanlarda avı serbest ördek türleri göçmen kuş sınıfındaki çulluk ve bıldırcına uygulanan kota kaldırılmış , bayram öncesi akide bayram şekeri geeeeel, avcı vatandaş gel, ula keklikten önceki tavşan avının aynı tarihle birleştirde bi hayra imza düzeltmesi yap hata düzeltmekte bir erdem tabi her kula has değil unutuyorum işte bazen, çünkü limit aşımı yapacak olan zaten yapıyor göçmen kuşa düdük serbest ama, canlı mühre, motorlu mühre kaset avcılığı limitle işi olmayan illegal av yapanlar tarafından belgeli belgesiz zaten yapılıyor , bu gibi daha pekçok sorunlara cevap ve çözüm arayacaklarına göçmen kuşa kotayı avlaklarda ve sulak alanlarda avı serbest ördek türlerine kotayı kaldırsan ne olur kaldırmasan ne olur allahaşkına seneye kadar uyutma politikası bence , sonuç seneye ne olur bilinmez allah sonumuzu hayreylesin bekleyip göreceğiz hakkımızda verilecek fermanı,...

mersin den saygılarımla.
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2014, 12:47:10 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
bayram öncesi akide şekeri vermiş  bay cemal akcan veysel eroğlu geçen ay metni imzalamış, bu açıklama trabzondaki pretesto yürüyüşünün ardından sitemiz görevlilerinden ramazan beye telefonla bildirilmiş,
bu yıl sulak alanlarda avı serbest ördek türleri göçmen kuş sınıfındaki çulluk ve bıldırcına uygulanan kota kaldırılmış , bayram öncesi akide bayram şekeri geeeeel, avcı vatandaş gel, ula keklikten önceki tavşan avının aynı tarihle birleştirde bi hayra imza düzeltmesi yap hata düzeltmekte bir erdem tabi her kula has değil unutuyorum işte bazen, çünkü limit aşımı yapacak olan zaten yapıyor göçmen kuşa düdük serbest ama, canlı mühre, motorlu mühre kaset avcılığı limitle işi olmayan illegal av yapanlar tarafından belgeli belgesiz zaten yapılıyor , bu gibi daha pekçok sorunlara cevap ve çözüm arayacaklarına göçmen kuşa kotayı avlaklarda ve sulak alanlarda avı serbest ördek türlerine kotayı kaldırsan ne olur kaldırmasan ne olur allahaşkına seneye kadar uyutma politikası bence , sonuç seneye ne olur bilinmez allah sonumuzu hayreylesin bekleyip göreceğiz hakkımızda verilecek fermanı,...

merin den saygılarımla.

inşallah her zaman böyle devam ederler..hakkaten bayram şekeri oldu bu haber..

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bakıyorumda avbis ten çıkan ses ,

tısss,.. ;D

saygılarımla avcı dostlar.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN